archiv 2015/16

Tučňák jde také na prázdniny

29.06.2016 22:08

Končí další rok školního časopisu Tučňák. Je pravdou, že letošní forma časopisu jako webového magazínu nebyla příliš na očích a dalo by se říci, že letos Tučňák trochu odpočíval, ale i přesto získal mnohá ocenění.Tučňák nabírá nové síly a hledá inspiraci, aby mohl v září připlavat s čerstvými nápady. A jak vypadaly uplynulé čtyři roky v redakci časopisu, se můžete podívat zde.

Mgr. L. Tichá a Mgr. P. Blahovcová (šéfredaktorky)

Loučení se škol.rokem ŠK a 2.odd. ŠD

28.06.2016 20:30

Tak krásně to začalo.... za sluníčka jsme s dětmi z keramického kroužku a 2.odděl. ŠD vyrazili k místní myslivně, abychom se rozloučili s letošním šk.rokem a pořádně si letní odpoledne užili. Opékali jsme buřty, stříleli ze vzduchovky, z luku, přetahovali lanem, chodili na chůdách a pak to přišlo. Z malé přeháňky se vyloupl prudký déšť, který nás z myslivny vyhnal. Promočení na kost jsme se museli vrátit zpět do školy. Tak snad to příště dopadne lépe.

další foto zde

     Jana Havlíková a Helena Kaulfussová ( vychovatelky ŠK a ŠD )

Sportovní vysvědčení pro 197 žáků

28.06.2016 10:16

Po celý školní rok plnila většina dětí naší školy discipíny Sazka olympijského víceboje. Pro děti, které splnily všech osm disciplín, organizátoři připravili sportovní vysvědčení s analýzou jejich pohybových předpokladů. Bez aktivní účasti učitelů tělesné výchovy na obou stupních by tento projekt nemohl fungovat, a proto jim musím poděkovat. Díky vysvědčení děti zjistí, jak na tom jsou v jednolivých disciplínách ve srovnání s vrstevníky v ČR. Analýza obsahuje i doporučení sportů, pro které se dítě hodí. Vysvědčení dostanou od třídních učitelů spolu se školním vysvědčením. Podrobné výsledky jsou vyvěšeny i na nástěnce u výtahu školy.

Ukázka vysvědčení

Analýza zapojených tříd

Nezbývá než popřát prázdniny strávené aktivním pohybem. 

Za učitele tělesné výchovy

Mgr. Matěj Hodač

Cyklovýlet třídy 5. A

26.06.2016 22:23

Letošní školní výlet jsme pojali opět sportovně, takže jsme se na něj vydali na kolech. Po vyřešení prvních problémů s našimi koly jsme konečně vyrazili na cestu. Byl to jeden z mála výletů, kdy nám nepršelo, letos ale naopak lilo z nás. Teploty dosahovaly třiceti stupňů, ale my jsme všechno zvládli. Když jsme dojeli do Osečné, tak jsme se ubytovali a šli jsme na oběd. Po výborném řízečku jsme si šli odpočinout a pak jsme vyrazili na cyklovýlet. Jeli jsme do Stráže pod Ralskem, kde jsme se osvěžili výbornou zmrzlinou. Dále jsme pokračovali po cyklostezce až do Novin pod Ralskem, kde jsme se podívali na průrvu řeky Ploučnice. Opět nás čekalo občerstvení a osvěžení v Ploučnici. Cestou zpět jsme zhlédli krásné Chrástenské vodopády. Po příjezdu do Osečné jsme si šli odpočinout a spláchnout ze sebe pot a špínu z cest. Někteří už během půl hodiny opět hráli fotbal, ping -pong, vybíjenou, šplhali. A to jsme si mysleli, jak jsou děti utahané. Večer nesměl chybět táborák, opékání buřtíků a stezka odvahy. Ráno jsme se šli podívat na prameny řeky Ploučnice, dali jsme si výbornou pizzu a pak jsme na kolech opět vyrazili domů. Děkuji Míle a Vendovi, že s námi vše zvládli a doufám, že na tento výlet budeme všichni dlouho vzpomínat.

Mgr. Kateřina Řídká (třídní učitelka 5. A)

FOTO ZDE:

Oblíbené Prachovské skály

26.06.2016 20:20

Se závěrem školního roku je nerozlučně spojena doba školních výletů. A na správný výlet se má jet vlakem a s batohem na zádech. To vše se vyplnilo i třídě IX. B, která zavítala do kempu v Jinolicích v blízkosti Prachovských skal. První den si z nás počasí svými přeprškami dělalo trochu dobrý den, ale naštěstí v době našeho paintballového zápolení nepadla ani kapka. (Pokud nepočítáme oranžové zásahy!) Nakonec jsme stihli všechno: ping pong, fotbal, koupání, túru, společenské hry. Největším překvapením pro paní učitelku třídní bylo, když někteří spolužáci spali už v jedenáct hodin!

PaedDr. Pavla Pižlová (třídní) a žáci IX. B

6.B v Jizerských horách

26.06.2016 13:46

Léto se ukázalo v celé své kráse i s tropickými dny, ve kterých probíhal náš třídní výlet.  Přejeli jsme autobusem do Oldřichova v Hájích a rychle spěchali do stínu lesa. Vašek s Vendou se rozhodli, že je potřeba dost tepla i při večerním táboráku, takže celý výlet nesli kládu na oheň. Zdejší oblast je známá žulovými balvany, po kterých se báječně leze. Zalezli jsme si po nich až až. Odpoledne jsme došli do Fojtky, kde jsme postavili stany, občerstvili se a hurá na koupačku.  Všichni se už těšili na in-line dráhu, na kterou jsme šli v podvečer, kdy teplota byla příjemná i na bruslení, jízdu na koloběžce, kole či skateboardu. Po návratu ze sportování jsme si rozdělali oheň,  hráli různé hry a  trochu zazpívali při kytaře. Druhý den jsme trávili hlavně u vody a na tamějším beachovém hřišti si zahráli přehazovanou. Výlet to byl vydařený, udělali jsme si ho pěkný a děkuji p.uč. Hodačovi, že byl s námi.

Fotografie ZDE

             Mgr. Matěj Hodač a Mgr. Dana Suchánková (třídní učitelka)

Slavnost slabikáře

24.06.2016 17:53

Obě třídy prvňáčků se koncem školního roku rozloučily besídkami pro rodiče. Slavnosti slabikáře jsou tradiční oslavou našich nejmenších žáčků. Celý rok nás slabikář provázel a naučil nás číst. Veselá pásma básniček, písniček, tanečků a pohádek se snad všem divákům líbila a děti i paní učitelky si na závěr užily zasloužený potlesk a sladkou odměnu v podobě krásných dortů.

Foto 1. A            Foto 1. B

Mgr. H. Knoblochová a Mgr. P. Jírová (třídní učitelky 1.A,B)

Naivní divadlo - Čechy leží u moře

24.06.2016 17:16

Ve středu 22. 6 a ve čtvrtek 23. 6. se první a druhé třídy vypravily do libereckého Naivního divadla. Čekalo nás netradiční představení s názvem Čechy leží u moře. Představení plné slané vody, mořských hlubin, ryb a fantazie. Zavřeli jsme oči, nadechli se vůně moře, zaposlouchali se do šumění vln a nechali jsme se unášet nevšedním příběhem.

Foto ZDE.

H. Knoblochová, P. Jírová, R. Tejnská, J. Filová (tř. učitelky)

Fotbalový turnaj + sportovní den pro 1. stupeň

24.06.2016 16:56

V úterý 21. 6. se na stadionu v Českém Dubu konal mezitřídní turnaj ve fotbalu. Každá třída měla sestavený reprezentační tým, který bojoval o vítězství. V kategorii 1. - 3. třída se nejlépe umístila třída 3. B. V kategorii 4. - 5. tříd vyhrála 5. B. Ostatní žáci, kteří nehráli fotbal, byli  dobrými fanoušky a také plnili netradiční disciplíny, které si pro ně připravili učitelé 1. stupně. Dopoledne rychle uteklo a děti se těší na další podobné akce sportovního charakteru. Tímto bych ráda poděkovala panu Bejdovi, který akci zorganizoval.

Foto ZDE.

Mgr. Helena Knoblochová (tř. učitelka 1. A, sport.koordinátor)

Krajské kolo atletiky

24.06.2016 16:48

15. 6. proběhlo v Turnově na stadionu Ludvíka Daňka krajské kolo atletického trojboje všetrannosti. Patronem akce byl náš známý 10bojař Adam Sebastian Helcelet. Počasí sice nepřálo, ale závodníci přesto podali krásné výkony. Z naší školy jeli reprezentovat žáci Ondřej Rybář ze 3. B, který se umístil na krásném 10. místě a Lukáš Kotva z 5.A, který skončil na 16. místě ve své kategorii. Oběma chlapcům gratulujeme také ke krásnému umístění v okresním kole  a přejeme hodně zdaru v dalších letech.

Foto ZDE.

Katka Rybářová (vychovatelka ŠD, sportovní doprovod)

Ocenění „Dubák školního roku 2015/2016“

20.06.2016 19:42

Základní škola Český Dub předala svým nejúspěšnějším žákům ceny „Dubák roku“ a to ve třech kategoriích – osobnost, vědec a sportovec. Celá akce byla doprovázená kulturní show v režii devátých tříd pod vedením paní učitelky Pavly Pižlové a za účasti významných hostů – místopředsedy Senátu Parlamentu České republiky Přemysla Sobotky, starosty Města Český Dub Jiřího Milera, sponzora akce, generálního ředitele firmy LUKOV Plast s. r. o. Tomáše Lukeše a dalších. Sošky „Dubáků“ zhotovila i letos paní vychovatelka Jana Havlíková. Vítězům gratulujeme a těm, kteří si ceny neodnesli, ať jsou „ošerpovaní“ vzorem pro jejich další práci! 

Další fotografie naleznete ZDE

 

Sportovec: Kotva Lukáš (I. stupeň), Tvrzníková Nela (II. stupeň),  

Vědec: Šenberk Jakub (I. stupeň), Pacák Martin, Pytlounová Lucie (II. stupeň),

Osobnost: Švarc Jakub (I. stupeň), Šenberková Kateřina (II. stupeň),Šalda Jan (speciální třídy)

Mgr. Jan Goll (ředitel školy)

Proč bychom se báli na Prachovské skály...

20.06.2016 09:32

Třídní výlet VII. A byl plný překvapení. Milých i nemilých. Doprava vlakem se trochu zkomplikovala tím, že na zastávce v Jinolicích průvodčí nečekala na náš nejistý výstup, a proto jsme se svezli o zastávku dál. Rozhodnutí dojít cestu pěšky nás stálo pár sil navíc, ale odměnou byl krásný výhled z kopce Brada. Čtvrteční odpoledne přálo i koupání a procházka Prachovskými skálami byla také fajn.

Večerní přípravu ohně však přerušily přeháňky, i tak jsme ale zvládli písničky, buřty i hry. V pátek neustále mrholilo, ale i přesto jsme si projížďku na pramicích po rybníku nenechali ujít. 

Fotogalerie

Mgr. Matěj Hodač (třídní učitel) a Mgr. Dana Suchánková

Výlety třeťáků

19.06.2016 18:23

31. 5. třeťáci vyrazili na letošní školní výlet. Jeli jsme autobusem do Bozkova, tam jsme navštívili Bozkovské dolomitové jeskyně. Obdivovali jsme stalagmity, stalaktity i stalagnáty a moc se nám to líbilo. Po dobré svačince jsme pokračovali na rohlednu na Kozákově. Po vystoupání 130 schodů se před námi rozprostřel úžasný výhled do blízkého i dalekého okolí. K autobusu jsme sestupovali příkrou stezkou až k restauraci Na Špici. To už nás honila mračna, proto jsme rychle nastoupili do autobusu, a už jsme ujížděli domů. Výlet se nám moc líbil, a protože se nám už nechce moc učit, a už máme všechno učivo probané, vydáváme se na další výlety teď už po okolí Českého Dubu. Náš první červnový výlet jsme podnikli 14. 6. Ráno jsme linkovým autobusem vyjeli do Hodek a dále pokračovali po svých. Prozkoumali jsme Jeřmanskou skálu, trošku jsme se báli pruského vojáka, který údajně straší u kříže na rozcestí. Dále jsme se vydali po krásné lesní cestě do Janova Dolu k pramenům říčky Ploučnice. Došli jsme až do Osečné, kde jsme se odměnili dobrým obědem, trochu jsme si pohráli na průlezkách a na trampolíně, a autobusem jsme zase dojeli domů. Byli jsme celkem unavení z asi 9 km cesty, ale výlet se vydařil, i když nás trošku honil déšť. Už se těšíme na další krásné dny, kdy máme v plánu navštívit ještě Skalákovnu a Kotelské lípy.

Foto Ploučnice.      Foto Bozkov - Kozákov.

Mgr. Martina Růžičková (tř. uč. III. A)

Terénní exkurze a mapování obojživelníků a plazů

17.06.2016 12:09

V úterý 14.6.2016 odpoledne vyrazilo 14 žáků s paní učitelkou Horáčkovou a Mgr. Studeným z odboru životního prostředí KÚ Libereckého kraje na terénní exkurzi zaměřenou na poznávání obojživelníků a jejich vývojových stádií.

Již od dubna žáci sledují výskyt obojživelníků a plazů na různých místech v Podještědí a všechna pozorování včetně fotografií vkládají do speciální mapy. Podještědí je v tomto směru neprobádanou oblastí a údaje o výskytu žab, čolků, ještěrek a hadů (z velké části chráněných druhů) mohou hodně vypovědět o stavu životního prostředí v našem okolí.

V úterý jsme se tedy vydali nejprve na koupaliště v Českém Dubu, kde jsme pozorovali dospělé čolky horské a obecné i jejich larvy. Ukázali jsme si, jak se poznají oba druhy čolků, čím se liší sameček a samička, jak vypadají jejich larvy. Viděli jsme i dravou larvu potápníka s velkými kusadly, která je schopná ulovit malého pulce nebo larvu čolka.

U Helerova rybníku jsme pozorovali pulce žab a dozvěděli jsme se, jak se pozná, ke kterému druhu žab pulci patří. To už je ale hodně těžké poznat.

Pan Studený dětem také ukázal, jak pomocí chytrého telefonu a aplikace BioLog vkládat záznamy a fotky přímo do mapy na webu.Tímto bychom chtěli panu Studenému poděkovat za velmi pěknou exkurzi.

Na výsledky našich pozorování se můžete těšit v září, kdy bude projekt "Mapování obojživelníků a plazů v Podještědí" vyhodnocen. Již teď máme více než 100 zajímavých pozorování, spoustu pěkných fotek a zážitků.

Foto zde.

Mgr. Věra Horáčková (organizátorka akce)

Školní výlet I.tříd

09.06.2016 21:07

Je úterý 7.6., krásný slunný den a třídy I.A a I.B  vyráží na společný školní výlet do Mnichova Hradiště. Zde pro nás byl připraven bohatý program. Nejprve jsme si prohlédli zámecké interiéry, kde nás provedly průvodkyně v dobových kostýmech. Povyprávěly nám příběh o dvou zakletých rytířích a majiteli zámku Vincenci z Valdštejna. Po prohlídce byla v zahradním sále pro děti připravena výtvarná dílna, kde si každý vyrobil suvenýr v podobě zámku a dvou rytířů. Na závěr jsme v jízdárně zámku zhlédli divadelní představení "Kašpárkova dobrodružství". A protože jsme nechtěli přijet domů s prázdnou, nakoupili jsme si spoustu suvenýrů. Celý výlet jsme završili procházkou z Velkého Rečkova až k prameni léčivé pitné vody, který se nachází pod kapličkou sv.Prokopa. Byl to krásný a zároveň obohacující výlet.

 •  I.A foto zde               
 •  I.B foto zde

       Mgr. Petra Jírová a Mgr. Helena Knoblochová ( třídní učitelky )

Exkurze v autoservisu

09.06.2016 02:09

Jak čas letí, si uvědomíme vždy, když nás opouští další žáci devátých tříd. A zatímco se jedni vydávají do světa na vyučenou, další žáčci se na tuto cestu začínají připravovat. Proto chlapci z osmých tříd návštívili v minulém týdnu autoservis pana Aleše Kabátka. Žáci si prohlédli vybavení dílny a seznámili se s jednotlivými pracovními činnostmi. Závěr prohlídky se mírně zdramatizoval. Doufáme, že náhlá indispozice jednoho z chlapců nebyla způsobena úlekem nad náročností tohoto povolání. Děkujeme touto cestou panu Kabátkovi za cennou zkušenost.

PaedDr. Pavla Pižlová (kariérová poradkyně)

Stanování 5.B

07.06.2016 15:06

Ve středu 1.6. jsme se vypravili na náš školní výlet. Nasedli jsme na autobus směr Turnov a vystoupili přímo u zámku na Sychrově, kde jsme zhlédli  výstavu dětských pokojíčků, prošli se po parku, nakoupili upomínkové předměty i občerstvení a chvíli zůstali řádit na dětském hřišti. Protože sluníčko opravdu pálilo, zchladili se někteří odvážlivci v malé nádrži. Po dalším nanukovém občerstvení  jsme mohli konečně vyrazit na cestu dlouhou necelých 10km.  Po cestě nás nohy  řádně bolely a to nás ještě čekalo stavění stanů, hraní her, večeře a noční hra. Začátek byl před 22. hodinou a jedním z úkolů byla návštěva místního hřbitova, kde si každý musel najít razítko se svým jménem. Nakonec to zvládli úplně všichni, i když po cestě i na hřbitově čekala strašidla. Poté jsme se rozloučili s paní učitelkou Lacinovou, která nás na výletě doprovázela. K ránu nás překvapilo nečekané bouřkové probuzení a prudký déšť. Po snídani jsme ještě navštívili kostnici, sbalili své věci, kluci si zahráli fotbal a pak vyrazili na zpáteční cestu. Doufám, že si děti stanování náležitě užily a odnesly si pouze pěkné vzpomínky. Foto zde.

Mgr. Blanka Hladká, Mgr. Alena Lacinová (třídní učitelky)

POSLEDNÍ EKO SBĚR

06.06.2016 21:02

V pátek 10. 6. 2016 proběhne poslední sběr recyklovatelných materiálů v tomto školním roce. 

Děkujeme za Vaši snahu a celoroční aktivitu.

Mgr. H. Knoblochová a Mgr. M. Růžičková (koordinátorky ekosběru) 

Lesní pedagogika IV. A a IV. B

05.06.2016 23:32

Žáci čtvrtých ročníků se zúčastnili výchovného programu pořádaného Lesy ČR. Sraz jsme měli u lesa v Malém Dubu. Nejprve nás čekala hra na soustředění a pozornost - najít na určeném místě co nejvíce dřevěných kolíčků. Potom jsme se rozdělili na dvě skupiny a poznávali taje lesa, laserovým přístrojem měřili výšku stromu, délku  a sílu kmene a snažili jsme se zorientovat v mapě. Po všech splněných úkolech nás čekala zasloužená odměna - opékání buřtů. Foto najdete ZDE.

 
Mgr. Jitka Pacltová (tř. uč. IV. A) 

Olympiáda mládeže 2. stupeň ZŠ

05.06.2016 08:50

Reprezentanti naší školy se 1. a 2. června zúčastnili Olympiády mládeže na atletickém stadionu v Liberci. Ve vybraných disciplínách sice nedosáhli takzvaně "na bednu", ale tyto závody pro ně byly zajisté zkušeností. 

Výsledky mladší žactvo

Výsledky starší žactvo

Mgr. Matěj Hodač (učitel tělesné výchovy)

Na chvíli motýlem

01.06.2016 16:27

V úterý 31. května páťáci navštívili Severočeské muzeum v Liberci. Ráno jsme vyjeli linkovým autobusem a postupně nám do autobusu přistupovali další spolužáci z hor. Po příjezdu do Liberce jsme si udělali malou prohlídku centra města. Prohlédli jsme si kulturní dům, Fórum, Pražskou ulici a radnici na náměstí E. Beneše. Pokračovali jsme ulicí 5. května až k Severočeskému muzeu, cestou jsme obdivovali také budovu polikliniky a galerie. Před návštěvou muzea  jsme se dostatečně občerstvili, a pak na nás již čekala paní lektorka Mgr. Iva Krupauerová. Měla pro nás připravený program Na chvíli motýlem. Bylo to velice poutavé vyprávění nejen o motýlech, ale také o všech vývojových stádiích motýlů. Povídání bylo oživeno hrami a zajímavými aktivitami. Hledali jsme si motýlího partnera, opylovali jsme rostliny, hledali jsme vhodnou potravu housenkám, motýlům či jsme si motýla barevně vyzdobili. Na závěr jsme si prohlédli i ostatní přírodovědné expozice. Z muzea jsme šli na radniční věž, z které jsme mohli vidět celý Liberec i jeho okolí doslova z ptačí perspektivy. Dále jsme pokračovali na autobusové nádraží, kde jsme čekali na autobus, který nás odvezl zpět domů. Výlet se nám opravdu vydařil a navíc jsme obohaceni o spoustu krásných zážitků.

Mgr. Kateřina Řídká ( třídní učitelka V. A )

FOTO ZDE:

Úspěch v okresním kole Pythagoriády

31.05.2016 10:16

Letošní úspěšný školní rok završili vzornou reprezentací v okresním kole Pythagoriády Lucka Pytlounová a Martin Pacák. Oba získali 10 bodů a byli úspěšnými řešiteli. Lucka v kategorii P7 obsadila 2. místo a Martin se v kategorii P8 umístil na 14. místě.

Oběma gratulujeme ke všem letošním úspěchům.

Mgr. Martina Pánková a Mgr. Ivana Kotíková (učitelky matematiky)

Sběr papíru

31.05.2016 07:51

V pondělí 30.5.2016 jsme nechali odvézt poslední sběrový papír v tomto roce. Žáci s rodiči za celý školní rok odevzdali celkem 24 299 kg. S papírem, který se nahromadil ve škole, v jídelně nebo jej přinesli učitelé jsme celkem k recyklaci odevzdali 25 442 kg. Velké díky všem, kterým není lhostejné nakládání s odpady, a zejména děkuji chlapcům, kteří mi pravidelně pomáhají s vybíráním sběru - M. Mikešovi, J. Debnárovi, D. Škodovi, O. Malému, M. Regenbrechtovi, K. Vlachovi a J. Machovi. Bez ochotných dobrovolníků by celá akce nemohla probíhat. Po prázdninách budeme pokračovat.

Mgr. Dana Škodová (koordinátorka sběru)

 
 

Školní výlet druhých tříd

30.05.2016 15:51

Dne 26.5. jsme se s našimi druháčky vypravili na nedaleký hrad Kost. Kromě klasické prohlídky hradu  nás očekával bohatý program.Děti se učily střílet z luku, vrhat sekerou a obě třídy soutěžily v přetahování lanem. Po rozdání cen vítězům nás čekala sokolnická produkce s ukázkou chovu a lovu dravých ptáků. Na závěr programu  proběhlo šermířské divadelní představení v historickém duchu.

Nebyl by to opravdový výlet, kdyby se nemohlo nakupovat.  Navštívili jsme Hradní obchod a děti si nakoupily dobroty u stánků na nádvoří hradu.

Bylo to krásné  dopoledne - hodně jsme se dozvěděli a zažili spoustu legrace -  zkrátka skvělý školní výlet !!!

Mgr. Tejnská, Mgr. Filová (třídní učitelky)

Úspěch v krajském kole Biologické olympiády

30.05.2016 11:37

Nádherné 4. místo obsadila Lucka Pytlounová ze VII.B v krajském kole 50. ročníku Biologické olympiády pro kategorii D. Za všechny učitele Lucce gratuluji a děkuji jí nejen za vzornou reprezentaci školy, ale i za zájem vzdělávat se "trochu víc". 

Fotografie naleznete ZDE

Mgr. Dana Škodová (učitelka přírodopisu)

Osmáci v Kutné Hoře

27.05.2016 08:20

Žáci 8. ročníku vyrazili do středověkého horního města – Kutné Hory. Ve Vlašském dvoře se seznámili s počátky dolování v oblasti, v chrámu Svaté Barbory si „osahali“ skvost gotické architektury, v kostnici poznali náhled barokního člověka na smrt a v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci si prohlédli klenbu Jana Blažeje Santiniho-Aichla z vrchu a k tomu všemu se všichni náležitě bavili. Další fotagrafie naleznete ZDE

Mgr. Jan Goll, Mgr. Kateřina Kotrbatá a Mgr. Martina Pánková (organizátoři akce)

Šesťáci navštívili galerii a libereckou radnici

25.05.2016 20:56

I když Liberec je nám dobře znám, v Oblastní galerii i na věži radnice byla většina našich šesťáků poprvé. Do Liberce odjely obě šesté třídy a střídavě absolvovaly prohlídku liberecké radnice a zajímavý program v galerii, kde kromě krátkého seznámení s dílem Jaroslava Róny se mohli žáci zamyslet a vyjádřit, jak na ně obrazy působí a co asi znázorňují. Dokonce dostali příležitost sami tvořit, a to labyrint či bludiště. Po silném kulturním zážitku bylo třeba se pořádně posilnit svačinou, abychom zvládli vyšlápnout místy velmi příkré stoupání z Horního Hanychova, kam jsme se dostali městskou dopravou, na Pláně pod Ještědem. Po krátkém odpočinku s nanukovým osvěžením jsme pokračovali, tentokrát z kopce dolů, na Světlou pod Ještědem. Odtamtud jsme se už nechali dovézt domů autobusem. Do Duba jsme dorazili v pozdních odpoledních hodinách, ale veselí a spokojení.

Další fotky ZDE.

Mgr. P. Blahovcová a Mgr. D. Suchánková (třídní učitelky)

Sběr papíru

20.05.2016 08:51

Další sběr papíru bude ve středu 25.5.2015 od 7:15 do začátku vyučování. Úplně poslední možnost  odevzdat starý papír v tomto školním roce budete mít v pondělí 30.5.2016 od 7:15 cca do 10:00. V tento den nakládáme na kontejner, který bude přistaven na 8:00.

Mgr. Dana Škodová (koordinátor sběru)

Květinový den

12.05.2016 17:54

Ve středu 11. května se uskutečnila tradiční sbírka Český den proti rakovině, kterou pořádá Společnost onkologických pacientů ARCUS Liberec. Děkuji vám všem, kdo jste podpořili výzkum rakoviny zakoupením žluté květiny, i dívkám z 9. ročníku, které květiny prodávaly nejen v prostorách školy, ale i ve městě. Pokud se na někoho z vás nedostalo, ozvěte se a příští rok to napravíme.

Mgr. Kateřina Kotrbatá (organizátor akce)

Bronz na okresním finále

12.05.2016 15:15

V úterý 10. 5. 2016 se náš tým chlapců ze 3. - 5. tříd zúčastnil okresního finále ve fotbalovém turnaji McDonald´s cup. Z asi 30 přihlášených škol za celé Liberecko jsme se opět probojovali mezi 4 nejlepší týmy. První zápas jsme vyhráli 7:5 s Hrádkem. Ve druhém nás čekal soupeř ZŠ Česká. Nepřálo nám tolik fotbalového štěstí a tak jsme "jen" remizovali 4:4, ačkoli převahu i šancí na góly jsme měli více. V posledním zápase jsme se utkali se ZŠ Dobiášova. Znát byla již únava a těžký soupeř na konec, tak jsme prohráli 3:11. Bodově jsme na tom tedy byli stejně jako ZŠ Česká. Ovšem po sečtení celkového skóre branek jsme se dozvěděli, že nám jen těsně  uteklo stříbro. Přesto byla radost veliká a bronzové medaile všem našim hráčům slušely. Chtěla bych poděkovat panu Šenberkovi, který nám dělal  při turnaji rádce a trenéra. A paní Trejbalové, která nás přijela podpořit.

Tým: 3. třída - Matouš Třešňák, Ondřej Rybář

4. třída - Matyáš Vlach

5. třída - Adam Topinka, Jaroslav Trejbal, Toni Makowski, Jindřich Třešňák,  Jakub Šenberk (brankář), Lukáš Kotva, Václav Formánek,

Doma kvůli nemoci zůstali, ale v předchozích kolech bojovali: Tomáš Jíra, Jakub Švarc

Fotografie ZDE.

Mgr. Helena Knoblochová (sportovní koordinátor na 1. stupni)

Setkání s pedagogy-seniory

12.05.2016 07:06

Proběhlo další setkání s pedagogy-seniory, tentokrát s mimořádným překvapením. Dámám přišly ke Dni matek poblahopřát pod vedením paní učitelky Mgr. Radoslavy Tejnské žáci z prvního stupně. Pásmo básní a písní v podání těch nejmenších pohladilo po duši. Těší nás pravidelný návrat kolegyň do naší/jejich školy. Děkujeme jim za cenná kantorská a životní moudra, která nám poskytují, a mnohým za přímou výpomoc v pedagogickém procesu (olympiády, exkurze, výuka, …). 

Díky a těšíme se na další „sedánek“.

Další fotografie naleznete ZDE

Mgr. Jan Goll (ředitel školy)

Výtvarná soutěž - Karel IV

09.05.2016 20:27

Kdo je vetřelcem?

Z dob panování Karla IV. pochází malířská výzdoba kaple sv. Kříže a sv. Kateřiny na hradě Karlštejně. Vše vytvořil Mistr Theodorik se svými učedníky, kteří namalovali 129 desek představujících Nebeské vojsko Kristovo, na kterém předvedli velice jemné odstínování barevného spektra a volné tahy štětcem. I my jsme se pokusili o jemné stínování suchým pastelem a vyrývání gotických ornamentů do voskového podkladu překrytého zlatou vrstvou. Práce to byla náročná, nákladná a hlavně prověřila naši trpělivost. Několik zlatých desek poputuje do soutěže, držme jim palce. Jedna otázka pro vás: "Poznáte, která deska do Nebeského vojska nepatří?"

Učedníci mistra se svými deskami ZDE

Mgr. Dana Suchánková (učitelka VV)

Den Země VII.B

09.05.2016 09:39

I VII.B vyrazila ke Dni Země na trasu z Hodek přes Jeřmanskou skálu do Janova Dolu k pramenům Ploučnice, odtud stylem"trefíš přes les?"do Kotle a pak do Českého Duba. Také oni plnili úkoly z různých oborů  na pěti zastaveních. Jako bonus měli nádherné počasí a ještě  cestou zachránili před přejetím 3 slepýše křehké.

Mgr. Dana Škodová (organizátorka akce)

Sběr papíru

09.05.2016 09:33

Další možnost odevzdat starý papír bude ve čtvrtek 19.5.2016 od 7:15 do začátku vyučování. Letošní sbírání uzavřeme v den svozu, o kterém vás budu včas informovat.

Mgr. Dana Škodová(koordinátor sběru)

Květinový den

08.05.2016 19:57

Ve středu 11.května proběhne tradiční Květinový den - žáci devátého ročníku budou ve škole i ve městě prodávat květiny, výtěžek prodeje je určen na výzkum léčby rakoviny. Děkujeme všem za podporu.

Mgr. Kateřina Kotrbatá (organizátorka akce)

Den vítězství

08.05.2016 19:29

Žáci Základní školy Český Dub pod vedením Mgr. Martiny Růžičkové a Mgr. Kateřiny Řídké připomněli sobě i Dubákům ukončení druhé světové války v Evropě. Společně s panem starostou a místostarostou města, zástupci křesťanské církve, sokola a muzea oslavili tento slavný den. Přednesem básní a zpěvem písní s národní tematikou děti obohatily pohodové sváteční odpoledne. Další fotografie naleznete ZDE

Mgr. Jan Goll (ředitel školy) 

Rytířská doba „prosvětlila“ dubskou komendu

08.05.2016 17:15

Po úspěšné prezentaci pro rodiče si deváťáci zopakovali svůj program pro veřejnost. Románsko-gotický skvost našeho města posloužil jako nástroj k představení éry Václava I. Johanité, Žitavská stezka, masopustní radovánky, kamenické značky, „středověké“ architektonické tvarosloví, rytířské zápasy atd. Vše doladěné hudebním vystoupením. Další fotografie naleznete ZDE

Díky deváťákům a díky obecenstvu!

Mgr. Jan Goll (organizátor akce)

Den matek

02.05.2016 18:55

Ve čtvrtek a v pátek (5. a 6. května) o přestávkách budou žáci 8. A a 8. B v 1. patře u Pohádky prodávat sukulenty, záložky, obrázky a korálkové přívěsky, které si můžete zakoupit nejen pro sebe, ale především je darovat maminkám a babičkám k jejich nedělnímu svátku. Připojí se i dívky z 6. A se svými přáníčky. Výtěžek prodeje je určen na projekt Adopce na dálku.

Mgr. Kateřina Kotrbatá (koordinátorka akce)

Čarodějnická škola

02.05.2016 13:05

V pátek 29. 4. 2016 se ve třídách 1.A, 1. B a 3. A slétlo velké množství čarodějek a čarodějů do čarodějnické školy. Přivítaly je zkušené lektorky čarování Alfonsie Strašlivá, Belzebuba a Vlasulína. Podle programu nejdříve proběhla představovací módní přehlídka. Zjistili jsme, že se slétli čarodějní učni z celého okolí, různého věku a  podoby. Následovaly úkoly čaroškoly, čtení, psaní, počítání, čarodějné tvoření, výuka létání na koštěti, diskotéka a na závěr byly předány čarodějnické certifikáty.

Děkujeme všem rodičům, kteří pomáhali při tvoření kouzelnických převleků. Samozřejmě také těm, kteří nám poslali dobroty.                           

Foto 1. A zde.      Foto 3. A zde.   Foto 1.B zde

Mgr. H. Knoblochová, Mgr. P. Jírová a Mgr. M. Růžičková (tříd. učitelky)

Výsledky soutěže ve sběru pomerančové a citronové kůry

01.05.2016 23:26

Nejdříve Vás musím všechny moc pochválit za to, že jste byli pilní a přinesli opravdu hodně kůry. Letos jste opět překonali minulý rok a celkem jste nasušili neuvěřitelných 165,65kg! Určitě jste zvědaví, jak dopadla soutěž, tak na to se podívejte zde: Vyhodnocení soutěže ve sběru kůry 2016.docx (17015)

Všem výhercům moc gratuluji

Mgr. Věra Horáčková (organizátorka sběru)

plavu, plaveš, plaveme

28.04.2016 22:20

Již druhá akce pořádaná školním klubem - Helenou Kaulfussovou a Janou Havlíkovou se vydařila. Ve čtvrtek 28.dubna, za finanční podpory města Český Dub, jsme podruhé navštívili LIBERECKÝ PLAVECKÝ BAZÉN. 

A  jak jsme se vyřádili  najdete zde.

Touto cestou děkuji panu starostovi a ostatním členům zastupitelstva .                                

Helena Kaulfussová ( organizátor akce)

Časopis Tučňák zase boduje

26.04.2016 21:12

Po minulém úspěchu v celorepublikovém finále (2., 3., a 4. místo), jsme stejně jako vloni vyhráli 1. místo v Libereckém kraji. Sice jsme letos nesoutěžili v kategorii tištěných časopisů, ale obsadili jsme toto nádherné místo v kategorii webových časopisů a postupujeme do finále, které se koná na podzim.

Všem čtenářům děkujeme, že nás i nadále sledujete.

Redakce časopisu

Den Země v 1.B

26.04.2016 17:29

V pátek 22.4.2016 proběhl v 1.B tradiční projektový den s názem DEN ZEMĚ. V rámci tohoto dne jsme si  nejprve společně povídali o důležitosti ochrany naší přírody a poté o tom, jak bychom a proč měli třídit odpad. Vše jsme si vyzkoušeli na konkrétních příkladech. Zahráli jsme si hry s ekologickou tematikou a nakonec si každý žák vytvořil svůj vlastní plakát. A protože nám počasí přálo a měli jsme domluvenou schůzku s panem Vaškem Růtou z Technických služeb v Českém Dubu, vydali jsme se do SBĚRNÉHO DVORA. Tam nám pan Růta ochotně vysvětlil a ukázal, jak se třídí odpad a kam se následně odváží. Touto cestou bych chtěla panu Růtovi poděkovat za čas, který nám věnoval.

Na závěr celého projektu dostaly děti za úkol, cestou do školy, posbírat odpadky, které najdou. Navlékli si gumové rukavice a s velkým nadšením se pustili do sbírání. Doufám, že podobné nadšení vydrží dětem i do budoucna. :-) 

 • foto zde                                                                                                                            Mgr. Petra Jírová ( třídní učitelka)                                              

Den Země v 1.A

26.04.2016 06:02

Prvňáci se na Den Země naučili mnoho správných věcí. Nejdříve jsme se naučili třídit správně odpadky. Ve třídě nám jich přes noc skřítci třídníčci nachystali mnoho, k tomu jsme ještě vysypali náš třídní kontejnerek, do kterého vhazujeme plasty, tetrapaky a baterky. A tak jsme se dali do díla a za chvíli jsme měli správně roztříděno podle použitých materiálů. Splnili jsme další úkoly ve třídě a pak už jsme se konečně vydali ven do přírody. První kroky vedly ke Kabátkovým, kteří nám přichystali bezvadné zázemí pro opékání buřtů. Moc jim za to děkujeme a rádi přijdeme někdy příště. Posilněni buřty a zážitky z trampolíny či houpaček jsme se vydali dál cestou přes "Šibeničák" až ke Starému Dubu. Cestou jsme plnili další úkoly, poznávali rostlinky, živočichy, vytvářeli jsme si paletu přírodních barev, skládali jsme z přírodnin nápis DEN ZEMĚ a další. Snažili jsme se přírodu poznat opravdu všemi smysly. Poslední úsek ze Starého Dubu do Českého Dubu jsme měli opět prožitkový. Rozdali jsme si gumové rukavice, igelitky a celou cestu "po struhách" jsme sbírali odpadky. Děti se do práce opravdu vrhly s velkou chutí a nadšením, takže u školy jsme vyhazovali pět plných igelitek nepořádku. Velkým poděkováním za snahu a i pěkné chování během celé cesty jsme ukončili náš Den Země.

Foto ZDE.

Mgr. Helena Knoblochová (třídní učitelka)

Den Země VII.A

25.04.2016 14:32

Přímo na Den Země vyrazili žáci VII.A do přírody. Jejich trasa vedla z Hodek přes Jeřmanskou skálu do Janova Dolu k pramenům Ploučnice a odtud cestou necestou do Kotle. U Kotelské lípy jsme zjistili, že se nám dobře šlape a tak jsme nakonec došli pěšky až do Českého Duba. Také sedmáci cestou nezaháleli a seznámili se s historickými, geologickými, botanickými a mykologickými zajímavostmi na trase.

Mgr. Dana Škodová (organizátorka akce)

Úspěch v BiO

25.04.2016 14:27

Lucka Pytlounová ze VII.B 21.4.2016 zvítězila v okresním kole Biologické olympiády v kategorii D a postoupila do krajského kola. Na velmi pěkné 7. pozici se umístila Míša Kovářová ze VI.A. Se ctí nás reprezentovali i P. Hofman a ve starší kategorii  J. Gärtnerová a J. Müllerová.

Mgr. Dana Škodová (organizátorka soutěže)

Den Země VIII. tříd

25.04.2016 14:21

Den Země jsme si s osmáky připomněli 20.4.2016 při výstupu na Ještěd. Trasa vedla z Horního Hanychova přes Pláně na vrchol Ještěda a odtud přes Ještědku do Světlé pod Ještědem. Cestou jsme se věnovali vegetačním stupňům, lýkožroutovi, probrali jsme historii hory Ještěd a zamysleli nad hrozbou těžby uranu v Podještědí.

Mgr. Dana Škodová (organizátorka akce)

Sběr papíru

24.04.2016 20:42

Starý papír budeme vybírat ve středu 27.4. a 4.5. vždy od 7:15 do začátku vyučování.

Mgr. Dana Škodová (koordinátorka sběru)

 
 

PLAVU, PLAVEŠ, PLAVEME

21.04.2016 23:49

Školní klub pořádá ve čtvrtek 28.dubna výjezd do libereckého plaveckého bazénu. V den vyhlášení školním rozhlasem, do odpoledne, bylo přihlášeno 28 dětí a dnes ( čtvrtek 21.4.2016) je již naplněn počet účastníků  - celkem 43 . Máme velkou radost, že o tuto akci je tak velký zájem. Nemohly  jsme  vyhovět všem dětem ( máme zapsané i  náhradníky) ,ale potěšující zpráva pro ostatní je, že díky finanční podpoře města Č.Dub pojedeme do bazénu v brzké době zas.

                                             Helena Kaulfussová a Jana Havlíková

Soutěž ve sběru pomerančové a citronové kůry

18.04.2016 13:51

Připomínám, že se blíží uzávěrka soutěže ve sběru sušené pomerančové a citronové kůry. Soutěž končí již 30. dubna. Dosušte a co nejdřív přineste kůru, kterou ještě máte doma. Jde o pěkné odměny pro jednotlivce i pro vítěznou třídu. 

Kůra se bude vybírat i nadále, ale již mimo soutěž. Blíží se též začátek bylinkářské sezóny. Opět můžete sbírat a sušit vybrané druhy bylin: list pampelišky, listy nebo nať kopřivy dvoudomé, listy břízy (bez jehněd), list jitrocele, květy sedmikrásky, květy hluchavky, květ černého bezu. Více zde: Bylinkáři.docx (611909)

Ceník a informace o dalších bylinách najdete též ve vitríně v 1. patře staré budovy nebo u paní učitelky Horáčkové.

Mgr. Věra Horáčková (organizátorka sběru bylin)

 

Objevy u žabí bariéry v Malém Dubu

17.04.2016 21:12

V pátek 15. dubna pro nás skončila služba u žabí bariéry. S partou sedmáků a jedním osmákem jsme odstranili bariéru podél silnice do Kněžiček. Přes nepřízeň počasí, mírně mrholilo, jsme během hodiny a půl vytáhli ze země 15 kbelíků, 75 kovových tyčí a 150 metrů zakopané fólie, všechno jsme naložili na vůz a zahladili na louce stopy po bariéře. Ještě je potřeba všechno očistit od bláta a pak to do příští sezóny uložíme na půdu.

Když jsme 9. března bariéru stavěli, netušili jsme, jak se osvědčí a co všechno zjistíme. Na jaře obojživelníkům instinkt velí jít k vodě, kde mohou naklást vajíčka. V lese i na louce obojživelníci vylézají z úkrytů v zemi, kde byli přes zimu zahrabaní, a putují neomylně k rybníku. Ale u silnice narazili na naši bariéru, kterou nemohli překonat. Tak šli podél fólie, až spadli do kbelíků zakopaných v zemi. Odtud je pak děti opatrně vyndávaly a přenášely přes silnici směrem k rybníku.

Během této migrace jsme s dětmi museli pravidelně ráno a večer kontrolovat zakopané kbelíky a lapené obojživelníky přenášet. Některý den, když bylo chladno, bylo ve kbelících jen pár jedinců nebo téměř nic, ale jak se oteplilo a zapršelo, bylo už z dálky slyšet kuňkání ropuch, které spadly do pastí. Největší „nával“ putujících obojživelníků byl právě v úterý 5. dubna, kdy jsme přenesli rekordních 1069 jedinců. Musím pochválit osmáky, bez jejichž pomoci by se tato akce nedala zvládnout. Jejich rukama prošlo celkem 6195 obojživelníků. K bariérám chodily děti nejen ráno místo školy, ale i odpoledne ve svém volném čase.

Nebýt bariéry, tak by velké množství žab uhynulo pod koly aut na silnici. Díky bariéře se nám ale podařilo získat také spoustu zajímavých informací o výskytu druhů a průběhu migrace.
Naše pozorování a objevy zde: Naše pozorování a objevy 2016.docx (15043)
Obrázky pozorovaných druhů zde:Obrázky druhů žab k určování..pdf (3637457)

Chtěla bych poděkovat za pomoc na celé akci těmto žákům:

Při stavění bariéry pomáhali: Marek Mikeš, Jan Debnár, Martin Tvrzník a Karel Vlach z  8.A, Aleš Kabátek, Jára Matěcha, Lukáš Macek, Mirek Kilar, Ondra Guschl, Michal Greif a Pavel Boháček z 9.A.

Přenášení obojživelníků i ve svém volném čase zajišťovali: Petr Hofman  ze 7.A, Jula Müllerová, Hanka Tvrzníková, Adéla Rückerová, Anička Vrátilová, Honza Debnár, Marek Mikeš, Karel Daneš, Natálka Myšková a Nikola Machotová z 8.A, Honza Lebeda, Pavla Dušková a Barča Trejtnarová z 8.B a Terezka Machotová ze 4. třídy.

Při bourání bariéry pomáhali: Štěpán Paclt, Max Regenbrecht, David Škoda, Adéla Kolomazníková, Kristýnka Stará, Erika Šámalová, Jáchym Panuška, Jára Mach ze 7.B, Petr Hofman ze 7.A a Karel Daneš z 8.A.

Foto zde

Mgr. Věra Horáčková (organizátorka akce)

Turnaj ve vybíjené

14.04.2016 17:39

14. dubna se žáci speciálních tříd zúčastnili Turnaje ve vybíjené, který se konal v hale míčových sportů v Home Credit Areně  - Liberec. Naše družstvo skončilo na krásném 4. místě ze 7. Toto umístění považujeme skutečně za úspěch, jelikož jako jediní jsme měli v týmu převahu dívek, a přesto jsme překonali v pořadí 3 převážně chlapecká družstva.

Mgr. Renata Polcarová,  Mgr. Věra Jáčová

republikové finále v kin-ballu

13.04.2016 21:52

13.4.2016 se uskutečnilo v Praze finále České republiky v kin-ballu základních škol. Zúčastnilo se ho dvacet týmů, tj. skoro dvěstě účastníků. Úžasná atmosféra a skvělé výkony.Ve III. kategorii naše družstvo, ve složení Bulířová Klára, Hladká Kája, Iker Lukáš, Jíra Tadeáš, Kolomazníková Áďa, Kostelecký Petr, Müller Tomáš, Švarc Jakub, se umístilo na vynikajícím 2. místě, družstvu IV. kategorie,  ve složení Vlach Karel, Valeš Ondra,Najman Jakub,Trejtnarová Bára, Machotová Nikča a Natálie Myšková, se až tak  moc nedařilo, ale přesto skončili na5. místě v ČR. Všem hráčům děkuji za vzornou reprezentaci školy a Českého Dubu. Děkuji všem.

         Helena Kaulfussová (vedoucí kin-ballového kroužku)

fotografie z Prahy zde

Nela Tvrzníková v lezení opět první

12.04.2016 20:50

Jako jediná lezkyně naší školy, Nela Tvrzníková z VIII. B, závodila opět na školních závodech v Újezdu nad Lesy u Prahy. Obě kvalifikační cesty dolezla do posledního topového chytu a do finále postupovala z prvního místa. Ani tam nezaváhala a cestu vylezla s maximálním počtem bodů a závod vyhrála. 

Mgr. Lenka Tichá (trenérka lezení)

Stříbro v okresním finále ve vybíjené

09.04.2016 17:55

Ve čtvrtek 7. 4. 2016 se chlapci ze 4. a 5. tříd zúčastnili okresního finále ve vybíjené. Akce se konala na liberecké ZŠ Sokolovská. V prvním kole jsme se utkali s místními a dokázali s přehledem zvítězit. Druhým soupeřem nám byla ZŠ Dobiášova. První poločas jsme sice vyhráli, ale ve druhém se nejspíš projevila  únava z předchozího souboje a tak nás nakonec Dobiášovka porazila. V posledním zápase jsme se utkali se ZŠ Aloisina výšina. Oba týmy měly vysokou úroveň a tak hra skončila remízou. V prodloužení jsme však nezaváhali a s přehledem zvítězili. Radovali jsme se tedy z krásného druhého místa za okres Liberec (celkem se zúčastnilo 28 škol)  a domů si pyšně odváželi stříbrný pohár a diplom pro naši školu. Toni Makowski byl vyhlášen z našeho týmu jako nejužitečnější hráč. Musím ale pochválit všechny kluky, kteří byli letos opravdu bezvadně sehraní a jako tým téměř neporazitelní. 

Foto ZDE.

Mgr. Helena Knoblochová (sportovní koordinátor na 1. stupni)

Prvňáci navštívili služebnu Policie a Záchranné služby

09.04.2016 17:37

Ve středu  6. dubna obě třídy prvňáků navštívily českodubské služebny Policie a Záchranné služby. 1. A sice nestihla prohlídku záchranky, neboť těsně před naší návštěvou měli záchranáři výjezd k případu. Ale věříme, že se domluvíme někdy v budoucnu a budeme si moci také prohlédnout novou "sanitku" a poslechnout důležité informace k tématu záchrana života. Na policejní stanici si děti mohly vyzkoušet např. neprůstřelnou vestu, přilbu a mnoho dalšího. Velkým zážitkem bylo posazení za volant policejního auta. Na závěr děti dostaly omalovánky a vystřihovánky se záchranářskou tematikou. Velmi děkujeme za vřelé přijetí na obou stanicích a budeme se těšit na další možnou spolupráci. 

Foto ZDE.

Mgr. Helena Knoblochová a Mgr. Petra Jírová (třídní učitelky)

Martin Pacák zvítězil v okresním kole Matematické olympiády!

07.04.2016 17:56

Další skvělý úspěch v letošním školním roce si připsal žák 8. A Martin Pacák. V kategorii Z8 v okresním kole Matematické olympiády zvítězil v těžké konkurenci s maximálním možným počtem bodů! 

Také v kategorii Z7 jsme měli zástupce. Lucie Pytlounová jako úspěšná řešitelka obsadila krásné 12. místo, vzorně nás reprezentovali i Adéla Kolomazníková a Tobias Fátor.

Gratulujeme a děkujeme všem za reprezentaci naší školy.

Mgr. Martina Pánková a Mgr. Ivana Kotíková (učitelky matematiky)

Soutěž ve Skládání puzzlí

06.04.2016 16:14

Ve středu 6. dubna se konal již 12. ročník Skládání puzzlí na ZŠ Orlí v Liberci , tato soutěž je určena pro žáky ZŠ praktických a ZŠ speciálních. Děti ze ZŠ praktických se nejprve utkají v družstvech, kde soutěží všichni účastníci a později probíhá klání mezi jednotlivci v kategoriích podle ročníků. Žáci ZŠ speciálních soupeří jednotlivě v daných kategoriích. Největší chloubou naší ZŠ je  1. místo Kristýny Šandové v kategorii jednotlivců (v této skupině soutěžilo 8 dětí). Ale i na ostatní naše žáky jsme pyšní, sice neobhájili úplně přední pozice, přesto považujeme za úspěch 8. místo Radka Horny (ze 14),11. místo Aleny Hrubé (ze 17) i 13. Heleny Rybářové (ze 17). V soutěži družstev byli naši 6. z 9. Všichni soutěžící  obdrželi diplomy a Kristýnka za nádherné 1. místo drobnou odměnu v podobě puzzlí, sladkosti a pastelek. Hned zítra si naši žáci odnesou ze školy písemnou pochvalu za vzornou reprezentaci a taky nějakou odměnu, která je zatím překvapením.

Mgr. R. Polcarová (třídní učitelka I.ST), E. Slámová (asistentka žáka)

Školní kolo Pythagoriády

03.04.2016 18:16

V pátek 1. dubna proběhlo školní kolo matematické soutěže Pythagoriáda pro 6.- 8.ročník. Děti z 5. třídy soutěžily už dříve a úspěšný řešitel Jakub Švarc nás vzorně reprezentoval v okresním kole.

V 6. třídách zvítězil Lukáš Iker, ze sedmáků byla opět nejlepší Lucka Pytlounová. Mezi osmáky vyhrál Martin Pacák, který nás jako úspěšný řešitel bude reprezentovat v okresním kole 25. května v Liberci. Martin si tak připsal další letošní úspěch.

Vítězům blahopřeji, všem soutěžícím děkuji za účast a těším se na příští rok.

Mgr. Martina Pánková (organizátorka soutěže)

Den podle Ámose

03.04.2016 17:15

Ve čtvrtek 31. března se na naší škole konal projektový Den pro Ámose. Jak název naznačuje, připomínáme si touto akcí každoročně narození Učitele národů J. A. Komenského. A v duchu odkazu Komenského byl pojat tento den pro žáky posledního ročníku. Vyzkoušeli si vyučování naruby. Dnes neseděli v lavicích, ale postavili se před lavice jako vyučující na 1. stupni základní školy. Pro žáky - v lavicích i před tabulí - to byla zcela nová zkušenost. Objevili jsme i několik talentů, které by se mohly cestou Komenského vydat. Více fotografií naleznete ZDE

                                                           PaedDr. Pavla Pižlová (třídní IX. B)

Den podle Amose jako oslava 700 let od narození císaře Karla IV.

03.04.2016 09:22

Poslední březnový den byl rezervován pro netradiční výuku. Žáci 6. až 8. tříd se celý den věnovali tematicky zaměřeným úkolům o Karlu IV.

Po úvodním slovu samotného Karla IV., který nás navštívil z minulosti, žáci ve třídách vytvářeli myšlenkové mapy o životě Karla. Po velké přestávce děti absolvovaly volitelné workshopy týkající se císařovy doby. Zde jsou popisy jednotlivých činností:

Skriptorium

Skriptorium je středověká dílna řeholního kláštera pro přepisování knih. Vyzkoušej si četbu, překlad, analýzu a psaní středověkého textu.

Středověká společnost

Vytvoř scénku z každodenního života doby Karla IV. Předem si připrav rekvizity a zakomponuj do ní všechny vrstvy tehdejší společnosti – šlechtu, duchovenstvo i poddané.

Středověké nemoci

Najdi příčiny středověkých chorob. Pokus se odhalit průběh nejhorší středověké nemoci a doporuč prevenci.

Restaurátorské práce

Na umělecká díla vrcholného středověku působí zub času, pokus se o jejich věrnou kopii a rekonstruuj jejich původní vzhled. Najdi informace a daném uměleckém díle.

Praha za Karla IV.

Porovnejte dnešní Prahu s Prahou doby Karla IV. Zakreslete původní opevnění, náměstí a brány, Nové Město Pražské, Karlovu univerzitu, Karlův Most, Královský dvůr do dnešní mapy Prahy, krátce popište památky.

Stavby Karla IV.

Vytvoř průvodce po památkách z doby Karla IV. Zjisti informace o Karlově mostě, Karlově univerzitě, Karlštejnu a Katedrále svatého Víta, Václava a Vojtěcha. Rozšiř si slovní zásobu v angličtině a němčině a připiš slovíčka do průvodce.

Žena a muž vrcholného středověku

Pronikni do rodinných vztahů ve středověku a zjisti více o postavení ženy a muže ve společnosti.

Rytířský turnaj

Porovnej své síly s ostatními rytíři a poznej 7 rytířských ctností – jezdit na koni, střílet z luku, lovit, zápasit, šermovat, hrát v šachy a veršovat.                                       

Korunovační klenoty

Vytvoř kopii korunovačních klenotů. Zaměř se i na jiné vzácné předměty doby Karla IV.

Děkujeme žákům i učitelům za projektový den.

Fotogalerie

Mgr. Matěj Hodač (organizátor akce)

Úspěch ve Fyzikální olympiádě

01.04.2016 13:40

V letošním okresním kole Fyzikální olympiády se v kategorii F umístil náš žák VIII.A, Martin Pacák,  na skvělém čtvrtém místě. Gratulujeme.

Mgr. K. Altmanová (učitelka fyziky)

jarní úklid

31.03.2016 00:24

Ve středu 30.3.20I6,  jsme se ve 2.oddělení  školní družiny rozhodli , že nám není jedno, v jakém prostředí se pohybujeme a šli jsme společně  uklidit odpadky na školní hřiště,  přístupový chodník ke škol. jídelně a klubu a na parkoviště vedle haly.
       Práce netrvala tak dlouho, počasí nám docela přálo a po necelé hodince bylo vše sebráno a uklizeno. Odměnou nám byl právě ten pohled na uklizené prostory a posléze i dobrůtky, na které jsem děti  i paní asistentku Zuzku pozvala do Jizerské pekárny . 

 foto zde               Helena Kaulfussová (vychovatelka 2.oddělení ŠD)                                                                        

III. A v ZOO Liberec

30.03.2016 14:17

V úterý 29. 3. jsme se vydali linkovým autobusem na cestu do Liberce. Když jsme se konečně přehoupli přes Ještěd a vystoupili jsme v Liberci na nádraží, čekala nás ještě dlouhá cesta centrem města. Prošli jsme si Soukenné náměstí, Pražskou ulici, náměstí Dr. E. Beneše s novorenesanční radnicí, prohlédli jsme si budouvu Divadla F. X. Šaldy a pokračovali jsme dál k budovám městských lázní a muzea. Byla to dlouhá a pro nás třeťáky náročná cesta, ale zvládli jsme dojít pěšky až do Lidových sadů. Pak už začala zajímavá prohlídka ZOO, kterou nám sem tam znepříjemnila bouřka a kroupy. Ty jsme ale vždy přečkali na příhodném místě. Zažili jsme pravé aprílové počasí! Zvířatům to ale nevadilo, tak jsme zhlédli zajímavé krmení lachtanů. Největší úspěch měla u všech malá lachtanice Amálka. Moc jsme se nasmáli také u malých surikat. Obdivovali jsme pandu červenou, šimpanze, tátu bílých tygřátek, zašli jsme se podívat na ranní hygienu slonů a mnoho a mnoho jiných zajímavých zvířat. Dali jsme si také něco na zub a už jsme spěchali na tramvaj a pak na autobus do Českého Dubu. Výlet se všem moc líbil a dnes každý přinesl obrázek a pár zajímavostí o zvířeti, které ho nejvíce zaujalo.

Naše foto si prohlédněte ZDE.

Mgr. Martina Růžičková (třídní učitelka)

31.3.2016 Kroužek Atletiky již od 13:30!!

30.03.2016 13:30

Žabí bariéry v Malém Dubu fungují!

29.03.2016 23:15

Teplé sluneční paprsky a jarní přeháňky během velikonočních svátků vylákaly ze zimních úkrytů první žáby, které se vydaly na každoroční cestu k rybníkům.Před nebezpečím, které jim hrozí na silnici, je letos chrání bariéra, kterou jsme nainstalovali 9. března, a s napětím jsme očekávali, jak se osvědčí. Již v sobotu 26.3. a v pondělí 28.3. spadli do kbelíků zakopaných podél bariéry první obojživelníci. Avšak ranní kontrola kbelíků v úterý mi úplně vyrazila dech,ve všech kbelících to kuňkalo a dno nebylo vidět. Hned první hodinu jsme s pomocníky z osmých tříd vyrazili do Malého Dubu, kde nás čekala práce: šetrně vybrat všechny živočichy z kbelíků a přenést přes silnici směrem k rybníku. Všechny živočichy řádně určit a spočítat. A výsledek byl ohromující: z 15 zakopaných kbelíků jsme celkem přenesli neuvěřitelných 999 jedinců pěti druhů. Nejpočetnější byla ropucha obecná, ale vyskytli se tu i skokani štíhlí a skokani hnědí, čolek obecný a čolek horský. Co je však důležité, v místě bariéry nebyl na silnici ani jeden přejetý živočich! Bariéra opravdu funguje! Teď nás čeká ještě několik perných dnů, kdy během žabího putování musíme pravidelně dvakrát denně kontrolovat zakopané kbelíky a přenášet chycené obojživelníky. Tak nám držte palce, ať vše dobře zvládneme. A zde jsou fotky.

Mgr. Věra Horáčková (organizátorka akce)

Poznáváme Slovensko

29.03.2016 17:11

Poslední březnové dny nás čekal další projektový den, tentokráte zaměřený na poznávání Slovenska. Nejprve jsme využili metody Brainstormingu, abychom si vzpomněli, co už o Slovensku víme a bylo toho opravdu dost. Potom jsme četli s porozuměním text o Slovensku a nejdůležitější informace jsme si zaznamenávali. Dále jsme počítali vzdálenosti některých slovenských měst či jsme řadili vrcholy hor podle velikosti. Četli jsme slovenský text a snažili jsme  se mu porozumět . Opisovali jsme slovenskou básničku a ilustrovali ji. Vytvářeli jsme mapu osmi slovenských krajů a sestavovali jsme obrázkový česko-slovenský slovník. Ve skupinách jsme vytvářeli informační plakáty a malovali jsme slovenskou vlajku. Na závěr nám představila Nikolka Kydlíčková svou prezentaci o Slovensku, protože její prababička ze Slovenska pochází. Dozvěděli jsme se tak mnoho zajímavého nejen o Slovensku, ale i  o tradiční kuchyni našich sousedů. Nikolka s maminkou upekly výborné pirožky a boží milosti, na kterých jsme si opravdu pochutnali. Moc jim oběma děkuji! Bylo to fajn a my jsme měli možnost poznávat Slovensko  opravdu všemi smysly.

Mgr. Kateřina Řídká (třídní učitelka 5.A)

FOTO ZDE:

Velikonoční tvořivá dílnička v 1. A

28.03.2016 19:53

Celé úterní dopoledne před Velikonoci čekalo prvňáčky velikonoční tvoření. Ale proč se vlastně slaví Velikonoce? Jen málokdo to mezi prvňáčky věděl. Proto jsme si nejprve povídali o tradici a zvycích Velikonoc. Někteří chlapci si donesli pomlázku a některá děvčátka i koledu pro své spolužáky. Pak už jsme se pustili do práce tvořivé. Prvním dílkem šikovných ručiček byl zápich do květináčků s jarním osením. Travičku jsme zaseli týden předem a někomu krásně vyrostla. Ostatním snad dorostla během Velikonoc doma. V další hodině jsme vyráběli skleničkové dekorace králíčků a kuřátek. Vyrobili jsme i zajíčka z plastové lžičky. Posledním výrobkem byla slepička na zavěšení. Myslím, že  prvňáčci dokázali, že jsou šikulové a určitě jim doma během Velikonoc bude dělat radost vlastnoručně vyrobená dekorace.

Více fotografií ZDE.

Mgr. Helena Knoblochová (třídní učitelka 1. A)

Semifinále ve vybíjené 4. - 5. tříd

28.03.2016 19:00

Ve středu 23. 3. 2016 se vybraní žáci 4. a 5. tříd zúčastnili semifinálového kola ve vybíjené. Základního kola jsme se neúčastnili, neboť jsme byli přímo nasazeni do jedné ze čtyř semifinálových skupin, protože jsme se vloni umístili na krásném 4. místě ve finále za celý okres Liberec.Akce se konala na liberecké ZŠ Švermova. Po nelehkých zápasech se ZŠ Osečnou, ZŠ Lesní a s domácí ZŠ Švermova se chlapci zaslouženě a bezprostředně radovali z vítězství. Největší podíl na úspěchu měl žák 5. ročníku Toni Makowski.  Prvním místem jsme si zajistili opět postup do finále a doufejme, že letos už to bude konečně "na bednu".

Fotografie ZDE.

Mgr. Helena Knoblochová 

Prvňáci v knihovně

28.03.2016 18:38

Prvňáčci se už po téměř osmi měsících výuky čtení začínají proměňovat v šikovné čtenáře. Některým jde čtení výborně, někteří ještě musí trochu natrénovat. Každopádně už je každý schopen začíst se do knížky a plnit lehké čtenářské úkoly. Proto jsme se opět vydali do knihovny, kde nás paní Tvrzníková velmi příjemně přivítala. Na úvod jsme zhlédli výstavu dětských prací Povídej, povídej pohádku, do které jsme se také se svými výtvarnými dílky zapojili.  Pověděli jsme si o životě spisovatele Jiřího Žáčka, kterého děti znají z dětských básniček či pohádek. Nejednu básničku jsme se i učili ve škole. Poté jsme hádali hádanky a vzpomínali přitom na strašidla a víly. Další úkol už byl zcela čtenářský. Každý dostal knížku (převážně z pera J. Žáčka), měl si ji krátce prohlédnout a podle toho, co jej zaujalo, tak se krátce začíst a pokusit se vnímat text. Po asi 15 minutách jsme se opět sešli na polštářcích a každý jednotlivě povyprávěl, o čem četl nebo co ho zaujalo. Nejlepší čtenáři nám i přečetli krátké úryvky a dostali pochvalu od paní knihovnice. Čas nám rychle utekl a nám nezbývalo, než se rozloučit. Děkujeme paní Tvrzníkové za pěkně připravený program a budeme se zase těšit na další návštěvu.

Fotografie ZDE.

Mgr. Helena Knoblochová, Mgr. Petra Jírová (třídní učitelky 1. tříd)

Pečení jidášů ve IV. A

26.03.2016 21:23

Původní symbolika křesťanských Velikonoc se pomalu vytrácí, na staré tradice zapomínáme. Proto se snažíme udržovat naše tradice a zvyky. Ve středu před velikonočními prázdninami děti ve IV. A pekly jidáše. Sladké pečivo má tvarem připomínat zavinutý provaz, na kterém se oběsil apoštol Jidáš poté, co zradil Ježíše a zapříčinil jeho smrt. Paní učitelka Franková děti moc chválila, práce jim šla od ruky a uklidit se podařilo na výbornou. ZDE se můžete podívat na fotografie z pečení

 Mgr. Jitka Pacltová (tř. učitelka)

Žabí bariéry v Malém Dubu

26.03.2016 19:36

V loňském roce jsme se s žáky 7. ročníku rozhodli, že se nechceme nečinně dívat na žáby přejeté na silnicích u Malého Dubu a vyrazili jsme jim s kbelíky na pomoc. Ručně jsme je sbírali a přenášeli ze silnice směrem k rybníku. Takto jsme přenesli více než 2000 jedinců a zjistili jsme, že nejvíce jsou žáby ohroženy na silnici vedoucí do Kněžiček a přes naši snahu jsme nedokázali úplně zabránit jejich úhynu pod koly aut. Proto jsme se rozhodli v letošním roce pro instalaci dočasné bariéry, která žábám zabrání v pohybu na nebezpečném úseku silnice. Vyřídili jsme potřebná povolení, protože obojživelníci patří mezi chráněné živočichy, a zažádali Agenturu pro ochranu přírody a krajiny o dotaci na zřízení dočasné bariéry.

Ve středu 9. března jsme s chlapci z 8. a 9. ročníku vyzbrojeni motykami a rýči vyrazili do Malého Dubu. Nejprve chlapci vykopali rýhu a zakopali 15 kbelíků. Pak na kovové tyče připevnili plastovou fólii, jejíž spodní okraj zahrnuli hlínou, aby žáby nepodlezly. Migrující žáby pak spadnou do kbelíků, z nichž je musíme pravidelně přenášet k rybníku. Chlapci vše zvládli během dopoledne a zaslouží si velkou pochvalu za pomoc a dobře odvedenou práci.

Zároveň chci poděkovat panu Josefu Šenberkovi za jeho ochotu a zhotovení kovových tyčí a přípravu fólie. Dále poděkování patří Mgr. Radomíru Studenému z Krajského úřadu Libereckého kraje za odborné rady a pomoc při instalaci bariér.

A teď už čekáme, až se oteplí a vyrazíme opět na pomoc žábám v Malém Dubu. 

Další fotografie naleznete ZDE

Mgr. Věra Horáčková (organizátorka akce)

Matematický klokan

25.03.2016 10:58

Měsíc březen je ve znamení matematických soutěží. Opět po roce se děti mohly zúčastnit mezinárodní soutěže Matematický klokan.Tato soutěž s třicetiletou tradicí vznikla v Austrálii a odtud se rozšířila do Evropy. Žáci jsou rozděleni do 4 kategorií- Cvrček pro 2.-3. třídu, Klokánek pro 4.-5. třídu, Benjamín pro 6.-7. třídu a Kadet pro 8.-9. třídu.

A jak to letos dopadlo? Nejlepší cvrček je opět Vojta Novosád z 3.A, vítězem Klokánka je Kuba Šenberk z 5.B. Kategorii Benjamín vyhrála Lucka Pytlounová ze 7.B a v kategorii Kadet zvítězil Martin Pacák z 8.A. Soutěže se zúčastnilo celkem 215 dětí.

Vítězům blahopřeji a všem děkuji za účast. Už se těšíme na Pythagoriádu.

Mgr. Martina Pánková (organizátorka soutěže)

První jarní den v ZOO

21.03.2016 19:04

První jarní den oslavily 6. třídy návštěvou ZOO. Prohlídka byla velice poutavá, protože jsme ji měli s komentářem zoo-pracovníků. Jak jsme vycítili odborníka na slovo vzatého, otázky padaly jedna za druhou. Od velbloudích plivanců, přes velikost sloních uší až k malé Amálce (lachtaní holčičce), která svůj start životem nemá zrovna ideální. Šimpanzí skupina z našeho okukování zrovna nadšená nebyla, takže nám to oba samci dávali najevo bušením na sklo. Nechybělo ani krmení lachtanů s ukázkou jejich umu a zajímavá byla i dopolední sloní hygiena s čištěním nohou. Díky chladnějšímu počasí se ukázal i levhart sněžný, který v letních měsících ani nehne brvou. Poprvé jsme zažili prohlídku s komentářem a vřele doporučujeme. Moc se nám návštěva v ZOO líbila.

Foto 6.B ZDE.      

Foto 6.A ZDE.                                 

Mgr. P. Blahovcová a Mgr. D. Suchánková (tř. učitelky 6. tříd)

Už známe Dubáka Šikulu!

20.03.2016 10:19

Ve čtvrtek 17. 3. 2016 proběhl v naší škole 2. ročník vědomostní soutěže pro žáky 3. ročníků Libereckého kraje Dubák Šikula. Letos se zúčastnilo úctyhodných 60 soutěžících (26 domácích a 34 žáků ze škol z různých koutů našeho kraje). Žáci v průběhu dopoledne museli vypracovat úkoly z matematiky, prvouky, vyhledávali informace v textech, v tabulkách, řešili rébusy, hádanky, vysvětlovali význam přísloví,....Každý musel absolvovat dva testy, a úkoly to nebyly zrovna lehké!

Ve 12:00 bylo vše vyřešeno a spočítáno a my jsme mohli přivítat dva milé hosty. Navštívil nás šéftrenér české biatlonové reprezentace pan Ondřej Rybář a starosta našeho města pan Jiří Miler. Děti přivítaly oba dva velkým potleskem a už všechny s netrpělivostí očekávaly vyhlášení výsledků. Lákaly je zajímavé ceny, tablety Lenovo, fotoaparáty, encyklopedie,... Stejně jako v jiných našich soutěžích se výsledky hodnotily ve dvou kategoriích - žáci naší školy a žáci ostatních škol.Mezi žáky naší školy se na 1. místě umístil Vojtěch Novosád, na 2. místě Radim Tesner a 3. byla Julie Knoblochová. Mezi přespolními 1. místo získala Karolína Vojtěchová ze ZŠ a MŠ Bohumila Hynka Cvikov, 2. místo Beata Seifertová ze ZŠ Sokolovská, Liberec a 3. místo Anna Klimešová ze ZŠ Stráž nad Nisou. Ani ostatní neodešli s prázdnou, do 6. místa získali sady psacích potřeb a ostatní si odvezli sadu zvýrazňovačů. Odměny pro soutěžící byly pořízeny díky sponzorským darům manželů Koberových z Liberce a firmy LUKOV Plast s. r. o., občerstvení pro všechny soutěžící zajistili manželé Peškovi a upomínkové samolepy manželé Erbertovi. Všem sponzorům moc děkujeme, protože bez nich bychom nemohli soutěž v takovém rozsahu organizovat. Poděkování patří samozřejmě také soutěžícím, jejich učitelům a všem, kteří se podíleli na organizaci této akce.

Foto najdete ZDE.

Výsledkové listiny najdete ZDE.

Mgr. Martina Růžičková (organizátorka soutěže)

Máme nové předčítačky

16.03.2016 14:36

Školní tým děvčat, které chodí pravidelně každý druhý týden předčítat do mateřské školy, se od ledna rozšířil o několik děvčat ze třídy VIII. A. Tuto krásnou, ale ne jednoduchou úlohu si už vyzkoušely Julča Müllerová, Adélka Rückerová, Hanka Tvrzníková, Natálka Myšková a Anička Vrátilová. Pro děvčata je to neocenitelná zkušenost, výcvik odpovědnost a pro děti v mateřské škole snad příjemné zpestření. Děvčata moc chválíme!

                                PaedDr. Pavla Pižlová (koordinátor projektu)

Exkurze druháků u profesionálních hasičů v Liberci

16.03.2016 13:21

Ve středu 16.3.16 navštívili žáci 2. ročníku profesionální ZHS v Liberci. Tam nás očekával p. Petr Prskavec se svými kolegy, kteří nám předvedli všechna hasičská auta a jejich vybavení, jež hasiči při svých výjezdech využívají. Měli jsme možnost vyzkoušet si speciální nehořlavý oblek, prohlédnout si dýchací přístroj a podívat se termokamerou. Dozvěděli jsme se podrobnosti o zásazích hasičů při požárech, povodních, dopravních nehodách a při záchraně lidských životů. Podívali jsme se také na dispečink, kde jsme si zopakovali důležitá telefonní čísla a získali informace, jak se máme v určitých nebezpečných situacích zachovat. Měli jsme možnost sledovat práci profesionálních hasičů zblízka a to nejen na dispečinku, ale dokonce jsme zažili i jejich rychlý výjezd na akci. Celé dopoledne bylo moc zajímavé a uteklo jako voda.

Mgr. Radka Tejnská , Mgr. Jiřina Filová

Svoz papíru

10.03.2016 10:41

9.3.2016 jsme vybrali 3 834,7 kg. Během dopoledne jsme stihli naložit 6,5 tuny papíru na kontejner a odeslat je k recyklování. Ve sběru pokračujeme 16.3. a 18.3. od 7:15 do začátku vyučování.

Mgr. Dana Škodová (koordinátor sběru)

Inspirativní cesta do Indie

07.03.2016 18:10

V minulém týdnu žáci sedmých tříd podnikli imaginární cestu do neznámých krajin. Průvodkyní na této cestě jim byla Lucie Juříková, která sama navštívila několikrát i na delší dobu Indii. Se žáky besedovala o tom, jak se člověk chystá na dalekou cestu, co očekává, na co se těší, čeho se bojí, jak se v navštívené zemi očekávání naplňují či nenaplňují, s jakými těžkostmi se při delším pobytu v cizí zemi člověk potká a jak tyto problémy může řešit. Ze strany cestovatelky nešlo jen o pouhé předávání zkušeností, ale o prožitkové poznávání této zajímavé země, které utkví dětem v paměti na dlouhou dobu. Další fotografie naleznete ZDE

   PaedDr. Pavla Pižlová (koordinátorka programu Mládež a kultura)

Sběr papíru

07.03.2016 09:06

Ve středu 9.3. opět vybíráme papír od 7:15 do 8:00, kdy přijede kontejner a budeme nakládat vše, co jsme vybrali na konci roku 2015. Další sběrové dny budou 16.3. a 18.3., vždy od 7:15 do začátku vyučování.

Mgr. D. Škodová (koordinátor sběru)

Beseda s Ivonou Březinovou

06.03.2016 13:16

Známá spisovatelka knih pro děti a mládež, držitelka ocenění Zlatá stuha, autorka více než 80 knih, Ivona Březinová zavítala k nám do školy. Během 3 besed seznámila žáky třetího až šestého ročníku a osmáky se vznikem knihy od spisovatelova nápadu přes odmítnutý rukopis, vznik ilustrací až po práci tiskárny. Pro starší žáky přidala podrobnosti o svém triptychu o závislostech Holky na vodítku. Vyprávěla nám, jak vznikaly literární cestopisy, především kniha Blonďatá Kerolajn, jejíž děj se odehrává v Podještědí. Setkání byla zakončena autogramiádou a možností zakoupit si, či objednat autorčiny knížky.

Další fotografie ZDE.

Mgr. Petra Blahovocvá (učitelka čj)

Irene nám představuje svou vlast

05.03.2016 11:46

Vloni do naší třídy přišla nová spolužačka Irene. Neměla to vůbec jednoduché, protože přišla do úplně nové země s dosti odlišnou kulturou. Nyní se snažila představit nám svou vlast - Bulharsko. Dozvěděli jsme se, kde Bulharsko leží, jakou má přírodu, jakým jazykem mluví Bulhaři a jaké mají zvyklosti a folklor. Nejvíce nás však zaujalo, jak to chodí v bulharské škole. Irene nám také ukázala fotografie nejkrásnějších míst Bulharska. Za to děkujeme nejen jí, ale také její mamince, která nám připravila tradiční bulharské pokrmy, které jsme velice rádi ochutnali.

Mgr. Kateřina Řídká ( učitelka 5.A)

Děvčátko z Bengálska

05.03.2016 11:32

Ve středu a ve čtvrtek do pátých ročníků zavítala Lucie Juříková z Jablonce nad Nisou se svým programem "Shoni, děvčátko z Bengálska". Celý program byl veden tvořivě- dramatickou dílnou, při které jsme si užili hodně legrace. Nejprve jsme si sestrojili pomyslné letadlo, kterým jsme odletěli do hlavního města Indie - Dillí. Potom jsme se přesunuli do klidnějšího místa malé vesničky v Bengálském zálivu. Tam jsme poznali děvčátko Shoni, její rodinu, obydlí, zvyklosti i mangrovový les se spoustou zvířat, ale hlavně s uctívanou včelí královnou. Pomohli jsme Shoni zachránit džungli a při tom jsme měli možnost poznat indickou přírodu, kulturu, život bengálských dětí a jejich rodičů.

Mgr. Kateřina Řídká (učitelka 5. A)

oblastní kolo v KIN-BALLu

04.03.2016 13:37

3.3.2016 ve sportovní hale Základní školy Český Dub proběhlo oblastní kolo KIN-BALLU s postupem na republiku do Prahy. Našim hráčům, v domácím prostředí, se opravdu dařilo. V  kategorie III. ( 5.-7.třída ) hráči J.Švarc V.B,T.Müller V.B, P.Kostelecký V.B, T.Jíra VI.A, L.Iker VI.B,K.Hladká VII.A, K.Bulířová VII.A, A.Kolomazníková VII.B - získali 1.místo ( diplom, medaile, pohár) a ve IV.kategorii ( 8.-9.třída) hráči N.Machotová VIII.A, K.Vlach VIII.A,B.Trejtnarová VIII.B, J.Najman IX.B, O.Valeš IX.B 2.místo ( diplom,medaile,pohár). Celkem se sjelo do Dubu 11 kolektivů ve třech věkových kategorií. Rozhodčí přijeli z Hradce Králové a Pardubic. Turnaj proběhl v příjemné sportovní atmosféře. Poděkování patří i N.Myškové, V.Formánkovi a L.Kotvovi za pomoc při organizaci turnaje. Naším hráčům moc a moc gratuluji a všichni se těšíme na republikové finále do Prahy. A ještě jedna velká gratulace - Karel Vlach dostal nabídku, od trenérky ČR reprezentace, stát se členem  reprezentačního týmu v KIN-BALLU ČR.   další foto ZDE

                 Helena Kaulfussová (vedoucí kin-ballového kroužku)

Čteme seniorům

01.03.2016 18:03

V pondělí 1.3. zahájili žáci Eliška Šímová, Kačka Vrátilová a Toni Makowski z 5.B  pravidelné pondělní  čtení našim nejstarším spoluobčanům v českodubském Domově důchodců.  Pro začátek jsme zvolili notoricky známou knihu „Babička“ od Boženy Němcové. Děti  se na setkání velice těšily a zároveň se obávaly, zda dokáží číst dostatečně hlasitě, aby je všichni přítomní dobře slyšeli.  Myslím, že to zvládly výborně a zúčastnění  obyvatelé byli  velmi pozornými posluchači, za což jim patří velký dík. Věřím, že společné setkávání  přinese oběma stranám příjemně strávené chvilky. Děkuji i panu řediteli Radimu Pochopovi a personálu domova za vstřícné a milé přijetí. Již nyní se těšíme na další setkání.

Mgr. Blanka Hladká (organizátorka akce)

Exkurze na rybí líheň

01.03.2016 08:55

29.2.2015 jsme se vydali se žáky šestých tříd na prohlídku rybí líhně. Předseda místní organizace Českého rybářského svazu Václav Nedvěd žákům popsal činnost rybářského svazu a ukázal jim prostory líhně a všechna vývojová stadia pstruha od jiker po generační ryby. V klubovně jsme si prohlédli fotografie z umělého výtěru ryb a dozvěděli se o predátorech, kteří ohrožují odchov ryb. Také jsme začali vyplňovat pracovní listy - tuto aktivitu dokončíme o hodinách přírodopisu.

Náš velký dík posíláme panu Nedvědovi za vstřícnost a trpělivost během exkurze. 

Další fotografie naleznete ZDE

Mgr. Dana Škodová (učitelka přírodopisu)

Přihlášky pro příspěvek VZP na sportovní kroužky 2016

29.02.2016 19:30

Rodiče dětí, kteří chtějí čerpat příspěvek na sportovní kroužky v podobě max. 500 Kč za rok 2016 od pojišťovny VZP, musí splnit následující podmínky:

Pozn. Platí pouze pro nové členy! Děti, které se již registrovaly do konkrétního kroužku na sportongo.com v minulosti, již nemusí a voucher dostanou po zaplacení příspěvku automaticky.

Co musíte pro možnost čerpání tohoto příspěvku udělat? (Platí pro kroužky Atletika, Netradiční hry a Parkour.)

 1. Přihlásit vaše dítě do kroužku prostřednictvím internetového sportovního portálu Sport on go.
 2. Přihlášení provedete na www.sportongo.com, kde dítě zaregistrujete (odkaz dole u loga AŠSK).   
 3. Nezapomeňte zaškrtnout žádost o příspěvek 500 Kč.
 4. Na Vámi uvedenou emailovou adresu přijde zpráva od Sportongo, kterou otevřete a dokončíte registraci.
 5. Pak se přihlásíte na internetu na adresu:http://www.sportongo.com/club/lib_460_27.  Zde si vyberete kroužek, do kterého Vaše dítě dochází, nebo chce docházet, a požádáte o členství. Následně musíte vlevo vyplnit Vaši emailovou adresu a heslo a potvrdit přihlášení.
 6. Toto členství příjme vedoucí klubu či kroužku a Vám přijde na Vaši emailovou adresu, kterou jste uvedli při registraci dítěte, zpráva s potvrzením o přijetí za člena.
 7. Po vygenerování voucheru vedoucím kroužku Vám přijde na email informace a poté si můžete vyzvednout voucher.
 8. Společně s vyplněným voucherem a potvrzením o zaplacení dojdete na nejbližší pobočku VZP, kde oba doklady odevzdáte a následně Vám na uvedený účet dojde částka v max výši 500 Kč.
Mgr. Matěj Hodač (vedoucí kroužků)

Maškarní karneval v ST

29.02.2016 16:22

V pátek 26. 2. se prostory speciálních tříd úplně proměnily, zmizely lavice, změnila se výzdoba a maškarní zábavné dopoledne mohlo začít. Všechny děti i paní učitelky se proměnily v pohádkové bytosti, zvířátka apod. A tak se při soutěžích sešli pejskové, kočky, myška, šašek, indián, ježibaba a další. Během dopoledne bylo snahou každého, získat co největší počet smajlíků – usměváčků na svoji soutěžní kartu. Úkoly děti, ale i paní učitelky plnily s chutí. Našim cílem bylo samozřejmě všechno zvládnout, ale hlavně se u toho pobavit. Měli jsme možnost poslepu ochutnat 10 pochutin, poznávali jsme předměty v kouzelné skříňce, vyzkoušeli jsme , jak funguje náš dech „ jako motor“, na chvilku se z nás staly mumie, tančili jsme, hádali pohádkové melodie a ani se nám nechtělo věřit, že se dopoledne chýlí k závěru. Všichni byli zdravě unaveni, ale plni odhodlání, že si tuto akci za rok zopakují. 

(Mgr. Renata Polcarová, Mgr. Lenka Košková, organizátorky akce)

Deváťáci představili rodičům dobu Václava I.

28.02.2016 18:05

Deváťáci si pozvali rodiče do Johanitské komendy v Českém Dubu, aby jim představili dobu panování krále Václava I. Seznámili je s manželským párem, Havlem a Zdislavou z Lemberka, který v první polovině 13. století nechal prostory křesťansko-rytířského „kláštera“ postavit. Pečliví posluchači si udělali představu o středověkém rytířství, dobovém vnímání manželského života, románském a gotickém stavitelství, základních parametrech johanitského řádu, dobové podobě ženské emancipace, oslavách svátků, trávení volného času, boji šlechty o spolupodíl na moci, domácí a zahraniční politice posledních Přemyslovců, … Žáci tak doložili, jak mikrohistorie našeho regionu je nesmírně důležitá a jak se promítá do makrohistorie státní až evropské.

Děkuji deváťákům za výborné výkony, rodičům za početnou účast a Podještědskému muzeu za „zapůjčení“ komendy (pochopitelně za bedlivého dohledu Martina Hesse)! 

Daší fotografie naleznete ZDE

Mgr. Jan Goll (vedoucí projektu)

Člověk přírodě, příroda člověku

24.02.2016 10:31

22.2.2016 se 6 nejlepších sběračů recyklovatelných odpadů zúčastnilo předávání odměn nejúspěšnějším školám zapojených do spolupráce se ZO ČSOP Armillaria. Kromě odměn si žáci přivezli i spoustu zážitků, protože  jako hlavní odměnu získali volný vstup do iQLANDIA Liberec. Volná prohlídka začala Science show plnou  překvapení a výbuchů. 

Další fotografie naleznete ZDE

Mgr. Dana Škodová (koordinátor projektu)

Pravěk ve IV. A

20.02.2016 17:03

Před jarními prázdninami proběhl ve IV. A třídenní projekt věnovaný pravěku. Ráno přišli do třídy lidé v kůžích s oštěpy, luky a kyji. Tlupy pravěkých lidí malovaly skalní kresby, snažily se rytmizovat pravěké pokřiky nebo zahrát příběh s ulovením mamuta, který nám doma nakreslila Sašenka. Také jsme se snažili získat nové vědomosti a zpracovat je ve své tlupě. Projekt jsme zakončili v  keramické dílně, kde jsme modelovali misky z válečků, tak jak to dělali pravěcí lidé. Děkujime p. Janě Havlíkové, která nám modelování v dílně umožnila, pomohla dobrou radou i ukázkou a hlavně se obrnila trpělivostí. Foto najdete ZDE

Lyžařský výcvik 2016 – Labská

19.02.2016 20:11

Devatenáct žáků sedmého ročníku se právě navrátilo z pětidenního lyžařského kurzu. Plni zážitků a nových dovedností jistě vzpomínají na chatu TOS a sjezdovku na Labské. Během kurzu byly děti rozděleny do dvou skupin, ve kterých probíhala výuka lyžařských stylů. Domácké prostředí chaty a dobré jídlo podpořilo neustálé zlepšování v lyžování. Obzvláště začátečníci si zaslouží uznání za velké pokroky. Žáci mohli během dne získávat body pro svůj tým například za úklid či řešení hádanek. Večerní program byl však pro celkový úspěch rozhodující. Po krátkých přednáškách o lyžování a videoanalýze stylu lyžování žáků soutěžili v různých hrách. Stavěli věže ze špaget, plnili úkoly do jedné minuty, připravili hru pro ostatní a nemohli se odtrhnout od hry Vlkodlaci. Nechyběl zpěv za zvuku kytary. V závěru kurzu děti odpovídaly na záludné otázky o lyžování v soutěžním kvízu.

Žáci i učitelé jsou plni zážitků a již se jistě těší do svých postelí za zaslouženým odpočinkem.

Fotogalerie

Mgr. Dana Suchánková a Mgr. Matěj Hodač (instruktoři kurzu)

Úspěch Kateřiny Šenberkové v okresním kole Olympiády z českého jazyka

18.02.2016 19:02

Žákyně IX. B Kateřina Šenberková vzorně reprezentovala naši školu v okresním kole Olympiády z českého jazyka v Liberci. Ve velmi početné konkurenci obsadila krásné šesté místo v těsném bodovém závěsu za studenty libereckých víceletých gymnázií. Od prvního místa ji dělily pouhé tři body! Velmi pěkné bylo umístění i Kristýny Hlubučkové, žákyně VIII. B, která skončila na 16. místě se sedmibodovým odstupem. Žákyně postoupily do okresního kola po vítězství ve školním kole olympiády. Oběma děvčatům gratulujeme! 

Další fotografie naleznete ZDE

                            PaedDr. Pavla Pižlová (vyučující českého jazyka)

Deváťákům opět přednášel Martin Hess

17.02.2016 22:00

Průvodce Podještědského muzea Martin Hess se opět vrátil na českodubskou školu, aby, jak je již dobrým zvykem, představil „každodennost“ Českého Dubu v době Hitlerovy nadvlády. Vybaven muzejními exponáty (dobovými názvy ulic, náměstí, poznávacími značkami aut, názvy obchodů, …), archivními dokumenty a zejména historickými poznatky, o pro Čechy kritickém období dějin, nadchl žákovské publikum. Děkujeme Martinovi za ochotu! Další fotografie naleznete ZDE

Mgr. Jan Goll (ředitel školy)

Žáci žákům

17.02.2016 21:25

Absolventi Základní školy Český Dub Vojtěch Beran, Eva Hofmanová a Zuzana Nešverová představili našim žákům své současné působiště - Obchodní akademii, Hotelovou školu a Střední odbornou školu v Turnově.  Powerpointová prezentace nejen poučila, nadchla, ale i pobavila. Devéťákům tak byla představena další ze středních škol, kde by v brzkém budoucnu mohli nalézt své „útočiště“. Děkujeme Vojtovi, Evě a Zuzaně a přejeme jim mnoho studijních úspěchů. Další fotogrfie naleznete ZDE

Mgr. Jan Goll (ředitel školy)

Oblékli jsme knihy, aby mohly mezi nás

11.02.2016 18:22

Škola zakoupila díky grantu MŠMT více než 250 krásných knih. Aby si žáci tyto knihy mohli půjčovat, bylo třeba je obalit a opatřit číslem. Byli jsme velmi rádi, že přes 30 žáků vyslyšelo naši výzvu "Kdo může, pomůže" a přišlo během pátečního odpoledne pomoci knihy obalit. Může se zdát, že obalit knihu není nijak složité, ale bylo třeba zručnosti a trpělivosti, někteří se raději zhostili úkolu ve dvojici. Ti, kteří se na obalování necítili dostatečně šikovní, se pustili do razítkování knih, nebo nalepování samolepek a přiřazování výpůjčních kartiček. Po dvou hodinách jsme měli obaleno. Každý odcházel s malou sladkou odměnou a někteří i s vypůjčenou knihou. Všem pomocníkům děkujeme.

Další foto ZDE.

Mgr. P. Blahovcová a Mgr. K. Řídká (organizátorky akce)

 

Žáci 8. a 9. ročníku poměřili své síly v angličtině

11.02.2016 17:41

V pondělí 25. ledna žáci 9. a 8. ročníku mohli zjistit, jak jsou dobří v angličtině. Test byl zaměřen na poslech a čtení a ačkoliv svou úrovní odpovídal spíše deváťákům, i osmáci se objevili na vyšších příčkách pomyslného žebříčku. 1. února při vyhlášení výsledků byla oceněna Nikola Šimůnková z 9. B s nejlepším výsledkem, která kromě diplomu získala předplatné anglického časopisu Gate. O druhé místo se se stejným výsledkem dělí Jana Gartnerová z 9. A a Adéla Ruckerová z 8. A. Třetí místo obsadili Jiří Nevyhoštěný a Martin Sluka, oba z 9. B. Gratulujeme. 

Mgr. Petra Blahovcová (organizátorka soutěže)

Návštěva „stavební“ a „elektrotechnické průmyslovky“

31.01.2016 19:32

Zájemci o „technická“ studia z řad osmých a devátých tříd navštívili ve dnech 26. – 27. 1. 2016 Střední průmyslovou školu stavební v Liberci a Střední průmyslovou školu strojní a elektrotechnickou a Vyšší odbornou školu v Liberci. Oba ředitelé, Mgr. Radek Cikl a Ing. Josef Šorm, na základě úspěchu našich absolventů v přijímacím řízení na obě liberecké průmyslovky v minulém roce vyšli Základní škole v Českém Dubu vstříc a povolili našim žákům strávit celý den ve výuce. Děti si vyzkoušely od stavby zdi, přes středoškolskou matematiku, cizí jazyky až po elektrotechnická praktika. Na obou školách se setkaly s dalšími „Dubáky“ z řad studentů, s kterými neformálně pohovořily. Základní škola Český Dub chce poděkovat oběma školám za ochotu a „studentům-Dubákům“ na těchto ústavech za vzornou reprezentaci naší školy. Daniel Chvalina a Radek Tvrzník patří k nejlepším na „průmyslovkách“ a ani ostatní nám nedělají ostudu. Další fotografie naleznete ZDE

Mgr. Jan Goll (ředitel Základní školy Český Dub)

 
 

Budoucí prvňáci prokázali výbornou přípravu!

31.01.2016 19:16

Dne 22. 1. 2016 proběhl na Základní škole Český Dub zápis do prvních tříd. Naše pedagogické komise pod vedením Mgr. Blanky Hladké a Mgr. Kateřiny Řídké si příjemně „popovídaly“ s budoucími školáky. Erudovanost a zkušenosti paní učitelek a pana učitele odbouraly prvotní ostych, a děti tak bez větších zábran prokazovaly své znalosti, schopnosti a dovednosti. Díky své šikovnosti a výborné přípravě paní učitelek z mateřských škol předváděly výborné výkony. Těšíme se na vás, milí budoucí prvňáci! Další fotografie naleznete ZDE

Mgr. Jan Goll (ředitel Základní školy Český Dub)

Šesťáci přespali ve škole

31.01.2016 16:57

Někteří mladší žáčci nemohli ve čtvrtek 28. 1. dospat, jak moc se těšili na rozdávání vysvědčení. Naopak naše šesťáky jsme ráno ve třídách skoro nemohly vzbudit. Pomalu se soukali z vyhřátých spacáků rozložených po třídě. Jen tak tak stihli ranní hygienu a převléknutí z pyžam, než se po chodbách začali trousit ostatní žáci. Ale šesťáci si posunutý budíček zasloužili. Večerní program předchozího dne byl nabitý. Programy obou tříd se malinko lišily, ale i prolínaly, vždyť jsme ještě nedávno byli jedna parta. Namalovali jsme si hrnečky, vařili večeři, byli jsme na noční procházce, užili jsme si hry ve třídě i v hale. Nakonec film, čtení a zpívání na dobrou noc a spánek nás přemohl kolem jedné v noci. Ráno jsme si zpříjemnili sladkými dobrotami od maminek, kterým velmi děkujeme. Bylo to prima. Hezká odměna za pololetní vysvědčení, co říkáte?

Mgr. P. Blahovcová a Mgr. D. Suchánková

(třídní 6. tříd)

Preventivní program ve IV. A

31.01.2016 16:51

Ve čtvrtek 21. 1. nás navštívil p. Šolc a v naší třídě se odehrál preventivní program zaměřený na vztahy mezi lidmi, ale také na      vztahy mezi námi ve třídě. Věnovali jsme se také okolnostem, které by mohly poškozovat naše zdraví. Celé dopoledne se odehrávalo formou her, vytvářeli jsme skupiny podle různých měřítek, třeba jakou barvu mají naše ponožky nebo kolik máme sourozenců. Zkoušeli jsme si postoje a chování ke spolužákům, někdo zjistil, že má ještě rezervy a že je určitě co zlepšovat. Cvičili jsme postřeh, komunikaci pomocí očního kontaktu, také umět slušně požádat nebo říct, že se mi něco nelíbí. Hodně jsme se nasmáli, ale také poučili. Děkujeme p. Šolcovi za fajn dopoledne. Foto najdete ZDE

Mgr. Jitka Pacltová ( tř. učitelka IV. A )

KIN-BALL Zákupy

21.01.2016 22:09

 Ve čtvrtek 21.1. jsme se s hráči Kin-ballu vydali do Zákup. I přes několik přestupů jsme do Zákup úspěšně dojeli a cesta nám i rychle utíkala.

Okolo osmé hodiny jsme už přicházeli do šaten. V hale jsme potkali naše soupeře a šli jsme se roztrénovat hned na náš první zápas. První perioda se nám povedla uhrát dobře. První zápas( který se skládá ze tří period) jsme sice nevyhráli, ale nesmutnili jsme  a čekali na další zápas, ve kterém jsme hráli. Snažili jsme se i další dva zápasy, ale nejspíš jsme neměli moc dobrý den. Skončili jsme na 6. - 8.místě  z 9 týmů. I když jsme se neumístili na předních příčkách, turnaj jsme si moc užili. A už se těšíme na další turnaj, tentokrát u nás v Dubě 1.března 2016.  Tým tvořili:  Bára Trejtnarová, Jakub Švarc, Lukáš Iker, Tadeáš Jíra, Adéla Kolomazníková, Jakub Šenberk, Karel Vlach, vedoucí kroužku Helena Kaulfussová  a já - Klára Bulířová

foto zde

Děti z MŠ navštívily školu

21.01.2016 05:45

V úterý 19. ledna navštívily "Berušky a Kytičky" z českodubské mateřské školy v doprovodu p. učitelek Haničky a Terezky třídy prvňáčků. Předškoláci se na nás přišli podívat, aby si prohlédli naše třídy, poslechli si, jak už umíme číst, psát a počítat, co jsme se za necelý půlrok naučili, jak to zkrátka vypadá ve škole. Věříme, že se dětem u nás líbilo a přejeme, aby se jim v pátek při zápisu do prvních tříd všechno vydařilo.

Mgr. Helena Knoblochová a Mgr. Petra Jírová (tř. uč. prvních tříd)

Školní kolo biologické olympiády

18.01.2016 10:15

Školní kolo Biologické olympiády proběhne ve čtvrtek 21.1.2016 v učebně přírodopisu od 13:00. Zadání bude připravené jen pro žáky, kteří se včas zapíší do přihlášky, která je k dispozici v učebně přírodopisu.

Mgr. Dana Škodová (organizátorka soutěže)

Rozmanitost přírody podnebných pásů

17.01.2016 16:55

V úterý 13. ledna nás čekal další projektový den, tentokráte jsme poznávali krásu přírody jednotlivých podnebných pásů. Pracovali jsme ve skupinách, aby nám vše šlo rychleji, čekalo na nás totiž mnoho zajímavých úkolů.V matematice jsme počítali matematické skládanky, za správné výpočty jsme byli odměněni obrázky exotických zvířat. V matematické omalovánce jsme správným porovnáním či zaokrouhlením čísla vybarvili Afriku, o které jsme také skládali text pomocí šifrované abecedy. Četli jsme s porozuměním texty o slonu indickém a velbloudu jednohrbém, odpovídali jsme na otázky z textu, přiřazovali jsme informace k jednotlivým živočichům. Vytvářeli  a malovali  jsme plakáty o jednotlivých podnebných pásech. Zhlédli jsme krátká, za to úsměvná videa o zvířatech obývajících polární pás. Nejvíce nás uchvátil a zároveň rozesmál lov polární lišky. Takovou zajímavost jsme ještě neviděli. V závěru našeho projektu jsme prezentovali svou práci ostatním spolužákům.

FOTO ZDE:

Mgr. Kateřina Řídká a Mgr. Blanka Hladká (třídní učitelky 5. ročníků)

 

Výprava za kulturou

12.01.2016 19:37

Ve čtvrtek 7. ledna 2016 vyjelo 70 žáků osmých a devátých tříd na představení ruského dramatika a prozaika světového významu Nikolaje Vasiljeviče Gogola Revizor do libereckého divadla F. X. Šaldy. Divadelní hra vznikla sice už v 19. století, ale svou problematikou přesahuje až do současnosti. Návštěva divadla byla pro nás svátečním dnem. A velmi mě těší, že naši žáci svým vzorným chováním výjimečný den nepokazili.

 PaedDr. Pavla Pižlová (třídní IX. B a garant programu Mládež a kultura)

Souhvězdí aneb Řecké báje mimo výseč

10.01.2016 17:04

Ve čtvrtek 7. ledna 2016  jsme navštívili představení Souhvězdí aneb Řecké báje mimo výseč. Autoři se inspirovali dávnými příběhy, jejichž hrdinové dali jména některým souhvězdím. Pozornost byla věnována Perseovi a jeho matce Danaé, Kasiopeje, Andromedě či bájnému koni Pegasovi. Příběh se odehrává na lékařské pohotovosti, kam jedné noci přijde se zablokovanou páteří amatérský astronom a milovník hvězd - Albert. Zatímco Albert čeká, než začne účinkovat injekce, tak se v ordinaci rozehrávají příběhy ze Starých řeckých bájí. Velice moderní pojetí těchto příběhů plných hrdinských činů, ale i pýchy, či věčného a marného boje s osudem, se nám opravdu líbilo. 

Třídní učitelky 5., 6. ročníků a ST

Soutěž ve sběru pomerančové a citronové kůry

07.01.2016 20:04

Již 6. rokem vyhlašujeme soutěž ve sběru sušené kůry. Sbírá se kůra z pomerančů i citronů. Kůru bez zbytků dužniny je potřeba dobře usušit.Uzávěrka soutěže je 30. dubna, výsledky budou vyhlášeny začátkem května. Nejlepší sběrači a nejlepší třída budou odměněni. Proto loupejte a sušte! Sušenou kůru vybírá paní učitelka Horáčková (1. patro staré budovy) nebo odevzdejte třídnímu učiteli.

Nasbíranou kůru pak zasíláme do firmy Byliny Mikeš, s kterou máme uzavřenou dohodu o výkupu bylin. Výkupní ceny: pomerančová kůra 10Kč/kg, citronová kůra 60Kč/kg.

Mgr. Věra Horáčková (organizátorka sběru kůry a bylin)

Loutkové divadlo O skákavé princezně

28.12.2015 15:40

V pátek 18. 12. 2015 čekalo všechny prvňáčky a druháčky překvapení v podobě loutkové pohádky O skákavé princezně. Veselý příběh se šťastným koncem a krásnými loutkami nám sehrál divadelní soubor Ještěd. Tímto jim moc děkujeme a přejeme mnoho spokojených diváků v roce 2016.

Tř. učitelky 1. a 2. tříd

Vánoční nocování III.A a V.A

25.12.2015 08:34

Ve středu 16. prosince jsme se v 18 hodin sešli před školou, abychom poprvé nocovali ve škole. Všichni ověšeni spacáky a karimatkami jsme se vydali do svých tříd, abychom si připravili pelíšky na spaní. Potom jsme se přesunuli do kuchyňky, kde jsme vařili naši vánoční večeři - bramborovou kaši a vinné klobásy. Když jsme vše připravili, nechali jsme kuchyň Míle, Vendovi a Báře a my jsme se šli projít předvánočním Českým Dubem. Prohlédli jsme si vánoční výzdobu a u vánočního stromku jsme si zazpívali koledy a zapálili prskavky. Byli jsme uchváceni také zpěvem naší asistentky Zdeny, jejíž zpěv se nesl celým městem. Po krásné procházce nás čekala výborná večeře a po ní jsme se věnovali společenským hrám, třeťáci si zazpívali a zatančili u stromečku. Když se navečeřely všechny děti, všichni jsme vyrazili do sportovní haly, kde nás čekal turnaj ve vybíjené. Po sportovním zážitku nás čekala ještě večerní hra spojených družstev obou tříd. Mohli jsme se tak navzájem ještě více poznat. Po jejím vyhodnocení jsme se rozešli do tříd, vyčistili jsme si zoubky, zalezli do pelíšků a dívali jsme se na filmy Ronja, dcera loupežníka a Mimoni. O půlnoci jsme vyhlásili večerku, tak už nezbývalo nic jiného než ulehnout do postýlek a spát. Zdály se nám samé krásné školní sny a probouzelo nás zvonění. Ráno nás čekala snídaně plná dobrot, které upekly naše maminky, moc všem děkujeme.

Foto ZDE.

Mgr. K. Řídká a Mgr. M. Růžičková (třídní učitelky)

Ježíšek ve školní družině

22.12.2015 23:38

Ve školní družině proběhla vánoční besídka. Rozbalování dárků přihlížel vzácný host – předsedkyně SRPDŠ při Základní škole Český Dub Iva Vondrušková. Děti pod stromečkem nalezly společenské hry, dětské tvůrčí stavebnice, švihadla, míče a další sportovní a kreativní pomůcky.

Děkujeme firmě LUKOV Plast s.r.o. a SRPDŠ při Základní škole Český Dub za finanční podporu a těšíme se na další spolupráci v roce 2016. Další fotografie naleznete ZDE

Mgr. Jan Goll (ředitel Základní školy Český Dub)

Vánoční show žáků a učitelů Základní školy Český Dub

18.12.2015 08:45

Vánoční show žáků a učitelů Základní školy Český Dub pod režijním vedením Vladimíra Lohnického opět roztleskala místní sokolovnu. Bezedná studnice nápadů pana učitele, originalita a bezprostřednost ztvárnění vánoční tematiky v podání žáků a pedagogů se linuly celým předvánočním večerem. Rádi jsme touto formou poděkovali rodičům, městu Český Dub, firmám, které školu finančně podporují, a všem, jež za školou stojí, za přízeň. Pohodový rok 2016 přeje tým pracovníků Základní školy Český Dub. Další fotografie naleznete ZDE

Mgr. Jan Goll (ředitel školy)

Adopce na dálku

17.12.2015 19:31

16. a 17. prosince proběhla tradiční vánoční sbírka, jejíž výtěžek 2589 Kč je určen na školné pro Ochienga z Keni. Děkuji všem, kteří zakoupením některého z vánočních minidárků přispěli, a také žákům z 8.A a 8.B za to, že tuto charitativní akci spolehlivě zvládli. Další fotografie naleznete ZDE 

Mgr. Kateřina Kotrbatá (koordinátor Adopce na dálku)

Společnost BK Technic s.r.o. darovala Základní škole Český Dub 20 000 Kč

17.12.2015 07:37

Společnost BK Technic s.r.o. reprezentovaná našimi absolventy Jiřím Bartošem a Jindřichem Kubou ve vazbě se SRPDŠ při Základní škole Český Dub darovala Základní škole Český Dub finanční dar ve výši 20 000 Kč, za který škola zakoupí dataprojektor do učebny třídy 6. A. Velmi si přízně společnosti BK Technic vážíme a těšíme se na další spolupráci v roce 2016.

Mgr. Jan Goll (ředitel ZŠ Český Dub)

Železářství Bradáč podporuje ZŠ Český Dub

17.12.2015 07:20

Železářství Bradáč se stalo novým sponzorským partnerem Základní školy Český Dub. Firma společně se SRPDŠ při Základní škole Český Dub darovaly škole značkový křovinořez, elektrické zahradnické nůžky a další dílenskou a zahradnickou techniku. Vedení Železářství Bradáč se rozhodlo pro dlouhodobou podporu Základní školy Český Dub.

Děkujeme a přejeme hodně úspěchů v roce 2016.

Mgr. Jan Goll (ředitel Základní školy Český Dub)

„Matematický Dubák“ za finanční podpory Libereckého kraje a firmy LUKOV Plast s.r.o.

16.12.2015 23:13

Dne 9. 12. 2015 „rodina pana Dubáka“ vyzvala již potřetí v kalendářním roce českodubské žáky a žáky Libereckého kraje na vědomostní souboj. Po březnovém střetnutí 3. ročníků na „Dubáku Šikulovi“ a listopadovém „Přírodovědném Dubáku“ pro 7. třidy se nyní závěrem roku na „Matematickém Dubákovi“ utkali osmáci. V rámci podpory nadaných žáků, matematické gramotnosti a logického myšlení u dětí soutěž zaštítily a finančně podpořily Liberecký kraj a firmy LUKOV Plast s.r.o. a BK Technic s.r.o. Mezi domácími žáky zvítězil Martin Pacák a mezi hosty Patrik Zavoral ze Základní školy Sokolovská v Liberci. Na úspěšné děti čekaly hodnotné ceny v podobě značkových notebooků, fotografických aparátů, tabletů, počítačového příslušenství a dalších „pokladů“. „Matematickým Dubákům“ poblahopřáli starosta města Český Dub Jiří Miler, ředitel Základní školy v Českém Dubu Jan Goll a organizátorka soutěže Martina Pánková. Všem zúčastněným děkujeme za podporu a vítězům gratulujeme k úspěchu! 

Další fotografie naleznete ZDE

Mgr. Jan Goll (ředitel Základní školy Český Dub)

Pozvánka na Vánoční show

10.12.2015 19:33

Po roce jsou tu opět Vánoce a s nimi Vánoční show. Srdečně Vás zveme ve čtvrtek 17. 12. 2015 v 17 hodin do sokolovny zaposlouchat se do vánočních písní v podání žáků 1. stupně ZŠ.

Pozvánka ve formátu pdf zde

    učitelé ZŠ

Olympiáda v českém jazyce

08.12.2015 20:00

Ve středu 2. prosince 2015 se na naší škole konalo školní kolo 42. ročníku Olympiády v českém jazyce. Vyhlašovatelem soutěže je Národní institut pro vzdělávání MŠMT v Praze. Po náročném vyhodnocování jazykových úloh a slohových prací můžeme konečně sdělit výsledky: 3. místo obsadila Hana Tvrzníková z VIII. A, 2. místo patří Kristýně Hlubučkové z VIII. B a vítězkou olympiády se stalaKateřina Šenberková z IX. B. Děkujeme všem soutěžícím za účast v náročné soutěži a gratulujeme vítězkám. Kateřina Šenberková a Kristýna Hlubučková postupují do okresního kola!                

 PaedDr. P. Pižlová, Mgr. K. Kotrbatá (pořadatelky soutěže)

Přednáška o příjímacím řízení

07.12.2015 20:10

Vážení rodiče žáků devátých tříd,

srdečně Vás zvu v úterý 15. prosince 2015 od 16 hodin na přednášku o průběhu a náležitostech přijímacího řízení na střední školy. Sejdeme se v učebně IX. B ve druhém patře ZŠ. Dozvíte se vše o přijímacím řízení, o vyplňování přihlášek, o závazných termínech a též o náležitostech zápisového lístku, ale i možnostech odvolání.

PaedDr. Pavla Pižlová (kariérová poradkyně)

Tučňák je 3. v ČR!

06.12.2015 21:51

Školní časopis Tučňák se letos opět účastnil celorepublikové soutěže "Školní časopis a noviny roku 2015". Soutěže se účastnilo 209 školních časopisů a novin z celé České republiky. Vyhlášení výsledků, které se konalo 30. 11. a 1. 12. v Brně, nás mile překvapilo. Náš Tučňák se umístil na 3. místě. V kategorii grafika mezi časopisy II. stupně ZŠ byl dokonce druhý. Přestože papírová podoba časopisu, která v soutěži tak pěkně uspěla, byla nahrazena elektronickou, redaktoři stále pokračují v psaní nápaditých článků a snaží se využít možností internetové podoby. Přesvědčte se na http://casopis-tucnak.webnode.cz/ .

Mgr. Petra Blahovcová a Mgr. Lenka Tichá (šéfredaktorky)

 

Pokračující spolupráce mezi ZŠ Český Dub a DCA Hodkovice

06.12.2015 21:42

V nedávné době byla naše ZŠ oslovena vedením DCA Hodkovice, zda bychom nepřipravili pěvecké nebo taneční vystoupení, s nímž by naši žáci účinkovali na jejich tradiční vánoční besídce. Zároveň jsme obdrželi pozvání na tuto akci pro učitele a děti z našich speciálních tříd. Nácviku vánočních písní se zhostila skupinka děvčat pod vedením pana učitele Lohnického. 3.prosince jsme vyrazili do Hodkovic. Vystoupení děvčat bylo opravdu velmi povedené, navodilo krásnou vánoční atmosféru a i po samotném výkonu na jevišti se děvčata bezprostředně zapojila do taneční zábavy. Za přípravu vystoupení patří velký dík panu učiteli a za naprosto vzornou reprezentaci naší školy také účinkujícím. Děkuji touto cestou i zaměstnancům DCA Hodkovice, kteří pro nás připravili občerstvení a pro vystupující i drobné dárečky.

Mgr. Renata Polcarová (organizátorka akce)

 

Čertovská olympiáda

06.12.2015 13:16

Ve školní družině se v pátek  4.12. pro všechny čerty a čertice konala " čertovská olympiáda" Nejdříve účastníci olympiády složili slib jak sportovců, tak i rozhodčích a vše mohlo začít - házení pytlem do dálky, skákání v pytli, rychlostní plazení na pytli, znalostní test o čertovských pohádkách, skládání puzzlí . Na závěr po vyhodnocení, předání medailí a sladkostí byl taneční pekelný rej.

                       H. Kaulfussová a vychovatelky ŠD

 

  foto zde

a ještě zde

Aneta, Eliška, Kačka a Modroočko

06.12.2015 11:14

Žákyně 9. B - Aneta Vrátilová, Kateřina Šenberková a Eliška Ponikelská navázaly na svá pohádková čtení v mateřské škole a připravily si osobité ztvárnění několika epizod Kocoura Modroočka rovněž pro malé čtenáře českodubské knihovny. Velkým překvapením pro přítomné bylo setkání s živým domácím mazlíčkem. Za své povedené vystoupení byly dívky odměněny kosmetickými balíčky, které věnovala Drogerie paní Janečkové. Děti se po aktivitách v tvůrčí dílně, které připravila Mgr. Petra Blahovcová, nakonec dočkaly i příchodu Mikuláše s již typickou originální Podještědskou knihou hříchů. Těšíme se na další spolupráci Základní školy a Podještědského muzea a knihovny v Českém Dubě v roce 2016! 

Fotografie naleznete ZDE

Mgr. Jan Goll (ředitel ZŠ Český Dub)

 
 

Čertí škola v 1.A

06.12.2015 10:23

V pátek 4. 12. do 1.A přišli samí čertíci a čertice. Vždyť tu byla Čertí škola. Místo paní učitelky přišla trochu drzá, ale srandovní čertí učitelka Belzeba Rohatá. Čekal nás čertovský jazyk, hodina čertopočtů, čertoviny jsme zkoušeli po celý den a na čertocvik už nezbyl čas. Zato nás navštívil Mikuláš s andílkem a kolegové z pekla. Přinesli nám hned několik dárků. Hříšníci slíbili, že se polepší. Co jsme ovšem nečekali a pokládáme to za největší čertovinu dne, byl pád našeho vánočního stromečku. Přes velký úlek nedošlo k žádné velké újmě, kromě pár rozbitých kouliček:-) Na rozloučenou jsme si vyrobili čertí zápich a obdrželi čertovské vysvědčení. Všichni rodiče si zaslouží pochvalu za krásné čertí outfity a maminka Bartošová za čokoládové překvapení. Děkujeme.

Více fotografií ZDE.

Mgr. Helena Knoblochová (třídní učitelka 1.A)

Den ve školních dílnách

04.12.2015 22:43

Jedna z dalších dotací MŠMT, kterou naše škola obdržela, je částka na podporu rozvoje technických dovedností žáků na druhém stupni. Vybraní žáci z šestých tříd v pátek 4.12. vyráběli hlavolamy ze dřeva, tangramy z plastu a ozdobné komety z plechu a drátu. K dispozici jim bylo nové nářadí, které bylo z dotace zakoupeno a materiál, který dodal místní truhlář pan Havelka, jemuž touto cestou moc děkujeme. Za jedno dopoledne si děti vyzkoušely pracovat podle daného plánu, pojmenovávat správně dílenské nářadí, orýsovat daný materiál, řezat, pilovat, stříhat, smirkovat, vrtat a natírat. Šesťáci mile překvapili spoluprací ve skupinách a tempem, které nasadili. I když staré české přísloví praví: "Práce kvapná málo platná!", tak v tomto případě určitě neplatilo. A druhému: "Dvakrát měř a jednou řež!",  někteří museli dát za pravdu. Proto:  "Dílnám zdar!"

Mgr. V. Lohnickij a Mgr. D. Suchánková (organizátoři akce)

Další fotografie ZDE

Výtvarná výchova v keramické dílně

04.12.2015 20:58

V úterý 1.12. se obě šesté třídy vydaly o výtvarné výchově do keramické dílny. Paní Havlíková nám půjčila potřebné pomůcky a tímto jí moc děkujeme za možnost si zkusit práci s keramikou. Někteří se ukázali jako zkušení a hlíny znalí, jiní pracovali s keramikou poprvé. Každý si ale vyrobil svůj hrnek nebo sovičku, které nazdobil podle své fantazie. Zapálení bylo při práci takové, že nebude ani potřeba vypalovací pece:-) Moc se nám to líbilo a těšíme se na příští pololetí, kdy půjdeme ještě jednou.

Mgr. Dana Suchánková (učitelka Vv)

Další fotografie ZDE

Sběr papíru

03.12.2015 14:47

Ve dnech 2. a 3.12. jsme vybrali celkem 3957,3 kg sběrového papíru. Celkové pořadí tříd upravíme až po dalším svozu. Přes zimu se sběrem příliš nepočítáme, vše se bude odvíjet od počasí. Platí možnost - telefonická domluva s paní učitelkou D. Škodovou.

Mgr. Dana Škodová (koordinátorka sběru)

Florbal

02.12.2015 14:28

Čtenářské dílny

29.11.2015 13:50

Poslední ze čtyř částí našeho velkého projektu "Učíme se kvalitě!" je zaměřena na zlepšení čtenářské gramotnosti našich žáků. Za finanční obnos z grantu MŠMT jsme nakoupili více než 200 nových knih. V 6. ročníku a v V. A jsou realizovány čtenářské dílny. Cílem čtenářských dílen je přivést žáky ke čtenářství i posilovat schopnosti o přečteném přemýšlet a diskutovat. Na začátku hodiny čtenářské dílny je žákům zadáno téma, které během samostatné četby pozorují, případně si pořizují poznámky. Větší část hodiny stráví žáci četbou své rozečtené knížky. Závěrečná část hodiny je věnována společné diskuzi nad knihami. Je hezké vidět celou třídu dětí, jak si spokojeně čtou, každý ze své knížky. Věříme, že tímto způsobem se dám změnit současný neradostný stav dětského čtenářství.  

Další fografie ZDE.

Mgr. P. Blahovcová a Mgr. K. Řídká (realizátorky projektu)

Rodiče v keramické dílně

28.11.2015 15:36

Dne 26. 11. 2015 pozvala Jana Havlíková se svým žákovským uměleckým týmem rodiče na tvůrčí dílnu. Děti instruovaly své maminky a tatínky, jak vyrobit nejkrásnější výrobek dne. S nelehkým úkolem si všichni nakonec poradili. Počet návštěvníků demonstroval oblíbenost kroužku keramiky, který navštěvují žáci různých věkových kategorií. Děkujeme Janě a přejeme ji mnoho tvůrčích sil do budoucna. Fotografie naleznete ZDE

Mgr. Jan Goll (ředitel ZŠ Český Dub)

Střípky z Londýna

28.11.2015 11:34
Vybraní žáci základní školy se v termínu 22.-28. listopadu 2015 účastní vzdělávacího a poznávacího zájezdu do Londýna. Průběžně zde můžete vidět poznámky z pobytu včetně aktuálních fotek.
(Adminstrace je prováděna přes mobilní telefon, promiňte případné chyby.)
1. den

Odjezd 8:32. Jsme plni očekávání. 10:25 zastávka za Prahou. 13:40 Po přistoupení plzeňské školy se blížíme k hranicím, ozveme se, až to bude opět možné.

2. den

3:27 Zdravíme z Calais. Ve 4:00 odplouvame. 8:45 Vlezlé počasí nás doprovází na procházce městem. Tate Modern, Milenium Bridge, St.Paul Cathedral, pak kolem Temže k Tower Bridge. Máme za sebou i projížďku metrem. Fotky budou přibývat. Odpoledne lodí do Greenwich. Večer zasloužená sprcha.

3. den

7:20 mistniho času vyrážíme do školy. Odpoledne nás čeká výlet na hrad Windsor.
4. den
Opět se hlásíme z Londýna. Dnes nás čeká druhá lekce angličtiny s Aaronem a Sevou. Odpoledne se podíváme do Science Museum. Fotky ze včerejška jsou nahrány.
5. den

Poslední lekce angličtiny a Natural Museum, to je program pro dnešek. Již jsme si zvykli na dvouhodinové cestování za poznáním a vzděláním. Nezahálíme ani večer, hrajeme společenské hry.

6. den

12:51 Právě se procházíme po Trafalgar square, byli jsme u Buckingham palace a Big Benu. Odpoledne Picadily circus a nákupy a vesele na trajekt. Ohlasíme se z ČR.

7. den

12:04 Právě projíždíme hranicemi ČR. Doma budeme kolem 17h.

Mgr. Alena Lacinová a Mgr. Matěj Hodač (ped. dozor zájezdu)

PLAVU, PLAVEŠ, PLAVEME

27.11.2015 21:17

Ve středu 25.listopadu 2015 se 28 dětí vypravilo do libereckého plaveckého bazénu. Za finanční podpory města Český Dub školní klub mohl uskutečnit tuto akci. Hodinu jsme si všíchni užívali tobogánů, klouzaček, vířivek a bazénu. Všem se akce "PLAVU, PLAVEŠ, PLAVEME" moc líbila a již se těšíme na další návštěvu plaveckého bazénu. Děkujeme městu za finanční podporu na zaplacení faktury za objednaný autobus.

Helena Kaulfussová (organizátorka akce)

Dubák přírodovědec

27.11.2015 19:44

Ve středu 18. listopadu se uskutečnil už druhý ročník přírodovědné soutěže Dubák přírodovědec, která je určena pro žáky 7. ročníku základních škol. Sedmáci z různých škol mohli poměřit své znalosti, letos na téma „Ovoce – běžné i méně známé, domácí i cizokrajné“.

Prokázané vědomosti byly po zásluze odměněny. Tablet za první místo mezi žáky naší školy získala Lucie Pytlounová, na druhém místě se umístila Terezka Kyksová, třetí byl Petr Hofman. V kategorii hostů z jiných škol se na prvním místě umístila Terezka Fortinová ze ZŠ Kobyly, Nechálov, která se zároveň stala absolutním vítězem soutěže, a získala mobilní telefon. Druhé místo obsadila Nikol Cýrusová, třetí místo Kateřina Čudlínová, obě ze ZŠ Vratislavice.

Za finanční podporu na nákup materiálu a cen do této soutěžeděkujeme firmě LUKOV Plast s r. o. a za slavnostní předání cen starostovi Českého Dubu Jiřímu Milerovi. 

Fotografie naleznete ZDE

Mgr. V. Horáčková (organizátorka) a Mgr. J. Goll (ředitel ZŠ)

Sběr papíru

26.11.2015 12:52

2.12. a 3.12.2015 vybíráme od 7:15 do začátku vyučování sběrový papír.

Mgr. Dana Škodová (koordinátor sběru)

Veřejné závody školní mládeže ve sportovním lezení na obtížnost

24.11.2015 21:40

Nela Tvrzníková z VIII. B se již poněkolikáté zúčastnila závodu v Újezdu nad Lesy v lezení na umělé stěně a s přehledem si dolezla pro 1. místo. Obě kvalifikační cesty vylezla až do posledního chytu a jako jediná finalistka ve své kategorii přelezla celou i finálovou cestu. 

Fotky ze závodu

 Mgr. Lenka Tichá (trenérka lezení)

Prvňáčci hledali písmenkový poklad

24.11.2015 19:07

Znáte skřítky Písmenkáře? Že ne? V 1. A nám občas tropí lotroviny, umazávají písmenka na tabuli nebo schovávají věci po třídě. Tentokrát nám napsali dopis. Psali, že musí prověřit naše znalosti ze čtení a psaní, protože jsme dokončili Živou abecedu a známe prvních 9 písmenek. Připravili si pro nás 5 úkolů, za jejichž splnění jsme získali 5 klíčů od pokladu. Indicie nás dovedly až na pánské záchody, kde se poklad ukrýval:-) Čekala na nás truhla plná cenného písmenkového pokladu - nových Slabikářů. To bylo radosti! A doufejme, že po zbytek školního roku nám budou tyto první knížky přinášet radost a poznání. A snad se ve třídě zrodí co nejvíce chtivých čtenářů, kteří dají přednost dobré knížce před televizí nebo počítačem. 

Mgr. Helena Knobochová (tř. učitelka 1. A)

Matematický Dubák

22.11.2015 16:21

Ve středu 9. 12. 2015 uspořádá naše škola už 2. ročník soutěže Matematický Dubák. Jedná se o otevřené mistrovství ZŠ Český Dub v matematice pro žáky 8. tříd. Soutěže se zúčastní i zástupci dalších základních škol Libereckého kraje. Pro výherce jsou připraveny hodnotné ceny. Tuto soutěž podporuje Liberecký kraj.

Mgr. Martina Pánková (organizátorka soutěže)

Biblické příběhy

21.11.2015 13:14

Ve středu 18. listopadu jsme navštívili Naivní divadlo v Liberci. Tentokráte jsme zhlédli představení Biblické příběhy aneb všechno na světě bylo jednou poprvé. Dávná moudrost a nadčasová poselství příběhů Starého a Nového zákona byla dětem podána poutavou a zjednodušenou formou tak, aby děti příběhům rozuměly. Měli jsme tak možnost nahlédnout do Rajské zahrady na Adama a Evu a na jejich vyhnání z Ráje. Připomněli jsme si příběh o Noemovi a jeho arše či poselství o narození Ježíše Krista.

Mgr. Kateřina Řídká (třídní učitelka V.A)

Okouzleni vesmírem

21.11.2015 12:38

V polovině listopadu jsme se vydali na výpravu do vesmíru. Již od pradávna člověka fascinovalo vše neznámé a neprozkoumané. Slunce a Měsíc některé dávné civilizace považovaly za své Bohy, proto jsme se i my chtěli dozvědět něco více o naší sluneční soustavě. Zhlédli jsme působivý film Vesmírné kolize či Měsíc. Následovala práce ve dvojicích, kdy si každá dvojice vylosovala jednu planetu sluneční soustavy a snažila se v encyklopediích či na internetu objevit co nejvíce informací. Pak si každá dvojice vytvořila informační plakát a prezentovala svou práci ostatním spolužákům. Dále jsme si četli báje o vzniku některých souhvězdích a ta jsme také výtvarně ztvárnili. Povedly se také planety sluneční soustavy, takže jsme byli okouzleni nejen vesmírem, ale také našimi vytvořenými díly. 

Mgr. Kateřina Řídká a Mgr. Blanka Hladká ( učitelky 5. ročníků)

Věřte nevěřte aneb Staré pověsti českodubské

17.11.2015 18:46

Pod tímto názvem právě vychází soubor slohových prací, které psali žáci osmého ročníku před prázdninami. Někteří ke svým fiktivním příběhům připojili fotografie zajímavých míst z okolí. Vzhledem k omezenému počtu výtisků si je můžete stáhnout na stránkách tříd 8.A a 8.B nebo po kliknutí na obrázek.

Mgr. Kateřina Kotrbatá (učitelka)

Burza v Turnově a exkurze v nástrojárně firmy Lukov Plast

15.11.2015 16:50

K poučenému a zodpovědnému výběru budoucího povolání a vhodné vzdělávací cesty připělo v posledních týdnech několik akcí zaměřených na letošní vycházející žáky. V prvním listopadovém týdnu jsme společně navštívili Burzu škol v Turnově, kde se žáci seznámili s nabídkou vzdělávacích oborů ve Středočeském a Královéhradeckém kraji. Zejména vyhledávali obory, které se v Libereckém kraji nedají studovat.

Neméně zajímavá a poučná byla exkurze v soukromé firmě Lukov Plast Český Dub. Chlapci, ale i technicky zaměřené dívky měli možnost seznámit se s náplní práce a pracovními prostředky nástrojařů. Pro mnohé bylo moderní technické vybavení nástrojárny velkým překvapením. Děkujeme pracovníkům firmy Lukov za velmi vřelé přijetí, odborný výklad a také za to, že nám umožnili nahlédnout do reálného pracovního prostředí.

                                                                                                                                                     PaedDr. Pavla Pižlová (kariérová poradkyně)

Stínování na Slovensku

10.11.2015 19:21

V polovině října se dvě učitelky naší základní školy zúčastnily v rámci projektu Učíme se kvalitě stínování na Slovensku. Na ZŠ v Šuňavě jsme měly možnost sledovat práci našich kolegů v hodinách matematiky, chemie, přírodopisu a geografie. Pobyt byl pro nás velmi přínosný. Odvezly jsme si mnoho zajímavých poznatků, seznámily se s řadou milých lidí a také jsme poznaly velmi krásnou krajinu. Děkujeme za cennou zkušenost.

Mgr. Ivana Kotíková, Mgr. Martina Pánková (účastnice stínování)

Florbalový pátek 6.11.

08.11.2015 21:28

Chlapci druhého stupně se utkali v základním kole školních florbalových turnajů s týmy Osečné, Kobyl a nováčkem Hodkovicemi. Paralelně probíhaly turnaje 6. a 7. tříd (kat. III.) a 8. a 9. tříd (kat. IV.). Chlapci potvrdili pozici favorita kola a celkově zvítězili v obou kategoriích. 

Výsledky a fotogalerie

Mgr. Matěj Hodač (organizátor akce)

Liberecký plavecký bazén

05.11.2015 21:10

Termín: středa 25. listopadu 2015

Cena: 60,- Kč na hodinovou vstupenku + 100,- Kč na šatnu, která bude vrácena (doprava bude zaplacena z grantu Města Český Dub)

Odjezd autobusu: autobusové nádraží Český Dub v 16.00 hod.

Návrat do Českého Dubu: +- 19.00 hod.

S sebou: plavky, ručník, svačinu + pití

Přijďte se přihlásit do školního klubu nejdéle do 18.11.2015 a dostanete NÁVRATKU, kterou musí podepsat rodiče a vy ji přinést podepsanou nejdéle do 23.11. (podle zájmu objednám autobus) Může jet maximálně 40 účastníků.

                                      Helena Kaulfussová (organizátorka akce)

Halloween ve III.A

05.11.2015 13:11

Pondělí 2. listopadu jsme věnovali poznávání Halloweenu. Protože se už učíme anglicky, nemohli jsme tento svátek vynechat. Přečtěte si tedy, co se dětem nejvíc líbilo a co jsme celý den dělali.

Přišli jsme do třídy, uvítala nás mumie a ve třídě ve tmě svítily svíčky. Mumie povídala, co budeme dělat. Četli jsme o Halloweenu, odpovídali jsme na otázky.....   Esterka Anderlová

Byl to krásný den, který jsme si moc užili. Třeba jsme si pouštěli strašidelné písničky a tančili jsme. Rozdělili jsme se do skupin, my jsme se jmenovali Krváci. Luštili jsme luštěnky upíra Viktora a četli o Halloweenu v anglických zemích. Šli jsme koledovat. Vykoledovali jsme si bonbóny, a pak jsme se pustili do dobrot, které přinesly děti z domova. Dlabali jsme dýni. Moc se nám to povedlo, teda paní učitelce.....                  Julinka Knoblochová

Na našem Halloweenu se mi líbily masky, dýně. Velmi zajímavé byly tvořivé práce, při kterých jsme stříhali a lepili. A nejlepší, jak jsme zpívali anglickou básničku. Dnešní dopoledne rychle uteklo a těším se na příští rok.....       Anetka Kabátková

Ráno jsem šel do třídy, kde na mě vybafla mumie, byla to paní učitelka. Seděli jsme u velikého stolu a povídali, co se děje o svátku Halloween. Při třetí hodině jsme tvořili z párků a těsta mumie, pak se šlo koledovat. O páté hodině jsme vyráběli kostlivce...Večer jsem šel s rodiči na hřbitov zapálit svíčky babičce, dědovi a strejdovi.       Jirka Poplužník

Náš Halloween se mi moc líbil. Moc se mi líbilo, jak jsme byli koledovat v kabinetu VI. A, ale jinak se mi líbilo všechno. Dýně byla sice trochu slizká, ale aspoň to bylo pořádně halloweenské. Vydlabaná dýně svítila moc krásně.       Vojta Novosád

Jsem ráda, že jsme si ten strašidelný den hezky užili, hodně věcí jsme se dozvěděli a naučili. Také moc děkuji maminkám za báječné dobroty a sladkosti pro koledníky.

Mgr. Martina Růžičková (třídní učitelka)

Foto najdete ZDE.

Halloweenské hrátky ve IV. A

03.11.2015 22:31

Podzimní prázdniny rychle utekly a ve IV. A čekaly na děti "Halloweenské hrátky". Vyprávěli jsme si jak vzpomínáme na zemřelé my a jak jiné státy, pokračovali přírodovědným úkolem, kde jsme využili čtení s porozuměním. Následovalo hádání slov v angličtině, halloweenská říkanka. Vystřihovali a skládali jsme kostru, malovali veselou lebku. A protože jsme všechno nestihli, přinesli jsme si další den strašidelné masky a pokračovali vyřezáváním dýní. Všichni přežili bez úrazu a dýně se krásně rozsvítily. Další fotky ZDE.

Mgr. Jitka Pacltová ( tř. učitelka )

Stromy v našem parku

03.11.2015 22:08

Ve IV. A jsme se více než měsíc učili o listnatých stromech. Nové cedulky u stromů v našem českodubském parku nám pomohly při tomto projektu. Četli jsme názvy stromů - i latinské, prováděli frotáž kůry, sbírali a lisovali listy. Ve skupinách jsme zpracovávali plakáty. Nejtěžším úkolem bylo o stromech povyprávět všechny zajímavosti, které jsme se dozvěděli a na nic nezapomenout - Matěj a Míša zvládli dva stromy. Nejlepší plakáty odměnili spolužáci nebo p. učitelka zlatým smajlíkem. Výběr fotografií najdete ZDE.

Mgr. Jitka Pacltová ( tř. učitelka )

Matematický kroužek pro 8. a 9. ročník

02.11.2015 14:39

Žáci 8. a 9. tříd mohou i letos navštěvovat každý týden Matematický kroužek. S osmáky se scházíme v pondělí ve 13:30 a s deváťáky ve středu ve stejnou dobu.

Mgr. Martina Pánková (vedoucí kroužků)

 
 

Jablíčkový den ve III. A

01.11.2015 09:18

Podzim je v plném proudu, ochladilo se a sluníčko už nám tolik nesvítí. My jsme si proto jako každý rok rozsvítili a provoněli naši třídu zlatými, červenými, oranžovými a zelenými jablíčky. Každý z nás si nejdříve vybral své nejkrásnější jablíčko. Jablíčka jsme srovnávali podle velikosti, barev, vůně i chuti. Vyhledávali jsme informace o jablíčkách v encyklopediích, pracovali jsme ve skupinách, psali jsme jablíčkové básničky, malovali jsme ilustrace. S jablíčky jsme počítali slovní úlohy, naučili jsme se nová anglická slovíčka. Pak nás čekaly jablíčkové pokusy. Rozkrojili jsme jablka a počítali jsme, kolik mají jadýrek. Sledovali a kreslili jsme části jablíčka, řez jablkem. Jablíčka jsme vážili a měřili. Pracovali jsme podle podrobného popisu práce a zapisovali jsme výsledky sledování. Natírali jsme půlku jablíčka slanou vodou a zjistili jsme, že tak zabráníme oxidaci. Nejlepší část dne jsme strávili v kuchyňce. Každý z nás si oloupal a nakrájel jablíčka, rozválel listové těsto, pocukroval,... zkrátka všichni jsme si upekli svůj závin. To byla dobrota! Odpoledne jsme si ještě jablíčka namalovali a vyrobili jsme si ozdobné jablíčkové závěsy do oken. Podařilo se nám také sepsat nejlepší rodinné recepty do naší Jablíčkové kuchařky. Byl to krásný voňavý den!

Další foto najdete zde.

Mgr. Martina Růžičková (třídní učitelka)

 

Čas jablíčkových vůní v 1. A

26.10.2015 23:01
V pátek 23. 10. jsme se  ocitli v Jablíčkově. Z nalezeného dopisu jsme se dozvěděli, že princezna Jablůňka potřebuje vysvobodit z moci čaroděje Moštošuse. Nijak jsme neváhali a pustili se do plnění úkolů vedoucích k vysvobození. Plnili jsme úkoly z matematiky, ze čtení, zpívali jsme písničky o jablíčkách a tančili mazurku. V kuchyňce jsme vařili jablíčkový elixír mládí, výtvarně jsme "zavařovali" jablíčka do sklenic a na závěr našeho snažení jsme našli zlatý poklad a vysloužili si jablíčkové medaile na památku. Budeme si pamatovat, že jablíčka jsou moc zdravá a nejlépe každý den si na jednom pochutnáme. Dětem se v jablíčkové škole moc líbilo a už se těší na další projektový den. Velký dík patří všem šikovným maminkám, které nám napekly a nachystaly na jablíčkový den mnoho voňavých dobrot.
 
Fotogalerie ZDE.
Mgr. Helena Knoblochová (třídní učitelka 1. A)
 
 

Šesťáci a knížka na prázdniny

26.10.2015 20:03

V pátek 23. 10. jsme strávili hodinu ČJ v městské knihovně. Po přivítání nás paní knihovnice A. Tvrzníková seznámila s rozmístěním i členěním knih v knihovně, připomněla nám základní informace týkající se půjčování knížek. Poté byli žáci rozděleni do skupin a společně plnili úkoly, např. vyhledat určitou knihu, nakreslit plánek knihovny nebo doplnit text. Na závěr je čekal úkol nejdůležitější. Každý si měl najít knížku, kterou by si rád přečetl. Všichni žáci s výjimkou těch, kteří měli doma rozečtenou knihu, odcházeli z knihovny s knížkou na prázdniny. Ještě ten den je čekal zápis do tabulky o tom, kolik z knihy přečetli a jak se jim to líbilo. Už se těším, až si o knížkách, které jsme četli o prázdninách, hned v pondělí popovídáme. Škoda jen, že náš čas v knihovně byl tak limitovaný a zpátky do školy na další vyučovací hodinu jsme museli pěkně pospíchat. Příště si musíme zařídit dvouhodinovku, abychom si také vychutnali poklidné začtení a sdílení čtenářských zážitků.

Fotogalerie

Mgr. Petra Blahovcová (učitelka ČJ)

Páťáci v knihovně

26.10.2015 18:03

V úterý 20. října jsme se místo odpoledního vyučování vypravili do českodubské knihovny. Tentokrát si pro nás paní knihovnice A. Tvrzníková připravila povídání o spisovateli F. Hrubínovi. Dozvěděli jsme se zajímavé informace o jeho životě , přečetli jsme si krátký text E. Petišky o spisovatelově dětství a o tom, jak miloval čtení knih. Pracovali jsme s textem, odpovídali na otázky a pak už se každý mohl začíst do své vybrané knížky. Dále jsme si povídali o tom, co jsme si zajímavého přečetli. Čas strávený v knihovně opět utekl jako voda. Na rozloučenou dostali všichni sladkou odměnu a záložku do knížky. Děkujeme za velice pěkně připravený program a už se těšíme na další návštěvu.

Mgr. Kateřina Řídká ( třídní učitelka 5. A)

Fotogalerie ZDE.

Dušičky x Halloween

23.10.2015 22:20

V pátek 23. 10. druhé oddělení si připravilo projekt "DUŠIČKY x HALLOWEEN". Povídali jsme si o KELTSKÉM zvyku, který se rozšířil po celém světě s různými názvy a obměnami, ale všechny se stejnou myšlenkou - vzpomínka na naše zesnulé. Nejdříve jsme si pověděli o našich zvycích na "DUŠIČKY", něco málo jsme si přečetli o MEXICKÝCH  zvycích a naše krátké povídání jsme ukončili AMERICKÝM HALLOWEENEM. Většina dětí si přinesla kostýmy a párty mohla začít. Hudbu, tanec, soutěže a závody jsme si všichni dostatečně  užili.

                                                  Helena Kaulfussová (vychovatelka 2. odd. ŠD)

Soutěž Dubák přírodovědec 2015

23.10.2015 22:10

Sedmáci, pozor, připravujeme pro Vás přírodovědnou soutěž Dubák přírodovědec, která se uskuteční ve středu 18. listopadu. Prověřte své znalosti na téma OVOCE. Soutěže se účastní i žáci 7. ročníku z dalších škol Libereckého kraje. Výherci získávají hodnotné ceny. Přihlášky do soutěže odevzdejte paní učitelce Škodové. Více informací zde: Dubák přírodovědec 2015.pdf (450116)

Mgr. Věra Horáčková (organizátorka soutěže) 

Turnaj ve stolním tenise ve školním klubu

23.10.2015 20:39

V pátek 23.10.2015 se konaly poslední zápasy a vyhodnocení turnaje ve stolním tenise, který připravila Jana Havlíková. Zúčastnilo se celkem 10 chlapců ( bohužel dívka ani jedna). Jak to dopadlo?

1. místo - Jakub Švarc

2. místo - Pavel Dostál

3. místo - Vojta Třešňák a Jakub Šemberk           

Jana Havlíková (vychovatelka ŠK)

Čarovná rybí kostička

21.10.2015 16:09

Tak se jmenovalo divadelní představení, které děti obou prvních tříd zhlédly ve středu 21.10.2015 v Naivním divadle v Liberci. Pohádka o jednom chudém království, Alence a jejím  královském otci,  byla plná písniček a  humoru. Dětem se velice líbila a  již se těší na další.

                    Mgr. P. Jírová a Mgr. H. Knoblochová ( tř. uč. 1. tř.)

Žáci ZŠ Český Dub na Gymnáziu F. X. Šaldy

20.10.2015 21:56

Potenciální zájemci z řad našich žáků o gymnaziální studia navštívili Gymnázium F. X. Šaldy v Liberci. Celý den strávili v "obležení" a "péči" libereckých studentů. Osm hodin náslechů různých předmětů (biologie, matematika, geografie, historie, angličtina, čeština, ...) naše svěřence vyčerpalo, ale zároveň i povzbudilo k další práci. Návštěvu ukončila značně odlehčená debata žáků obou škol na různá témata. 

Mgr. Jan Goll (organizátor akce)

Londýn - rodičovský souhlas

19.10.2015 13:44

Vážení rodiče žáků odjíždějících na studijní pobyt do Londýna, prosím o vyplnění lístečků, které žáci dostali - čísla pasů, emaily a vyplnění Souhlasu rodičů pro CK DERY aLondon Language Foundation

Svým podpisem stvrzujete, že po dobu zahraničního pobytu svěřujete své dítě do péče pedagogů M. Hodače a A. Lacinové a po dobu studia v jakykové škole lektorům z LLF. Dotazník je v angličtině, proto přikládám předvyplněný vzor přeložený do češtiny. Část týkající se ubytování vyplní cestovní kancelář - budeme ubytovaní v jednom z těchto tří domů, odkazy uprostřed stránky.

Je potřeba, aby Souhlas rodičů podepsali oba rodiče v jednom sloupečku a učitelé v druhém.

Byli bychom rádi, kdybyste nám vyšli vstříc a oba dotazníky nám děti odevzdaly nejlépe do středy 22. 10. 2015.

Děkujeme.   

  Mgr. Alena Lacinová (koordinátorka)

Prvňáci v knihovně

18.10.2015 15:14

Minulý týden navštívily v rámci Týdne knihoven obě první třídy naši Městskou knihovnu v Českém Dubě. Paní Tvrzníková nám byla milou průvodkyní. Nejdříve nás seznámila s pravidly, která by se měla v knihovně dodržovat, potom jsme si povídali o možnosti půjčování knih. Představila nám známého českého spisovatele Františka Hrubína a přečetla nám pohádku O perníkové chaloupce. Pak jsme se pokoušeli zvládnout úkoly na pracovním listu a také jsme hádali hádanky. Na závěr jsm si mohli vybrat a prohlížet knížky, které nás nejvíce zaujaly. Čas rychle utíkal a museli jsme se rozloučit. V přízemí jsme si ještě stihli prohlédnout výstavu historických podob naší českodubské radnice. Moc děkujeme za milé přijetí a shovívavost k našemu ještě ne zcela bezproblémovému chování. Prvňáčci byli tak trochu jako neposedná a neposlušná kůzlátka, ale věříme, že při další návštěvě knihovny už to bude o moc lepší:-)

Mgr. H. Knoblochová a Mgr. P. Jírová (tř. uč. 1. ročníku)

Vlastivědná exkurze do Prahy

18.10.2015 14:27

Ve středu 14. října jsme s žáky 5. ročníku navštívili naše hlavní město, a tím tak zakončili několikadenní projekt o Praze. Cestu jsme zahájili na Masarykově nádraží, kde na nás čekala naše paní průvodkyně, která nás provedla po Královské cestě. Viděli jsme nejkrásnější památky staré Prahy, jejichž půvab byl umocněn poutavými pražskými legendami. Naše putování končilo prohlídkou Pražského hradu s gotickým Chrámem sv. Víta. Stihli jsme také střídání hradní stráže. Potom nás čekal výstup na Petřínskou rozhlednu, odkud jsme viděli krásu celé Prahy. Naše pražské putování se nám opravdu líbilo i přes dopolední nepřízeň počasí.

Mgr. K. Řídká a Mgr. B. Hladká (třídní učitelky 5. ročníku)

Fotogalerie ZDE.

EDUCA MY JOB

15.10.2015 15:32

Dne 15. října 2015 zavítali žáci osmých ročníků na veletrh vzdělávání a pracovních příležitostí EDUCA MY JOB do liberecké HOME CREDIT ARENY. Tento již tradiční veletrh navštěvujeme pravidelně každý rok, aby se žáci s dostatečným předstihem mohli zorientovat v pestré nabídce škol nejen v Libereckém kraji. Doufám, že i letos zde nalezli dostatek informací, rad a inspirace.

PaedDr. Pavla Pižlová (kariérový poradce)

Indiánské dny ve IV. A

13.10.2015 21:43

Minulý týden jsme strávili tři dny s Indiány. Vyráběli jsme čelenku, hráli hry, pojmenovali si své kmeny, získávali informace a předávali je kamarádům, zpívali indiánské písničky. Nakonec jsme si vyrobili lapač snů, aby pochytal všechny zlé sny. Některé děti se mne snažili přesvědčit, že jsme se vůbec neučili. Není to pravda, jenom to moc rychle uteklo. Naše fotky najdete ZDE.

                                           Mgr. Jitka Pacltová ( tř. učitelka IV. A )

Stínování v Chorvatsku

13.10.2015 20:58

V třetím zářijovém týdnu se v rámci projektu Učíme se kvalitě, financovaného ze zdrojů EU,  tři učitelky naší školy  zúčastnily stínování v chorvatské základní škole ve Vodnjanu.
Stínování, neboli shadowing, je novou metodou práce, která se z oblasti vzdělávání manažerů prosazuje i v dalším vzdělávání pedagogických pracovníků. Jde o podporu přímé výměny nejlepších postupů v učitelské profesi, kdy pedagog “stínuje” kolegu z jiné instituce za účelem studia jeho každodenních pracovních činností. Sleduje jeho pracovní prostředí, metody a postupy. Učí se, jak lze dané metody uplatňovat v praxi.

Navštěvovaly jsme hodiny přírodovědných předmětů a poznávaly tak způsob výuky a práce s žáky zahraničních kolegů.
V rámci pobytu jsme se seznámily s místní faunou a flórou i geologickými podmínkami regionu. Získaný materiál využijeme k obohacení výuky přírodopisu i zeměpisu. Byla to pro nás zkušenost k nezaplacení.

Mgr. Alena Lacinová (účastník stínování)

1. svoz papíru

13.10.2015 14:17

12.10.2015 jsme odevzdali 5 444 kg sběrového papíru. Další možnost odevzdat papír bude v prosinci nebo větší množství po telefonické dohodě s koordinátorem sběru.

Mgr. Dana Škodová (koordinátor sběru)

Beseda nad knihou

11.10.2015 20:23

V pátek 9. října jsme byli pozváni na besedu se spisovatelem M. Pitrem do Podještědského muzea. Toto setkání bylo uspořádáno při příležitosti akce Týden knihoven 2015. Děti tak měly příležitost setkání se známým autorem dětské historicko-naučné literatury. Martin Pitro seznámil děti se svými knihami Staré pověsti české a Staré řecké báje a pověsti, které jsou zpracovány do podoby komiksu, která je u našich dětí ve stále větší oblibě. Stateční hrdinové, mocní bohové a dávná vyprávění tak znovu ožívají a mění se spolu s mnoha krásnými ilustracemi na zábavné příběhy. Povídali jsme si nejen o historii a knihách, ale i o životě, zájmech či autorových plánech do budoucnosti. V závěru besedy byli odměněni tři milovníci historie knihou M. Pitra. Pak už nezbývalo nic jiného než se rozloučit a nechat si podepsat památník či autorovu knížku. Děkujeme za pozvání a v březnu se můžeme těšit na spisovatelku I. Březinovou, která přijala pozvání na naši školu.

Mgr. Kateřina Řídká

Koncert

11.10.2015 11:11

V úterý 6. října jsem měli na programu koncert pana Hraběte. Přivezl nám ukázat elektronické hudební nástroje a velký saxofon. Některé děti si mohly hru na nástroje vyzkoušet. Dětem se koncert velmi líbil, byly nadšenými posluchači.

Milena Charvátová (účastník akce)

Den architektury ve škole

07.10.2015 21:11

V sobotu 3. října se již po páté konal celorepublikový Den architektury, jehož pořadatelem je spolek Kruh. Komentované prohlídky městem mají za cíl propagovat historickou i současnou architekturu mezi širokou veřejnost. Naše město se k této akci letos již  podruhé také připojilo.  Vycházku na téma „Nové ve starém, staré v novém“ vedl památkář a bývalý žák naší školy Mgr. Jaroslav Horáček. Řeč byla o stavebních zásazích v historické zástavbě Českého Dubu za posledních 100 let, o nedostavěném Domu kultury, o začlenění budovy školy do celkové architektury historického městského jádra i o výhledech stavebního rozvoje města. Podívali jsme se i dovnitř do budovy školy a sledovali vztah mezi původní architektonickou koncepcí a  současným využitím prostor. Ukázalo se, že téma architektury města je velmi aktuální, neboť vyvolalo živou diskusi, a určitě si zaslouží další setkání. Zajímavý by byl i pohled nejmladší generace – žáků školy.   

Mgr. Věra Horáčková (účastník akce)

Žáci ZŠ představili vzácné dřeviny

06.10.2015 19:40

Žáci 8. ročníku ZŠ pod vedením paní učitelky Mgr. Věry Horáčkové zorganizovali procházku s odborným výkladem k vzácným dřevinám v okolí Domu s pečovatelskou službou. Seznámili posluchače s mnohými zajímavostmi. Například upozornili na jedovatost brslenu, představili rododendron jako národní nepálskou květinu, vysvětlili, že není smrk jako smrk a že rybíz nemusíte nutně hledat jen na zahrádkách. Prohlídka vrcholila pod korunou největšího skvostu "DPS dřevin" - korkovníku amurského. Základoškolský projekt "Adopce dřevin"  spatřil světlo světa díky entusiasmu paní učitelky a jejich žáků, díky sponzorské dotaci firem KOVO Perner a Agrokomlet a díky podpoře Města Český Dub. 

Mgr. Jan Goll (ředitel školy)

Prezentaci školního projektu „ADOPCE DŘEVIN“

05.10.2015 20:57

Základní škola v Českém Dubu zve v úterý 6.října na Prezentaci školního projektu „ADOPCE DŘEVIN“. Sraz v 17 hodin na parkovišti u Domu s pečovatelskou službou. Přijďte se s námi projít kolem Domu s pečovatelskou službou a prohlédnout si zajímavé okrasné dřeviny, které zde rostou. Žáci pro Vás připravili vyprávění o dřevinách, kvíz i odměnu.

Za zhotovení jmenovek dřevin děkujeme firmám Agrokomplet a KOVO Perner.

Fotogalerie

Mgr. Věra Horáčková (vedoucí projektu)

Pohádkový park

05.10.2015 20:15

Malí školáčci prožili čtvrteční Den pro zdraví pohádkovým putováním, které si pro ně připravili žáci devátých ročníků.  A tak jako v každé pohádce musí hrdinové překonávat překážky a plnit nastražené úkoly, tak i děti musely splnit osm záludných úkolů. Ale všem se podařilo nástrahy překonat a za odměnu si děti odnášely na památku malého mimoně.

PaedDr. Pavla Pižlová (třídní IX.B)

                            

Den pro zdraví 2015

01.10.2015 19:43

Den pro zdraví je tradiční projekt školy, který byl letos netradičně pojat. Byl inspirován hrou Pevnost Boyard. Žáci rozdělení do skupin plnili záludné úkoly v jednotlivých třídách, které se proměnily v soutěžní místnosti. Hlavním cílem hry bylo rozluštit heslo. Za každý splněný úkol děti dostaly písmeno, které bylo součástí hesla hry. Pořadí písmene získali odpovědmi na otázky o lidském tělu. K heslu se mohli dostat i pomocí indicií schovaných v QR kódech v prostorách chodby. 

Celé dopoledne bylo strávené v soutěžním duchu a aktivním pohybem. Žáci byli do hry zapálení, i proto většina slavila vítězství, a na závěr získali i drobnou odměnu za odhalené heslo – KALOKAGATHIA (antický ideál krásy těla i ducha).

Děkujeme všem za účast.

Fotogalerie

Mgr. Matěj Hodač (organizátor projektu)

A jaké byly jednotlivé disciplíny?

Pelikán
Vydrž stát jako pelikán na jedné noze po dobu 50 vteřin. Máš na to vždy tři pokusy. Pokud to zvládne polovina tvého týmu, máte další písmeno zajištěno. 

Pokud plníš úkol znovu, odečti si vždy 10 vteřin z předchozího pokusu.

Složitě slož
Do vyznačeného tvaru na podlaze slož různé geometrické tvary. Nic nesmí přečuhovat. Pokud úkol plníš vícekrát, řekni si o nápovědu.

Workout
Pozorně poslouchej pokyny v angličtině, poté je bezchybně poveď. Pokud úkol děláš vícekrát, dostaneš nápovědu. Poté získáš další písmeno.

Minové pole
Vyberte dva odvážlivce, kteří projdou papírové minové pole, aniž by chybovali. Slepě poslouchej domluvené signály. Pokud uspěješ, písmeno je tvoje.

Schodolez
Pečlivě spočítej všechny schody v zeleném patře. Výsledek vynásob dvěma.

Sečti minuty všech přestávek, když začínáš v 7:40 a končíš v 12:55.

Tyto hodnoty sečti a připočítej ještě tři tucty. Výsledek je kód, který zadej na kufr. V něm najdeš další písmeno.

Číslovaná
Vypočítej správně všechny příklady a najdi výsledky po třídě. Odměna tě nemine.

Pavoučí síť
Proklouzni přes pavučinu bez dotyku. Pokud se dotkneš, musíš znovu na začátek. Stihni časový limit. Musí projít alespoň 8 dětí. Další startuje, až když je ten před ním v cíli.

Twister
Vyberte osm mrštných a vytrvalých. Vydržte hrát twister bez chyby, dokud nevyprší limit. Váha těla musí stále spočívat pouze na končetinách.

Transport
Přenes přes celou třídu celý tým pomocí transportního úchopu. Máš na to 4 minuty, pokud spadneš, musíš znovu.

Odhad času
Bez pomoci stopek odhadni 2 minuty. Máš na to dva pokusy. Tolerance je 5 vteřin. Při každém dalším pokusu je tolerance o pět vteřin větší.

Na skok do Vietnamu s 5. B

29.09.2015 21:13

Ve čtvrtek 24.9.2015 jsme měli možnost seznámit se s životem lidí ve Vietnamu.

Navštívila nás totiž paní Kaprasová z Centra pro integraci cizinců v Liberci. Po úvodním rozhovoru o této zemi měly děti možnost vyzkoušet si nabrat rýži hůlkami, seznámit se s pravidly stolování, zdravení či chválení. Vyzkoušeli jsme si též typický bambusový klobouk a vysvětlili si, proč nosí oblečení s širokými rukávy a nohavicemi. Na rozloučenou jsme paní Kaprasové namalovali obrázky.

Dvě hodiny společného povídání tak rychle utekly, že jsme se otázkou Vietnamu zabývali ještě celé páteční dopoledne. Vyhledávali jsme různé zajímavosti, přiblížili si jejich další tradice,

zabývali se přírodními i ekonomickými podmínkami této země a vše se snažili zapsat, abychom si získané informace mohli kdykoli připomenout. Věřím, že získané vědomosti nám pomohou lépe pochopit život a postoje Vietnamců žijících v naší zemi.

Mgr. Blanka Hladká (třídní učitelka V. B)

Oblíbený projekt opět startuje

29.09.2015 16:31

    Dnešním dnem jsme opět zahájili projekt Čtení v mateřské škole, který již velmi úspěšně probíhal po celý loňský školní rok. Jako první četla dětičkám Eliška Ponikelská, žákyně deváté třídy. Další šikovné čtenářky se budou střídat v předčítání každé druhé úterý odpoledne. Nenašel by se také nějaký čtenář?

PaedDr. Pavla Pižlová (koordinátor projektu)

                                                                                                               

 
 

EDUCA MY JOB

28.09.2015 20:17

Opět je tu veletrh vzdělávání a pracovních příležitostí EDUCA MY JOB 2015. Veletrh se koná ve dnech 15. až 17. října 2015 v HOME CREDIT ARENĚ v Liberci. Ve čtvrtek a v pátek můžete veletrh navštívit od 9 do 18 hodin, v sobotu pak v době  od 9 do 13 hodin. Jeho návštěvu by rozhodně neměli vynechat žáci devátých ročníků se svými rodiči.

PaedDr. Pavla Pižlová (kariérový poradce)

25.09.2015 16:31

Zářijové počasí je přímo ideální k atletické průpravě, protože sluníčko už tlumí svoji intenzitu a není nám takové vedro, jako bylo o letošních prázdninách. Trénujeme sprinty i vytrvalostní běhy, protože se opět přidáváme k dalším školám z celé republiky, které ctí tradici Zátopkových štafet. Letos už probíhá 24. ročník této soutěže, při které si děti na dálku poměřují své síly z různých koutů naší republiky. Pan Emil Zátopek byl náš významný atlet. Za svou kariéru vytvořil 18 světových a 51 národních rekordů. V současné době se mnozí naši sportovci stávají patrony této akce, patří mezi ně například Jan Železný a Jarmila Kratochvílová, kteří v minulosti svými rekordy také proslavili naši republiku.Letos jsme zaběhli tuto štafetu ve čtvrtek 17. 9. Počasí nám přálo, běhalo celkem 50 dětí ve dvou štafetách. První štafeta dosáhla času 18:06 min a druhá 22:32 min. Oproti minulému roku jsme o pár minutek lepší, ale stále se nám nedaří překonat rekord z roku 2008, kdy se podařilo 25 nejrychlejším běžcům dosáhnout času 13:47:82. Nevzdáváme to, budeme bojovat a určitě se vylepšíme. 

Tak zase za rok.

Milena Havelková (vychovatelka ŠD)  

Harmonizační kurz - VI.B

24.09.2015 09:01

První akci máme za sebou. Harmonizační kurz 6. třídy. Program byl nabitý a měl ho na starost etoped a speciální pedagog Petr Šolc. Dále s námi jela milá paní učitelka Ivana Kotíková, která na škole působí jako metodik prevence. Počasí nám přálo a připomnělo léto v plné síle. Hry se hrály venku, vevnitř, ve skupině i jednotlivě. Ve večerním programu si měla děvčata přichystat překvapení pro chlapce a obráceně. Kluci nachystali stezku odvahy zakončenou sladkou odměnou a holky připravily, ač na poslední chvíli, ale velmi vydařenou soutěž Harmonizák má talent. Spokojenost byla na všech stranách.

Druhý den jsme se každý rozcvičil podle svého gusta buď během nebo gymnasticky a nakonec jsme se navzájem obdarovali milým vzkazem. Poslední tečkou byl pěší přesun do školy. Určitě jsme se více poznali navzájem, ale objevili i kousek sebe sama v situacích, které nejsou tak obvyklé. Byl to prima čas.

Mgr. Dana Suchánková (třídní učitelka)

Sběr recyklovatelných materiálů

22.09.2015 17:20

Od středy 23. 9. 2015 opět začíná pravidelnýsběr recyklovatelných materiálů. Výběrové dny jsou středa a pátek od 7.25 do 7.40 hod. Více informací v sekci Aktivity/sběr/recyklovatelné materiály. ZDE.

Pomáhejme třídit odpady, pomůžeme naší Zemi!

Těšíme se na Vás, milí ekologové.

Mgr. M. Růžičková a Mgr. H. Knoblochová (koordinátorky ekosběru)

Návštěva výstavy chovatelů

22.09.2015 11:32

V pátek 18. září využili žáci druhých tříd pěkného počasí a navštívili chovatelskou výstavu. Na vlastní oči měli možnost si prohlédnout domácí zvířata i exotické ptáky. Pro některé žáky to byla jedinečná možnost pozorovat je zblízka a dovědět se některé zajímavosti o jejich chovu.

                 Mgr. Jiřina Filová a Mgr. Radka Tejnská (třídní učitelky)

Multikulturní program - Vietnam

19.09.2015 20:50

Ve čtvrtek 17. září k nám přišla paní Žaneta Kaprasová z Centra pro integraci cizinců, aby nás seznámila s reáliemi této vzdálené země. Hledali jsme ji na mapě světa a povídali jsme si o tom, jak lidé ve Vietnamu žijí. Vysvětlili jsme si, jaké měli Vietnamci důvody k příchodu do naší země. Ukázali jsme si, jak se Vietnamci zdraví, jak stolují, jak si děkují. Zkusili jsme si jíst hůlkami a zjistili jsme, že to vůbec není jednoduché. Slušeli nám také bambusové klobouky, které se ve Vietnamu běžně nosí. Poslouchali jsme pohádky, prohlíželi fotografie a kreslili obrázky. Myslím si, že jsme díky tomuto poutavému vyprávění pochopili lépe chování a zvyky Vietnamců, kteří žijí v naší zemi. 

Mgr. Kateřina Řídká ( třídní učitelka V.A) 

Sportfest

18.09.2015 21:19

Druhý zářijový čtvrtek v podvečer měli žáci a jejich rodiče možnost přijít do sportovní haly a zhlédnout nabídky sportovních aktivit pro děti a mládež. Děti si mohly vyzkoušet jednotlivé sporty a zapsat se na pravidelné lekce. Podobná akce se konala poprvé, a proto nešlo předvídat zájem ze strany dětí a rodičů. Návštěvnost dopadla nad očekávání, a proto věříme, že se děti alespoň na chvíli odpoutají od počítačů a zažijí nové sportovní zážitky i úspěchy.

Za organizátory sportovních kroužků a  oddílů

Mgr. Matěj Hodač

Sběr papíru

17.09.2015 13:43

Další možnost odevzdání sběrového papíru máte ve středu 7.10. a v pondělí 12.10. - vždy od 7:00 do začátku vyučování. V pondělí zároveň proběhne 1. svoz.

Mgr. Dana Škodová (koordinátor sběru)

Harmonizační kurz III. A

14.09.2015 22:14

Ve čtvrtek 10. 9. a v pátek 11. 9. jsme využili pozvání manželů Markéty a Jirky Kabátkových, kteří naší třídě půjčili celou svou chalupu kousek od Plání. Začátek roku je pro všechny žáky celkem náročné období, proto se snažíme vracet se ke školním povinnostem pomalu a mezitím se věnujeme zlepšování vztahů ve třídě. První týden školy jsme sepsali třídní smlouvu s pravidly, poznávali jsme své zájmy, vlastnosti i rodiny,... Završením těchto aktivit byl právě dvoudenní "harmonizační" kurz. Nejdříve jsme vyrazili na Ještěd lanovkou a dál už jsme pokračovali po svých. Cestou jsme plnili různé úkoly, které byly podmínkou vstupu na chalupu. Většina z nich byla splnitelná pouze tehdy, když spolupracovala celá naše třída. Při těchto aktivitách jsme poznali, kdo je ochotný pomoci druhým, kdo rychle myslí, běhá, kdo má velkou sílu,...Až do půlnoci jsme hráli hry, vymýšleli jsme příběhy, stavěli domečky pro skřítky, hráli jsme divadlo, zpívali jsme, snažili jsme se říci někomu, proč si ho vážíme, čím nám udělal radost, posilovali jsme svá těla a mnoho dalších zajímavých aktivit, opekli jsme si buřtíky k večeři, zkrátka prožili jsme spolu dva dny plné pohody a smíchu. 

Mgr. Martina Růžičková (třídní učitelka)

                                                                                                                                           

1. hodiny kroužků

13.09.2015 19:43

Vážení rodiče a žáci,

pro 1. pololetí školního roku budou pod vedením uč. Hodače otevřeny tyto kroužky:

Netradiční hry 5.–9. třída  úterý    14:30–16:00

Netradiční hry 1.–4. třída  pátek   13:00–14:30

Atletika      3.–9. třída      čtvrtek    14:30–16:00

Parkour      5.–9. třída      středa     13:15–14:15

K zapsání je pouze posledních pár volných míst. Uhrazení ceny kroužků proběhne na úvodních lekcích v hale. Přihlášení žáci nezapomeňte přijít. :) S sebou sportovní obuv a sportovní oblečení :)

Přihláška

Mgr. Matěj Hodač (vedoucí kroužků)

Harmonizační pobyt 6. A

12.09.2015 23:10

6. A už je sehraná! Od 9. do 10 září absolvovali žáci harmonizační pobyt. V příjemném prostředí penzionu Horka v Hořeních Pasekách, s Ještědem za zády, pod skvělým vedením etopeda Petra Šolce a preventistky Ivany Kotíkové si užila kompletní třída 6. A s třídní učitelkou středu naplněnou aktivitami v kruhu i na čerstvém vzduchu, které se střídaly téměř bez přestávek. Úkoly zábavné, akční i na zamyšlenou plnili žáci každý sám za sebe, ve skupinách nebo rozděleni na holky a kluky. Aby to vůbec všechno stačili, využili i pozdních večerních hodin. Jít spát včas by byla škoda. Čtvrteční ráno patřilo milým vzkazům. Pak už jsme se mohli vydat pěšky zpět do Českého Dubu. Seznámili jsme se s novými spolužáky, ale i ty známé jsme poznali lépe, někteří dokonce poznali lépe i sami sebe. Zažili jsme si pohodu, přátelství a porozumění. Jsme báječně nastartovaní na společné školní soužití. 

                                  Mgr. Petra Blahovcová (třídní 6. A)

Ekologický pobyt Hubertka

12.09.2015 20:13

Žáci 8.A a 8.B zahájili školní rok v přírodě - dvoudenním pobytem na chatě Hubertka v Jizerských horách. První den jsme podnikli s panem Janem Zemanem, který tyto akce již léta pořádá, pěší výlet do okolí - vystoupili jsme na rozhlednu na vrcholu kopce Paličník a podívali jsme se i k pramenu Jizery. Cestou jsme se dozvěděli řadu zajímavostí o chráněných rostlinách i lesní zvěři a mohli jsme obdivovat i to, kolik úsilí pan Zeman věnoval výrobě a umístění tří tisíc ptačích budek. Večer jsme si ukázali, jak a proč se třídí a využívají recyklovatelné suroviny a podívali jsme se i na zajímavé obrázky z treku v Apeninách. Druhý den jsme strávili v lese sběrem dřeva, které ti nejzdatnější dopravovali k chatě. Myslím, že na pobyt v tradiční horské chatě obklopené nádhernou přírodou budou děti vzpomínat v dobrém, a snad jim nově získané poznatky budou k užitku.

Mgr. Kateřina Kotrbatá a Mgr. Martina Pánková (třídní učitelky)

                                                                                                                               

sběr papíru

10.09.2015 13:34

Ve středu 16.9.2015 od 7:00 do začátku vyučování opět vybíráme starý papír.

Mgr. Dana Škodová (koordinátor sběru)

 

Nově vypsané kroužky

08.09.2015 14:29

S novým rokem se můžete opět těšit na kroužek Netradiční sportovní hry, který bude tentokrát rozdělen na dvě kategorie.

Netradiční hry 5.–9. třída úterý    14:30–16:00    kapacita 20–25 dětí

Netradiční hry 1.–4. třída pátek   13:00–14:30    kapacita 20–25 dětí

Nově se také můžete přihlásit do kroužků:

Atletika      3.–9. třída      čtvrtek    14:30–16:00     kapacita 15–20 dětí

Parkour      5.–9. třída      středa     13:15–14:15     kapacita 10–12 dětí

Posilování  8.–9. třída     pondělí    13:15–14:15     kapacita 10–12 dětí

Cena kroužků viz přihláška. Garance 15 lekcí/pololetí.
 

Přihláška

Dovolujeme si upozornit, že některé zdravotní pojišťovny umožňují proplacení nákladů na sportovní kroužky do výše 500 Kč.
Mgr. Matěj Hodač (vedoucí kroužků)

Slavnostní vítání prvňáčků

06.09.2015 08:24

V úterý 1. září 2015 se v obřadní síni na českodubské radnici konal slavnostní akt přivítání 47 nových prvňáčků. Děti přivítal pan starosta Jiří Miler. Žáci devátých tříd pod vedením paní učitelky Pavly Pižlové si pro děti připravili hudební pohádku O Budulínkovi. Poté promluvil k dětem pan ředitel Jan Goll, zástupkyně ředitele Dana Škodová, paní učitelky prvňáků Helena Knoblochová a Petra Jírová a vychovatelka ŠD Naďa Kindlová. Žáčci na památku obdrželi uvítací list k zahájení školní docházky a krásnou růži. Na závěr se děti se svými rodiči přesunuli do školy, kde se šli poprvé usadit do školních lavic. Prohlédli si nové školní pomůcky, krátce se představili a pozdravili s paními učitelkami. První školní den rychle utekl a věříme, že ve stejně pozitivním duchu se ponesou i další školní léta.

Více fotografií ZDE.

Mgr. Helena Knoblochová (tř. učitelka 1. A)

 

Sběr papíru

04.09.2015 14:30

Ve středu 9.9. a ve čtvrtek 10.9.2015 proběhne poprvé v tomto školním roce sběr papíru. Je potřeba vytřídit zvlášť karton a ostatní papír (noviny, časopisy..). Pokud budete mít vše zvážené, urychlíte tím vybírání. Podrobnosti najdete v sekci sběr.

Mgr. Dana Škodová (koordinátor sběru)

Učitelé se učí o prázdninách

23.08.2015 18:47

Díky grantu MŠMT v rámci výzvy 56 škola realizuje projekt Učíme se kvalitě. Sedm učitelek z I. a II. stupně bylo vysláno na Maltu, kde absolvují dvoutýdenní kurz v jazykové škole AClass, aby zlepšily své jazykové dovednosti pro výuku angličtiny na naší ZŠ. Studijní pobyt se pomalu chýlí ke konci a všechny zúčastněné se shodují na tom, že intenzivní výuka angličtiny velmi zlepšila jejich jazykovou vybavenost pro výuku. 

Mgr. Petra Blahovcová (učitelka AJ)

Poprvé jsme předávali sošky „Dubák“

16.08.2015 16:43

Kolegium složené z pedagogů naší školy poprvé ocenilo výrazné osobnosti ZŠ Český Dub z řad žáků za školní rok 2014/2015. Každý z ohodnocených žáků obdržel sošku „Dubák roku 2014/2015“, kterou umělecky ztvárnila paní vychovatelka Jana Havlíková, a cenu související s oborem, v němž dotyčný zvítězil, darovala vítězům firma LUKOV Plast s r.o. Slavnostního dopoledne se krom žáků, učitelů a vedení školy zúčastnili i dva vzácní hosté – starosta Města Český Dub PaedDr. et PhDr. Jiří Miler, Ph.D. a generální ředitel LUKOV Plast s r.o. Ing. Tomáš Lukeš.

Nejvýznamnějších poct se dostalo „Osobnostem“, a to z řad dětí z II. stupně, kde si hlavní cenu tablet Acer odnesla Barbora Růžičková, z řad dětí z I. stupně obdržela tentýž výrobek Veronika Rybářová a mezi žáky speciálních tříd tablet Lenovo převzal Jan Šalda. Více informací naleznete ZDE

 

Cenu „Dubák“ obdrželi:

Druhý stupeň

Osobnost           Barbora Růžičková (9.r.)              tablet Acer 

Vědec                  Lucie Pytlounová (6.r.)                    kalkulačka HP 

Sportovec           Nela Tvrzníková (7.r.)                      bad. raketa Yonnex 

Skokan                Tomáš Rybář (8.r.)                          kalkulačka HP

První stupeň

Osobnost            Veronika Rybářová (5.r)                      tablet Acer

Vědec                  Jakub Schwarz (4.r.)                        kalkulačka HP

Sportovec           Antonín Makowski (4.r.)                   fot. míč Adidas 

Speciální třídy

Osobnost            Jan Šalda                                          tablet Lenovo

Mgr. Jan Goll (ředitel školy)

Seznam potřeb pro prvňáčky

10.08.2015 11:11

Vážení rodiče,

blíží se začátek školního roku Vašeho prvňáčka. Na níže uvedeném odkazu je seznam potřeb, které je potřeba obstarat.

Těšíme se na Vás 1. září 2015.

SEZNAM potřeb.

Mgr. Helena Knoblochová (učitelka I.A)

 
 

Už jsme doma

03.08.2015 09:40

V neděli 2.8. v dopoledních hodinách jsme dorazili domů po desetidenním pobytu v Itálii u moře. Všichni zdraví, odpočatí, usměvaví a šťastní.

Tam taky každý zjistil, jak se umí postarat sám o sebe, když maminka  s sebou není, připravit si jídlo, věci k vodě, uklidit karavan a spoustu dalších věcí. A hlavně! Jaké je to fajn mít kamarády, na které se dá spolehnout a oni se můžou spolehnout na mě.

Helena Kaulfussová (vedoucí zájezdu) 

Rozloučení s žáky devátých tříd

28.06.2015 22:32

Předposlední den na českodubské základní škole strávili naši deváťáci ve velmi slavnostním duchu.  Již při jejich příchodu do školy jsme si uvědomili, že tito mladíci v oblecích a slečny v překrásných šatech a lodičkách s vysokými podpatky už opravdu patří jinam. Před osmou hodinou jsme se špalírem tvořeným ze všech žáků školy, učitelů i rodičů a za cinkání zvonečků a klíčů přesunuli na radnici do obřadní síně.  K proslovu pana starosty a pana ředitele připojil také svůj proslov zástupce každé deváté třídy. Deváťáci obdrželi pamětní list a květinu a společně s rodiči se vrátili do školy. Tentokrát již každá třída zvlášť vyslechla ocenění třídní učitelky a zhlédla vzpomínkový film.

Našim deváťákům přejeme šťastný vstup a mnoho úspěchů v nové škole a spokojený život vůbec. 

Foto: ZDE

Mgr. Petra Blahovcová a Mgr. Ivana Kotíková (třídní 9. tříd)