archiv 2014/15

Učitelé se učí o prázdninách

23.08.2015 18:47

Díky grantu Ministerstva školství v rámci Výzvy 56 škola realizuje projekt Učíme se kvalitě. Sedm učitelek z I. a II. stupně bylo vysláno na Maltu, kde absolvují dvoutýdenní kurz v jazykové škole AClass, aby zlepšily své jazykové dovednosti pro výuku angličtiny na naší ZŠ. Studijní pobyt se pomalu chýlí ke konci a všechny zúčastněné se shodují na tom, že intenzivní výuka angličtiny velmi zlepšila jejich jazykovou vybavenost pro výuku. 

Mgr. Petra Blahovcová

 

Poprvé jsme předávali sošky „Dubák“

16.08.2015 16:43

Kolegium složené z pedagogů naší školy poprvé ocenilo výrazné osobnosti ZŠ Český Dub z řad žáků za školní rok 2014/2015. Každý z ohodnocených žáků obdržel sošku „Dubák roku 2014/2015“, kterou umělecky ztvárnila paní vychovatelka Jana Havlíková, a cenu související s oborem, v němž dotyčný zvítězil, darovala vítězům firma LUKOV Plast s r.o. Slavnostního dopoledne se krom žáků, učitelů a vedení školy zúčastnili i dva vzácní hosté – starosta Města Český Dub PaedDr. et PhDr. Jiří Miler, Ph.D. a generální ředitel LUKOV Plast s r.o. Ing. Tomáš Lukeš.

Nejvýznamnějších poct se dostalo „Osobnostem“, a to z řad dětí z II. stupně, kde si hlavní cenu tablet Acer odnesla Barbora Růžičková, z řad dětí z I. stupně obdržela tentýž výrobek Veronika Rybářová a mezi žáky speciálních tříd tablet Lenovo převzal Jan Šalda. Více informací naleznete ZDE

 

Cenu „Dubák“ obdrželi:

Druhý stupeň

Osobnost           Barbora Růžičková (9.r.)              tablet Acer 

Vědec                  Lucie Pytlounová (6.r.)                    kalkulačka HP 

Sportovec           Nela Tvrzníková (7.r.)                      bad. raketa Yonnex 

Skokan                Tomáš Rybář (8.r.)                          kalkulačka HP

První stupeň

Osobnost            Veronika Rybářová (5.r)                      tablet Acer

Vědec                  Jakub Schwarz (4.r.)                        kalkulačka HP

Sportovec           Antonín Makowski (4.r.)                   fot. míč Adidas 

Speciální třídy

Osobnost            Jan Šalda                                          tablet Lenovo

 

 

Mgr. Jan Goll (ředitel školy)

 

UŽ JSME DOMA

03.08.2015 09:40

V neděli 2.8. v dopoledních hodinách jsme dorazili domů po desetidenním pobytu v Itálii u moře. Všichni zdraví, odpočatí, usměvaví a šťastní.

Fotky na:https://sportcdub.rajce.idnes.cz/Italie2015/

Tam taky každý zjistil, jak se umí postarat sám o sebe, když maminka  s sebou není, připravit si jídlo, věci k vodě, uklidit karavan a spoustu dalších věcí. A hlavně! Jaké je to fajn mít kamarády, na které se dá spolehnout a oni se můžou spolehnout na mě.  

                                               Helena Kaulfussová, vedoucí zájezdu                                                                                          

 

 

 
 
 

Těšíme se k moři

05.07.2015 10:52

24.7. odjíždí 30 účastníků do Itálie kemp Mare Pineta. Po řadu let pořádá Helena Kaulfussová zahraniční dětské tábory se vším, co k táborům patří - koupání, slunění, různé závody a soutěže, večerní společné posezení se scénkami, soutěžemi, společenskými hrami. Co ale chybí, je táborák - bohužel, ten se v kempech dělat nesmí. Ale co nechybí?! Je pravidelné cvičení na hudbu - jak ráno, tak i večer. V tomto kempu můžeme využít všech nabídek, aerobik ve vodě, různé animační programy, ale také celodenní výlet na kolech. V kempu projíždí elektrický vláček , mohou ho využít všichni obyvatelé kempu.V přilehlém městečku ve večerních a nočních hodinách to žije různými koncerty, divadlem na ulici, různými atrakcemi jak pro děti, tak dospělé.

Těšíme se k moři - všem hezké prosluněné prázdniny

 
 
 

Rozloučení s žáky devátých tříd

28.06.2015 22:32

Předposlední den na českodubské základní škole strávili naši deváťáci ve velmi slavnostním duchu.  Již při jejich příchodu do školy jsme si uvědomili, že tito mladíci v oblecích a slečny v překrásných šatech a lodičkách s vysokými podpatky už opravdu patří jinam. Před osmou hodinou jsme se špalírem tvořeným ze všech žáků školy, učitelů i rodičů a za cinkání zvonečků a klíčů přesunuli na radnici do obřadní síně.  K proslovu pana starosty a pana ředitele připojil také svůj proslov zástupce každé deváté třídy. Deváťáci obdrželi pamětní list a květinu a společně s rodiči se vrátili do školy. Tentokrát již každá třída zvlášť vyslechla ocenění třídní učitelky a zhlédla vzpomínkový film.

Našim deváťákům přejeme šťastný vstup a mnoho úspěchů v nové škole a spokojený život vůbec. 

Foto:  ackazduba.rajce.idnes.cz/Rozlouceni_-_radnice_25.6./

Mgr. Petra Blahovcová a Mgr. Ivana Kotíková (třídní 9. tříd)

 
 
 

Návštěva budoucích šesťáků ze světelské školy

26.06.2015 22:02

V pondělí 22. 6. v odpoledních hodinách jsme přivítali ve škole milou návštěvu - skupinku deseti páťáků s paní ředitelkou Renatou Pluhařovou ze Základní školy ve Světlé pod Ještědem. Přijeli se seznámit s prostředím, ve kterém stráví nadcházející čtyři roky své školní docházky. Absolvovali zevrubnou prohlídku celého areálu školy včetně sportovní haly a jídelny. Věřím, že prohlídka školy se světelským žákům líbila a seznámení s prostory i několika učiteli snad zahnalo případné obavy z přechodu na větší školu.

Milí budoucí šesťáci ze Světlé pod Ještědem, těšíme se na vás.

Mgr. Petra Blahovcová

 
 
 

MUDr. Martin Ponikelský o zásadách první pomoci

23.06.2015 21:19

V úterý 23.6. navštívil naši školu pan doktor Martin Ponikelský, který pracuje v Krajské nemocnici v Liberci na ARO (Anesteziologicko resuscitační oddělení), aby žákům v 7.třídách připomněl zásady první pomoci při ztrátě vědomí, které řada z nich již zapomněla, a zároveň přidal řadu nových informací. Žáci si mohli zkusit nejen masáž srdce a dýchání z úst do úst na figuríně, ale poprvé viděli, jak se používá defibrilátor a jak probíhá volání na linku 155, kdy je skutečná operátorka přesně instruovala při záchraně osoby v bezvědomí. Děkujeme panu doktorovi za cenné rady a za trpělivost při nácviku - podařilo se mu navodit reálnou situaci, a tím i dětem dodat sebedůvěru pro případ, že by opravdu zachraňovaly lidský život.

Foto: https://skolacdub.rajce.idnes.cz/Prvni_pomoc,_beseda_23.6.2015

Kateřina Kotrbatá

 
 
 

Ocenění výsledků práce ZŠ Český Dub.

20.06.2015 14:20

Rád bych touto cestou ocenil práci učitelů ZŠ v Českém Dubu. 7 žáků z českodubské ZŠ si podalo přihlášku ke studiu na Střední průmyslovou školu strojní a elektrotechnickou a Vyšší odbornou školu v Liberci pro školní rok 2015/2016. Při vyhodnocení výsledků u přijímacích zkoušek jsme zjistili, že všichni uchazeči ze ZŠ Český Dub byli přijati (přitom se do školy hlásilo na 180 míst 336 žáků). Ze 7 uchazečů se nakonec 6 rozhodlo, že nastoupí na naši školu a pouze jeden dal přednost jiné škole. Úspěch žáků ze ZŠ Český Dub u přijímacího řízení ukazuje na kvalitní práci pedagogického sboru a vedení školy. Postavení učitele v naší společnosti je často nedoceněné, a to zejména po finanční stránce, ale často i v prestižním
žebříčku povolání. Proto jim alespoň touto cestou poděkujme! 

S úctou
Ing. Josef Šorm 
(ředitel Střední průmyslové školy strojní a elektrotechnické a Vyšší odborné školy v Liberci)

 
 
 
 

Kin - ball ve 4. B

20.06.2015 14:12

Čtvrťáci si na vlastní kůži vyzkoušeli hru jménem Kin-ball. Za ukázku této hry vděčíme vychovatelce Heleně Kaulfussové, která ji dětem zřetelně přiblížila a vysvětlila. Děti pravidla po krátké době pochopily a hra je začala velice bavit. Hraje najednou 12 hráčů, takže se naštěstí mohlo i střídat, čehož někteří žáci s vděčností využili již po prvních minutách. Po dvou vyučovacích hodinách si všichni unaveně stírali pot z čel. V šatně ještě o této kolektivní hře bouřlivě diskutovali a určitě se někteří připojí k členům Kin-ballového kroužku. Jěště jednou děkujeme p. vychovatelce H. Kaulfussové.

( Mgr. Blanka Hladká, třídní učitelka 4. B)

 
 
 
 

III. A na školním výletě v Pěnčíně

20.06.2015 14:11

16. 6. jsme navštívili kozí farmu v Pěnčíně u Jablonce. Hned ráno nás uvítal páv, u kterého jsme obdivovali jeho krásná barevná pera. Prohlédli jsme si sklárnu a výrobu perliček, shlédli film o výrobě kozích sýrů, potěšili se se zvířátky, vyrobili si dárky v korálkové dílně, svezli se vláčkem do Krásné a navštívíli kostelíček u Kittelova muzea. Den nám rychle utekl, nezapomněli jsme ani na dárky z výletu. Další fotky z výletu naleznete ZDE.

Mgr. Jitka Pacltová (tř. uč.)

 
 
 

Krajské finále atletického trojboje

20.06.2015 14:10

Ve středu 17. 6. 2015 se David Čermák (5. tř.), Tonda Makowski (4. B) a Ondra Rybář (2. B) zúčastnili krajského finále Atletického trojboje všestrannosti s Adamem.

Patronem tohoto klání je Adam Sebastian Helcelet – český reprezentant v desetiboji, odchovanec turnovské atletiky a v neposlední řadě i držitel bronzové medaile z ME do 23 let. Adam zhlédl celé klání a ochotně se s dětmi fotografoval, rozdával autogramy a na závěr předal vítězům medaile.

Do tohoto finále postoupili 4 nejlepší chlapci a 4 nejlepší dívky z každého ročníku – z okresů Liberec, Jablonec nad Nisou, Česká Lípa a Semily (dle výsledků okresního kola).

Od rána bylo krásné počasí a do Turnova dorazilo 163 závodníků ze 47 škol.

Kluci dali do svých výkonů srdce i duši, čemuž odpovídaly i jejich výsledky, a přestože soupeřili s velmi zdatnými sportovci, podařilo se Tonimu Makowski vybojovat stříbrnou medaili.

Toto krásné umístění jsme poté oslavili zmrzlinou v ovocném baru a se „sluníčkovou“ medailí se vraceli domů.

Klukům moc děkujeme za vzornou reprezentaci naší školy, krásné sportovní výkony i chování, fandění a vzájemnou podporu při závodech.

Fotografie k prohlédnutí ZDE.

Katka Rybářová (vychovatelka ŠD, sportovní doprovod)

 
 
 

Prázdninový Tučňák

20.06.2015 14:07

Asi každý je touto dobou myšlenkami o pár dní dopředu, plánuje prázdninový čas, těší se na teplé dny u vody, ohýnkové večery, snad i ranní chlad ve stanu. My v redakci Tučňáka nejsme výjimkou, avšak těšíme se i z příjemného vědomí, že jsme „to“ zvládli i letos. Zase nám v redakci visí na stěně 9 čísel letošního školního roku. Zaplnili jsme těch 9 háčku, které nás občas během roku i trochu děsí. Věřím, že stejné pocity spokojenosti a určitě i nostalgie cítí také naši deváťáci, kterým jsme částečně věnovali toto číslo. Nezapomněli jsme ani na páťáky, které také čeká nový začátek na II. stupni a loučení s třídní učitelkou. A protože prázdniny jsou již za dveřmi, můžete se nechat inspirovat třídními výlety i dovolenými našich učitelek a vyzkoušet to na vlastní kůži. Při prázdninovém lenošení přijdou jistě vhod i další články a pravidelné rubriky. Co dodat? Užijte si našeho prázdninového Tučňáka.  Ať se vaše čtenářské fantazie promění v realitu a vy si vychutnáte 2 měsíce volna co nejlépe.

Petra Blahovcová

 
 
 
 

Horačky a jejich dopoledne na ZŠ

19.06.2015 23:28

Dne 19. června 2015 se na půdě Základní školy v Českém Dubě prvně představil regionální folklorní soubor Horačky, který si pro žáky připravil erudovaný program zaměřený na rozbor podještědského kroje. Představení bylo doplněno lidovou hudbou, tancem a nástinem místních zvyků. Nás může těšit, že jsme mezi nadšenci pro lokální folklor nalezli naše současné žáky, absolventy i kantory. Věříme, že Horačky k nám zavítají i v příštím školním roce, a tak navážeme bližší spolupráci. Více informací naleznete ZDE

Mgr. Jan Goll (ředitel školy)

 
 
 
 

Žáci ZUŠ hráli pro ZŠ

19.06.2015 22:45

Poté, co se ve středu 10. června žáci Základní umělecké školy představili svým rodinným příslušníkům v prostorách Podještědského muzea, si do svého domovského prostředí pozvali spolužáky ze Základní školy Český Dub. Čtvrteční dopoledne 18. června 2015 opanovaly podkrovní sál školy tóny klavíru, kytary a houslí, které byly střídány uznalým potleskem dětského obecenstva. ZŠ se těší na další spolupráci ve školním roce 2015/2016. Více informací naleznete ZDE

Mgr. Jan Goll (ředitel ZŠ)

 
 
 
 

Rozloučení s deváťáky

19.06.2015 20:27

 
 
 
 

Středověká světice v podání žákyně 9. ročníku

19.06.2015 19:42

V rámci Festivalu muzejních nocí se v románsko-gotických prostorách Johanitské komendy v Českém Dubu představila žákyně 9. ročníku Petra Linková, coby svatá Zdislava z Lemberka. Společně se „svým chotěm“ Havlem představili nejvýznamnější mezníky středověké éry Českého Dubu a následně se zaposlouchali do hudby dobových minnesängrů v podání Rožmberské kapely. Ať žije středověk za aktivní účasti ZŠ! Více informací naleznete ZDE

Mgr. Jan Goll (ředitel školy)

 
 
 
 

Multikulturní program - VIETNAM

18.06.2015 21:45

Ve čtvrtek 18. 6. 2015  páťáci v rámci multikulturní výchovy poznávali Vietnam. Lektorka Žaneta Kaprasová z Centra na podporu integrace cizinců nás seznámila  se základními reáliemi této vzdálené země a ukázala nám ji na mapě světa. Vysvětlila nám, proč vlastně obyvatelé Vietnamu přicházejí k nám, jaké k tomu mají důvody. Poodhalila nám mentalitu a zvyky Vietnamců. Prakticky jsme si všichni vyzkoušeli, jak se jí s hůlkami a komu nejvíc sluší tradiční vietnamský klobouk. Poslechli jsme si vietnamskou pohádku a prohlédli několik fotografií z této zajímavé země.  V závěru dvouhodinovky děti malovaly obrázky s vietnamskou tematikou. 

Fotografie ZDE.

Mgr. Helena Knoblochová (třídní učitelka) 

 
 
 
 

Cykloturistický kurz 15.-18.6.2015

18.06.2015 18:23

Skupina osmáků strávila necelý týden ke konci školního roku na cyklistickém kurzu ve Stráži pod Ralskem. Počasí nakonec přálo a tak si děti mohly vyzkoušet množství aktivit. Žáci podnikali cyklovyjížďky do mikroregionu Podralsko, na cyklostezce zahřáli ložiska na svých kolečkových bruslích, navštívili zámek Zákupy a vyzkoušeli si vodní lyže. V Hamru na Jezeře také proskákali lanové centrum, projeli se na loďkách a okusili i koupání. Poslední večer prožili společně u ohně a druhý den zdolali úspěšně vrchol Ralsko. 

Čtyři dny utekly jako voda. Všem děkujeme za skvěle strávený čas.

Fotogalerie

Mgr. Matěj Hodač a Mgr. Ivana Kotíková (instruktoři)

 
 
 
 

Páťáci v IQ parku a planetáriu

16.06.2015 19:25

Na rozloučenou s prvním stupněm se páťáci vydali ještě na 2. výlet. Tentokrát jsme nešlapali na kolech, ale vydali jsme se do libereckého IQ parku a planetária. V IQ Parku se dětem nejvíce líbily zábavné prvky jako zrcadlové bludiště, vodní svět, Titanic či rotující válec. Neméně zajímavé bylo i prověřování fyzických sil (např. rychlost běhu či jízda na rotopedu) a vysvětlení fyzikálních jevů. Prohlédli a vyzkoušeli jsme si desítky interaktivních exponátů. Po krátké svačince jsme se odebrali do vedlejší IQ Landie a čekalo nás planetárium. Nejprve nám lektor ukázal několik zajímavých pokusů, abychom vyplnili čas zbývající do začátku představení. V pololežaté poloze jsme se seznámili s nejznámějšími souhvězdími noční oblohy a pak nás čekal zajímavý film o planetách sluneční soustavy. Měla jsme radost, že na téměř všechny otázky týkající se vesmíru, které nám slečna průvodkyně kladla, dokázaly děti odpovědět správně. Hodiny vlastivědy, kdy jsme probírali vesmír, byly tedy nejspíš  důkladné a poznatky se dětem vryly do paměti. 

Děkuji Míle Havelkové, že mne doprovázela na tomto výletě. Naše početná třída se totiž na obě cesty autobusem musela rozdělit na dvě party, aby nás řidiči pobrali i s dalšími běžnými pasažéry na trase Český Dub - Liberec. Děti musím pochválit za slušné chování jak v autobuse, tak i v zábavních centrech.

Fotografie si můžete prohlédnout ZDE.

Mgr. Helena Knoblochová (třídní učitelka)

 
 
 
 

Okamžiky života - fotografie L. Novosada

16.06.2015 19:05

Začátkem června navštívily některé třídy naší školy zajímavou výstavu fotografií Lubomíra Novosada v Husově sboru. Jednalo se o snímky zachycující mnohdy dramatické okamžiky, při kterých šlo doslova o život. Pan Novosad se totiž zabývá fotografováním zajímavých situací z moto závodů. Rychlost jezdců na pořízených snímcích dosahuje mnohdy přes 200 km/h. Pozitivní na snímcích je, že všechny zachycené nehody a karamboly dopadnou dobře a závodníci odcházejí "po svých" nebo jen s drobným zraněním. Snímek s názvem Hadí muž byl dokonce oceněn na prestižní fotografické soutěži Zlaté oko v roce 2013 jako nejlepší snímek pořízený na závodech v ČR. Děkujeme panu Novosadovi za zajímavé povídání a přiblížení atmosféry motoristických závodů a paní Havelkové za milé přijetí na půdě Husova sboru.

Fotografie si prohlédněte ZDE.

Mgr. Helena Knoblochová, Mgr. Petra Blahovcová, Mgr. Kateřina Řídká, Mgr. Martina Růžičková, Mgr. Blanka Hladká (třídní učitelky)

 
 
 
 

Výlet na hrad Bezděz

15.06.2015 21:24

V úterý brzy ráno mě vzbudilo bubnování dešťových kapek. "Jak je možné, že nám opět prší?" Na nepřízeň počasí jsme už zvyklí, ale dnes prší opravdu dost. Utěšuji se tím, že se počasí má postupně vylepšovat. Nevzdáváme to a odjíždíme na hrad Bezděz. Ještě asi 20 minut prší, ale pak déšť ustává. Na Bezdězu jsem byla mnohokrát, ale takovou atmosféru jsem ještě nezažila. Cesta byla tajemná a hrad na nás vykukoval z mlhy. Nejprve si děti koupily drobné suvenýry, pohledy či něco malého na zub. Potom nás čekala prohlídka hradu, gotické kaple, věže a výstava obrazů. Po prohlídce jsme se vydali občerstvit výbornými palačinkami, šťouchanými bramborami či se zahřát zázvorovým čajem. Dále už nás čekala stezka Karla Hynka Máchy. Procházeli jsme krásným borovým lesem až do Doks. Šli jsme se podívat i na Máchovo jezero a původně slíbený parník. Bohužel je zatím hladina jezera, po úpravě hráze, o metr níže, takže parník nevyplouvá. Mohli jsme se tak kochat alespoň krásnými labutěmi. Pak nás už čekala jenom cesta domů, někteří si trochu pospali, protože je turistika trochu zmohla.

Mgr. Kateřina Řídká, Mgr. Blanka Hladká (třídní učitelky IV. ročníků)

 
 
 
 

Trojboj všestrannosti

14.06.2015 22:27

V úterý 9.6.2015 se 5 chlapců a 2 dívky z 2.-5.tříd zúčastnili okresního finále Trojboje všestrannosti s Adamem v Liberci ( hod míčkem, skok do dálky, běh na 50m).

I přes nepřízeň počasí podali závodníci skvělé výkony. Do krajského kola v Turnově postupují 3 chlapci.

Toni Makowski se ve IV.kategorii umístil na 1.místě ( v hodu míčkem měl nejlepší výkon ze všech závodníků), v V.kategorii byl David Čermák na 3. a ve II.kategorii Ondra Rybář na 4., též postupovém místě.

Děkuji dětem za vzorné reprezentování školy ( a i za vzorné chování ).

Fotografie si můžete prohlédnout ZDE.

Katka Rybářová (vychovatelka ŠD, sportovní doprovod)

 
 
 
 

9. A v Sedmihorkách

14.06.2015 21:54

Ve středu 10. 6. se 9. A vydala na svůj poslední třídní výlet - stanovat do kempu v Sedmihorkách. 

Po turnovském přesednutí z autobusu na vlak a příjemné jízdě moderním vlakem jsme donesli svá nelehká zavazadla do kempu v Sedmihorkách. Byli jsme rádi, že si můžeme uschovat zavazadla na recepci a nalehko vyrazit na dvanáctikilometrovou túru. Vlakem jsme se přiblížili k našemu cíli - Troskám, ale pak už jen po svých. Po návratu jsme postavili stany, kluci měli ještě sílu zahrát si fotbal, někteří otužilci se dokonce vykoupali. Večer jsme zakončili posezením u ohýnku, ale spát se ještě dlouho nešlo. Druhý den dopoledne jsme se už vydali jen na kratší výlet. Navštívili jsme Symbolický hřbitov horolezců a  kochali se pohledem z Mariánské vyhlídky. Bylo skvělé, že s námi jela paní učitelka Tichá - lezkyně, protože nám vyprávěla spoustu zajímavostí o horolezcích a zdolávání skal i hor vůbec. Pak už jen odpočinek v kempu a cesta zpátky přeplněným vlakem a autobusem.

Mgr. Petra Blahovcová (třídní učitelka)

 
 
 
 
 

Druhý ročník se loučil se školním rokem

14.06.2015 13:45

Žáci 2. A a 2. B, pod vedením třídních učitelek Mileny Charvátové a Martiny Růžičkové, „v kostce“ představili rodičům, co všechno se ve školním roce 2014/2015 naučili. Předvedli se jako výborní zpěváci, recitátoři i znalci anglického jazyka. Pohodový podvečer vrcholil dětským ztvárněním Červené karkulky. Náročné textové, dramaturgické, hudební i kostýmní pojetí pohádky zvládli bez potíží a se suverénním nadhledem. Budoucím třeťákům, jejich rodičům i oběma paním učitelkám přejeme pohodové prázdniny! Více informací naleznete ZDE

Mgr. Jan Goll (ředitel školy) 

Kin-ball v Českém Dubu

14.06.2015 09:18

V sobotu 13.června 2015, od 9.00 - 17.00 h. ve sportovní hale ZŠ, se konal turnaj v Kin-ballu. Zúčastnilo se ho celkem 9 družstev .

Po dvou  z Kamenického Šenova, z Rumburku, z Pardubic, z Českého Dubu a po jednom z Liberce. Zápasy pískali rozhodčí z Hradce Králové a z Pardubic.

Alice a Martin Pauerovi z Hradce vyzkoušeli nový herní systém. Přišlo i několik diváků z řad rodičů, ale i spolužáků. Turnaj byl zajímavý, plno nečekaných zvratů, ale  nakonec si medaile odvezli naši soupeři z Pardubic a z Liberce. Děkuji našim hráčům za pomoc při organizaci turnaje a za vynikající sportovní výkon. Fotografie jsou uloženy na https://sportcdub.rajce.idnes.cz/KIN-BALL_C.Dub_13.6.2015

  Helena Kaulfussová ( trenérka Kin-ballu)

 
 
 

Slavnost slabikáře

13.06.2015 20:33

V úterý 9. června 2015 se třída I. B zaplnila rodiči, prarodiči, sourozenci a kamarády, kteří napjatě očekávali, co předvedou prvňáčci. Ti se na tento den pilně připravovali a hořeli nedočkavostí všem přítomným ukázat, že už umí číst, ale také zpívat, recitovat a tančit. Rodiče odměnili děti nejen potleskem, ale i pěknou knihou. Slavnostní událost byla zakončena sladkou tečkou – dortem ve tvaru slabikáře, na kterém si všechny děti pochutnaly. Více informací naleznete ZDE

Mgr. Jiřina Filová (třídní učitelka I. B)

 
 
 
 

Sběr papíru

10.06.2015 11:48

10.6.2015 jsme svezli poslední kontejner s papírem. Za celý rok jej  žáci nasbírali 23 781 kg. Pořadí tříd uvádím v sekci aktivity.

Mgr. Dana Škodová (koordinátor sběru)

 
 
 
 

Pohádkový park

07.06.2015 22:24

Ve čtvrtek 4. 6. uspořádali deváťáci pohádkový park pro děti z MŠ. Začínalo se u místní sokolovny a následovalo deset zastavení, kde čekaly na ty nejmenší kromě pohádkových bytostí také různé úkoly. Po jejich splnění se všichni setkali společně v cíli, kde děti obdržely ještě malé překvapení. Počasí vyšlo nádherně a tak jsme si užili krásný den. Deváťákům díky a stejně tak všem, kteří se na akci podíleli a pomáhali nám s přípravami (více fotografií zde). 

Mgr. Ivana Kotíková (třídní učitelka) 

 
 
 

Turnaj v cvrnkání kuliček

07.06.2015 19:03

Víte, co je kuličkiáda? No přece cvrnkání kuliček do důlku. Tuto prastarou hru jsme si v průběhu měsíce května zahráli s našimi prvňáčky. Cílem bylo, aby se děti pobavily, zahrály si, ale hlavně aby se s touto téměř zapomenutou hrou seznámily. Nejprve proběhla třídní kola, ze kterých vzešli tři vítězové. Ti postoupili do mezitřídního klání. V tomto finálovém kole se královnou stala Sofinka Rybářová z I.B, 2. místo patřilo Honzíku Honovi z I.A a 3. místo obsadil Marek Demetrovič z I.B. Hra se dětem velmi líbila a rádi si ji příští jaro zopakujeme.

Mgr. Radka Tejnská a Mgr. Jiřina Filová (třídní učitelky)

 
 
 

Sběr recyklovatelných surovin

05.06.2015 09:28

Sběr recyklovatelných surovin (plastů, SGČ, Tetra paků...) bude v letošním školním roce ukončen v pátek 12.6.2015.

koordinátor sběrových aktivit (Mgr. D. Škodová)

 
 
 
 

Sběr papíru

04.06.2015 10:30

Díky pravidelným sběračům mohu nechat svézt i poslední fůru. Takže opravdu poslední předprázdninovou příležitost k odevzdání sběrového papíru máte 10.6. od 7:15 do 8:00, kdy začneme nakládat kontejner. Všem sběračům děkuji za šetrné a smysluplné  nakládání s odpady. Poděkování patří i pomocníkům ze VII. tříd a všem žákům - zejména z devátých tříd, kteří mi pomohli s nakládáním kontejnerů.

koordinátor sběru (Mgr. D. Škodová)

 
 
 

Květen - měsíc poezie

02.06.2015 20:45

V květnových týdnech proběhl 1. ročník recitační soutěže. Nejprve proběhla třídní kola, z kterých postupovali nejlepší recitátoři do kola celoškolního.  Krásné knihy za nejlepší výkony získali: 

 1. - 2. ročníky - 1. Julie Knoblochová, 2. Václav Ulrich, 3. Jan Švarc                                                            

  3. - 5. ročníky - 1. Alžběta Hrůzová, 2. Eliška Blahovcová, 3. Veronika Bulířová.

 Zvláštní cenu získal Vojtěch Novosad za nejdelší báseň a Pavel Veselý za autorskou báseň o mamince. Doufáme, že v příštím roce se do soutěže přihlásí opět tolik šikovných recitátorů.

Mgr. Radoslava Tejnská (organizátorka soutěže)

Den dětí ve III. A

01.06.2015 21:44

1. 6. jsme byli připraveni na tajný výlet. Ráno to ale vůbec nevypadalo - pršelo. Během 20 minut se rozjasnilo, začalo svítit sluníčko a mohli jsme vyrazit. Čekalo na nás 6 úkolů, třeba o slunečních hodinách nebo 15. poledníku. Hledali jsme rostliny na louce a pojmenovávali je, určovali názvy stromů. Při opékání buřtů, topinek a marshmallows jsme užili dost legrace. Nanuky, které čekaly na konci výletu, byly báječné. Užili jsme si celé dopoledne. Další fotografie naleznete zde.

Mgr. Jitka Pacltová (třídní učitelka III. A)

 
 
 
 

Návštěva knihovny

01.06.2015 16:14

V úterý 26.5.2015 jsme místo odpoledního vyučování navštívili místní knihovnu. Nejprve nás paní knihovnice A. Tvrzníková seznámila stručně s životopisem slavné švédské autorky A. Lindgrenové. Potom si každý vzal jednu z autorčiných knih a začetl se do ní. Po patnácti minutách čtení jsme se navzájem seznamovali s tím, co jsme si přečetli. Byla to taková inspirující nabídka pro naše další čtení. Pak již nastalo oceňování žáků naší třídy. Zúčastnili jsme se totiž literárně- výtvarné soutěže, která byla pořádána k 185. výročí narození spisovatelky K. Světlé. Každý obdržel krásný pamětní list a časopis. Do třídy jsme pak dostali ještě krásnou knihu, pastelky, švihadlo a obrázek českodubské radnice. Z ocenění jsme měli velkou radost a mnohokrát za ně děkujeme.

Mgr. Kateřina Řídká ( třídní učitelka IV.A)

 
 
 
 

Biologická olympiáda

27.05.2015 09:43

Z 2. místa v okresním kole Biologické olympiády v kategorii D postoupila do krajského kola Lucie Pytlounová ze VI.B. V krajském kole se Lucka obsadila  skvělé 6. místo. Děkuji za vzornou reprezentaci školy Lucce i ostatním účastníkům okresního kola : P. Hofmanovi, K. Danešovi, M. Tvrzníkovi, K. Šenberkové a T. Rotkovi.

(organizátorka BiO  Mgr. D. Škodová)

 
 
 
 

sběr papíru

27.05.2015 08:42

Upozorňuji na drobnou změnu. Aby nám svezli sběrový papír zdarma, potřebujeme mít nasbírané alespoň 3 tuny. V posledním kole jsme zatím nasbírali 1,8 tuny, proto jsem se rozhodla odložit svoz o týden. 1.6. a 3.6. budeme opět vybírat od 7:15 do začátku vyučování. Pokud někdo chcete odevzdat sběr v odpoledních hodinách, domluvte si čas s paní učitelkou D. Škodovou - můžete i přes e-mail: dask@zscdub.cz. Pokud nasbíráme 3 tuny bude poslední svoz 10.6.2015.

koordinátor sběru (Mgr. D. Škodová)

 
 
 
 

Školní výlet druháčků

26.05.2015 20:57

Druháčci se minulý týden vydali na školní výlet do Klokočských skal. Vyrazili jsme ráno autobusem do Turnova, kde jsme si vzali domluvenou stopařku, kastelánku hradu Rotštejn, paní Hanu Talli Hlubučkovou. Po příjezdu do malebné obce Klokočí jsme začali naše dopolední putování vyprávěním paní kastelánky o historii vzniku hradu, vyslechli jsme pověst o vzniku Klokočských průchodů. Pak jsme se do průchodů také vydali. Během stoupání jsme plnili další náš úkol, počítali jsme kamenné schody až nahoru. Napočítali jsme jich 115, to byl výstup. Nahoře se nám naskytl krásný pohled na Klokočí a na Kozákov. Rychle jsme pokračovali lesem až před největší pískovcovou jeskyni v Českém ráji, Postojnou. Přečetli jsme si o ní nejprve pár informací, a pak už jsme všichni nasadili čelovky a opatrně a na kolenou jsme se vydali na průzkum jeskyně. Všechny nás překvapila její velikost. Když jsme se trochu rozkoukali, začalo to pravé jeskyňářské dobrodružství. Děti lezly po kolenou, plazily se po břiše, prolezly každý kout. Celou jeskyní se rozléhaly jejich nadšené výkřiky. Po důkladné očistě jsme pokračovali cestou mezi skalami na hrad Rotštejn. Několikrát jsme vylezli po schodech nahoru a zase dolů, občas jsme se odvážně rozhlédli ze skalních vyhlídek, a nakonec jsme dorazili ke hradu. Tam jsme si nejdříve opekli buřtíky k obědu. Moc jsme si pochutnali. Pak už nás vzala paní kastelánka do svého království. Podívali jsme se do hradní kuchyně, prohlédli jsme si bylinkovou zahrádku, odhadovali jsme hloubku hradní studny, vystoupali jsme na zbytky hradní věže, odkud byl krásný výhled do okolí. Návštěvu jsme zakončili soutěží skupinek v poznávání rostlin. Původně jsme měli naplánovaný i výstup na Kozákov a rozhlednu na něm, ale bohužel déšť nám naše plány pokazil. I tak se nám výlet moc líbil a s dobrou náladou jsme se vrátili domů.

Další fotografie si prohlédněte zde.

Mgr. Martina Růžičková (třídní učitelka II. A)

 
 
 

Blíží se nám konec školního roku i konec prvního roku ve školní družině 1. oddělení

24.05.2015 13:26

Zavzpomínám, co se událo, co jsme zažili a co vše vytvořili – vyrobili, namalovali, vystříhali z papíru.

Vezmeme to pozpátku – je konec května a vrhli jsme se na lehkou atletiku – skok do dálky, běh na 50 m, štafetové závody (umíme si předávat štafetový kolík – jupí), skok snožmo z místa a trojskok – výsledkovou listinu máme vyvěšenou ve svém oddělení.

Vyrobili jsme dárky pro tatínky k jejich budoucímu svátku a maminkám již jsme předali ručně vyrobenou kuličku z 12 korálků a někteří stihli i udělat náušnice ze stejných korálků a techniky. Samozřejmostí je i přáníčko pro oba rodiče.

Naše družinka hodně chodí na turistické vycházky, kde ujdeme okolo 5-6 km za 1,5 hodiny – stihneme si povídat o přírodě, o městech a vesnicích v okolí, o slunečních panelech, o kamarádství, ale i o květinách, keřích – zvládáme při turistice zpívat, sportovat a hrát různé hry.

Na tanečním sále pravidelně cvičíme zdravotní tělesnou výchovu, tancujeme, pořádáme závodivé hry, cvičíme aerobik a cvičíme i na velkých míčích.

V zimním období jsme hodně malovali, vystřihávali vánoční dekoraci, ale i papírové kočičky, vyrobili jsme na Vánoce z korálků srdíčko buď na pověšení,  nebo jako dekoraci na stůl, vytvořili jsme i svícínek, malý vánoční stromeček – bylo toho opravdu hodně. Zpívali jsme a hráli jsme hry.  Chodili jsme ven  klouzat se na pytlích, stavět sněhuláky – prostě si užívat sněhu ( když ovšem byl).

Na podzim jsme se začali seznamovat s okolím Českého Dubu, protože hodně dětí vůbec nevědělo, kde je studánka, kde je koupaliště, Hellerův rybník, kde se říká „ Na struhách" , kde jsou technické služby, kde jsou hasiči, střelnice, ….

O těchto místech si stále hodně povídáme, mluvíme i o první pomoci, o číslech záchranného systému a velice mě těší, že hodně prvňáků už umí hodiny a ví, kde mají být ručičky, když jdou domů.

Ale  máme starosti s chováním a mluvou některých dětí  - nestačí říci jednou, dvakrát – tohle dělat nesmíš, takhle se nemluví, nepoužívej sprostá slova, spory se neřeší rvačkou,….. opakuji to denně několikrát a někdy více, někdy méně mi to bere energii. Je mi líto ostatních dětí, že ztrácíme my všichni čas, kdy bychom si mohli zpívat, hrát, sportovat, vyrábět a prostě jen tak si užívat volna po vyučování.

Všechny fotky ukládám na:https://sportcdub.rajce.idnes.cz/   Helena Kaulfussová

 
 
 
 

Atletický čtyřboj

24.05.2015 10:23

Tradiční atletické soutěže se letos zúčastnilo málo školních družtev, i proto bylo očekávání dobrého výsledku na místě. Do soutěže se však přihlásila pouze družstva, která byla na jednotlivé disciplíny velmi dobře připravena. Družstva starších i mladších žáků tuto konkurenci nepokořila a skončila na posledních místech. I tak soutěž chlapci nevzdali. Hodí se tedy dodat: Není důležité vyhrát, ale zúčastnit se.

Výsledky mladší chlapci

Výsledky starší chlapci

Fotografie

Mgr. Matěj Hodač (učitel tělesné výchovy)

 
 
 
 

Páťáci a jejich výlet na kolách

19.05.2015 18:42

V pondělí 18. 5. 2015 jsme se za krásného počasí vydali na dvoudenní cyklovýlet. Z Č. Dubu jsme vyrazili do Osečné, kde jsme se ubytovali v chatkách u školy. Po vydatném obědě v místní cukrárně jsme pokračovali v objevování krás našeho kraje. Prolezli jsme si skalní obydlí v zaniklé obci Holičky. U pomníku Antonína Sochora jsme plnili zajímavý úkol ve skupinkách. Z něho jsme se dozvěděli, kdo to byl a jakým záhadným způsobem přišel o život. Na další zastávce jsme si nožky osvěžili ve vodách Hamerského rybníka. Odtamtud naše cesta nemohla směřovat jinam než k proslulé zmrzlinárně ve Stráži pod Ralskem. Pouhé 2 km odtamtud je krásná přírodní památka - průrva Ploučnice - a tak jsme posunuli náš výletní cíl a dojeli až tam. Cesta zpět na chatičky pak celkem rychle utekla. Děti za den našlapaly úctyhodných 43 km. Ale kdo by si myslel, že padnou do postelí únavou, velmi by se mýlil. Po krátké pauze a sprše děti znovu "ožily" a energií oplývaly až do pozdních skoro nočních hodin. Nechybělo opékání buřtíků, hry a noční stezka odvahy. Druhý den jsme se po rozcvičce a snídani vydali pěšky k pramenům Ploučnice a také do Janova Dolu, kde jsme  na obecním úřadu zhlédli výstavu o Janu Husovi. Pak už jsme se sbalili, najedli a vyrazili na cestu zpět. Musím všech 25 dětí velice pochválit za jejich sportovní výkony, bezpečnou jízdu a  bezproblémové chování během obou dní. Velké díky patří též rodičům Cardovým, protože nám ochotně přepravili veškerou bagáž. A na závěr je potřeba zdůraznit, že bez dalšího doprovodu - paní učitelky P. Blahovcové a M. Havelkové - bych se do této dobrodružné akce určitě nepustila. Takže holky, díky, zvládly jsme to. A jeden vzkaz pro děti: Případná únava brzy přejde, ale zážiky nám zůstanou! 

Fotogalerie ZDE.

Mgr. Helena Knoblochová (tř. učitelka 5. ročníku)

 
 
 
 

McDonald´s cup 2015 - zlato v semifinále, brambory ve finále

19.05.2015 18:28

Letošní turnaj ve fotbalu 4. - 5. ročníků McDonald cup skončil. Opět musím naše hochy velmi pochválit. I letos se nám podařilo probojovat se do finále z celého okresu Liberec. Na semifinálové kolo jsme jeli do Frýdlantu, kde jsme s přehledem a s velkým gólovým rozdílem zvítězili. (13:3 nad Habarticemi, 9:0 nad Frýdlantem). Ve finále jsme se na vratislavickém sportovním hřišti utkali s nejlepšími školními týmy pro letošní rok - ZŠ Barvířská, ZŠ Dobiášova, ZŠ Husova. Jen těsně nám tentokrát utekl bronz. Výhra byla doslova na dosah. Ve vzájemných utkáních jsme s Husovkou remizovali a získali i celkově stejné gólové skóre. Proto mělo rozhodnou prodloužení. Ani v tom se nerozhodlo. Přišly na řadu penalty a v nich jsme bohužel neměli to správné fotbalové štěstí. Budeme věřit, že náš silný tým se probojuje do finále i za rok a snad už nám konečně vyjde nějaká madeile a pohár pro školu. 

Fotogalerie ZDE.

Mgr. Helena Knoblochová (sportovní koordinátor pro 1. stupeň)

 
 
 
 

Beseda o 2. světové válce

19.05.2015 18:08

Letos si připomínáme výročí 70 let od konce 2. světové války. Ve vlastivědě  s páťáky toto temné období zrovna probíráme. Nejlépe může popsat tuto těžkou dobu  přímý účastník, pamětník. Proto jsem k nám do třídy pozvala paní Jarinu Žitnou, aby nám povyprávěla o válce, o vzpomínkách a dojmech. Když válka skončila, bylo jí 12 let.  Děti se zaujetím poslouchaly a hodina utekla velice rychle.  Na závěr měli žáci prostor pro dotazy a poté si povídání o válečných letech poslechli taktéž žáci 4. A. Paní Žitné moc a moc děkuji. Je obdivuhodné, co tato celoživotní sokolská činovnice ve svém věku (82 let) stále zvládá.

Fotogalerie ZDE.

Mgr. Helena Knoblochová a Mgr. Kateřina Řídká (tř. učitelky 5. a 4. třídy)

 
 
 
 

Naši cyklisté v Liberci třetí

18.05.2015 09:03

https://zscdub.cz/_files/200011444-bf87bc082c/dopsoutmale.JPGV úterý 12. 5. 2015 se v Liberci – Pavlovicích konalo okresní kolo dopravní soutěže mladých cyklistů. Po výborném umístění v okrskovém kole postoupilo do Liberce i českodubské družstvo starších žáků z 8. A (H. Bártová, P. Boháček, A. Kabátek, D. Pavelková) a obsadilo zde krásné 3. místo.

Žáci museli nejen prokázat znalosti pravidel silničního provozu v testu, ale také správně poskytnout první pomoc. Po těchto dvou disciplínách byli stále první. Na konečné třetí místo je posunula až „jízda zručnosti“ a  jízda podle pravidel provozu, které absolvovali na dětském dopravním hřišti.

Do krajského kola sice osmáci nepostupují, přesto dosáhli skvělého výsledku v silné konkurenci. Blahopřejeme!

Mgr. Květoslava Altmanová (garant dopravní výchovy)

 
 
 
 

Nové výzvy Dube, hejbni koustrou!

17.05.2015 22:02

Od 20. května se můžete těšit na nové sportovní výzvy měřené pomocí mobilní aplikace Endomondo.

Můžete se zúčastnit ve dvou kategoriích:

Pro první tři jsou připraveny sportovní lahve.
Hejbej se a motivuj ostatní.
 
Mgr. Matěj Hodač (učitel tělesné výchovy)
 
 
 

Lesní den

14.05.2015 14:08

Úterní ráno nás probudily sluneční paprsky a to byl důvod k radosti. Kvůli počasí a turnaji ve fotbale jsme již dvakrát museli odložit náš dlouho očekávaný Lesní den. Vyšli jsme směrem k Malému Dubu, kde jsme čekali na dnešní průvodce. Byli to dva zkušení lesníci, kteří nás provázeli po lese a při tom nás seznamovali s lesními rostlinami a živočichy. Hráli jsme spoustu zajímavých her jako je Zaháněná, Jak roste les či Hon na lišku. Ukazovali jsme si, jak se dá spočítat stáří stromů podle letokruhů, poznávali jsme listy bylin i stromů nebo šišky. Velice zábavné také bylo, když jsme v předem určené ploše lesa hledali rohy či paroží. Potom nám pan lesník vysvětlil, jaký je mezi nimi rozdíl. Snažili jsme se také uhodnout, kterému živočichu patří. Pak už jsme se nemohli dočkat opékání buřtíků v lomu. Děkujeme ochotným lesníkům, že se nám celé dopoledne věnovali ,darovali nám Lesní zápisníčky a spoustu krásných dárečků. Tento den jsme si opravdu užili.

Mgr. Kateřina Řídká a Mgr. Blanka Hladká ( třídní učitelky)

 
 
 
 

Návštěva Terezína

13.05.2015 22:43

Dne 12. 5. 2015 se 9. ročníky vydaly poznávat stinné stránky našich dějin. Za podpory žáků z nižších tříd navštívily Terezín. Věznice pražského GESTAPA skrze útrapy a strádání vězňů velmi rázně prohovořila ke svým posluchačům! Pohodová procházka královským městem Litoměřice a jeho nádhernými zákoutími snad alespoň částečně vykompenzovala pochmurné dojmy z Josefovy pevnosti. Více informací naleznete ZDE

Mgr. Jan Goll (spoluorganizátor akce)

 
 
 
 

Sběr papíru

12.05.2015 15:12

Poslední kolo sběru recyklovatelného papíru proběhne v tyto termíny: pátek 22.5. od 7:15 do začátku vyučování, v úterý 26.5. od 15:00 do 16:00 a ve :středu 27.5. od 7:15 do začátku vyučování. úplně poslední možnost bude v den svozu - ve středu 3.6. od 7:30 do 9:00.

Mgr. Dana Škodová (koordinátorka sběru)

 
 
 
 

Květnový Tučňák

11.05.2015 20:51

Začíná nový měsíc a s ním přichází i nové číslo našeho školního časopisu Tučňák. Tentokrát se dozvíte něco o Pochodu krajem Karoliny Světlé, zjistíte, jak to probíhalo na soutěži časopisů v Praze (mimochodem, dopadli jsme výborně!), můžete vyhrát vstupenky na Fauna trhy v Liberci, o kterých se také dočtete. Něco nového se přiučíte v rubrice Pravda nebo lež, také nechybí PC koutek a další stálé rubriky.Ať se vám časopis líbí tak, jako snad všechny předchozí.

Lucie Pytlounová, 6. B (redaktorka)

Oxyd rozbouřil publikum Žibřidické žabky

10.05.2015 20:24

Českodubská základoškolská kapela Oxyd ve složení Jirka Nevyhoštěný, Tomáš Rybář, Martin Sluka a Honza Vodnárek se postarala o rockový závěr žákovské hudební soutěže Žibřidická žabka. Kluci představili jako jediní svou vlastní tvorbu. Songy odehráli s takovou vervou, až „lítaly paličky“. Stoprocentní nasazení přineslo zasloužené vítězství v hodnocení publika. Těší nás, že se chlapci představí v brzké době i českodubskému publiku, a to v sobotu 27. června 2015 v 16.00 hod. na Bugrfestu. Více informací naleznete ZDE

Mgr. Jan Goll (ředitel školy)

Osmičky na školním výletě v Praze

10.05.2015 18:41

    Ve čtvrtek 7. května 2015 se třídy VIII. A  a VIII. B vypravily na školní výlet do Prahy. Hlavní město je naší oblíbenou destinací, navštívili jsme jej totiž už loni, ale letos se nám naskytla skvělá příležitost zúčastnit se Mistrovství České republiky v basketbalu 2015, a tak jsme podpořili družstvo libereckých Kondorů, jejichž kapitánem je náš spolužák Lukáš Bobek z IX. A. Zápas, který jsme sledovali, s přehledem vyhráli Kondoři. Samozřejmě jsme si nenechali ujít i další zážitky. Rychlovýtahem jsme se vyvezli do nejvyššího patra televizního vysílače na Žižkově. Otevřel se před námi krásný výhled na celou Prahu. Pražský hrad s Petřínem odtud vypadá jako stavbička v parku miniatur.  Ale největší zážitek nás čekal na Neviditelné výstavě v Novoměstské radnici na Karlově náměstí. Okusili jsme na vlastní kůži, jak se žije lidem, kteří tráví celý život ve tmě, tedy lidem slepým. V černočerné tmě na nás číhaly nástrahy jednotlivých místností bytu, vyzkoušeli jsme si základní sebeobslužné úkony, ale i procházku po ulici a lesem. Tento zážitek nám zůstane dlouho v paměti! Děkujeme štědrému sponzorovi za pohodlnou jízdu luxusním autobusem.

Zde se můžete podívat na fotky: https://skolacdub.rajce.idnes.cz/Vylet_do_Prahy,_7.5.2015

PaedDr. Pavla Pižlová, Mgr. Zdena Růžičková, Mgr. Věra Horáčková (organizátorky výletu) a žáci VIII. A a VIII.B

 

Vyhodnocení soutěže ve sběru kůry

09.05.2015 23:11

Milí sběrači, musím vás pochválit, jak jste byli pilní a díky tomu se Vám podařilo o 10,56kg překonat loňský výkon. Letos jste celkem nasbírali úctyhodných 151,9kg kůry. Šedesát žáků od ledna do 30. dubna přineslo 185 sáčků, tašek a krabic kůry.
A jak to tedy dopadlo? Zde jsou výsledky:

Pořadí tříd:

Pořadí

Třída

Nasbíráno kg

1.

2.B

20,25

2.

6.A

19,73

3.

5.

18,20

4.

7.B

15,1

5.

3.A

14,77

6.

3.B

14,00

7.

6.B

8,84

8.

4.B

8,22

9.

1.B

7,16

10.

8.B

6,06

11.

2.A

5,25

12.

1.A

3,48

13.

7.A

0,80

14.

4.A

0,20

 

žáci

142,05

 

učitelé

9,85

 

celkem

151,90


Nejlepší sběrači:

  1. místo: Jan Lebeda, 7.B – nasbíráno 9,00 kg
  2. místo: Vojtěch David, 4.B – nasbíráno 8,22 kg
  3. místo: Třešňák Šimon, 2.B – nasbíráno 6,73kg

    Další pořadí je k nahlédnutí ve vitríně  v 1 . patře budovy  K  (LŠU). Nejlepší sběrači budou odměněni.

Přestože soutěž skončila, kůru můžete sušit a nosit i nadále.
Nyní již můžete začít sbírat a sušit i další léčivé byliny, které už začaly růst, např. listy pampelišky, listy jitrocele, květy sedmikrásky nebo květy hluchavky, nať kopřiv - nekvetoucí (maximálně 30cm dlouhou), nať řebříčku, květy černého bezu a další. Pozor, pouze za suchého počasí.
Úplný seznam a obrázky sbíraných bylin jsou ve vitríně v 1. patře staré budovy.
Všem sběračům a bylinkářům děkuji za jejich snahu.
Mgr. Věra Horáčková (organizátorka sběru léčivých bylin)

 
 
 
 

KIN-BALL v Kamenickém Šenově

09.05.2015 18:06

7.5.2015 se konal 1. ročník v K. Šenově. Vytvořili jsme dvě družstva -  ve dvou věkových kategorií - z 11 dívek a chlapců - jak to dopadlo?  Jedno družstvo skončilo poslední a druhé družstvo první. Taky náš hráč - Filip Iker - byl vyhlášen nejlepším hráčem turnaje. Tady se ukázalo, jak lze i družstvo, které bodově stále bylo na prvním až druhém místě odsunout na poslední. Nelíbilo se to našim hráčům, kritizovali jsme to i my dospěláci, ale taktika dvou libereckých družstev ( z jedné školy) opravdu byla taková, že naše hráče bodově posunuli  až na poslední místo. Bylo to pro nás, pro všechny, veliké zklamání, ale i zároveň ponaučení.  Neodradilo nás to natolik, abychom zanevřeli na kin-ball. 13.června - sobota -  pořádáme turnaj my v Českém Dubu a rádi přivítáme i vás diváky.  Helena Kaulfussová

 

Pohár rozhlasu mladší chlapci

09.05.2015 17:14

Dne 6. května se na libereckém atletickém stadionu konal tradiční závod Pohár rozhlasu pro žáky 6.–7. tříd. Naši převážně mladší chlapci ostudu neudělali a skočili na 8. místě z 14 družstev.

Celkové výsledky

Výsledky družstva

Mgr. Matěj Hodač (učitel tělesné výchovy)

 
 
 
 

Prázdniny u moře 2015

06.05.2015 23:45

Termín: 24.7. – 2.8.2015
Místo: Itálie kemp MARE PINETA
CENA: 4. 900,- Kč cestovní kancelář + na stravu 1.000,-Kč
Cena zahrnuje: dopravu, ubytování, stravování 5x denně, pitný režim
Přihlášky a informace  – Helena Kaulfussová

Je ještě 8 volných míst - POJEĎTE S NÁMI

 

Krojované panenky

04.05.2015 20:15

Dne 30. 4. zavítala do naší školy paní Iva Němečková, která je členkou Sdružení rodáků a přátel kraje Karoliny Světlé. Paní Němečková s sebou přivezla krásnou sbírku krojovaných panenek  postav z povídek a románů Karoliny Světlé a tím žákům 3. – 5. ročníků přiblížila její díla. Dále jsme se seznámili s těžkými životními podmínkami lidí té doby a stručným životopisem samotné spisovatelky.

Závěr vyučovací hodiny patřil především dívkám, protože si mohly panenky vypůjčit a pohrát si s nimi.

Děkujeme a těšíme se na další shledání.

Mgr. Blanka Hladká

 
 
 

Daleká cesta banánu

04.05.2015 19:48

Dnes 4. 5. jsme prožili multikulturní program nadace Adra - Daleká cesta banánu. Po seznámení s lektorkou Martinou jsme nejprve přemýšleli nad druhy ovoce: jestli se u nás pěstuje, jak se jí, má slupku, jak se zpracovává. Nakreslili jsme si banánovník a prohlíželi, jak se komu povedl. V mapě světa jsme hledali Českou republiku a Ekvádor, největšího vývozce banánu, a dozvěli se hlavní město - Quito. Přemýšleli jsme, jak bychom do Ekvádoru cestovali a vyrobili jsme si pas. V druhé polovině programu jsme se věnovali pěstování banánů, jak těžká práce to je, jak probíhá proces zrání a přepravy až k nám. Nakonec jsme bánány uchutnávali a radovali jsme se tak, jako bychom je jedli poprvé. Všechny fotografie jsou v albu III. A

Mgr. Jitka Pacltová ( tř. učitelka III. A )

 
 
 

Čarodějná škola

03.05.2015 08:53

Ve čtvrtek 30. dubna se v naší škole objevilo velké množství čarodějnic a čarodějů, kteří přiletěli na svůj tradiční čarodějný rej. V prvních a druhých třídách totiž probíhala čarodějná výuka, kterou vedly zkušené čarodějky. Nejdříve jsme se museli navzájem představit. Proběhla módní přehlídka, kde se každý účastník představil, sdělil obecenstvu, kde bydlí, kolik je mu let a z čeho nejraději vaří své lektvary. Dále jsme si připomněli starou tradici pálení čarodějnic, vyplňovali jsme do pracovních listů chybějící informace. Také jsme si četli o čarodějnicích Alfonsii Strašlivé a její kamarádce Eugénii Bouřlivé. Pak jsme počítali čarodějné příklady. Pouze ten, kdo vše spočítal správně, mohl se zúčastnit slavného tradičního závodu v letu na koštěti. Čarodějům a čarodějkám pomáhali jejich zvířecí mazlíčkové (kocouři, myšky, netopýři,...), proto vše správně vyřešili a šlo se závodit. Závod to nebyl jednoduchý, ale nikomu se nic nestalo, nezlomilo se ani jedno koště a všichni dorazili do cíle. Nakonec si každý namaloval svůj portrét, který je vyvěšen na chodbě školy. 

Čarodějné dopoledne rychle uteklo. Všichni jsme si řádně zařádili a mnoho nového z čarodějných dovedností naučili. Moc chválíme všechny čarodějky a čaroděje za jejich vzorné chování. Velkou pochvalu si zaslouží také všichni rodinní příslušníci, kteří pomáhali s přípravou kostýmů. Rok rychle uteče a my už se těšíme, jak si zase na příštím čarodějném reji zakouzlíme.

Čarodějky učitelky Vlasulína z II. A, Berta z I. A,  Bludimíra z I. B

 
 
 
 

Sokolník

30.04.2015 07:30

Také žáci prvního stupně si připomněli Den Země. Tentokrát jim dopolední program 21.4.2015 zpestřil sokolník M. Straka ze Sychrova. Předvedl našim žákům  6 různých dravců a výra velkého. Jeho dravci jsou dobře vycvičení, řada jeho svěřenců vystupuje ve filmech, takže dětem předvedli nejen let volnou krajinou, ale také průlet tunelem. Zajímavé bylo i povídání o jednotlivých druzích, jejich způsobu života, rozlišovacích znacích a způsobu výcviku. V průběhu programu nám nad hlavami začali létat i místní dravci, kteří si začali hlídat svá teritoria.

Mgr. Dana Škodová (koordinátor EVVO)

 
 
 
 

Sběr papíru

29.04.2015 10:44

Ve třetím kole sběru jsme vybrali přes 6 tun sběrového papíru. Pořadí tříd je na stránce sběru. Poslední kolo sběru proběhne koncem května.

Mgr. Dana Škodová (koordinátor sběru)

 
 
 

Okresní finále ve vybíjené

28.04.2015 21:51

Ve středu 23. 4. 2015 se chlapci ze 4. a 5. tříd zúčastnili okresního finále ve vybíjené na ZŠ Sokolovská v Liberci. Mezi šesti nejlepšími týmy ze základních škol okresu Liberec jsme vybojovali krásné 4. místo. A to jsme byli navíc oslabeni, protože nám chyběl jeden z nejlepších hráčů - Vojta Třešňák, který dělal přijímačky na gymnázium. Naším nejlepším hráčem ve finále byl vyhlášen Toni Makowski ze 4. B. Domů jsme si s radostí odváželi diplom a pytel bonbonů. Snad se nám za rok podaří získat i pohár! 

Více fotografií ZDE.

Mgr. Helena Knoblochová (sportovní koordinátor na 1. stupni)

 
 
 

Proč je lepší nekouřit

28.04.2015 20:40

V pondělí 27. 4. 2015 se páťáci zúčastnili preventivního programu Proč je lepší nekouřit. Navštívila nás MUDr. Milada Šípková z plicního oddělení Krajské nemocnice Liberec. To, že je kouření nezdravé, nevoní a leze do peněz, jsme už věděli. Ale že po zapálení jedné cigarety se do těla dostává přibližně 5000 cizorodých látek, z nichž 100 je nezdravých a škodlivých (např. toluen, dehet, kadmium, amoniak, arsen, oxid uhelnatý,..) To, že první zkušenosti s cigaretou mají u nás v ČR už děti průměrně ve věku 9,5 let. To, že závislost na cigaretách vzniká u dívek už po 21 dnech užívání. To, že kouření zkracuje život průměrně o 15 let a mnoho dalších informací, které nám vyrazily dech,  jsme netušili. Závěrečné video odstrašujícím způsobem ukázalo, co nám kouření může způsobit v našich orgánech. O přestávce si žáci mohli vyzkoušet, jakou hodnotu oxidu uhelnatého mají v těle. Přístroj v naší třídě naměřil hodnoty od 0 do 5, ale všem svítilo zelené světýlko, což znamená, že v naší třídě  kuřáky nemáme. Kéž by tomu tak bylo i v budoucnu! Protože moderní a zdravé je nekouřit...

Mgr. Helena Knoblochová (tř. učitelka)

 
 
 

Víčka pro Aličku

28.04.2015 20:26

Děkujeme všem, kteří se podíleli na sbírce víček pro Aličku. Víčka jsme minulý týden předali a věříme, že získané prostředky pomohou malé Aličce v dalších rehabilitacích a zlepšení jejího zdravotního stavu. Podařilo se nám nasbírat cca 10 pytlů víček. Sbírka i nadále pokračuje a víčka všeho druhu můžete nosit každou středu a každý pátek ráno před vyučováním na "eko sběr".

Mgr. Helena Knoblochová a Mgr. Martina Růžičková (koordinátorky eko-sběru)

 
 
 
 

Finále poháru základních a středních škol v Kin-ballu

21.04.2015 20:07

Z krajského kola jsme postoupili na republiku do Prahy. Turnaj se uskutečnil ve sportovní hale Květnového vítězství Praha Jižní město dnes 21.4.2015. Využili jsme autobusu STUDENT AGENCY, dále metrem a poslední 2 zastávky městským autobusem. V naší kategorii ( VI. - VII. tř.) bylo 8 družstev z celé republiky. Naši školu reprezentovali: Švarc Jakub IV.tř., Iker Lukáš V.tř., Bulířová Klára,Hladká Kája,Dostál Pavel, Cimrman Martin - všichni ze VI.A, Prokopová Eliška a Trejtnarová Bára obě ze VII.B a Marek Mráz jel naše družstvo povzbuzovat a radit. Kluci a holky bojovali s velkým nasazením, za to jim patří velký dík. Umístili jsme se na 5.místě. Pro většinu našich hráčů to byl vlastně první velký turnaj. Takže sbíráme zkušenosti. Bohužel se stalo, že rozhodčí nám špatně odpískal poslední bod a i když jsem podala protest, tak rozhodčí se omluvil dětem,ale skóre již se nezměnilo. Možná i to byl důvod, proč jsme se umístili na 5.místě. Řekli jsme si, že jsme lidi omylní, že se to prostě může stát a stává a rozhodčímu jsme jeho " přešlap " odpustili. Domů jsme se vraceli s dobrou náledou a sluníčkem v patách.

Rozhodčí byli: Alice Pauerová, Jakub Malík oba z Hradce Králového a P.J.Hamel z Kanady

Plno fotek je uloženo na: https://sportcdub.rajce.idnes.cz/kin-ball_Praha_21.4.2015/      Všem moc děkuji Helena Kaulfussová

 
 
 

Adopce na dálku

20.04.2015 20:35

Děkujeme všem, kteří přispěli na jarní sbírku pro Ochienga - žáci 7. tříd vybrali celkem 3106 Kč a mohli jsme tak zaplatit školné i základní pomůcky na další školní rok, budeme rádi, když se podíváte na webové stránky www.humanisti.cz, číslo dítěte 10326, na poslední fotografie z Keni. Velký dík patří také obětavým žákům, které neodradily ani odmítavé reakce několika občanů. Chtěli bychom všechny ujistit, že částka vybraná v předchozích letech, o kterou děti ne vlastní vinou přišly, byla nahlášena a věříme, že bude v dohledné době vrácena. Poslední sbírka v tomto školním roce bude spojena s prodejem sukulentů 7. května (před Dnem matek).

 
 
 
 

Sběr papíru

20.04.2015 13:21

Opět budeme vybírat papír! V úterý 28.4. od 15:00 do 16:00 a ve středu 29.4. od 7:15 do začátku vyučování.

Mgr. Dana Škodová (koordinátorka sběru)

 
 
 
 

Den Země VIII.A

20.04.2015 13:09

16.4.2015 jsme se žáky VIII.A vyrazili na turistiku s programem, abychom si  společně připomněli Den Země. Naším turistickým cílem byl vrchol Ještěda. Vycházeli jsme sice od lanovky, ale vzali jsme to malou oklikou přes Pláně - alespoň už víme, že je to opravdu do kopce. Cestou jsme si povídali o přírodních poměrech, vzniku pohoří, lýkožroutových kalamitách  a také jsme si na vyhlídce ukázali, kde hrozí případná těžba uranu v okolí Kotle a Osečné. Putování jsme zakončili sestupem do Jiříčkova a autobusem zpět.

Mgr. Dana Škodová (organizátorka akce)

 
 
 
 

McDonald´s cup

19.04.2015 19:04

V pátek 17. 4. 2015 se na fotbalovém stadionu konal turnaj McDonal´s cup ve fotbalu. V základní skupině se spolu utkaly školní týmy z Hodkovic, Kobyl a Českého Dubu. Naši školu reprezentovalo 11 chlapců ze 4. a 5. tříd. A jak to dopadlo? První zápas vyhrála ZŠ Hodkovice nad ZŠ Kobyly 4:0. Následoval zápas ZŠ Český Dub a ZŠ Kobyly, kdy jsme uhráli  úctyhodných 12:0. Poslední souboj byl nejdramatičtější. V počátku vedly Hodkovice, ale naši chlapci se brzy vzpamatovali a nakonec vyhráli 8:6. Zajistili jsme si tím postup do dalšího kola, které se uskuteční v květnu. Chtěla bych moc poděkovat panu Stanislavu Bejdovi, který nám opět velice ochotně turnaj rozhodcoval a zajistil nám vše potřebné ke zdárnému zajištění akce.

Další fotografie ZDE.

Mgr. Helena Knoblochová (sportovní koordinátor na 1. stupní ZŠ)

 
 
 
 

Víte, že na naší škole vzniká nejlepší školní časopis v Libereckém kraji?

18.04.2015 10:18

Sedm nadšených redaktorek se vydalo v pátek 17. 4. do Prahy na vyhlášení výsledků okresních kol soutěže Časopis roku 2015. Tešily jsme se na připravené workshopy, na nápady z jiných časopisů, kterými se budeme moci inspirovat, a trošku jsme i doufaly, že snad nějaký diplom přivezeme. Když jsme dorazily na místo konání, Vyšší odbornou školu publicistiky, byly jsme překvapené, jak se soutěž rozrostla. Nabídka workshopů byla bohatší než loni, prostory byly větší a účastníků bylo mnohem více. Bylo jasné, že letos máme větší konkurenci. Po zajímavých workshopech jsme napjatě sledovaly vyhlašování vítězů v jednotlivých krajích. Bylo úžasné si poslechnout jméno našeho časopisu při vyhlašování prvního místa pro Liberecký kraj. Dále získal náš Tučňák diplom za grafiku, obsah a 2. místo mezi webovými magazíny.

Mgr. Petra Blahovcová

 
 
 
 

Nela Tvrzníková druhá v lezení na obtížnost

15.04.2015 22:45

Opět jsme se vydali na školní závody do Újezdu nad Lesy. Naši školu reprezentovala ze sourozenců Tvrzníkových pouze Nela ze VII. B. Dvě kvalifikační cesty vylezla bez zaváhání až do topového chytu. Finálovou cestu také topovala ještě s jednou závodnicí. Následoval rozstřel v další cestě, kde Nela špatně chytila chyt a obsadila tím druhé místo. Po zranění kotníku je to skvělý výsledek. 

Mgr. Lenka Tichá

 
 
 
 

Adopce na dálku

15.04.2015 21:08

Ve čtvrtek 16. dubna proběhne v naší škole sbírka na školné pro Ochienga z Keni, jejíž součástí bude prodej textilních zvířátek a knižních záložek. V pátek dopoledne budou žáci sedmých tříd prodávat na českodubském náměstí. Děkujeme všem, kteří nám zakoupením některého z výrobků přispějí.

Mgr. Kateřina Kotrbatá

 
 
 
 

Den Země

15.04.2015 20:38

Každoročně si žáci naší školy připomínají Den Země pořádáním různých akcí. Sedmáci se tentokrát vydali na naučnou výpravu do okolí, během níž plnili řadu úkolů. Ráno 15. dubna jsme dojeli autobusem do Hodek a odtud jsme pokračovali k domku, ve kterém se odehrával děj jednoho z románů Karoliny Světlé. Další zastavení bylo pod Jeřmanskou skálou a u nedalekého Pruského kříže. U Janova Dolu jsme se podívali na pramen Ploučnice a zamysleli se nad těžbou uranu v našem kraji. Pěší putování jsme ukončili v Kotli, kde žáci změřili obvod i "obsah" Kotelské lípy, která byla v roce 2009 vyhlášena stromem roku. Společně jsme se dozvěděli řadu zajímavostí a navíc bylo krásné počasí, takže jsme si dopoledne moc hezky užili.

Mgr. Kateřina Kotrbatá a Mgr. Dana Škodová (organizátorka akce)

 
 
 
 

Turnaj ve vybíjené

15.04.2015 20:03

ZŠ praktická a ZŠ speciální, Orlí - Liberec nás pozvala na tradiční Turnaj ve vybíjené. Soutěž se konala 15. 4. 2015 a zúčastnilo se jí 6 týmů. Naše družstvo, složené převážně z děvčat, nemělo lehkou pozici, podmínkou turnaje bylo družstvo o deseti hráčích (min. 3 děvčata v družstvu). Některé týmy měly dokonce dívky jen dvě. My jsme byli jako jediní zastoupeni 6 děvčaty a 4 chlapci. Skončili jsme na 5. místě, což považujeme při tomto obsazení za velký úspěch a dokonce jedna z našich žákyň - Alena Hrubá získala ocenění - Nejlepší hráč turnaje mezi děvčaty. Atmosféra turnaje byla nabita energií, vše bylo dobře zorganizováno. Velký dík patří pořadatelům a jistě i našim žákům, za které jsme se opravdu nemuseli stydět. Chválíme a děkujeme.

Mgr. Renata Polcarová, Mgr. Věra Jáčová (tř. učitelky ST I., ST III.)

 
 
 

Tábor mladých matematiků

13.04.2015 10:14

Pokud Tě baví matematika a chceš ji poznat trochu jinak než ve škole, určitě pojeď s námi na "maťák". Čeká Tě tu plno her (nejen matematických) a soutěží, spousta nečekaných zážitků a bezva parta kluků a holek.

Tábor se koná od 16. do 22. května v Bezdědicích (malá vesnička kousek od Bezdězu) a je určen pro žáky od 5. ročníku ZŠ.

Pro více informací koukni na stránky tábora: https://rezervace.ddm-mb.cz/?p=club_details&id=1371 nebo na jeho FB: https://cs-cz.facebook.com/tabor.mladych.matematiku

Mgr. Kateřina Eichlerová (spoluorganizátorka tábora)

 
 
 
 
 

Soutěž ve Skládání puzzlí

12.04.2015 10:35

Ve středu 8. 4. 2015 se 6 žáků našich speciálních tříd zúčastnilo 11. ročníku soutěže ve Skládání puzzlí. Klání probíhalo na Zš praktické a speciální, Orlí, v Liberci. Žáci soutěžili nejprve v družstvech a poté dle kategorií probíhala soutěž jednotlivců. Největším úspěchem byla 2 čtvrtá místa v kategorii Speciálních škol. (Kristýna Šandová - 5. ročník, Jan Šalda - 9. ročník). Soutěžní dopoledne rychle uběhlo a my jsme se vraceli v dobré náladě zpět. Všichni soutěžící druhý den obdrželi sladkou odměnu a pochvalu za reprezentaci školy.

Mgr. Renata Polcarová (třídní učitelka I. ST)

08.04.2015 20:49

Každý rok na jaře, když se oteplí a zaprší, opouštějí žáby své zimní úkryty a vydávají se na cestu k vodě, aby splnily svou povinnost zachování rodu, a nakladly do vody svá vajíčka. Bohužel, člověk jim postavil do cesty silnice a jiné překážky. Pod koly aut pak hynou stovky obojživelníků. Masívní úhyn žab na silnicích pak může ohrozit celou populaci na dané lokalitě. Na takových místech potřebují žáby naši pomoc.

Protože nám není lhostejný osud žab a nechceme se nečinně dívat na přejeté žáby na silnici, rozhodli jsme se s žáky 7. ročníku českodubské školy pomoci žábám v Malém Dubu . Chcete –li se dovědět více, nahlédněte do dubnového čísla školního časopisu Tučňák.

Pokud víte o místě, kde probíhá jarní migrace žab přes silnici a mnoho žab tam uhyne pod koly aut, zašlete prosím zprávu na e-mail vera.horackova@centrum.cz nebo nahlaste osobně paní učitelce Horáčkové. Chceme zmapovat kritická migrační místa v Podještědí, protože pomoci můžeme pouze, když víme, kde je pomoc potřeba.
Za informace předem děkujeme :-)

Mgr.Věra Horáčková (organizátor projektu)

 
 
 

T. G. Masaryk

07.04.2015 22:34

V březnu jsme ve vlastivědě poznávali osobnost T. G. Masaryka. Četli jsme o něm články, prohlíželi obrázky, pouštěli dobové video, vyhledávali informace v knihách a encyklopediích, zkusili jsme si ve čtyřčlenných skupinkách kooperativní učení a na závěr jsme společnými silami vytvořili prezentační plakát, ve kterém jsme se snažili shrnout poznatky o našem 1. prezidentovi.

Mgr. Helena Knoblochová (třídní učitelka 5. třídy)

 
 
 

Semifinále ve florbalu 4. - 5. ročníků

07.04.2015 22:22

 V úterý 31. 3. se chlapci ze 4. a 5. ročníků vydali autobusem do Liberce na semifinále ve florbale. Už od začátku to byl napínavý boj a to nejen sportovní. Jako první bojoval řidič autobusu, aby se dostal přes nečekaně zasněžený Ještěd. Další boj už jsme sváděli sami dvacetiminutovou cestou na ZŠ U školy- v závějích a sněhové vánici. Jako sněhuláci jsme dorazili na místo konání s téměř hodinovým zpožděním. V tom boji florbalovém jsme z pěti týmů skončili na 4. místě, tak nás těšilo alespoň jedno vítězství nad Chrastavou. Posledním bojem byla pak cesta zpět. Byl to boj s časem, větrem a deštěm. Naštěstí jsme všechno zvládli, autobus stihli a dokonce se po týdnu našla i ztracená Vojtova čepice...Zkrátka někdy i cesta může být cílem a hlavní je se zúčastnit.

Mgr. Helena Knoblochová  (sportovní koordinátor na 1. stupni)

 
 
 
 

Jaro dělá pokusy

03.04.2015 14:23

Nejenom jaro dělá pokusy. I někteří žáci 1. stupně naší školy zkoušeli pokusy. Ne s přírodou, ale s vejci. Vždyť vajíčko je symbolem nového života a k Velikonocům neodmyslitelně patří. Nejprve jsme ve skupinách sledovali, jaký má vajíčko tvar, barvu, povrch či délku. Vše jsme si pečlivě zapisovali do záznamových listů. Dále jsme potopili vajíčko do vody a sledovali jsme, co se s vajíčkem děje. Druhým pokusem bylo připravit slaný roztok a poté opět vložit vajíčko. Tentokráte nekleslo ke dnu, ale vznášelo se na hladině. Největším zážitkem však pro všechny byl pokus, jak dostat vajíčko do láhve s úzkým hrdlem. Děti zprvu nevěřily, že něco takového je možné. Zapálili jsme sirky, vhodili je do láhve, přiložili vajíčko a k údivu všech zúčastněných, bylo za chvíli v láhvi. Silným vdechem našeho spolužáka téměř vystřelilo zase ven. Tak to byl opravdu zážitek! Potom na nás čekaly pracovní listy s velikonoční tematikou a také malá tvůrčí dílnička. Děti si vyrobily věneček na dveře, jarní přání, velikonoční slepičku, ovečku či zápich do květináče. Letos jsme si tedy odnášeli nejen mnoho jarních dekorací, ale také nezapomenutelné zážitky při našich pokusech.

Veselé Velikonoce a krásné jaro!

Mgr. Kateřina Řídká, Mgr. Martina Růžičková

 a Mgr. Helena Knoblochová (třídní učitelky)

 
 
 
 

Velikonoce ve 4. B

02.04.2015 13:15

V úterý 31. března  začaly ve 4. B přípravy na přicházející Velikonoce. O odpoledním vyučování nás navštívil pan Stanislav Malý, který dětem trpělivě vysvětloval princip pletení pomlázky. Nejprve se to dětem zdálo příliš složité, ale po chvíli usilovné práce se přeci jenom některým žákům podařilo pomlázku dokončit bez pomoci.  Pomlázky jsme si nechali ve škole na další den, protože následovalo malování vajíček a samozřejmě jemný výprask pro děvčata,  která  pak odměnila chlapce mašlí či vajíčkem. Děkujeme panu S. Malému za ochotu a těšíme se na další spolupráci.

Mgr. Blanka Hladká (třídní učitelka)

 
 
 
 

Velikonoční dílna

01.04.2015 15:05

Žáci speciálních tříd se na Velikonoce každoročně připravují v rámci projektu „Velikonoční dílna“.

Připomínáme si tradice a zvyky křesťanské i světské. Vzpomínáme na zážitky z předešlých Velikonoc a povídáme si o tom, na co se těšit z těch nadcházejících.

Tento rok jsme si všichni „Dílnu“ naplánovali na úterý 31. března. Shodli jsme se, že mezi tradiční patří pečený beránek a pěkná malovaná kraslice. Každý měl příležitost namalovat vlastní kraslici, přidat ruku k dílu při pečení, ozdobit si misku s osením. Jako sladkou tečku jsme upekli medové jidášky, kterými jsme se odměnili v závěru našeho tvořivého dopoledne.

Po celou dobu panovala pracovní a veselá nálada, o čemž se můžete přesvědčit v naší fotogalerii.

V poledne bylo hotovo, uklizeno a všechny děti si odnášely své povedené výrobky domů.

učitelky speciálních tříd

 
 
 
 

Sběr papíru

01.04.2015 08:46

Ve dnech 25.3. a 1.4. jsme vybrali 2 306 kg odpadového papíru. Další sběr se bude konat na konci dubna.

Mgr. Dana Škodová (koordinátor sběru)

 
 
 
 

Matematická soutěž Pangea

31.03.2015 10:12

Na konci února psali žáci 4. až 8. ročníků matematickou Pangeu. S výsledky si organizátoři této mezinárodní soutěže dali načas, ale o to větší radost z nich máme. Do republikového kola postoupil a na prvním místě v Libereckém kraji se umístil Jakub Švarc ze IV. B, který mezi přibližně 4300 čtvrťáky obsadil krásné 36. - 41. místo. Takže Jakube, gratulujeme a přejeme hodně úspěchů v dalším kole.

Mgr. Kateřina Eichlerová (koordinátorka školního kola)

 
 
 
 

Deváťáci učili!

31.03.2015 08:05
Den podle Amose - oslava Dne učitelů - tentokrát připadla na čtvrtek 26. 3. Jako každý rok v tento den převzali roli učitelů ve třídách na I. stupni deváťáci. 
 
Můžete si přečíst, jak se jim to líbilo.
 
"Na tenhle den jsem se moc netěšila, protože jsem čekala, že děti si budou dovolovat. Pravda byla jiná. Děti nás vzorně poslouchaly a snad se jim to i líbilo. Myslím, že jsme se docela dobře připravili. Pár drobných chyb jsme udělali, ale moc se mi to líbilo."        Petra L.
 
"Učení se mi docela líbilo. Určitě bych chtěla takhle učit znova. Ten den jsem si moc užila. Na to, že jsme učili 5. třídu, tak byly i docela hodné."        Natálka L.
 
"Byl to dobrý i náročný den. Náročný v tom, jak se naučit komunikovat a spolupracovat s dětmi. Nakonec jsme to dokázali a i nervozita opadla. Ale je pravda, že jsme měli být více připravení. Byla to velmi dobrá zkušenost."        Honza F.
 
"Je pravda, že děti zlobily. Dokonce jsme jim museli sebrat i mobil, jídlo, které o hodině jedly, a nějaké věci. Mně osobně se líbilo, že na těch dětech bylo vidět, že je naše aktivity bavily. Jen se jim nelíbil diktát z ČJ, ale pak polovina třídy chtěla zapsat známky do žákovské knížky. Myslím si, že to byla dobrá zkušenost, bavilo mě to a povedlo se nám to. Učení mladších spolužáků se mi líbilo."        Lucka Č.
 
"My jsme učili 2.A a kupodivu to nebylo tak hrozný, jak jsem si to představoval. Děti byly hodný. Myslím si, že se nám to povedlo a děti si to užily."        Michal L.
 
Mgr. Petra Blahovcová (třídní IX. A)
 
 
 
 

Amos by měl radost

31.03.2015 07:54

Den učitelů na naší škole každoročně slavíme akcí s názvem Den podle Amose. Žáci devátých ročníků obstarají výuku ve třídách na prvním stupni a zbytek druhého stupně, tedy 6. až 8. ročníky absolvují nějaký nezvyklý program.  Tentokrát byla akce pojata v duchu třídních projektů na téma zdravá výživa.

Zástupci tříd navštívili sedm výukových lekcí s různým zaměřením, např.: Oblíbené jedy, Pitný režim, Poruchy příjmu potravy atd.  Po návratu do kmenové třídy si vzájemně sdělili poznatky získané v lekcích. A čekaly je čtyři na první pohled nelehké úkoly – vytvořit plakát propagující zdravou výživu, nacvičit scénku, písničku či básničku, změřit a vypočítat BMI své třídy a také připravit zdravý pokrm. Po dvouhodinovém snažení své výstupy prezentovali před učitelskou a žákovskou porotou a ostatními třídami. Nakonec žádná třída nezůstala bez diplomu, protože přeci každá byla v něčem nejlepší.  O tom, že s akcí byla většina spokojená, jsme se mohli přesvědčit při pátečním shrnutí a hodnocení.

Posuďte sami :-)

„Společná práce ve třídě nás bavila, byla sranda. Nejvíce se nám povedla scénka.“        6. A

„Práce nás bavila, protože jsme spolupracovali. Štěpánovi se povedla básnička. Příště bychom si dali více času na trénink.“                6. B

„Každý dal kus svého nápadu, všichni jsme se zapojili. Dokázali jsme se shodnout.“      7. A

„Povedl se nám plakát a vaření. Příště bychom raději jiné téma.“       7. B

„Povedla se nám příprava pokrmu, ale příště bychom si lépe připravili předvedení výstupů.“   8. A

Většina spolupracovala a povedla se nám písnička i vaření.        8. B

Mgr. Petra Blahovcová

Další fotografie jsou v našé galerii.

 
 
 
 

Vybíjená 4. - 5. tříd

29.03.2015 18:34

V úterý 24. 3. jeli chlapci ze 4. a 5. tříd  reprezentovat naši školu ve vybíjené. Základní kolo se konalo na ZŠ Broumovská v Liberci.  V tomto kole jsme se měli utkat s dalšími 4 školami.  ZŠ Kobyly a Harcov se na poslední chvíli odhlásily, takže nás čekal boj se ZŠ Ještědskou a ZŠ Broumovskou. Obě jsou to velké liberecké školy navíc se sportovním zaměřením. Proto se kluci vrhli do boje s velkým nasazením. Do dalšího kola totiž mohl postoupit jen vítěz. K velkému překvapení a také obrovské radosti jsme oba soupeře dokázali porazit. Naši poráželi soupeře především rychlou hrou, přesným mířením a dobrou souhrou hráčů. Ze všech skvělých 12 hráčů bych vyzdvihla především tyto hráče: Toni Makowski, Jakub Švarc, Jakub Šenberk a Vojtěch Třešňák. To jsou naše sportovní opory nejen ve vybíjené.  Domů jsme si pyšně odváželi diplom za 1. místo. Protože bylo celkem brzy odehráno, měli kluci rozchod v obchodním centru Forum. To byla asi nejlepší odměna.

Fotografie si můžete prohlédnout ZDE.

Mgr. Helena Knoblochová (sportovní koordinátor na 1. stupni)

 
 
 
 

Matematický klokan

29.03.2015 15:25

Tento týden se děti naší školy opět po roce mohly zúčastnit mezinárodní soutěže Matematický klokan. Je to soutěž s více než třicetiletou tradicí, vznikla   v Austrálii a odtud se rozšířila do Evropy. Žáci jsou rozděleni do čtyř kategorií- Cvrček pro 2.-3. třídu, Klokánek pro 4.-5. třídu, Benjamin pro 6.-7. třídu a Kadet pro 8.-9. třídu.

A jak to dopadlo? Nejlepší „cvrček" je Vojtěch Novosád z 2.A, Klokánek má 2 vítězky- Michaelu Kovářovou a Kristinu Olšanskou z 5. třídy.        V kategorii Benjamin zvítězila Lucie Pytlounová z 6.B a  Kadeta vyhrál Tomáš Rotek z 9.B. Celkem se soutěže zúčastnilo 208 dětí.

Sláva vítězům, čest poraženým! Všem děkuji za účast a v příštím roce se budu těšit na hojnou účast na matematických soutěžích jako letos.

Mgr. Martina Pánková (organizátorka soutěže)

 
 
 
 

Rozhodnutí o přijetí k základnímu vzdělávání

24.03.2015 21:18

Od 25. 3. 2015 si mohou zákonní zástupci přijatých dětí chodit pro Rozhodnutí o přijetí k základnímu vzdělávání (ZŠ Český Dub – sekretariát). 

Mgr. Jan Goll (ředitel ZŠ Český Dub)

 
 
 
 

Školní kolo Pythagoriády

23.03.2015 17:10

V pondělí 23.3. proběhlo školní kolo Pythagoriády pro 5.až 8. ročník. Celkem se soutěže zúčastnilo 86 dětí.

 V 5. třídě zvítězila Veronika Rybářová, společně s druhou Michaelou Kovářovou jako úspěšné řešitelky postupují do okresního kola.
Z šesťáků byla nejlepší Lucie Pytlounová, mezi sedmáky zvítězil Martin Pacák. Další úspěšný řešitel se našel i mezi osmáky -  také Věroslav Šenberk postupuje do okresního kola, které se koná 14.5. v Liberci.

Všem soutěžícím děkuji za účast.

Mgr. Martina Pánková (organizátorka soutěže)

 
 
 
 

Ondřej Rybář předal ceny nejlepším třeťákům v soutěži „ Dubák Šikula“

23.03.2015 07:31

Po „Matematickém Dubákovi“ (8. ročníky) a „Dubáku Přírodovědci“ (7. ročníky) zorganizovala Základní škola Český Dub další vědomostní celokrajskou soutěž (vedoucí projektu: Jitka Pacltová), tentokrát pro žáky 3. tříd, „Dubáka Šikulu“. Soutěž finančně podpořila firma LUKOV Plast s r. o., a tak žáci dosáhli na atraktivní ceny. Mezi přespolními zvítězil Aleš Ondřej Augusta ze ZŠ a MŠ Bohumila Hynka ze Cvikova, na druhém místě se umístil Jan Hnídek ze ZŠ Pěnčína na třetím místě skončil Matěj Zemánek ze ZŠ     T. G. Masaryka v Lomnici n Popelkou. Mezi Dubáky klání dopadlo takto: 1. Tomáš Goll, 2. Michal Krameš a 3. Vilém Rybář. Potěšující je, že v celkovém součtu se naši svěřenci umístili takto: Tomáš Goll na druhém a Michal Krameš na třetím místě. Pro soutěžící jsme na závěr připravili milé překvapení. Ceny (tablety Lenovo, fotografické aparáty Nikon a encyklopedie) předal společně s ředitelem Základní školy Český Dub Janem Gollem a předsedkyní SRPDŠ při Základní škole Český Dub Ivou Vondruškovou šéftrenér biatlonové reprezentace České republiky Ondřej Rybář.

Mgr. Jan Goll (ředitel školy)

Další fotografie naleznete ZDE

 
 
 
 

Žáci VIII. A a VIII. B na Gymnáziu F. X. Šaldy v Liberci

19.03.2015 18:21

   Hned první den tohoto školního týdne jsme zahájili návštěvou Gymnázia F. X. Šaldy v Liberci, kam jsme byli pozváni na projektový den. Už jen pohled na hezký zevnějšek budovy gymnázia v nás vyvolal představu o slušné škole s vysokou úrovní. Uvnitř nás zaskočila klidná atmosféra, studenti posedávající na chodbách a diskutující nad knihami. Pan ředitel nám řekl pár milých slov na uvítanou. Poté jsme se rozdělili do skupin a rozeběhly se projekty. Vyzkoušeli jsme si chemii, fyziku, biologii, trasu podle GPS a také jsme se dozvěděli něco o elektrice. V okamžiku nám před očima jiskřilo 60 000 W…. Naši skupinu velmi bavilo mikroskopování, ukázky pokusů s  elektřinou nebo návštěva promakané chemické laboratoře. Čekali jsme všechno, ale až takovou laboratoř tedy ne. Vypadala jako místnost, kde pracují vědci nebo doktoři. Oblékli jsme si pláště a šli dělat čtyři různé pokusy.

    Na gymnáziu se nám velmi líbilo a už se těšíme na další projektové dny, kde poznáme opět nějakou skvělou školu jako bylo Gymnázium    F. X. Šaldy v Liberci.

Tomáš Rybář z VIII. B a PaedDr. Pavla Pižlová (třídní učitelka)

Další fotky nechybí v naší fotogalerii.

 
 
 
 

Sběr papíru

19.03.2015 08:13

25.3.2015  a 1.4.2015 vybíráme od 7:15 do 7:40 sběrový papír. Stále třídíme zvlášť karton a ostatní papír(noviny, letáky, časopisy...), je vhodné mít vše již zvážené.

Mgr.  Dana Škodová (koordinátor sběru)
 
 
 
 

Kouzelný dům - Naivní divadlo

12.03.2015 19:25

V pondělí 9. března žáci 5. třídy a speciálních tříd navštívili liberecké Naivní divadlo. Kouzelný dům byl plný napětí, překvapení i legrace. V příběhu vystupuje nesmělý mladík Jons a  pátrá spolu s klíčnicí Bertou po tajemství kouzelného domu, v němž se za každými dveřmi nachází jiný tajuplný svět. Všichni se ocitají ve smrtelném nebezpečí, které šíří tajemný čaroděj Ursus. Nakonec tato fantasy detektivka dopadne dobře a dobro zvítězí nad zlem.

A jak hodnotí představení děti? "Divadlo se mi moc líbilo. Nejvíc se mi líbila postava čaroděje a taky ta legrační bába. Super byla i klíčnice a knihovník, co měl vycpané nohy.Měli to moc hezky nacvičené a myslím, že se to líbilo všem, co tam přijeli." (Kristina Olšanská - 5. tř.) 

Fotografie z představení si prohlédněte ZDE.

Mgr. Helena Knoblochová (třídní učitelka 5. třídy)

 
 
 
 

Po stopách Karla IV.

12.03.2015 19:09

zarovnat vlevo

V úterý 10. března se čtvrťáci vydali na malý výlet do historie. Tentokráte to bylo za Karlem IV. Vytvářeli jsme rodokmen Karla IV., dopočítávali jsme, kolika let se dožil sám, jeho manželky i děti. Z některých údajů jsme byli opravdu překvapeni. Žáci počítali, četli, pracovali s textem, luštili tajenky a zjišťovali potřebné informace k vytvoření informačních plakátů, a to nejen o Karlu IV.. Vytvářeli jsme myšlenkovou mapu a psali jsme pětilístek na téma Karel IV. Také jsme výtvarně tvořili, malovali jsme korunovační klenoty, gotické stavby či portréty Lucemburků. Výlet do historie byl opravdu zajímavý a už se těšíme na další.

Mgr. Kateřina Řídká a Mgr. Blanka Hladká (třídní učitelky 4. ročníků)

 
 
 
 

Březnový Tučňák

12.03.2015 09:49

Milí čtenáři, v tomto čísle vás čeká mnoho článků o cestování. Nejen že se dozvíte, jaká zajímavá místa navštívili naši učitelé a spolužáci, ale připravili jsme pro vás opět rozhovor s cestovatelem Tomášem Kubešem. Máme také novou rubriku s názvem „Nápadník". Ale nepředstavujte si pod tímto názvem seznamku, tato rubrika bude vždy obsahovat nějaký zajímavý nápad na nějaký ruční výrobek. Tentokrát vás naučíme vyrobit krokodýla z korálků. :-) Také téma obrázkosoutěže je teď zajímavé, můžete nám nakreslit ilustraci z nějaké vaší oblíbené knížky! Tak si užijte naše březnové číslo! :-)

Míša Fehérová IX. A

 
 
 
 

Návštěva Vazební věznice

10.03.2015 20:58

V pátek 6. 3. navštívila skupina deváťáků Vazební věznici v Liberci. Prohlídka trvala téměř dvě hodiny a po celou dobu se nám velmi ochotně věnoval p. Porš, kterému tímto děkujeme za příjemné provázení a velmi zajímavé informace. Ihned po příchodu jsme prošli rentgenovou kontrolou a odebrali se do zasedací místnosti. Dozvěděli jsme se základní informace o historii i současnosti místní věznice, zhlédli fotografie areálu a jeho přestavby a nakonec přišla ta nejzajímavější část – prohlídka věznice. Měli jsme možnost vidět jednotlivé cely, další zázemí a protože jsme byli přítomni za plného provozu, nevyhnulo se nám ani setkání s několika vězni. Přestože prostředí nebylo nijak příjemné, odcházeli jsme velmi obohaceni a závan čerstvého vzduchu po tom co za námi zaklaply místní brány, jsme si užili víc než kdy jindy :)

Mgr. Ivana Kotíková (doprovázející učitelka)

 
 
 
 

Florbalové drama v Liberci

10.03.2015 12:53

Ve čtvrtek 5. 3. 2015 se chlapci ze 3. - 5. tříd vydali na florbalový turnaj do liberecké ZŠ Dobiášova. Jednalo se o základní skupinu, ve které se utkalo celkem 5 škol. K našemu velkému překvapení jsme domů odjížděli se zaslouženým vítězstvím. Asi nejlépe nám své pocity mohou sdělit přímo účastníci turnaje.

Jak se sportovní dopoledne odvíjelo nám popisuje Aleš Carda z 5. třídy.

"Když jsme přišli na základní školu Dobiášovu a prohlédli jsme si halu a soupeře, řekli jsme si, že to prohrajeme. Pak jsme měli první zápas se ZŠ Lužickou a nad nimi jsme překvapivě vyhráli 10:0. Po prvním zápase jsme se nasvačili a promýšleli další taktiku. Na druhého soupeře jsme nasadili brankaře Lukáše Ikera. Zápas s Osečnou  (to bylo největší drama v mém životě ) jsme nakonec  vyhráli 5:4. Po rozcvičení přišel třetí zápas s ZŠ Doctrinou. Po opět velmi dramatickém utkání jsme vyhráli 4:0. Pak přišel čtvrtý zápas s domácí Dobiášovkou. Nejspíš jsme se nechali trochu unést předchozími vítězstvími a taky jsme věděli, že postup máme jistý. Takže poslední zápas  jsme bohužel těsně prohráli 2:3, ale stejně jsme byli na celkovém prvním místě.:-) Když bylo vyhlášení, my už jsme byli v autobusu a jeli jsme domů. Autobus byl plný radosti."

Vítězstvím v základním kole jsme si zajistili postup do semifinále, které nás čeká opět v Liberci na ZŠ U školy. Držte nám pěsti, ať postoupíme i do finále.

Fotografie ze zápasů si prohlédnete ZDE.

Mgr. Helena Knoblochová (sportovní koordinátor na 1. stupni)

 

 
 
 
 

Nový kroužek – Netradiční sportovní hry

05.03.2015 19:27

Bränball, Lacros, Tchoukball, Fusvolejbal, Ultimate frisbee, Rugby, Diskgolf, Kroket, Ringo, Holomajzna a další.  O čem je řeč? Jsou to netradiční sporty, které nacházejí stále větší uplatnění. Nově i na naší škole! Nemáš v pátek po obědě co dělat? Chceš hrát nějakou sportovní hru, ale ty klasické tě nebaví? Tak je kroužek právě pro tebe.

Kdy? Každý pátek od 13:00.

Pro koho? Pro žáky od 3. do 9. třídy.

Nezávazná přihláška zde, nebo na dveřích kabinetu uč. Hodače.

P. S. Pokud chceš zjistit, jak se hry hrají, internet ti napoví. 

Mgr. Matěj Hodač (učitel tělesné výchovy)

 
 
 
 

Sběr papíru

04.03.2015 13:58

Dne 4.3.2015 jsme nechali odvézt další hromadu sběrového papíru - tentokrát jsme naložili přes 7 tun. Všem, kteří se podíleli na sběru i nakládání moc děkuji. Pořadí tříd zveřejňuji na stránce sběru.

Mgr. Dana Škodová (koordinátor sběru)

 
 
 
 
 

Cesty Tomáš Kubeše

04.03.2015 13:38

24.2.2015 se žáci 2. stupně měli možnost vydat na cesty s fotoreportérem Tomášem Kubešem. Šesťáci se vydali do Afriky, sedmáci a deváťáci na Sibiř a osmáci chvíli pobyli  "Tam na východě" v zemích jihovýchodní Evropy.

Své zážitky popsala děvčata ze šesté třídy:

V úterý 24.2. do naší školy přijel pan Kubeš, který 6. třídám povyprávěl o jeho návštěvě v Africe. V Africe samozřejmě nebyl jenom na chvíli, ale sám tam nějakou dobu žil. Procestoval ji skoro celou, ale nějaká místa ještě nenavštívil, ale zmínil se, že ho to ještě čeká. Žákům povyprávěl, co všechno tam zažil, jak vypadají zdejší lidé a jak chutná místní jídlo. Sice někoho pak přešla chuť na svačinu, když viděl, jak tam místní lidé vaří a hlavně, co tam jedí.Třeba jejich oblíbená lahůdka jsou maličcí červi. Když jsme uviděli fotky místních autobusů, žádné ČSAD. U nás se vztekáme, když musíme stát nebo když nemáme sedačku jen pro sebe. Zatím co u nich  sedí na jedné sedačce kolem šesti i více lidí.Takže až příště pojedete autobusem a budete muset stát, tak si na ně vzpomeňte! Během přednášky jsme se dozvěděli mnoho dalších zajímavých informací, proto se těšíme až nás pan Kubeš zase navštíví s další jeho procestovanou  zemí.

Karolína Hladká : Přesto mě Afrika táhne a zajímá i přes všechny červy a různé nemoce. Má totiž zajímavou historii, sice naše České republika taky, ale to jezase něco úplně jiného. A to že ráda cestuji, to mi nikdo nevymluví. Takže, kdo ví, třeba jednou Afrika přibude mezi mé navštívené země. A jsem zvědavá, s jakou zemí nás pan Kubeš překvapí příště. Moc mu za celou přednášku  děkuji a těším se na další.
Kateřina Dostálová: Přednáška se mi velice líbila. Nikdy by mě nenapadlo, že lidé v Africe žijí tak rozdílně, než my Evropané. A jak se tolik liší potrava od nás. Oni jedí to, co bychom my za žádnou cenu nedali do pusy. Za 2 vyučovací hodinyjsme se tolik o Africe dozvěděli. Velmi se těším na další přednášku s panem Kubešem. Určitě to bude zase velmi zajímavá země jako Afrika.

Mgr. Dana Škodová

Lyžařský výcvik 2/2015

03.03.2015 09:07

Parta šestnácti odvážlivců ze sedmých tříd se krásných pět dní zúčastnila lyžařského výcviku v Mladých Bukách v Krkonoších. Podmínky pro lyžování byly proměnlivé, ale i přesto se každý účastník zlepšil ve svých dovednostech sjezdového lyžování. Je třeba zmínit, že úplní začátečníci se dokázali přenést přes pocit, že lyžování nemůžou zvládnout, a na konci pobytu sjížděli všechny sjezdovky.

Každý večer děti čekala krátká přednáška týkající se lyžování či pobytu v horách, která plynule přešla do večerní zábavy. Děti hrály obratnostní hry, utkaly se v turnaji v "prší", na krátkou dobu se staly architekty staveb z tvrdých špaget či odhalovaly záhadu městečka, které napadli vlkodlaci. 

Děti také úspěšně odpověděly na otázky v závěrečném testu a poměřily se v lyžařských závodech ve sjezdu.

Fotogalerie

Mgr. Matěj Hodač, Helena Kaulfussová (instruktoři)

 
 
 

sběr papíru

26.02.2015 11:49

4.3.2015 vybíráme od 7:15 do 9:00 sběrový papír, během dopoledne proběhne jeho odvoz. Další sběrové dny proběhnou na konci března.

Mgr.  Dana Škodová (koordinátor sběru)
 
 
 

Co vím o vodě - III. A

22.02.2015 20:06

Ve čtvrtek 19. 2. měla III. A projektový den " Co vím o vodě ". Přemýšleli jsme, jestli známe nějaké písničky o vodě a zpívali jsme je. První úkol bylo nakreslit si kapku vody. S nimi jsme si zahráli koloběh vody v přírodě. Četli jsme články a předávali si informace. Vše jsme využili při výrobě knížky. Nakonec skupiny malovaly koloběh vody. Práce nás těšila.

Mgr. J. Pacltová ( tř. uč. )

 
 
 
 

využití sportovní haly 2014 - 2015

21.02.2015 19:03

SH 14-15.doc (30 kB)

 

ceník nájemného: cena zahrnuje spotřebu elek.energie, náklady na teplo,vodné a stočné, ohřev vody, náklady na údržbu a amortizaci, náklady na správní režii.

Cena za 1 hodinu užívání v zimním období ( 1.10. - 30.4. toho  daného roku )

do 10 účastníků - 300,-Kč                                                                       

do 50 účastníků -  400,- Kč  

nad 50 účastníků - 450,-Kč                                                                 

LETNÍ OBDOBÍ 1.5. - 30.9. 

   do 10 účastníků -  250,-Kč

   nad 10 účastníků - 300,-Kč

Rozměry sportovní haly Základní školy Český Dub - 35 x 28 x 8 m

K dispozici jsou šatny, sociální zařízení sprchy.

Cena nezahrnuje žíněnky, míče, atd.

 
 
 

Masopust

19.02.2015 21:48

V prvouce a ve vlastivědě poznáváme staré tradice, proto jsme náš další projekt věnovali zimním radovánkám v maskách - masopustu. Druháci a čtvrťáci v pondělí 16. a v úterý 17. února četli, kdy a jak masopust lidé dříve slavili, jak oslavy a průvody probíhaly, co o masopustu nesmělo chybět na stole,... V křížovkách jsme vyluštili názvy tradičních masopustních masek, četli jsme a odpovídali na otázky, naučili jsme se masopustní říkadla a básničky, počítali jsme masopustní slovní úlohy, zpívali a tančili jsme a na závěr jsme ve skupinkách odpovídali na testové otázky. Úterý bylo věnováno pečení vdolků a božích milostí v kuchyňce. Když těstíčka kynula, nezaháleli jsme a šli jsme do haly. Tam jsme v maskách tančili, hráli hry, dali jsme si masopustní rozcvičku, prostě jsme si řádně zadováděli. Pak jsme zase spěchali do kuchyňky, tam jsme všechno dopekli a moc jsme si pochutnali. Odpoledne si čtvrťáci nakašírovali masopustní masky a druháčci si vyrobili krásné masopustní klobouky. Masopust byl prima!    

Mgr. Martina Růžičková, Mgr. Kateřina Řídká, Milena Charvátová, Mgr. Blanka Hladká (třídní učitelky)

 
 
 

oblastní kolo KIN-BALLu

18.02.2015 15:45

Dnes od rána se konalo oblastní kolo KIN-BALLu ve sportovní hale základní školy. Celkem se zúčastnilo 11 družstev ( Liberec, Kamenický Šenov, Zákupy, Turnov, Český Dub ) ve třech věkových kategorií. Hlavní rozhodčí byla Alice Pauerová  z Hradce Králového. V kategorii III. ( 6.-7.tř.) se naše družstvo umístilo na 2.místě a postupuje na republikové finále do Prahy a ti starší ( 8.-9. tř.) ze šesti týmů na krásném 3.místě. Do Prahy postupují první dvě družstva a my doufáme, že dostaneme " divokou kartu " a do Prahy nás pojede velká skupina nadšenců KIN-BALLu. Turnaj byl ukončen ve 14.30 hod. předáním diplomů,pohárů, medailí a hlasitým pokřikem. Všem hráčům děkuji za vzornou reprezentaci školy a za velkou pomoc při přípravě a úklidu sportovní haly.   Helena Kaulfussová

Fotky jsou uloženy na: https://sportcdub.rajce.idnes.cz/

 
 
 
 

Sběr papíru

17.02.2015 14:51

V pátek 20.2. od 7:00 do začátku vyučování vybíráme sběrový papír.

Mgr. Dana Škodová (koordinátor sběru)

 
 
 

Exkurze na rybí líheň

13.02.2015 15:57

10. 2. 2015 navštívili žáci šestých tříd českodubskou rybí líheň. Současný předseda českodubských rybářů pan Václav Nedvěd žákům popsal činnost rybářského spolku a ukázal jim prostory rybí líhně, generační ryby a břehy rybníku. V klubovně jsme také měli možnost prohlédnout si v počítači fotografie ze tření ryb a z jiných líhní. Také jsem stihli vyplnit první část pracovního listu, takže pokračování povídání o rybách bude ve škole o přírodopise. Návštěvu nám trochu zkomplikoval výpadek elektrického proudu, ale nakonec jsme exkurzi absolvovali v plném rozsahu.

Mgr. Dana Škodová (učitelka přírodopisu)

Další fotografie jsou v naší fotogalerii.

 
 
 
 

Tématický týden s Boženou Němcovou ve III.A

12.02.2015 17:43

V pondělí jsme začali prázdninovým úkolem, měli jsme přečíst jednu pohádku od Boženy Němcové. Vyprávěli jsme si, co kdo přečetl. Úterý bylo ve znamení plakátů k našim pohádkám. Ve středu nám pomohl internet, hledali jsme informace o Boženě Němcové. A čtvrtek? Všechno jsme sepsali a nalepili, práce nám šla od ruky. Týden nám utekl jako voda. Foto najdete v albu III.A.

Mgr. Jitka Pacltová ( třídní učitelka III. A )

 
 
 
 

Seznam přijatých žáků do 1. tříd

11.02.2015 09:11

Vážení rodiče budoucích prvňáků,

na níže uvedeném odkazu si můžete prohlédnout seznam dosud přijatých žáků do prvních tříd podle registračních čísel, která jste obdrželi při zápisu ze dne 23. 1. 2015. 

Jsou zde uvedeny i informace pro rodiče dětí, kterým byl doporučen odklad školní docházky. 

SEZNAM přijatých žáků do 1. tříd

SEZNAM pdf

Žádost o odklad

Žádost o přijetí

 
 
 
 

Poznáváme rozmanitost života na zemi

08.02.2015 19:10
V lednu páťáci objevovali rozmanitý život na jednotlivých kontinentech. Poznávali  jednotlivé podnebné pásy... 
Učivo nás velmi bavilo, sledovali jsme zajímavá videa a filmy, prohlíželi jsme obrázky a četli texty z encyklopedií či jiných naučných knih, hráli jsme obrázková domina, plnili úkoly, hádali hádanky... Na závěr jsme vše shrnuli a graficky znázornili na mapě světa, vytvářeli jsme ve skupinách velké plakáty jednotlivých světadílů. Každý žák si vybral jedno cizokrajné zvíře a zpracoval o něm zajímavý referát. Všichni svou práci před třídou prezentovali, čímž jsme se dozvěděli mnoho nových a zajímavých informací ze života zvířat. 
Obrázky si můžete prohlédnout ZDE.
 
Mgr. Helena Knoblochová (třídní učitelka 5. třídy)
 
 
 
 
 
 

Zeměpisná olympiáda

03.02.2015 20:31

Ve dnech 28. a 29. 1. 2015 proběhlo školní kolo zeměpisné olympiády. Celkem se zúčastnilo 37 žáků ve 3 kategoriích. V kategorii A (6. třídy) zvítězil Adam Polcar, v kategorii B (7. třídy) Nela Tvrzníková, v kategorii C (8. a 9. třídy) Jan Styblík a druhé postupové místo obsadila Tereza Vondráčková. Vítězům gratulujeme k postupu do okresního kola, které se koná v úterý 17. 2. 2015 v Libereckém Babylonu a všem zúčastněným děkujeme za účast. Těšíme se zase za rok.

Mgr. Ivana Kotíková (učitelka zeměpisu)

 
 
 
 

Noc ve škole (28. - 29. 1.)

02.02.2015 20:23

Pravděpodobně napolsedy, než se rozejdou do různých škol, si mohli deváťáci užít noc pod střechou dubské základky. Uvařili si večeři, ne přímo podle zásad zdravé výživy - smažák a hranolky, ale možná o to více všem chutnalo. Na programu byl ping-pongový turnaj mezi Dominikem a panem ředitelem. Následovala trocha sportování v hale, film a nekončící povídání ve spacáku. Celou akci jsme uzavřeli snídaní.

Mgr. Petra Blahovcová (třídní IX. A)

 
 
 
 

Olympiáda v anglickém jazyce

02.02.2015 19:43

V pátek 23. ledna se konala soutěž o nejlepšího angličtináře ze 7., 8. a 9. ročníku. Do učebny dějepisu, největší učebny ve škole, se dostavilo 29 odhodlaných žáků. Absolvovali přiměřeně náročný test, který se skládal z části zaměřené na dovednosti poslechové, čtenářské a užívání správné gramatiky. 3 nejúspěšnější řešitelé z každého ročníku obdrželi diplom a ti, kteří obsadili 1. místo, dokonce předplatné anglického časopisu Drive. S potěšením jmenuji vítěze, a to z devátého ročníku Vojtu Hofmanna (pojede školu reprezentovat do okresního kola), Radka Tvrzníka a Filipa Vítka. Nějlepší angličtináři v 8. ročníku jsou: Tomáš Rybář, Martin Sluka a Anna Knéblová. Adéla Ruckerová, Pavla Dušková a Anna Vrátilová vyhrály mezi sedmáky. Ale pochvalu si rozhodně zaslouží všichni zúčastnění. Nebyla to vůbec žádná brnkačka.

Mgr. Petra Blahovcová (učitelka anglického jazyka)

 
 
 
 

Přemyslovci ve 4. ročnících

01.02.2015 20:44

Poslední lednový týden proběhly ve 4. ročnících projektové dny „Vláda nejvýznamnějších Přemyslovců“. Žáci pracovali ve skupinách, vyhledávali důležité události a informace ze života jednotlivých panovníků, které využili ke zpracování informačních plakátů. Poté své práce prezentovali ostatním spolužákům. Věnovali jsme se také románským stavbám, kreslili baziliky, rotundy a první středověké hrady. Na konci vyučování si žáci zahráli na rytíře a zakončili tak první pololetí tohoto školního roku.

Mgr. Blanka Hladká a Mgr. Kateřina Řídká (třídní učitelky)

 

 
 
 
 

Přihlášky vydány

29.01.2015 20:17

Upozorňuji rodiče žáků devátých tříd, že dnes společně s vysvědčením obdrželi žáci přihlášku na střední školy. Nezapomeňte si nejdříve přihlášku několikrát nakopírovat. Další instrukce k vyplnění naleznete v odkazu Kariérové poradenství. Ve středu 11. února 2015 od 13 hodin potvrdí přihlášky zaregistrovaným klientům MUDr. Jiří Martínek.

PaedDr. Pavla Pižlová (kariérový poradce)

 
 
 
 

Školní kolo biologické olympiády

29.01.2015 19:29

28.1.2015 proběhlo v učebně přírodopisu školní kolo biologické olympiády.  Zúčastnilo se jej 23 žáků v kategorii   6. - 7. tříd a 8 žáků v kategorii 8. - 9. tříd. Z mladších žáků byla nejlepší Lucie Pytlounová ze VI.B, ze starších žáků Matěj Tvrzník z IX.B. Výsledková listina je umístěna v sekci "soutěže".

Mgr. Dana Škodová (koordinátor soutěže na ZŠ Český Dub)

 
 
 
 

Keramika pro dospělé

28.01.2015 18:47

Školní klub při ZŠ Český Dub připravuje  kurz keramiky pro dospělé. Začínáme 10. 2. a čeká nás celkem 8 lekcí (končíme tedy 31. 3.). Scházet se budeme každé úterý od 16.30 do 18.30 ve školním klubu.

Cena kurzu je 700 Kč.

Přihlášky a další informace jsou k dispozici u Jany Havlíkové na telefonu 724 205 124.

Jana Havlíková (organozátorka kurzu)

 
 
 
 

Děti učí děti

26.01.2015 18:22

Vstřebávání nových informací a poznatků je určitě daleko příjemnější, když je zprostředkováno spolužáky, třeba i staršími a navíc pohlednými. Žákyně VIII. B Kateřina Forstová a Aneta Vrátilová v rámci projektu o Karlu Jaromíru Erbenovi přednesly žákům VI. A nejdůležitější údaje ze života a díla tohoto spisovatele. Podrobnější informace doplnili ještě Pavel Boháček a Daniela Pavelková z VIII.A. Starší žáci si vyzkoušeli, co obnáší vystoupení před publikem. A ti mladší se zase něco nového přiučili.

PaedDr. Pavla Pižlová (vyučující českého jazyka a literatury)

 
 
 
 

Čteme dětem v MŠ

26.01.2015 18:08

I v novém roce pokračuje projekt čtení dětem v mateřské škole. Jako první zahájila předčítání ve třídě Kytiček Aneta Vrátilová z VIII. B. Navázala tak na své předchůdkyně, Barboru Růžičkovou z IX. B a Kateřinu Šenberkovou z VIII. B. Všem dívkám to mezi dětmi slušelo a děti pozorně naslouchaly. Děkujeme paní ředitelce Marcele Sládkové za to, že umožnila děvčatům nahlédnout pod pokličku krásného povolání. Ve čtvrtek bude znovu předčítat Kateřina Šenberková.

PaedDr. Pavla Pižlová (třídní učitelka)

 
 
 
 

Zápis v pohodové atmosféře

25.01.2015 17:02

Dne 23. 1. 2015 proběhl na ZŠ Český Dub zápis do prvních tříd. Budoucí školáci předstoupili před pedagogické komise a prokazovali své znalosti, schopnosti a dovednosti. Paní učitelky a pan učitel připravili předškolákům pohodovou atmosféru, která jim pomohla odbourat přebytečný ostych a respekt a přiměla je k výborným výkonům. Mnohým se z učeben ani nechtělo. Těšíme se na vás, milí budoucí prvňáci!

Mgr. Jan Goll (ředitel školy)

Více fotek je v naší fotogalerii.

 
 
 
 

Hejtman Libereckého kraje Martin Půta v ZŠ Český Dub

25.01.2015 16:59

Dne 22. 1. 2014 navštívil hejtman Libereckého kraje Martin Půta společně se starostou města Český Dub Jiřím Milerem ZŠ Český Dub. Ředitel školy Jan Goll společně se svou zástupkyní Danou Škodovou a redaktorkou žákovského časopisu Tučňák Míšou Fehérovou provedli vzácnou návštěvu po areálu. Hejtman si poslechl ukázky z „Vánoční show“, zhlédl prezentaci o Velké Británii a s žáky si zahrál florbal ve sportovní hale. Vysoce ocenil schopnosti školy hledat šetrné formy začleňování handicapovaných žáků do hlavního vzdělávacího proudu.

Mgr. Jan Goll (ředitel ZŠ Český Dub)

 
 
 
 

Český Dub po Mnichovské dohodě v podání Martina Hesse

25.01.2015 16:55

Dne 20. 1. 2015 představil průvodce Podještědského muzea a komendy Martin Hess žákům 9. tříd Českodubsko v hitlerovské éře. Za podpory písemného archivního materiálu, dobových fotografií a hmotných sbírkových předmětů Podještědského muzea, s kterými se žáci během výkladu mohli seznámit, poukázal na tehdejší každodenní život. Lidé si museli zvykat na nové názvy ulic, na symboly Třetí říše dekorující oficiální místa ve městě a na novou státní identitu. Historická sonda do temného období regionu měla svůj význam a byla žáky oceněna potleskem.

Mgr. Jan Goll (ředitel ZŠ Český Dub)

Další fotografie jsou v naší fotogalerii.

 
 
 
 

Výsledky okresního kola dějepisné olympiády

22.01.2015 10:13

V úterý 20. ledna 2015 se uskutečnilo v budově Krajského úřadu v Liberci okresní kolo dějepisné olympiády. Za naši školu do tohoto kola postoupil Lukáš Bobek z IX.A. V této soutěži byl jeden z deseti úspěšných řešitelů a obsadil krásné 9. místo z celkem 35 nominovaných z jiných škol.

Gratulujeme.

Výsledková listina

Bc. Matěj Hodač (učitel dějepisu)

 
 
 

III.ročník KIN-BALLu v Zákupech

15.01.2015 22:37

Ve čtvrtek 15.1. odjelo 14 chlapců a dívek, tedy 2 družstva, do Zákup, abychom se zúčastnili dalšího ročníku KIN-BALLu . Byl to první turnaj v tomto školním roce, ale ne poslední. Ve středu 18.února 2015 se bude konat regionální kolo KIN-BALLu, s postupem na Mistrovství ČR, u nás ve sportovní hale základní školy. Pro některé naše hráče byl turnaj v Zákupech  první v životě. Z osmi družstev jsme se umístili na čtvrtém a šestém místě.

Foto je na: https://sportcdub.rajce.idnes.cz/KIN-BALL_14.1.2015_Zakupy/

Děkuji všem našim hráčům.

Helena Kaulfussová (trenérka)

Soutěž ve sběru pomerančové a citronové kůry

15.01.2015 14:55

Zahájili jsme již 5. ročník soutěže ve sběru sušené pomerančové a citronové kůry.
Uzávěrka soutěže je 30. dubna 2015.
Důležité: Z kůry je potřeba dobře odstranit zbytky dužniny - zejména u citronů, dobře usušit, zbytečně dlouho neskladovat doma, aby kůru nenapadli škůdci.
ceny: pomerančová kůra 10Kč/1kg
         citronová kůra 70Kč/1kg
Kůru vybírá paní učitelka Horáčková v 1. patře staré budovy nebo předejte třídnímu učiteli. Neváhejte a sušte! Nejlepší třídy a nejlepší sběrači budou opět odměněni. Za každý nasbíraný kilogram kůry dárek navíc - sáček semínek dle vlastního výběru. Loni jsme nasbírali celkem 141,63kg kůry, sběru se účastnilo celkem 64 dětí.
Překonáme loňský výkon? Zapojte celou rodinu!

Mgr. Věra Horáčková (organizátorka sběru léčivých bylin)

 

Den otevřených dveří 2015

13.01.2015 08:16

Ve čtvrtek 8. 1. 2015 se od 14.00 do 18.00 dveře naší školy otevřely pro veřejnost. Školu navštívilo téměř 300 malých i větších návštěvníků. A co je u nás čekalo? Prohlídka tříd na 1. i 2. stupni, prezentace zájezdu do Londýna, pokusy, občerstvení v kuchyňce, nahlédnutí do kabinetu přírodopisu, netradiční sporty v hale, dílničky pro děti, prohlídka školního klubu a družiny. Návštěvníci mohli využít průvodcovských služeb našich žákovských průvodců a průvodkyň. Na konci cesty účastníky čekal malý dáreček vyrobený ve školní keramické dílně. Z ohlasů je vidět, že se naše škola líbí a jsme rádi, že jsme mohli veřejnosti ukázat, jak se u nás v českodubské škole žije.

Mgr. Helena Knoblochová (spoluorganizátorka akce)

 
 
 
 

Autorské čtení s panem P. Holánem

11.01.2015 19:44

V úterý 6.1. a ve středu 7.1. nás navštívil pan Petr Holán, který nám představil svoji poslední knížku s názvem Poslední vyprávěnky čubičky Kvídy. Samozřejmě že nechyběla ani fenečka hrubosrstého jezevčíka, jménem Kvída, která příběhy dětem vypráví na dobrou noc. Pan spisovatel nám představil své knížky a svou fenku. Seznámil nás také trochu s "mysliveckou latinou" a povídal si s námi o zvířátkách. Potom nám přečetl jednu vyprávěnku o štěňátku Vašíkovi. Nechali jsme se unášet dějem příběhu a Kvída si zatím spokojeně spala. Po pohádce jsme panu Holánovi kladli dotazy, které se týkaly jeho života, knížek nebo jeho pejska. Protože jsme byli pozorní a milí posluchači, mohli jsme si na závěr pohladit Kvídu.

 Mgr. Kateřina Řídká (učitelka IV.A)

 
 
 
 

Naivní divadlo Liberec

11.01.2015 12:25

Dne 7. ledna se čtvrté třídy vypravily do Naivního divadla v Liberci. Po příchodu nás čekalo malé překvapení, poprvé jsme totiž zhlédli představení v malém sálku v 1. patře divadla, kam jsme se dostali po prolezení tunelem. Pohádka o Raškovi mohla začít. Byli jsme svědky napínavého příběhu lyžaře Jiřího, který chtěl získat olympijskou medaili. V závěru představení se mu to skutečně podařilo a my jsme se spokojeni vydali na zpáteční cestu.

Mgr. Hladká Blanka (třídní učitelka 4.B)

 
 
 
 

My tři králové...

10.01.2015 23:44

6. 1. se vystřídaly v koledování po městě čtyři trojice žáků 9. ročníků. Ráno se vydaly dvě skupinky do zasněžených ulic, každá do jiné části města. Okolo poledne se do kostýmů převlékly další dvě trojice. Byli jsme rádi, že se můžeme zúčastnit této známé charitativní akce. A tak se ve spolupráci s Oblastní charitou Liberec uskutečnila Tříkrálová sbírka i v Českém Dubu. Další podrobnosti můžete zjistit na stránkách  www.trikralovasbirka.cz/ .

Mgr. Petra Blahovcová (třídní IX. A)

 
 

Den otevřených dveří

08.01.2015 14:00

denod.pdf (567,8 kB)

 
 
 
 

První Tučňák roku 2015

08.01.2015 13:55

Ani jsme se nenadáli a už je tu nový kalendářní rok, s půlkulatou číslovkou na konci. A stejně jako vždy, i tentokrát vám začátek měsíce může zpříjemnit čtení našeho školního časopisu. V lednovém čísle si můžete přečíst co nám přejí členové pedagogického sboru, kdo si dává nebo nedává předsevzetí, co všechno se stalo v prosinci, do kterých kroužků mohou děti chodit... A tak bychom mohli pokračovat dále, ale určitě bude lepší si to všechno přečíst buď v tištěné verzi nebo si najít časopis na stránkách školy.

Přejeme vám příjemnou zábavu a samozřejmě i úspěšný vstup do roku 2015.

 

Váš Tučňák

 

 
 
 
 

PF 2015

23.12.2014 10:18

 
 
 
 

Překvapení pro 7. A

23.12.2014 09:50

Třída 7. A zažila dne 18. prosince 2014 během vánoční besídky velké překvapení. V průběhu připomínky tradičních svátečních zvyků ji zaskočila nečekaná návštěva. Jednatel firmy Lukovplast s r.o. Ing. Tomáš Lukeš a předsedkyně SRPDŠ při ZŠ Český Dub Iva Vondrušková žákům předali dar společnosti Lukovplast s r. o., značkový dataprojektor, plátno a držák projektoru; vše v hodnotě přes 20 000 Kč. Tímto počinem byla zahájena cílená koncepční podpora ZŠ Český Dub firmou Lukovplast s r.o.

Mnohokrát děkujeme.

Mgr. Jan Goll (ředitel ZŠ Český Dub)

 
 
 
 

Vánoční show

23.12.2014 09:47

Žáci I. stupně a speciálních tříd ZŠ Český Dub dne 17. 12. 2014 roztleskali přeplněnou sokolovnu. Mgr. Vladimír Lohnickij zrežíroval show žáků a učitelů, která pobavila, potěšila a především nadchla rodičovské publikum. Kombinaci mluveného slova, sborového a sólového zpěvu s hudebním doprovodem v žákovském podání doplnila taneční a pěvecká vsuvka pedagogů. Netradiční pojetí vánoční besídky pod taktovkou kolegy a téměř bezchybný výkon dětí slavily úspěch. Již nyní se těšíme na další podobnou akci.

Mgr. Jan Goll (ředitel ZŠ Český Dub)

 
 
 
 

Vánoce v Aréně

23.12.2014 09:45

Dne 17. prosince 2014 se žáci ZŠ Český Dub zúčastnili akce „Vánoce v Aréně“. Měli tak možnost v Home Credit Aréně v Liberci zhlédnout pásmo pohádek, hravou výuku angličtiny, exhibiční utkání Bílých tygrů, minizápas Basketbalového klubu Kondorů a krasobruslařské vystoupení BK Variace Liberec. Akce se uskutečnila za finančního přispění Města Český Dub, které uhradilo náklady za autobus.

Již nyní se těšíme na příští rok!

Mgr. Jan Goll (ředitel školy)

 
 
 
 

Opětovné shledání s uživateli DCA Hodkovice nad Mohelkou

23.12.2014 09:38

Dne 16. prosince 2014 zavítala do speciálních tříd naší ZŠ milá návštěva. Dorazila k nám skupinka uživatelů DCA Hodkovice nad Mohelkou, mezi nimiž byli někteří z našich bývalých žáků. Velmi potěšující zejména bylo, že se půda školy stala místem setkání a shledání lidí, kteří nemají stejné možnosti jako většina z nás, a přesto dokáží být milí, vtipní a naprosto bezelstní. Naši žáci měli pro návštěvníky připravený krátký program, do něhož se  spontánně zapojili i hosté. Další zábava pokračovala v uvolněné atmosféře, která byla podpořena připraveným občerstvením z kuchyně našich dětí, rozproudily se hovory s různými tématy. Došlo i na vzpomínky z doby, kdy dnes již dávno dospělí vzpomínali na léta strávená ve školních lavicích. Je příjemné  slyšet, že na tyto roky vzpomínají v dobrém a dodnes si uchovali v mysli pěkné zážitky spojené s děním právě u nás. Jelikož každá pochvala je nejen potěšující, ale zároveň i motivací pro další práci, tak moc děkujeme. Závěrem jsme si vzájemně předali  přáníčka a drobné dárky. K usměvavým výrazům v tvářích nezbývá než přidat ještě jednou díky a těšit se na další brzké shledání, které se uskuteční v novém roce a protentokrát to nebude u nás, ale právě v DCA Hodkovice nad Mohelkou.

Mgr. Renata Polcarová (třídní učitelka I. ST)

 
 
 
 

Firma Lukovplast spol. s r.o. se rozhodla pro koncepční dlouhodobou podporu ZŠ Český Dub

23.12.2014 09:36

Na základě představení vize vedení ZŠ Český Dub ředitelem Mgr. Janem Gollem jednatelům společnosti Lukovplast spol. s r.o. pánům Ing. Vlastimilu Lukešovi a Ing. Tomáši Lukešovi se zrodila koncepční spolupráce společnosti a klíčové výchovně-vzdělávací instituce regionu. Podpora firmy se zaměří zejména na IT techniku při výuce, pozitivní soutěživost žáků, rozvoj matematické a jazykové gramotnosti a podporu talentovaných a nadaných žáků.  

Děkujeme za spolupráci a podporu.

Mgr. Jan Goll (ředitel školy)

 
 
 
 

Českodubská Vánoční hůlka

23.12.2014 09:32

V sobotu 13. prosince 2014 ožila sportovní hala ZŠ Český Dub. Z blízka i daleka přijelo do Českého Dubu téměř 200 mažoretek, aby se zúčastnily soutěže „Českodubská Vánoční hůlka“. Tento již VII. ročník pořádal školní klub místní ZŠ, hlavní organizátorkou akce byla paní Helena Kaulfussová. Celé klání začalo slavnostním nástupem, při kterém soutěžící přivítal a popřál hodně štěstí nový ředitel ZŠ Český Dub Mgr. Jan Goll. Velmi dojemné bylo poděkování bývalých členů tanečního souboru ELÉV své trenérce Heleně Kaulfussové za její téměř třicetiletou práci v souboru. Soutěžní odpoledne se neslo v příjemné předvánoční atmosféře a díky mládí, překrásným kostýmům a povedeným choreografiím se bylo opravdu na co dívat. Mažoretky soutěžily ve třech disciplínách a 3 věkových kategoriích – děti, juniorky, seniorky. Celkem bylo k vidění 35 vystoupení, rozdáno 173 medailí, 22 vánočních balíčků a účastnických listů a velké množství diplomů. Závěrem zbývá poděkovat všem, kteří se na této akci podíleli – paní Janě Markovské, která tradičně peče pro všechny soutěžící i hosty vynikající věnečky, Janě Havlíkové za pomoc při přípravě soutěže, a partě bezvadných mladých lidí (bývalých žáků ZŠ Český Dub, kteří vždy a s velkou ochotou pomáhají tam, kde je třeba). Největší dík však patří paní Heleně Kaulfussové za její organizační um, elán a chuť připravovat podobné akce. Přestože bylo ohlášeno, že letošní ročník „ Českodubské Vánoční hůlky“ bude ročníkem posledním, věříme, že se i v příštím roce dočkáme pokračování.

Jana Havlíková (spoluorganizátorka akce)

 
 
 
 

"Než užiješ alkohol, použij mozek"

14.12.2014 22:00

V úterý 9. 12. uspořádala lektorka Mgr. Barbora Brodská z o.s. SANANIM pro žáky 7. tříd preventivní hodinu "Než užiješ alkohol, použij mozek". Společně s žáky diskutovali o nebezpečí alkoholu a jeho vlivu na náš organismus. Děkujeme za zajímavou hodinu a těšíme se někdy příště u jiného tématu. 

Mgr. Ivana Kotíková (metodik prevence)

 
 
 
 

Florbal v Osečné

14.12.2014 20:46

Ve čtvrtek 11. 12. 2014 se chlapci ze 4. - 5. tříd zúčastnili Vánočního florbalového turnaje v Osečné. Přivezli jsme domů zasloužené "stříbro". Kluci se s vervou vrhli do prvního zápasu s týmem Osečná A. Byl to velice napínavý souboj dvou silných týmů. Nakonec jsme jen těsně prohráli 3:4. S dalšími týmy z Kobyl, Žibřidic a Osečné B jsme pak už dokázali vždy vybojovat vítězství a oprávněně jsme se tedy nakonec radovali z 2. místa. Pyšně jsme si domů dovezli krásný pohár a  diplom. Obsah bonboniéry zmizel už hned v šatně:-) Nemohu nezmínit, že nejlepším hráčem celého turnaje byl vyhlášen náš hráč - Vojta Třešňák z 5. třídy. Radost byla veliká.  Zbývalo nám trochu času, než nám pojede autobus zpět do Dubu, tak jsme doplnili energii v místní cukrárně. Byla to sladká tečka za povedeným sportovním dnem. 

Mgr. Helena Knoblochová (sportovní koordinátor pro 1. stupeň)

Fotografie z turnaje si můžete prohlédnout ZDE.

 
 
 
 

II. A na návštěvě u rybářů

10.12.2014 22:25

 Středeční ráno 10. 12. bylo opravdu mrazivé. Stále jsme vyhlíželi sluníčko, které by mráz trošku zmírnilo, ale neukázalo se. Navlékli jsme na sebe teplé bundy, rukavice a čepice a vydali jsme se na rybárnu v Českém Dubu. Tam už na nás čekal pan Václav Nedvěd, který nás pozval na prohlídku líhně. Ukázal nám, jak rybáři pomáhají s rozmnožováním původního druhu pstruha potočního. Dozvěděli jsme se, že na podzim rybáři vyloví pstruhy z Ještědky a Rašovky a převezou je do líhně, kde pstruhy vytírají a poté se starají o plůdek a na jaře i o malé pstroužky. U nás by se sice dokázali rozmnožit sami, protože máme čistou vodu, ale naši rybáři dodávají malé rybky rybářům z krajů, kde se množení nedaří. Prohlédli jsme si také veliké pstruhy duhové. Už víme, že to není původní český druh, ale že je to ryba dovezená z Ameriky. S rozmnožováním musejí pomáhat rybáři, protože samotným se to v přírodě nedaří. Je to ryba určená především k jídlu. Na rybárně mají také kapry, na kterých si mnozí z nás o Vánocích pochutnají.

Návštěva rybárny byla velmi zajímavá. Moc děkujeme panu Václavu Nedvědovi za zajímavé povídání a budeme se těšit na jaro, kdy se půjdeme podívat na malé pstroužky.

Mgr. Martina Růžičková (třídní učitelka)

 
 
 
 

Matematický Dubák

10.12.2014 20:37

Ve středu 10. 12. uspořádala naše škola otevřené mistrovství v matematice pro žáky 8. tříd - Matematický Dubák.

Kromě 24 našich žáků se zúčastnili i zástupci devíti dalších základních škol Libereckého kraje. Účastníci se museli vypořádat se dvěma testy po dvaceti úlohách, obě části řešili po dobu 45 minut.

Z českodubských soutěžících se na 1. místě umístil Věroslav Šenberk, na 2. místě Tomáš Rybář a jako třetí Kateřina Sluková. Ze zástupců hostujících škol byl nejlepší Jaroslav Hořák ze ZŠ Oblačná, na 2. místě Josef Nagy ze ZŠ Pěnčín a jako třetí se umístil Karel Mikeš Vlasák  ze ZŠ Doctrina v Liberci. 

Vítězové se radovali z hodnotných cen - z fotoaparátů Canon, další úspěšní řešitelé si odnesli kalkulačky stejné značky.

Podle ohlasů účastníků se 1. ročník Matematického Dubáka vydařil a těšíme se na příští rok.

Mgr. Martina Pánková (organizátorka soutěže)

Další fotografie jsou v naší fotogalerii.

 
 
 
 

Adopce na dálku

09.12.2014 20:55

Ve čtvrtek 4.12. a v pátek 5.12. uspořádali žáci sedmých ročníků veřejnou sbírku na školné pro Ochienga z Keni. Sbírka spojená s prodejem vánočních přání, záložek a koček byla úspěšná, podařilo se vybrat celkem 3601 Kč. Poděkování patří nejen dětem, ale všem, kteří přispěli koupí některého výrobku. Další sbírka se uskuteční na jaře a věřím, že se nám podaří získat částku, která postačí na roční školné.

Mgr. Kateřina Kotrbatá (garant projektu)

 
 
 
 

Prosincový Tučňák

08.12.2014 21:40

A máme tu prosincový časopis Tučňák! Toto vydání je zaměřeno na výběr střední školy. Dozvíte se například, na jaké školy chodí naši bývalí žáci, jak probíhal podzim ve školní družině, představíme si i třídy 6. A, 6.B. Zjistíte, co se teď nosí, a hlavně jak jsme dopadli na soutěži školních časopisů v Brně . A aby toho nebylo málo, máme tu novou soutěž "Pravda nebo lež" . Tak ať se vám hezky čte náš školní časopis!

Anna Vrátilová (7. B)

 
 
 
 

Mikulášská návštěva

08.12.2014 20:32

Dne 5. 12. 2014 žáky ZŠ Český Dub navštívil Mikuláš se svou nadpozemskou partou – andělem, čerty a čerticemi. Spravedlnost se linula koridory i třídami školy. Hodní byli pochváleni, zlobiči po zásluze potrestáni, a když přislíbili polepšení, tak nakonec všichni odcházeli s dárečkem. Již nyní se těšíme na příští rok, obzvlášť na mimořádné improvizační schopnosti „našeho“ svatého muže. Děkujeme za nádhernou akci!  

Mgr. Jan Goll (ředitel školy)

Více fotografií je v naší fotogalerii.

 
 
 
 

Dubák přírodovědec

08.12.2014 20:22

Odpoledne ve středu 26. listopadu se v naší škole konala přírodovědná soutěž Dubák přírodovědec určená pro žáky 7. ročníku. Téma bylo: Parky a okrasné dřeviny. Žáci měli za úkol poznat, z jakých dřevin pochází vystavené plody, poznat stromy podle listů. Další úkoly se týkaly našich slavných parků jako je Průhonický park nebo Lednicko-valtický areál.  Nezapomněli jsme ani na náš českodubský park. A tak děti při svědomité přípravě na soutěž zjistily, co všechno v parcích roste, s jakými živočichy se tam můžeme setkat, a spoustu dalších zajímavých informací. Věděli jste třeba, že v našem parku u domu s pečovatelskou službou je vysazeno 52 různých druhů dřevin?
Snaha dětí byla po zásluze odměněna. První cenu – kompaktní fotoaparát značky Nikon získala Julie Müllerová, druhou cenu – knihu Jak pracuje lidské tělo si vysloužila Kristýna Hlubůčková a 3. cenu – knihu Zajímavosti a rekordy ze světa přírody obdržel Karel Daneš. Rádi bychom, aby se tato soutěž stala pro žáky sedmého ročníku tradicí a příští rok jsme se při řešení dalších přírodovědných úkolů sešli i s žáky z jiných škol.

Mgr. Věra Horáčková (organizátorka soutěže)

Další fotky jsou v naší fotogalerii.

 
 
 
 

Pejsek a kočička v podání žákyň 8. ročníku

08.12.2014 20:14

Žákyně 8. ročníku pod vedením paní učitelky Mgr. Petry Blahovcové si na mikulášskou show pořádanou Podještědským muzeem a knihovnou připravily „divadelní“ ztvárnění jednoho z příběhů Povídání o pejskovi a kočičce. Pestrý program tak doplnily svým pojetím klasické pohádky Josefa Čapka. Za svůj výkon byly obdarovány nejen úsměvem a potleskem přítomného dětského osazenstva, ale také kosmetickými balíčky, které dívkám věnovala firma Drogerie a kosmetika Marie Janečková.  Paní Janečkové děkujeme a zároveň se těšíme na další spolupráci školy a knihovny!

Mgr. Jan Goll (ředitel školy)

Další fotky najdete v naší fotogalerii.

 

 
 
 
 

Show DRUM-IN

08.12.2014 20:07

V úterý 25. listopadu nás čekala v místním kině bubenická show DRUM IN. Hlavním interpretem byl bubeník Miloš Dvořáček, který se profesionálně zabývá hrou na bicí a perkusní nástroje více než dvacet let. V poslední době spolupracoval s českou hudební špičkou všech žánrů, osvojil si tak bohatou škálu přístupů k populární, jazzové, klasické i alternativní hudbě. V současné době se věnuje kromě autorské hudební produkce i edukativním projektům. Projekt DRUM IN je syntézou zábavy a výchovy. Nenásilnou formou se posluchači seznámí s původem hudebních žánrů současnosti, jako jsou HIP HOP, beatbox atd., které jsou oblíbené hlavně u dospívajících. Naši žáci byli okamžitě vtaženi do víru rytmu africké hudby. Měli možnost vyzkoušet si roli zpěváka, bubeníka i tanečníka. Tanečníků bylo v závěru show tolik, že se nemohli vejít na podium. Do společného rytmu jsme se dostali opravdu všichni a tuto bubenickou show jsme si opravdu užili.

Mgr. Kateřina Řídká (učitelka 4. ročníku)

 
 
 
 
 

Andělská škola

07.12.2014 22:34

Adventní čas je tu, proto začínáme slavit naše nejkrásnější svátky. 5. prosince nás opět navštívila známá trojice Mikuláš, anděl a čert (teda čertů bylo víc), ale my jsme se letos báli jen trošku, protože jsme byli také andílci. V pátek se naše třída změnila v andělskou školu. Nejdříve se andílci museli naučit kouzelnou formulku a odříkat ji zpaměti při odemykání andělské brány. Pak už se brána otevřela a andílek mohl vstoupit do andělské školy, kde už na něj čekal první úkol, vyrobit si obláček. Když se do školy dostali všichni andílci, vyučování začalo naplno. Každý andílek dostal andělské vysvědčení, na které sbíral razítka za každý splněný úkol. Mohl si vybrat čtení, psaní, počty, tvořivost, obratnost a hodnotilo se také chování. Nejúspěšnější andělé byli odměněni. Největší úspěch měla disciplína andělské obratnosti – pojídání zavěšené sušenky. Celé dopoledne nám vyhrávala andělská hudba a všem nám bylo přímo andělsky.

Děkuji všem rodičům za přípravu převleků a klíčků, a pokud si budete chtít prohlédnout fotky, podívejte se do fotogalerie třídy II. A.

Mgr. Martina Růžičková (třídní učitelka)

DEN S ČERTEM VE 4.B

07.12.2014 20:01

V pátek  5. prosince se naše třída změnila v bandu neposedných čertíků. Hned ráno jsme se navzájem seznámili se svými čertíky, které jsme měli za domácí úkol namalovat a následně i popsat. Někteří žáci si s úkolem dali opravdu velkou práci a vznikly tak krásné práce.  Poté následovalo tvoření postaviček Mikulášů.  Dověděli jsme se i něco málo o jeho historii a pak už netrpělivě vyčkávali jeho příchod. Děvčata byla Mikulášem  pochválena a chlapci naopak pokáráni. Nakonec jsme přednesli básničku a dostali i sladkou odměnu. Další hodinu jsme se odebrali do haly, kde jsme se řádně unavili a poslední část pátečního dopoledne patřila módní přehlídce a sladké svačince, kterou pro nás připravila paní Kostelecká. Moc děkujeme. Pochvala patří i všem rodičům, kteří svým dětem pomohli s přípravou kostýmů. 

Mgr. Blanka Hladká (třídní učitelka)

 
 
 

Páťáci ve VESMÍRU

07.12.2014 18:57

V úterý 2. 12. jsme měli projektový den na téma VESMÍR. První tóny hudby z vesmíru nás přenesly do říše fantazie, zavřeli jsme si oči a představili si, jak letíme raketoplánem a okouzleni sledujeme krásy vesmíru. Pak jsme se vrátili zpátky do třídy a  společnými silami jsme vytvořili myšlenkovou mapu a zjistili jsme, že toho o vesmíru víme už poměrně hodně. Poté jsme měli společnými silami ve skupinách vytvořit mimozemšťany. Pustili jsme si video o velkém třesku. Vypracovali jsme vesmírné úkoly z matematiky a českého jazyka. Lámali jsme si hlavičky nad vesmírnými chytáky.V další části dne jsme se ponořili do naučných knih a encyklopedií a ve dvojicích jsme zjišťovali nové a zajímavé poznatky o planetách, Slunci, letech do vesmíru a o starých astronomech. Každá dvojice pak vytvořila plakáty o svém tématu  a během týdne jsme je prezentovali. Zjistili jsme, že není jednoduché z knížek vybrat to nejdůležitější, co by druhé zaujalo. A že je také nelehké mluvit o tématu třeba několik minut. Ale právě takové aktivity nás to učí. Velkou pochvalu si zaslouží Jindra Rybář a jeho rodiče. Společně doma vyrobili krásný pohyblivý model sluneční soustavy a darovali nám jej do třídy. Moc děkujeme. 

Mgr. Helena Knoblochová (třídní učitelka)

Fotografie si můžete prohlédnout ZDE

 
 
 
 

Semifinále ve florbale

07.12.2014 15:17

Chlapci 8.–9. ročníků se  1. prosince zúčastnili semifinálové skupiny ve florbale v libereckém Sport parku. Čekali je již náročnější soupeři ze Základních škol Ještědská a Barvířská a Gymnázia F. X. Šaldy. Bohužel soupeři byli lepší jak v útoku, tak i v obraně, a byli také disciplinovanější, proto slavili vítězství. Tým naší základní školy uhrál pouze remízu s Gymnáziem F. X. Šaldy.

Chlapci 6.–7. ročníků se 5. prosince zúčastnili rovněž semifinálové skupiny ve florbale na stejném místě. Tentokrát se utkali s týmy Základních škol Lesní a U Školy a Gymnáziem Jeronýmova, nicméně ani na jeden tým výkonnostně nestačili a prohráli.

Přesto patří dík všem reprezentantům školy a pevně věřím, že v dalších letech se podaří "uhrát" lepší výsledky.

Bc. Matěj Hodač (učitel tělesné výchovy)

 
 
 
 

Přednáška pro rodiče vycházejících žáků

07.12.2014 12:13

Připomínám rodičům, že dne 16. prosince 2014 se od 15 hodin koná přednáška o průběhu přijímacího řízení. Více na stránkách kariérového poradenství. 

PaedDr. Pavla Pižlová (kariérový poradce)

 
 
 
 

Výsledky Olympiády z českého jazyka 2014

07.12.2014 11:59

Školního kola Olympiády z českého jazyka se zúčastnilo 18 žáků z osmých a devátých tříd naší školy. Vítězství patří letos pouze dívkám, 1. místo Michaele Kovaříkové z IX. A, druhé místo vybojovala Aneta Vrátilová z VIII. B a třetí místo obsadila loňská vítězka soutěže Michaela Fehérová z IX. A !Všem soutěžícím děkujeme za účast a snahu a vítězkám gratulujeme. Michaela Kovaříková a Aneta Vrátilová postupují do okresního kola soutěže, které se koná 5. února 2015 v Liberci.  

PaedDr. Pavla Pižlová a Mgr. Kateřina Kotrbatá (koordinátorky soutěže)

 
 
 
 

Matematický Dubák

05.12.2014 16:42

Ve středu 10.12.2014 uspořádá naše škola otevřené mistrovství v matematice pro žáky 8. tříd Matematický Dubák. Soutěže se zúčastní i děti z dalších základních škol Libereckého kraje.

Mgr. Martina Pánková (koordinátorka soutěže)

 
 
 
 

Úterý 25. listopadu: Návštěva KNIHOVNY

04.12.2014 12:37

Vypravili jsme se do knihovny, abychom se začetli do knížek s vánoční tematikou, vždyť již v neděli začíná adventní čas. Paní knihovnice  Alena Tvrzníková pro nás měla opět připravený velice hezký program. Tentokráte jsme se rozdělili do skupin a hledali jsme správný text k dané ilustraci. Dále jsme skládali dětské básničky a také recepty na dětská jídla. Vymýšleli jsme také správný název jednotlivých pokrmů. Ne všechny skupiny byly úspěšné. Je vidět, že příprava jídla není pro každého úplnou samozřejmostí. Na závěr skupinové práce jsme vyplňovali vánoční kvíz. Jednotlivé skupiny pak byly odměněny malou sladkostí. Pak již nezbývalo nic jiného, než si vybrat tu správnou knížku a začíst se do ní. Z knihovny jsme odcházeli s malým dárečkem a pocitem, že se do knihovny  opět brzy vypravíme. Děkujeme paní Tvrzníková.
Mgr. Kateřina Řídká (třídní učitelka IV. A)

 
 
 
 

Celorepublikové finále školních časopisů

04.12.2014 12:32

Minulý školní rok jsme se s naším časopisem zúčastnili krajského kola soutěže Časopis roku v Praze. Byli jsme tam velice úspěšní! Vyhráli jsme ve všech 5 rubrikách. Postoupili jsme do celorepublikového kola, které se konalo 1. 12. v Brně. Na pár řádcích vám popíšu naši cestu.
Abychom stihly vlak do Pardubic, který jel v půl 5 z Hodkovic, musely jsme vyjet už ve 4 ráno. Pro nás to byl velký nezvyk.  Byla už strašná zima, ale hezké bylo, jak jsme z vlaku viděly všechny krásně osvícené domy a celou tu Vánoční výzdobu. Bohužel cestou jsme nabraly zpoždění a přestup na další vlak v Pardubicích jsme nestihly a musely půl hodiny čekat. Daly jsme si snídani a nasedly do luxusnějšího vlaku, který jel rovnou do Brna a my tím dohnaly čas ujetého vlaku. Cestou jsme se i trochu prospaly, za což jsme byly moc rády. V Brně jsme si nejdříve musely koupit lístky na tramvaj. Naštěstí paní učitelka Tichá věděla, jak na to. My s holkama bychom se daleko nedostaly.
Vystoupily jsme a rychle pospíchaly na střední školu polytechnickou, kde se celá soutěž odehrávala. Paní na školní „recepci“ nás přivítala, my jsme si odložily bundy a spěchaly jsme do místnosti, kde to všechno začínalo. Pan pořadatel Petr Kantor nás všechny pozdravil a pochválil, že jsme se dostali až sem! Pak jsme si měli vybrat workshop, kterého bychom se chtěly účastnit. My jsme měly „Novinařinu v praxi“. Paní Táňa nám vyprávěla o svých začátcích v psaní do časopisů a vlastně nám celou hodinu povídala o tom samém. Možná, že kdybychom si vybraly jiný workshop, užily bychom si to víc. Paní učitelka měla workshop pro pedagogy.
Ve 12 hodin jsme dostaly oběd. Byla to bageta a pití. V jednu hodinu začal TEN velký okamžik – vyhodnocení. Nejprve se vyhodnocovaly časopisy z 1. stupně, poté první a druhý stupeň a pak naše kategorie pouze 2. stupeň. Vždy, když pan pořadatel řekl: „ …vyhrává časopis…“ jsme byly hrozně nervózní. Náš školní časopis Tučňák zabodoval ve dvou rubrikách. Získali jsme 4. místo za webové stránky a úžasné 2. místo za grafiku časopisu. Jsme na to moc hrdí, protože přeci jen šlo o celostátní finále, ve kterém soutěžily nejlepší školní časopisy z celé ČR. A že jich bylo, hned 35. Počkaly jsme do ukončení soutěže a spěchaly domů…
Venku bylo nechutně! Sněžilo, pršelo, mrzlo a to všechno dohromady. Tramvají jsme se přesunuly ke stanici Student Agency a nasedly na autobus do Prahy. Tato agentura, jak někteří víte, má dobré autobusy.  V nabídce mají různé nápoje a díky tabletům umístěných na předním sedadle jsme mohly zhlédnout film, seriál nebo poslouchat hudbu. Ještě, že tak! Na této trase jsme měly zpoždění 1,5 hodiny! Zkazilo nám to všechny plány. Musely jsme si sehnat jiný autobus ve směru Praha - Hodkovice nad Mohelkou. Měly jsme štěstí a další autobus nám jel už za hodinu.
V Praze jsme musely jet ještě 9 stanic metrem, než jsme se dostaly na Černý most, kde jsme nastupovaly na další autobus. Daly jsme si pizzu k večeři a konečně vyrazily domů! V Hodkovicích jsme vystupovaly jako jediné. Hned jsme naskočily do auta a rychle vyrazily domů… Domů jsme se dostaly ve 20:30. Trošku jsme si tento výlet prodloužily, ale stál za to. Náš úspěch budeme oslavovat ještě dlouho! Moc děkujeme paní učitelce Tiché, že to s námi vydržela!!
Bára Růžičková IX. B

 
 
 
 

Filmové žánry v podání Cyrila Podolského

02.12.2014 21:27

 Režisér a scénárista Cyril Podolský, autor známého animovaného seriálu Krysáci, navštívil naši školu s pořadem Filmové žánry. Pořad viděli žáci 7., 8. a 9. ročníků. Na ukázkách z různých slavných filmů demonstroval, jak film působí na diváka, jak filmaři dosahují svých záměrů. A jak se pořad líbil našim deváťákům? 

"Beseda se mi líbila. Nejzajímavější byly asi úryvky z filmů. A nejzábavnější bylo, jak si pan Podolský vybral někoho, aby mu popsal Červenou karkulku."     Vlastimil Tvrzník

"Beseda se mi líbila. Je vidět, že se tím pan Podolský opravdu zabývá. Měl připravené pěkné ukázky a řekl nám i hodně o historii filmu. Myslím, že pro všechny to bylo velice přínosné :)."        Tereza Vondráčková

"Přednáška se mi líbila a byla zajímavá. Nejvíce se mi líbilo, jak nám pan Podolský ukazoval ve filmové ukázce, jak se mění rysy jednotlivých postav."    Radek Tvrzník

Mgr. Petra Blahovcová

Fotogalerie
 
 
 
 

Hour of Code

02.12.2014 13:28

Milí příznivci informatiky, příští týden se zapojíme do celosvětové akce Hour of Code - Hodina programování, abychom si vyzkoušeli, jak naučit počítač, aby dělal to, co chceme. Začátky zvládnou i naši nejmladší žáci. Více informaci najdete na adrese https://hourofcode.com/cz. Všem přeji hodně zábavy a poučení.

Mgr. Kateřina Eichlerová (ICT koordinátor)

 
 
 
 

Adventní kalendář

02.12.2014 11:50

Ve III. A jsme si vyrobili advetní kalendář, vymysleli si úkoly a každý den nás jeden čeká. Očekávání je každé ráno veliké. Co budeme muset splnit? Třeba dnes jsme hráli plácanou.

Mgr. Jitka Pacltová (třídní učitelka)

 
 
 
 

Příprava na advent

01.12.2014 20:01

V pátek 28.11.2014 jsme se v I.ST začali připravovat na advent. Ale ne tak, jak jsme zvyklí, že bychom si jen povídali a snažili se něco o adventu dovědět. Cílem našeho dopoledního snažení bylo vyrobit adventní věnce. Všichni žáci pracovali s chutí a s nadšením, většina dětí pracovala samostatně, jen ti nejmladší tvořili s malou dopomocí. Výsledky našeho snažení stály za to. Shodli jsme se na tom, že si podobnou akci určitě zopakujeme.

 Mgr. Renata Polcarová (třídní učitelka)

Další fotky jsou ve fotogalerii.

 
 
 
 

Vyprávěli jsme o Londýně seniorům

27.11.2014 21:35

Žákovský pořad o Londýně, který měl předpremiéru v pátek pro 2. a 3. třídy, byl v úterý 25. 11. představen v Domě s pečovatelskou službou. 7 komentátorů  - Bára Růžičková z 9.B, která celým poředem provázela, Tom Rybář a Honza Vodnárek z 8.B, Natálka Myšková a Bára Trejtnarová ze 7. ročníků, Kačka Dostálová a Kája Hladká ze 6.A přisli po odpoledním vyučování představit svůj pořad seniorům. Tentokrát bez powerpointové prezentace, pouze s plakáty. Po připravené části, kdy komentátoři seznamovali podrobně s tématy, jimž byly věnovány jednotlivé plakáty, přišla na řadu diskuze. Z komentátorů opadla počáteční nervozita a s potěšením odpovídali na četné dotazy seniorek. Několik plakátů žáci nechali viset v jídelně k podrobnějšímu seznámení. Podle ohlasů se pořad líbil. To jsme rádi.

Mgr. Petra Blahovcová (vedoucí projektu)

Fotogalerie

 
 
 
 

Adopce na dálku

27.11.2014 18:27

Tak jako každým rokem, i letos pořádají žáci 7. tříd veřejnou sbírku, jejíž výtěžek je určen na školné pro Ochienga z Keni. Ve čtvrtek 4. prosince proběhne sbírka v budově školy (o přestávkách v 1. patře), v pátek 5. prosince na náměstí. Děti budou prodávat vánoční a novoroční přání za 20 Kč, kočičky za 20 Kč, knižní záložky za 5 - 10 Kč a plechovky na tužky za 5 Kč.

Mgr. Kateřina Kotrbatá (garant adopce na dálku)

 
 
 
 

Olympiáda z českého jazyka

27.11.2014 17:02

Ve středu 3. prosince 2014 od 10:30 hodin se koná  v učebně s interaktivní tabulí ve 2. patře školní kolo Olympiády z českého jazyka pro žáky osmých a devátých tříd. Přihlášky přijímá do pátku 28. 11. 2014 p. uč. Pižlová.

PaedDr. Pavla Pižlová (učitel českého jazyka)

 
 
 
 

Skupinová práce ve III. A

26.11.2014 20:49

V pondělí nás čekala skupinová práce, týkala se hlavně angličtiny. Naším úkolem bylo složit rozstříhané slovo a vystříhat vše, co se k němu vztahuje. Bylo to náročné, zvlášť když nikdo nevěděl co skládá. Jedné skupince jsme museli trochu pomoci. Potom nás čekal list s matematikou. Pokud se nám podařilo vše správně vypočítat, našli jsme slovíčka z angličtiny a pěkně si je zopakovali.

Nejlepší větou na konci dne bylo: " To už je konec ? ". Další fotky naleznete na stránce třídy III. A.

Mgr. Jitka Pacltová (třídní učitelka)

 
 
 
 

Školní závody ve sportovním lezení

25.11.2014 20:44

Naši lezci Nela Tvrzníková ze VII. B a Matěj Tvrzník z IX. B se zúčastnili školních závodů v lezení na obtížnost v Újezdu nad Lesy. Lezli tři kvalifikační cesty, kde oba dva dolezli do posledního chytu a do finále postupovali z prvního místa. Matěj dolezl ve finálové cestě 3 chyty pod TOP (poslední chyt cesty) a Nela suveréně i finálovou cestu topovala. Matěj skončil na druhém místě a Nela, loňská mistryně ČR, opět zvítězila. 

Mgr. Lenka Tichá

 
 
 
 

Žáci provázeli muzeem a komendou

25.11.2014 17:57

Základní škola ve spolupráci s Podještědským muzeem připravila pro žáky 6.–8. tříd dobrovolný projekt „Průvodcuj i ty!“. Přihlášení žáci si mohli vyzkoušet své schopnosti a vědomosti před publikem svých rodičů a známých.

Akce představovala skvělou možnost, jak překonat trému a prezentovat svou práci. Příprava na tento projekt byla dlouhodobější. Žáci si prošli muzeum a komendu, vybrali si určitý tematický celek výstavy a ten zpracovali ze svého pohledu. Svědomitou přípravu žáci konzultovali se svým učitelem dějepisu i s průvodcem Martinem Hessem. Rozsah nastudovaných vědomostí přesahoval u většiny mladých průvodců běžný rámec školních znalostí a schopnost předat nastudované informace návštěvníkům překonala očekávání.  Prohlídky se zúčastnilo více jak padesát lidí, což organizátory mile překvapilo.

Poděkování patří průvodci muzea Martinu Hessovi, všem rodičům a známým, kteří přišli podpořit své ratolesti, a samotným dětem za skvěle zvládnutou práci. Spolupráce těchto institucí se osvědčila, a proto se zájemci mohou těšit na další podobné akce.

Fotogalerie

Bc. Matěj Hodač (učitel dějepisu)

 
 
 
 

Harmonizační den pro 5. třídu

25.11.2014 17:51

V pátek 21. 11. přišel do naší třídy pan Petr Šolc, školní psycholog. S ním do naší třídy přišla pohoda a harmonie. Celý den jsme strávili v kruhu. Kruh nám velmi svědčil. Povídali jsme si, hráli si, přemýšleli, plnili teambuildingové úkoly a vzájemně se blíž poznávali i vyznávali z našich pocitů a citů. Myslím, že naší třídě tato "terapie" pomohla k vytvoření lepších vztahů a snad nám ta skvělá kamarádská nálada vydrží (minimálně) až do konce roku. Děkuji panu Šolcovi a taky Vám všem, děti. Jste skvělí.

Mgr. Helena Knoblochová (třídní učitelka)

Fotografie si můžete prohlédnout ZDE
 
 
 
 

Pořad o Londýně - předpremiéra

23.11.2014 22:21

V pátek 21. 11. byla završena práce dvou desítek účastníků zářijového zájezdu do Londýna. Žáci si připravili powerpointové prezentace, vytvořili plakáty a sedm nejstatečnějších si sestavilo průvodní slovo k pořadu. Na první vyučovací hodinu jsme pozvali druhé třídy a 3. A do učebny Pohádka. Vyprávění o zájezdu a spoustu zajímavých informací o londýnských pamatkách žáci prokládali otázkami a správné odpovědi odměňovali bonbónky. Druháci a třeťáci odcházeli spokojení, doufejme, že ne jen díky bonbónkům, ale i kvůli pořadu, který se jim líbil. Byli jsme moc rádi, že jsme si mohli pořad vyzkoušet v předpremiéře pro malé spolužáky. Teď už jen vychytáme drobné chybičky, vypustíme bonbónové odměny a v úterý vystoupíme s naším pořadem o Londýně v Domě s pečovatelskou službou.

Mgr. Petra Blahovcová (vedoucí projektu)

Další fotky najdete v naší fotogalerii.

 
 
 
 

Projektový den na SPŠ stavební

21.11.2014 16:15

V rámci širší přípravy na budoucí povolání a na další studium navštívili žáci osmých tříd s paní učitelkou Mgr. Zdenou Růžičkovou a PaedDr. Pavlou Pižlovou Střední průmyslovou školu stavební v Liberci. Středoškolští profesoři si pro naše žáky připravili velmi zajímavý program.

Dne 19.11. 2014 jsme se zúčastnili projektového dne na Střední průmyslové škole stavební v Liberci. Ve škole jsme trávili celé dopoledne. Na úvod nás rozdělili do čtyř skupin a každá skupina dělala 2 aktivity. V naší skupině jsme nejdříve dostali plánek školy a pásmo. S těmito pomůckami jsme museli hledat indicie, podle kterých jsme našli odměnu. Naše čtyřčlenná skupina vyhrála, takže jsme dostali největší odměnu, ale ani ti, co s hledáním skončili později, nezůstali bez sladké odměny. Poté jsme se dozvěděli něco o vyměřování. Ve druhé části programu jsme se přesunuli k počítačům. Tam jsme na mapách hledali různá místa a informace o nich…. Třetí a čtvrtá skupina stavěla mosty ze špejlí. Výsledné výtvory byly podrobeny zátěžové zkoušce a chvílemi to bylo pěkně napínavé... Posléze v počítači navrhovali vlastní dům. Tím jsme náš program uzavřeli a usoudili jsme, že je to hezká škola. Jenže pro nás asi trochu náročná!

Tomáš Rybář (žák VIII. B)

Další fotky jsou v naší fotogalerii.

 
 
 
 

Šplh Sněžka–Mt. Blanc–Everest

20.11.2014 17:00

Akce, při které mají školní expedice za úkol našplhat počet metrů rovnající se nadmořské výšce Sněžky, Mt. Blancu nebo Everestu - tedy nejvyšších vrcholů Česka, Evropy a světa.

Kam až se výprava dostane? Kdo vyšplhá nejvíce metrů? Nepřekvapí je podmínky ve výškových táborech a vydrží výstup?

Chceš výpravě pomoct? Tak neváhej! Nejbližší termíny výstupů jsou čt 27. 11. a čt 11.12. 12:15 až 12:40 (před odpoledním vyučováním) v hale školy.

Odměnou je přespání ve sportovní hale.

Dosavadní výkony jednotlivých členů expedice a jejich vývoj můžeš sledovat v sekci Aktivity-Sport

Bc. Matěj Hodač (učitel tělesné výchovy)

 
 
 
 

Den svatého Martina

18.11.2014 15:42

Přestože 11. 11. ani letos nepřijel Martin na bílém koni, my jsme si jeho svátek náležitě užili. Povídali jsme si a skládali pranostiky, které se k tomuto dni vztahují, doplnili jsme je ilustracemi. Nejvíce nás zaujala legenda o svatém Martinovi, kterou jsme si přečetli. Dozvěděli jsme se, kdy se Martin narodil a kde, že se stal vojákem a vždy jezdil na svém bílém koni. Byl to dobrosrdečný člověk, který myslel nejen na sebe, ale hlavně na ostatní. Z toho bychom si všichni měli vzít příklad. Také už víme, proč se pečou svatomartinské husy a makové rohlíčky. Legendu jsme zkusili ztvárnit formou leporela či komixu. Zjistili jsme, že to není úplně jednoduchá práce. Odpoledne jsme malovali Martina a jeho bělouše a druháci si připravili lampiony na večerní Slavnost světla.

Fotografie si můžete prohlédnout ve fotogaleriích tříd II. A a IV. A.

Mgr. Martina Růžičková a Mgr. Kateřina Řídká (třídní učitelky)

 
 
 
 

Bobřík informatiky

14.11.2014 10:40

Od středy se celkem 35 žáků 4. až 8. ročníků zúčastnilo mezinárodní soutěže Bobřík informatiky. Čekaly je úlohy, které prověřily jejich logiku a znalosti informatiky. Úlohy nebyly jednoduché - o to větší radost mám z úspěšných řešitelů. Maximální počet bodů, které mohli soutěžící získat, byl v kategoriích Kadet a Benjamin 240 bodů a v kategorii Mini 192 bodů.

V kategorii Mini v pátek soutěžilo 9027 soutěžících. V kategorii Benjamin ve čtvrtek soutěžilo 11958 soutěžících. V kategorii Kadet ve středu soutěžilo 10523 soutěžících.

kategorie Kadet (8. a 9. ročník): Daniela Pavelková (172 b.), Jan Vodnárek (150 b.) a Jana Gärtnerová (148 b.)
kategorie Benjamin (6. a 7. ročník): Lucie Pytlounová (240 b. = plný počet) a Pavla Dušková (172 b.)
kategorie Mini (4. a 5. ročník): Michaela Kovářová (157 b.), Jakub Švarc (157 b.), Jindřich Eichler (145 b.), Lucie Rybářová (137 b.) a Lukáš Iker (136 b.)

Všem dětem děkuji za účast a úspěšným "lovcům Bobříka informatiky" gratuluji.

Mgr. Kateřina Eichlerová (koordinátorka soutěže)

Fotky jsou jako obvykle v naší fotogalerii.

 
 
 
 
 

Závěrečné setkání s Mgr. Petrem Šolcem

13.11.2014 23:17

V pátek 7. 11. se již potřetí setkal s žáky šestých tříd etoped Mgr. Petr Šolc. Společně s třídními učiteli tak zakončili souvislý blok, kdy pracovali na nastavení pravidel a vylepšení vztahů v nově vzniklém kolektivu. První setkání proběhlo na začátku října, kdy se všichni seznámili a Petr zjišťoval aktuální situaci ve třídě. Následoval dvoudenní harmonizační výjezd, kterého se účastnil také školní metodik prevence. Pobyt se velmi vydařil a děti tak zažily společně mnoho krásného. Tento pátek proběhly další aktivity a na závěr žáci vytvořili třídní erb. Šesťákům přejeme hodně pohody a s Petrem se těšíme na další spolupráci.

Mgr. Ivana Kotíková (školní metodik prevence)

Projektový den na SUPŠ sklářské v Železném Brodě

12.11.2014 14:13

Ve středu 12. 11. se žáci 9. tříd zúčastnili projektového dne v laboratoři SUPŠ sklářské v Železném Brodě. Vybrali jsme si téma Chemické látky v domácnosti a v kuchyni. Deváťáci měřili pH látek užívaných v domácnosti, v malém kvízu si zopakovali, jak bezpečně zacházet s chemickými látkami a jak správně poskytnout první pomoc.Také vyzkoušeli jednoduché chemické pokusy a zjistili, co dokáží žíraviny. Na závěr si zahráli na Českou obchodní inspekci - titrací stanovili obsah NaOH v čističi na odpady.

Před odjezdem jsme si mohli prohlédnout tuto tradiční sklářskou školu a výstavu studentských prací. Děkujeme paní laborantce Janě Žídkové za připravený zajímavý program a za trpělivost.

Mgr. Martina Pánková (učitelka chemie)

 
 
11.11.2014 11:19

Dne 6. 11. 2014 jsme v rámci předmětu Člověk a práce navštívili Autoservis Kabátek - pana Aleše Kabátka. Naše prohlídka začínala u výměny kol. Sledovali jsme práci vyvažovacího stroje, který kolo pomocí laserů prozkoumal a vypočítal, kam mají přijít různě těžká závaží tak, aby při jízdě necukal volant. Poté jsme na okamžik odběhli k hydraulickému zvedáku a pan Kabátek nám vysvětlil, jak funguje. Pak jsme přešli k nejzajímavější části servisu. Dověděli jsme se, jak srovnat geometrii nápravy. A nyní přicházíme k té nejlepší části prohlídky - renovace aut! Okamžitě nás práskl do očí rozebraný Chevrolet El Camino. Obhlíželi jsme ho a žasli nad tak velkým americkým autem. Jeho motor jsme obdivovali s otevřenou pusou. Prohlédli jsme si též technickou, konkrétně emise a dozvěděli jsme se něco o tom, jak se správně měří a co jak má být. Na úplný závěr prohlídky jsme viděli klasickou technickou - stav podvozku, brzd, světel a všeobecný stav vozidla. Tím jsme prohlídku ukončili a všichni jsme uznali, že se nám moc líbila!

Děkujeme panu Kabátkovi, že jsme se mohli seznámit s náplní práce automechanika a určitě si někteří z nás toto povolání vyberou.

Za žáky VIII. A a VIII. B Tomáš Rybář a Věrouš Šenberk

 
 
 
 

Projektový den na střední škole

10.11.2014 19:28

Zájemci z řad žáků devátých ročníků navštíví ve středu 12. listopadu 2014 Střední uměleckoprůmyslovou školu sklářskou v Železném Brodu v doprovodu paní učitelky Martiny Pánkové, aby si vyzkoušeli práci ve středoškolské chemické laboratoři a obohatili si tak své vědomosti a znalosti z předmětu chemie. Žáci budou mít rovněž možnost prohlédnout si tuto tradiční sklářskou školu a nasát atmosféru středoškolského vzdělávání, které je už v novém školním roce čeká.

PaedDr. Pavla Pižlová (kariérový poradce)

 
 
 
 

Seznamujeme se s hudbou

10.11.2014 10:50

V pátek 7. listopadu 2014 se v krásném sále Základní umělecké školy v Českém Dubu konalo několik koncertů. Žáci druhých a čtvrtých tříd sledovali pořad Hudba v proměnách staletí, děti vyslechly skladby od baroka po současnost. Hudební ukázky na housle hrál František Lamač. Pro žáky osmých a devátých tříd byl připraven pořad o vývoji moderní populární hudby. Žáci se seznámili s konkrétními ukázkami hudebních žánrů populární hudby a vyslechli též hru na pilu. Koncerty se nám velmi líbily a obdivovali jsme vynikajícího houslistu. Důstojně jsme oslavili Rok hudby!

PaedDr. Pavla Pižlová (kulturní koordinátor)

Další fotky jsou v naší fotogalerii.


 

 
 
 
 

1. listopadové pondělí - nový Tučňák je tu!

04.11.2014 21:01

Vše jsme stihli na čas, a tak Vás můžeme pozvat k zalistování a začtení do našeho časopisu. Tentokrát je číslo zaměřeno na harmonizační pobyty šestých tříd a rozhovory s osobami, které pracují na zlepšování třídního klimatu na naší škole. Ale nechybí zde ani všechny další akce, které proběhly na škole během října. Pokud jste si zvykli na pravidelné rubriky jako je Představování tříd, Kulturní tip nebo Křížovky, nebudete zklamaní, nechybí zde. Naopak přibyly ještě některé nové rubriky. Ale to už se přesvěčte sami. Hezké čtení.

Mgr. Petra Blahovcová, Mgr. Lenka Tichá, Vladimír Chlup (šéfredaktoři)

 
 
 
 

Bramborové království

04.11.2014 19:39

Před prázdninami jsme se my, druháci, opět vydali na cestu, tentokrát jsme navštívili Bramborové království. Poznali jsme členy královské rodiny, nakreslili jsme jejich portréty a ozdobili jejich róby bramborovými tiskátky. Proběhla také soutěž Miss brambora. S bramborami jsme počítali, četli, lepili, psali, zpívali a tančili. Zjistili jsme také mnoho informací, které jsme o bramborách nevěděli a vše jsme zapsali do myšlenkové mapy. Na závěr proběhla velká královská hostina, na které se podávaly brambory na loupačku s máslem a tvarohem. Mňam, to byla dobrota!

Podrobné informace o tom, co všechno jsme v království zažili a poznali, se dozvíte na stránkách tříd II. A a II. B, kde si také můžete prohlédnout další fotografie.

Mgr. Martina Růžičková a Milena Chartvátová (třídní učitelky)

 
 
 
 

Oblastní kolo ve florbale 4. 11. 2014

04.11.2014 19:02

Úterní dopoledne bylo ve znamení florbalových utkání chlapců 2. stupně, která se odehrála ve školní hale. Soupeři k nám přijeli z nedaleké Osečné a Kobyl. Turnaj byl rozdělen na dvě věkové kategorie, z nichž postoupil do dalších kol vždy vítěz. Chlapci soupeře nepodcenili, i proto nakonec slavili vítězství v obou kategoriích.

Fotografie

Výsledky:

III. kategorie – 6. a 7. třída
Český Dub – Osečná 6:2
Český Dub – Kobyly 8:0
Kobyly – Osečná 3:5

IV. kategorie – 8. a 9. třída
Český Dub – Osečná 3:0
Český Dub – Kobyly 6:0
Kobyly – Osečná 1:3

Bc. Matěj Hodač (učitel tělesné výchovy)

 
 
 
 

Atlasy školství

04.11.2014 15:53

Upozorňujeme rodiče žáků devátých tříd, že žáci obdrželi příručku Atlas školství s  přehledem středních škol a jednotlivých studijních oborů v Libereckém kraji na školní rok 2015/2016. U každé školy jsou uvedeny webové stránky, sledujte termíny, kdy se školy otevírají k prohlídce!

Pavla Pižlová (kariérový poradce)

 
 
 
 

Matematická a fyzikální olympiáda

03.11.2014 09:59

Ano, je to tak! Nový ročník matematické a fyzikální olympiády je tu. Vezměte rozum do hrsti a pokuste se poradit si s úlohami, které pro vás autoři připravili. Pokud budete úspěšní, může váš výsledek ovlivnit (kladně) přijímací řízení na vybranou střední školu.

Mgr. Kateřina Eichlerová (učitelka matematiky a fyziky)

Zadání najdete v sekci aktivity - soutěže.

 
 
 
 

Halloween v 5. třídě

31.10.2014 16:19
V pátek do naší třídy dorazili čarodějové, strašidla, čarodějky, duchové a jiné temné síly. A co jsme na Halloweena zažili? Hned po ránu jsme se protáhli taneční rozcvičkou s kostlivcem, zazpívali si anglickou písničku Ten little monsters, koledovali jsme říkankou Trick or treat a za odměnu nám Agáta dala nějakou tu sladkost. V další hodině nás čekalo halloweenské učení - čtení o původu tohoto svátku, matematika, trochu anatomie s kostlivcem Jackem, angličtina a vymýšlení halloweenského menu (některá jídla zněla opravdu hodně strašidelně) . Pracovali jsme v týmech a na závěr jsme vytvořili prezentační plakátky. Další hodinu nás čekaly zábavné soutěžní disciplíny - tref se červem do díry, jablíčková předávačka, lentilková foukačka a motání mumií. U všech her jsme se zasmáli a hezky odreagovali. Poslední hodinu nás čekalo dlabání dýní. Musím děti pochválit, že hezky pracovaly, nikdo se nezranil a všechna dýňová svítidýlka byla kouzelná. Pochvala letí i všem rodičům, kteří dětem pomohli s halloweenským outfitem :-)
Mgr. Helena Knoblochová  (třídní učitelka 5.třídy)
Fotografie si můžete prohlédnout ZDE

 
 
 
 
 

7. ročník soutěže Bobřík informatiky se blíží

31.10.2014 08:04

V týdnu od 10. 11. 2014 bude probíhat další ročník soutěže Bobřík informatiky. Soutěž je určena pro všechny děti od 4. do 9. ročníku, které se nebojí samostatně přemýšlet a řešit logické úlohy. Věřím, že i letos se na naší škole najde spousta úspěšných lovců bobříků. Zájemci o soutěžení se přihlásí buď přímo u paní učitelky Eichlerové (6. až 9. ročník) nebo u svých třídních učitelek (4. a 5. ročník).

Mgr. Kateřina Eichlerová (koordinátor soutěže)

Více informací na stránkách ibobr.cz, kde si do pátku 7. 11. můžete vyzkoušet úlohy z předešlých ročníků.

 
 
 
 

Halloween a Dušičky

31.10.2014 07:52

V pátek 24. října objevovali čtvrťáci společné kořeny těchto dvou svátků. Dostali se až do dávné keltské mytologie. Nejprve jsme plnili nelehké úkoly, měli jsme Strašidelné čtení, skládali jsme halloweenskou básničku Trick or treat, malovali jsme typické znaky pro Halloween. Někteří si dali upíří honičku či odbíjenou, jiní svou energii využili při dlabání dýní a výrobě lucerniček. Některé výpěstky byly opravdu gigantické, a tak se hodily i silnější paže pana školníka. Vytvářeli jsme různé duchy, strašidýlka či netopýry. O přestávce jsme dokonce ochutnali sušenkový strašidelný dům. Užili jsme si hodně legrace při hrách, soutěžili jsme v nabírání lentilek brčkem, v předávání dýně či jsme překusovali želatinové bonbony zavěšené na provázku. Byl to den plný veselí a legrace a doufáme, že si brzy nějaký podobný opět užijeme.
Mgr. Kateřina Řídká, Mgr. Blanka Hladká (třídní učitelky 4. ročníku)

Další fotky jsou v naší fotogalerii.

 
 
 
 

Pohádka s Bárou Růžičkovou

28.10.2014 08:39

ZŠ Český Dub a MŠ Český Dub započaly společný projekt „Pohádka s …“, v kterém si žáci II. stupně připravují prezentace krátkých pohádek pro předškoláky. Cyklus rozvíjí jak čtenářskou gramotnost žáků, tak schopnost předškoláků porozumět a interpretovat narativní text. 

Mgr. Jan Goll (ředitel ZŠ Český Dub)

 

 
 
 
 

Hřbitov odpadků

24.10.2014 20:22

V pátek 24. října byl v átriu naší školy slavnostně odhalen Hřbitov odpadků. Žáci sedmých tříd tak úspěšně zakončili podzimní ekologický projekt, při kterém se inspirovali naučnou stezkou ve Špindlerově Mlýně, kde podobný (ale méně kreativní) hřbitov můžete navštívit. Děti rozdělené do skupin zjistily, jak dlouho se který materiál v přírodě rozkládá. Jednotlivé týmy namalovaly „náhrobky“ (využily přitom staré eternitové střešní tašky), připravily si projevy, vytvořily smuteční oznámení a nachystaly instalaci.  24. října se vydal smuteční pochod žáků za doprovodu hudby do átria, kde byly odpadky zakopány, zazněly proslovy na rozloučenou, k náhrobkům byly umístěny svíčky. Ve třídě jsme se pak všichni společně sešli u pohoštění. Nemusíme snad připomínat, že nikdo při loučení s „našimi drahými“ (PET lahví, kelímkem, igelitkou, nedopalkem, mikrotenovým sáčkem, polystyrénem, krabicí od mléka, ponožkou a rybářským vlascem) neplakal – dozvěděli jsme se zajímavé informace a navíc jsme si to všichni užili. Doufáme, že tento hřbitov tu bude stát i v době, kdy do školy přijdou děti a vnuci letošních sedmáků a bude je zajímat, co se po letech s odpadky stalo. A možná někoho z nich napadne zjistit, jak vzniklo slovo eternit: je z latiny a znamená věčnost. Fotky k nahlédnutí zde.

Mgr. Kateřina Kotrbatá, Mgr. Martina Pánková (třídní učitelky)

 
 
 
 

Prázdniny u moře

23.10.2014 21:55

Termín: 24. 7. – 2. 8. 2015
Místo: Itálie kemp MARE PINETA
CENA:  4. 900,- Kč cestovní kancelář + na stravu 1.000,-Kč
Cena zahrnuje: dopravu, ubytování, stravování 5x denně, pitný režim
Přihláška: do 10. prosince 2014 – Helena Kaulfussová ZŠ Český Dub
Pro kluky a holky od 7 –  99 let (to není překlep - zvu vás bez rozdílu pohlaví a věku)

Helena Kaulfussová

 
 
 
 

Filmová noc

23.10.2014 10:49

Večer ve středu 22. října se před školou sešla skupina 24 filmuchtivých dětí na prvním projektu filmové noci.

Tento večer byl programově zaměřen na českou polistopadovou tvorbu, kterou reprezentovala tři velká díla - Lidice, Obecná škola a Pelíšky. Žáci po šesté hodině večerní zasedli do učebny s interaktivní tabulí a po krátkém úvodu a přípravě začali s maratonem. Bylo potěšující sledovat, že všechny filmy, občas proložené komentářem učitele a krátkou diskusí, mladé diváky zaujaly, a tak večer příjemně utíkal. Po každém představení následovala krátká přestávka na záchod, občerstvení a poté i rozložení spacáků a karimatek, protože další filmy se už sledovaly vleže...

Samotného konce projekce se dočkali skoro všichni, a tak nezbylo než něco málo po půlnoci zavelet ke spánku, který v některých případech ne a ne přijít... Přesto vše nakonec utichlo a tak se ráno mohli žáci rozejít do školních lavic snad obohaceni o nové zážitky nejen z kvalitních filmových děl, ale i ze společně stráveného večera.

Vladimír Chlup (promítač :) )

Více fotek je opět v naší fotogalerii.

 
 
 
 

Další návštěva knihovny

22.10.2014 18:43

Dne 21. října 2014 rozšířila třída VI. A řadu návštěvníků českodubské knihovny. Naší průvodkyní se stala milá paní Alena Tvrzníková, která nám ukázala krásné prostředí knihovny a vysvětlila případným budoucím čtenářům, jak probíhá vypůjčování knížek. Přestože v této třídě je velký počet pravidelných čtenářů, dokázaly všechny děti nalézt knížku, která je zaujala a do které se ihned začetly. Doufám, že se další děti naučí do knihovny chodit pravidelně z čisté radosti ze čtení a ne jen pod hrozbou povinné četby!

PaedDr. Pavla Pižlová (vyučující českého jazyka)

 
 
 
 

Víčko k víčku pro Aličku

22.10.2014 15:16

Pokračujeme ve sběru víček. Podpoříme tím malou Aličku, která trpí dětskou mozkovou obrnou.

Víčka vybíráme každou středu a pátek ráno před vyučováním na sběrovém místě EKO sběru (za šatnami u tunelu).

Mgr. Helena Knoblochová a Mgr. Martina Růžičková

 
 
 
 

Páťáci v knihovně

22.10.2014 15:01

V úterý 7. 10. žáci páté třídy navštívili  českodubskou Městskou knihovnu. Hlavním cílem naší "dvouhodinovky" bylo poznat život a dílo  známého dětského spisovatele Ondřeje Sekory. Letos v září jsme si připomněli jeho 115. výročí narození. Paní Tvrzníková nám četla zajímavé informace ze života spisovatele a děti poté vyplňovaly pracovní listy, ve kterých se ukázalo, kdo správně poslouchal. Poté skupinky žáků dostaly obrázky a texty ze Sekorových knih a  úkolem dětí bylo přiřadit správný text k obrázku. Až na jednu skupinku to zvládli všichni na jedničku. Třetí neméně zajímavou aktivitou byla přímo čtenářská aktivita. Každý žák dostal knihu Ondřeje Sekory, do které se měl během 15 minut začíst a potom ostatním  povědět, o čem kniha či úryvek je. Protože jsme knihovnu navštívili v rámci Týdne knihoven, několik žáků z naší třídy využilo příležitosti a založili si novou průkazku do knihovny (půjčovné do konce roku 2014 zcela zdarma). Radost tedy měli z toho, že si úplně poprvé mohou půjčit knížky. Čas rychle utíkal, ale přesto jsme si stihli prohlédnout krásné kresby českodubských památek od paní H. Knéblové-Cejnarové. Myslím, že se dětem v knihovně opět líbilo a chtěla bych poděkovat paní Tvrzníkové za bezvadně připravený program. Určitě se do knihovny opět rádi vydáme.

Fotografie si můžete prohlédnout na rozarky.rajce.idnes.cz/Knihovna-Ondrej_Sekora/

Mgr. Helena Knoblochová (třídní učitelka)

 
 
 
 

Sběr papíru

22.10.2014 08:32

20.10. jsme již za tmy začali shromažďovat sběrový papír, v 7:50 dorazil kontejner  a začalo nakládání. Poslední kartony jsme jako čepičku navrch pokládali až o půl dvanácté. Naložili jsme celkem 7 180 kg - z toho žáci se svými rodiči přinesli 6  604 kg. Pořadí tříd je uvedené v sekci aktivity. Děkuji všem silákům, kteří při nakládání přiložili ruce k dílu - pomáhali žáci IX.A,B, VIII.B, ST i 2 sedmáci.

Mgr. Dana Škodová (koordinátor EVVO)

 
 
 
 

Podzimní projektové dopoledne

21.10.2014 09:44

V pátek 10. října se žáci všech tří speciálních tříd místo tradičního vyučování zúčastnili podzimního projektového dopoledne. Děti byly rozděleny do družstev a vyrazily z Českého Dubu směrem na Malý Dub a Za Vrchy. Cestou plnily připravené úkoly týkající se změn v podzimní přírodě. Sbíraly přírodniny, kreslily a zpívaly na zadané téma. Podzimní dopoledne se nám vydařilo, většina úkolů byla splněna a z lesa jsme se vraceli do školy s dobrým pocitem a vědomím, že umíme o kousek víc než dřív. Také jsme si vyzkoušeli, jak se nám daří vzájemná spolupráce.  V pondělí jsme svoji práci vyhodnotili, podělili se o diplomy a sladké odměny.  Už nyní se těšíme na další povedené akce.

Mgr. Renata Polcarová (třídní učitelka I. ST)

Více fotek je v naší fotogalerii.

 
 
 
 

Den s drakem

21.10.2014 09:07

Podzim je v plném proudu a kromě změn počasí, kratších dnů a více vrstev oblečení k němu neodmyslitelně patří také papírový drak. My jsme mu věnovali celý čtvrtek 16. října. Všichni druháci si vyrobili draka moudrého, ze kterého se dá číst i počítat. Zopakovali jsme si s ním všechny poznatky o podzimu, které jsme za poslední měsíc získali, četli jsme, psali krátké povídání o podzimu a drakovi, počítali jsme příklady a samozřejmě jsme si draka omalovali a vyzdobili s ním chodby před našimi třídami. Kvůli nepříznivému počasí si naši dráčci nemohli zalétat, ale snad jim to nevadí.

Mgr. Martina Růžičková a Milena Charvátová (třídní učitelky)

Další fotky jsou v naší fotogalerii.

 
 
 
 

Harmonizační pobyt

18.10.2014 23:17

Ve dnech 6.- 7. 10. a 9.- 10. 10. vyjeli žáci šestých tříd na dvoudenní harmonizační pobyt do Hořeních Pasek. S Mgr. Petrem Šolcem za účasti třídních učitelů a metodika prevence pracovali na zkvalitnění vztahů a nastavení pravidel v nově vznikajícím kolektivu. Výjezd se velmi podařil, zažili jsme spoustu krásného, počasí nám také přálo, tak už si jen přát, aby to šesťákům klapalo i nadále.

Mgr. Kateřina Eichlerová, Bc. Matěj Hodač, Mgr. Ivana Kotíková (učitelé)

Více na stránkách tříd VI. A a VI. B.

 
 
 
 

Výsledkové listiny ze Zátopkovy štafety

18.10.2014 20:55

Možná s nedočkavostí čekáte na výsledkové listiny. Ve družině je máme vyvěšeny, nejlepší běžci obdrželi diplomy a drobné ceny.

I když jsme s hezkým počasím ukončili atletickou podzimní sezónu, doufáme, že nás sluníčko ještě ohřeje a přinese alespoň pár dnů babího léta, abychom se dostatečně vydováděli a ve škole ani doma moc nezlobili. A nyní už výsledky k nahlédnutí.

Zatopkova_stafeta_2014_1.-2.odd..doc (112,5 kB)

Zatopkova_stafeta_2014_-_3.-4.odd..doc (116,5 kB)

Fotky jsou jako obvykle v naší fotogalerii.

 
 
 

EDUCA 2014

15.10.2014 16:02

Mezi dlouhodobé cíle naší školy patří příprava žáků na další studijní cestu a výběr budoucího povolání. V rámci této přípravy každoročně navštěvujeme veletrh vzdělávání a pracovních příležitostí se žáky osmých tříd. Nejinak tomu bude i letos. Třídy VIII. A  a  VIII. B navštíví Educu v TIP SPORT ARÉNĚ v Liberci  v pátek 17. října 2014. Děti tak budou mít možnost udělat si přehled o možnostech dalšího studia a seznámí se s nabídkou jednotlivých škol. Dopravu na veletrh nám uhradí Krajský úřad v Liberci na základě žádosti o dotaci, kterou jsme v září podali. Žáci devátých ročníků navštíví Educu s rodiči, protože jejich výběr už musí být zodpovědný.

PaedDr. Pavla Pižlová (kariérová poradkyně)

 

Velká filmová noc

15.10.2014 12:01

Ve středu 22. října pořádá naše škola první ročník Filmové noci, večerního až nočního promítání vybraných filmů pro nadšence z řad našich žáků. Napoprvé bude tématem česká filmová tvorba, dějově zaměřená na 2. světovou válku a dobu následující. Žáci tak budou mít možnost zhlédnout filmy, které jim dějově přiblíží dobu, ve které žili jejich rodiče a prarodiče, a která výrazným způsobem  zasáhla i do vývoje současné společnosti. Filmová noc je spojena s přenocováním ve škole.

Kdy: středa 22.10. od 18:00

Kdo: žáci 8. - 9. ročníků

S sebou: „biografické pochutiny“ – popcorn, brambůrky…, ale také normální svačinu či večeři, spacák, karimatku, hygienické potřeby, snídani nebo peníze na ni.

Kde: budova ZŠ Český Dub – učebna IT s interaktivní tabulí.

Program: sraz 17:45 před budovou školy, 18:00 film Lidice, 20:30 Obecná škola, 22:30 Pelíšky (časy následujících filmů jsou orientační, vždy bude následovat cca půlhodinová přestávka). Nedílnou součástí Filmové noci budou i pracovní listy pro účastníky, jimiž zhodnotí průběh samotné akce, ale i zhlédnutá filmová díla.

Vladimír Chlup

 
 
13.10.2014 12:39

V pátek 10. 10. se v Hrádku nad Nisou konala soutěž školních časopisů nazvaná Časík. Soutěž pořádala tamní ZŠ T. G. Masaryka. Na vyhlášení výsledků se vypravila téměř celá redakce. Těšily jsme se všechny nejen na výsledek, ale i na nové nápady, inspiraci i sdílení zkušeností s ostatními redakcemi. Nechybělo nám sebevědomí po skvělém umístění v krajském kole. Zahájení finále jsme si užily, byla to skvělá zábava.  Avšak po vyhlášení výsledků jsme byly trochu zklamané, cítily jsme se na lepší. Na sdílení zkušeností bohužel také nedošlo. Ale nevadí, berme to jako malou průpravu před republikovým finálem v Brně, kde se utkáme se 13 nejlepšími časopisy ze všech českých krajů.

Mgr. Petra Blahovcová, Vladimír Chlup a Mgr. Lenka Tichá (šéfredaktoři)

Další fotky jsou v naší fotogalerii

 
 
 

II. A v knihovně

13.10.2014 10:06

V úterý 7. října jsme se vydali na návštěvu knihovny. Přivítala nás paní Tvrzníková, která nás s úsměvem provázela celým odpoledním vyučováním. Nejdříve jsme se dozvěděli základní informace o panu Sekorovi, připomínáme si letos 115. výročí jeho narození. Jednu ukázku z knížky Brouk Pytlík nám také paní Tvrzníková přečetla. Každý druháček pak dostal jednu knížku pana Sekory, prohlédl si jeho obrázky a kousek příběhu si také přečetl. Následovala krátká prezentace přečteného, což nebylo pro všechny jednoduché. Někteří se ještě úplně začíst do příběhu neumí, ale určitě se to pravidelným čtením zlepší.

Následovala prohlídka dětského oddělení. Díky ní už trošku víme, jak se knížky v knihovně třídí a rovnají do regálů, kde které knížky najdeme,…. Každý jsme si vybral knížku, která by se nám mohla líbit, a zase jsme četli a prohlíželi. Nakonec jsme společně hádali názvy básniček pana Kratochvíla, které nás hodně pobavily. V knihovně nám prostě bylo prima a určitě se tam brzy zase vydáme.

Mgr. Martina Růžičková (třídní učitelka)

Další fotky jsou v naší fotogalerii.

 

 
 
 

Večer sokolských světel

13.10.2014 09:59

Náčelnice Sokola Český Dub Míla Havelková společně s panem Milanem Pavlů připomněli morální sílu sokolské organizace dnes i v minulosti. Rodiče se svými dětmi „vyslali“ lodičky se zažehnutými svícemi, a tak uctili věčnost duší sokolů, kteří přišli o život během druhé světové války.

Mgr. Jan Goll (ředitel školy)

Další fotky jsou v naší fotogalerii.

 
 
 

Poradenství pro rodiče

07.10.2014 18:57

Vážení rodiče,

Pedagogicko - psychologická poradna v Liberci Vám nabízí spolupráci, metodické vedení a poradenství v oblasti rizikového chování dětí a pomoc při kompenzaci již rozvinutých poruch chování. Se svými dotazy se můžete každou středu od 9:00  do 11:00  a od 15:00 do 17:00 obracet telefonicky či písemně na Mgr. Alexandru Krejčovou, která s Vámi v případě potřeby sjedná i termín konzultace.

telefon 482 710 517

krejcova@pppliberec.cz

PaedDr. Pavla Pižlová (výchovná poradkyně)

 
 
 

Nový Tučňák je tady!

06.10.2014 22:03

Naše výzvy byly vyslyšeny a redakci časopisu rozšířili noví šikovní redaktoři, tedy přesněji nové šikovné redaktorky. A tak se Vám dostává do rukou 1. číslo časopisu Tučňák v tomto školním roce. Můžete se těšit na nové, ale i oblíbené staré rubriky. Hodně stránek obsadily články o zájezdu do Londýna. Hezké počtení!

P.S.: V pátek nám držte palce. Jedeme do Hrádku n. N. na soutěž školních časopisů, dostali jsme se mezi pět finalistů.

Petra Blahovcová, Vladimír Chlup, Lenka Tichá (šéfredaktoři)

 
 
 

Zátopkovy štafety 2014

05.10.2014 21:24

Jedná se o republikovou soutěž, při které školy na dálku poměřují své síly na některé z tratí, na nichž získal Emil Zátopek na OH v r. 1952 zlaté medaile.

Děti naší školní družiny se i letos zapojily již do 23. ročníku této akce. Běháme tradičně  ,,Zátopkovu pětku“, ve které náš olympionik vyhrál v roce 1952 s časem 14:06,06 zlatou medaili. Nebyla to jediná medaile. Stal se prvním atletem na světě, kterému se podařilo během jedněch OH získat hned 3 zlaté medaile ve vytrvaleckých disciplínách. 5 km 14:06,6, 10 km 29:17,0 a maraton s časem 2:26,07.

V naší školní družině jsme běhali letos 2x a ve čtvrtek 2. 10. se nám podařilo čas vylepšit.

Našim malým atletům se letos podařilo zaběhnout 5 km za 18:33,36. Každý musel uběhnout 200m, 14 chlapců + 10 dívek + 1 pedagog dohromady uběhli daných 5 km. Nejlepší čas samozřejmě zaběhla naše praktikantka Gábi Váňová s časem 34:74.

Mezi nejrychlejší letošní běžce patřili samozřejmě čtvrťáci a to Jindra Třešňák s časem 38:44, druhý  Tomáš Jíra 39:04, Lukáš Kotva 39:20. Zároveň i mladší se mohou pyšnit svými časy – Honza Vopřátko ze třetí třídy s časem 41:13 a Ondra Rybář ze druhé třídy s časem 42:56. Mezi nejrychlejší dívky letos patří Kačka Vrátilová 42:66, Eliška Šímová 42:85 a Nikol Müllerová 44:21. Výsledkovou tabulku všech našich závodníků dodatečně zveřejníme.

Chválíme všechny běžce, kteří nasadili své síly k dosažení co nejlepšího výkonu. Děti se opravdu nenudily a určitě prožily další hezké odpoledne plné sportování a fandění. Nakonec všechny čekala malá sladká odměna, kterou si jistě všichni zasloužili.

Míla Havelková (vychovatelka)

Další fotky jsou v naší fotogalerii.

 
 
 

Nabídka přednášek pro rodiče

05.10.2014 20:15

Vážení rodiče, pedagogicko-psychologická poradna v Liberci Vás zve na: 

  • přednášku pro rodiče na téma: Specifické poruchy učení, která se koná dne 18. 10. 2014. (Pro bližší informace klikněte zde),
  • seriál reedukačních aktivit a hrátek "Škola hrou". Aktivity jsou určeny žákům a žákyním druhých, třetích a čtvrtých tříd, které mají potíže se psaním, čtením a počítáním a jejich rodičům. (Pro bližší informace klikněte zde).

Mgr. Ivana Kotíková (metodik prevence)

 
 
 
 

Týden knihoven

01.10.2014 21:46

30. 9. navštívili žáci VI. B českodubskou knihovnu, která pro děti různých věkových kategorií připravila v rámci celostátní akce Týden knihoven zajímavý program. Děti se dozvěděly něco o životě a díle Eduarda Petišky, od jehož narození letos uplynulo 90 let, a ve skupinkách využily nové informace při plnění různých úkolů. Snad se podaří získat další nové čtenáře, kteří se budou do knihovny rádi vracet.

Mgr. Kateřina Kotrbatá (učitelka českého jazyka)

Několik dalších fotek je v naší fotogalerii.

 
 
 

Cesta do pravěku, 30. 9. 2014

01.10.2014 08:46

Dnešní den se čtvrťáci proměnili v pravěkou tlupu. Nejprve jsme si každý oblékl svůj oblek, aby mohla začít pravěká módní přehlídka. Snažili jsme se předat zprávu prostřednictvím posunků či řeči těla. Zjistili jsme, že to vůbec není jednoduché. Potom jsme se věnovali práci ve skupinách, řešili zajímavé úlohy, pracovali s textem a samozřejmě, že jsme také výtvarně tvořili. Vznikla řada krásných sošek Venuší, keramických nádob či šperků. Pravěcí lovci také vytvořili jeskynní malby a jednoduché chýše. Při TV jsme hráli na zvířata a lovce, cvičili jsme svou sílu a zdatnost např. šplhem o tyči, překonáváním překážek. Někteří z nás by pravděpodobně v Pravěku dlouho živi nezůstali. Byl to krásný den, ale jsme rádi, že PRAVĚK již skončil.

Mgr Kateřina Řídká a Mgr. Blanka Hladká (třídní učitelky)

Další fotky jsou v naší fotogalerii.

 
 
 

Jablíčkový den ve III. A

30.09.2014 19:13

Ve III. A jsme dnes plnili úkoly, které byly spojené s jablky. Čekal nás pokus, zjišťovali jsme proč jablka hnědnou a co se stane, když je natřeme citronovou šťávou. Úkolů bylo mnoho, odpoledne jsme pekli jablkový závin. Nestihl vychladnout a byl snědený.

Jitka Pacltová (třídní učitelka)

 
 
 

Osmáci na Hubertce

30.09.2014 08:37

Žáci a žákyně z VIII. A a VIII. B se ve dnech 25. a 26. září dobrovolně zúčastnili ekologického pobytu na chatě Hubertka v Bílém Potoce v Jizerských horách. Doprovod nám dělaly paní učitelky Dana Škodová a Pavla Pižlová. Ekologický pobyt nám měl vysvětlit, jak se chovat v přírodě, jak se o ni starat, jak třídit odpad, také jsme blíže poznali odlehlou část Jizerských hor.
Po horách nás prováděl Jan Zeman, který má Jizerky prochozené křížem krážem. Po ubytování jsme vyrazili na polodenní túru na vrchol Paličník. Byla to náročná cesta, stoupali jsme asi 6 km do prudkého kopce v lese. Na vrcholu jsme si sáhli na mraky. Zpáteční cesta byla lemována smrky a klikatými potůčky.
Po dobré večeři, kterou jsme si sami uvařili, následoval večerní program. Vyslechli jsme přednášku o recyklovatelných odpadech a promítli nám fotografie a zvláštnostech a přírodních krásách Jizerských hor.
Ráno nás uvítalo vytrvalým bubnováním dešťových kapek do střechy chalupy. Ale rohlík s nutellou nám zvedl náladu. Za celé dopoledne jsme si na déšť ani nevzpomněli, protože jsme hráli jednu společenskou hru za druhou, v nichž jsme se navzájem více poznali a skamarádili.
K obědu jsme si uvařili špagety s omáčkou a myslím, že byly stejně dobré jako ve školní jídelně.
Jen neradi jsme balili své věci do batohů a odcházeli na vlak. Smutně jsme na rozloučenou zamávali našemu horskému vůdci. Hubertko, znovu tě chceme navštívit!!!
Jan Vodnárek, Nikola Šimůnková, Tomáš Rybář, Aneta Vrátilová (žáci VIII. B)

Další fotka jsou ve fotogalerii.

 
 
 
 

Sběr papíru

29.09.2014 09:49

Další možnost odevzdat sběrový papír máte v den svozu - v pondělí 20.10.2014 od 7:00 do 8:30.

 
 
 
 

Ve středu a ve čtvrtek (24. a 25. 9.) navštívili čtvrťáci místní Podještědské muzeum

28.09.2014 17:48

Připadali jsme si jako v pořadu ČT O poklad Anežky České. Když jsme přišli do muzea, tak se nás ujal šikovný průvodce Martin Hess. Rozdělil si nás na dva týmy - holky x klukům a každý tým si vybral svého kapitána. Pak jsme již vyrazili na prohlídku. V každé místnosti nám Martin zadal nějakou otázku, týkající se  historie či současnosti našeho města. Když to nebyla otázka, tak to bylo poznávání různých předmětů, které používali naši předkové. Prohlídka nám utekla jako voda, hlavně díky tomu, že byla zábavná a přizpůsobená menším dětem.
Za to děkujeme našemu průvodci Martinu Hessovi. Brzy na viděnou.
Mgr. Kateřina Řídká a Mgr. Blanka Hladká (třídní učitelky)

Další fotky jsou k vidění v naší fotogalerii.

 
 
 
 

Zátopkova štafeta nanečisto

28.09.2014 16:19

Ve čtvrtek 25. 9. 2014 jsme si zaběhali tradiční Zátopkovu štafetu. Sluníčko se nám sice téměř neukázalo, ale bylo vhodné počasí na příjemný běh. Někteří se zpočátku netvářili moc nadšeně, ale když jsme vybírali šikovné běžce do první štafety, hlásil se každý. Prvních 25 nejrychlejších běžců uběhlo celkem 5 km za 19:21,18. Pokud bude pěkné počasí, zaběhneme si štafetu příští týden a budeme se snažit dosáhnout na ještě lepší výsledek.

za vychovatelky a děti ŠD Míla Havelková

Několik dalších fotek je v naší fotogalerii.

 
 
 
 

Fotky z Londýna

25.09.2014 11:56

Vážení rodiče, milí žáci,

na adrese https://london-2014.rajce.idnes.cz/ jsou umístěny fotky z našeho pobytu v Londýně. Pokud jste tuto krásnou metropoli navštívili s námi, přidejte sem i vaše fotografie. Přihlašovací údaje získáte u paní učitelky Blahovcové, Eichlerové nebo M. Růžičkové.

Mgr. Kateřina Eichlerová (učitelka)

 
 
 
 

Sběr papíru

24.09.2014 17:07

Tento týden jsme zahájili sběr papíru. V prvním kole jsme vybrali 4 179 kg, pořadí tříd stanovíme až po prvním svozu. Také letos platí možnost odevzdat větší množství papíru mimo stanovené dny po dohodě s paní učitelkou Danou Škodovou. Další možnost odevzdání sběru ohlásíme příští týden.

Mgr. Dana Škodová (koordinátorka sběru papíru)

Několik fotek je i naší fotogalerii.

 
 
 
 

"Pohádka" v přírodě

21.09.2014 16:22

Žáci a žákyně II. stupně připravili společně se svými učiteli pro své mladší spolužáky „pohádkový les“. Duchové hned na začátku vystavili pohádkové průkazky, aby bylo úspěchy kam zvěčnit. Děti procházely mnohými dovednostními úkoly a překonávaly překážky všeho druhu. Zastřílely si kuličkovou pistolí na plechovky, otestovaly své chuťové pohárky, dědečkovi a babičce pomohly s hledáním koblížku, kočičkám zase s chytáním myší. Od čertů pochytily různé „kulišárny“, např. jak prchat v pytlích, a tak nakonec i upírky na ně byly krátké.

Poděkování patří všem žákům, kolegyním a kolegům, kteří se na úspěšné akci podíleli.

Mgr. Jan Goll (ředitel školy)

Další fotky jsou ve školní fotogalerii.

 
 
 
 

Den pro zdraví 18. září 2014

20.09.2014 13:44

Žáci 5.–8. tříd se dne 18. září zúčastnili Dne pro zdraví. Postupně měli za úkol projít pět stanovišť a vyzkoušet si různé činnosti. V atriu školy děti za pomoci horolezeckého jištění vylézaly cca 12m vysoký žebřík, který vede na střechu školy. Následovala praktická ukázka resuscitace a první pomoci. Dále si děti mohly vyzkoušet netradiční hry – diskgolf, kroket – a projít se na slackline. V tělocvičně děti zjišťovaly svou tělesnou zdatnost pomocí Steptestu a získaly povědomí o tréninkových zónách tepové frekvence pomocí pulsmetru a rotopedu. V prostoru hasičské stanice si žáci prohlédli vybavení a hasičská auta. Po stanici je doprovázel velitel sboru dobrovolných hasičů Oldřich Laufke.

Děkujeme všem učitelům 2. stupně i veliteli hasičů za připravený program a věříme, že se dětem líbil.

Bc. Matěj Hodač (učitel tělesné výchovy)

Další fotky jsou v naší fotogalerii.

 
 
 
 

London news III:

19.09.2014 17:05

Náš poslední den ve Spjeném království proběhl ve znamení stavebnicových figurek a zajímavých adrenalinových atrakcí.

Ranní sraz o hodinu dřívější než včerejší jsme všichni zvládli, rozloučili se s našimi dočasnými rodinami a vydali se naším autobusem směrem na Windsor. I přes časný výjezd jsme se dopravní zácpě nevyhnuli. Prošli jsme si krásné městečko Windsor a prohlédli stejnojmenný hrad – bohužel jen zvenku, došli jsme i do nedalekého Etonu, kde se nachází vyhlášená Eton College. Dokonce jsme potkali studenty ve starobylých uniformách. Místní dvoupatrový autobus nás dopravil do Legolandu. Strávili jsme tam celé tři hodiny a měli jsme opravdu štěstí, že dnešní návštěvnost nebyla vysoká a každý si užil atrakcí podle své chuti. Kromě atrakcí jsme si mohli prohlédnout téměř celý svět ve zmenšené podobě postavený také z kostiček lega. Nyní sedíme na trajektu a čekáme, až vypluje. Utratíme poslední zbytky liber a pak už jen zasloužený a ne úplně pohodlný spánek v autobuse. Uvidíme se zítra v brzkých odpoledních hodinách.

Anglie, bylo nám tu dobře, ale už se těšíme domů!

Mgr. Petra Blahovcová (pedagogický dozor)

Více fotek najdete v naší fotogalerii.

 
 
 
 

London news II.

17.09.2014 22:59

Many greetings from London!

I dnešek byl náročný. Hned zrána jsme se nechali půlit nultým poledníkem v Greenwich. Po mlhavém výhledu na Queen´s House a Millenium Dome jsme seběhli k Temži, kde jsme nasedli na loď, běžnou londýnskou dopravu, a svezli se za Tower Bridge. V slavné londýnské pevnosti The Tower jsme strávili tři hodiny - jen tak tak abychom stihli prohlédnout všechny zajímavé expozice a zkontrolovat havrany (s britským královstvím to vypadá dobře, daří se jim a křídla mají pěkně zkrácená). Na nákup suvenýrů jsme si také chvilku vyšetřili, můžete se doma těšit :-). A běžíme dál. The Monument - pomník na paměť velkého požáru v roce 1666. A běžíme dál - katedrála sv. Pavla, Millenium Bridge - ten jsme už znali z Harry Pottera, Tate Gallery a moderní umění v ní, ani Shakespearův Globe jsme nemohli vynechat. A pak poklusem zpátky okolo Tower Bridge a nástup do našeho autobusu na rušné silnici. K našim novým "mamkám a taťkům" jsme se vrátili znavení a vyhladovělí. A těď už jen rychlý skok do postele, neboť zítra nás čeká další celodeňák, tentokrát po Windsoru a hned po tom dlouhá cesta domů.

Mgr. Petra Blahovcová (unavený ped. dozor)

Další fotky jsou ve školní fotogalerii.

 
 
 
 

Anketa - charakteristika naší školy

17.09.2014 15:13

V pátek 12. 9. byl závěrečný termín pro odevzdání ankety charakteristika naší školy, na jejímž základě bude s dalšími podněty a možnostmi aktualizován náš minimální preventivní program (MPP). Všem zúčastněným děkuji za spolupráci.

Mgr. Ivana Kotíková (metodik prevence) 

 
 
 
 

London news

16.09.2014 21:37

Všechny vás zdravíme z Londýna. Cesta byla náročná, ale dojeli jsme bezpečně. Dnes jsme navštívili muzeum voskových figurín, London eye, Trafalgar square a plno dalšího. Také jsme si cestu krátili metrem. Všichni jsme byli úspěšně ubytováni a těšíme se na posilující spánek. Další zprávy přineseme opět zítra. See you tomorrow!

Mgr. Kateřina Eichlerová (pedagogický dozor)

Další fotky jsou na naší fotogalerii.

 
 
 
 

EDUCA 2014

16.09.2014 21:36

Upozorňuji žáky devátých ročníků a jejich rodiče, že veletrh vzdělávání a pracovních příležitostí EDUCA 2014 se koná od 16. do 18. října 2014 v TIPSPORT ARÉNĚ v Liberci. Ve čtvrtek a v pátek můžete veletrh navštívit od 9 do 18 hodin, v sobotu pak od 9 do 16 hodin. Vybírejte školu pro své děti pečlivě.

PaedDr. Pavla Pižlová (kariérový poradce)

 

 
 
 
 
 

Návštěva výstavy loutek

16.09.2014 20:32

 

Třídy 1. stupně navštívily minulý týden výstavu pořádanou k 90.výročí založení loutkového souboru Ještěd. Líbil se nám drak, princezna i čarodějnice. Prohlédli jsme si kulisy a kostýmy. Výstava nás potěšila.

Mgr. Jitka Pacltová (třídní učitelka)

 

Sběr papíru

16.09.2014 14:41

První sběr papíru v tomto školním roce uskutečníme v pondělí 22 9.2014 a ve středu 24 9. 2014 od 7:00 do začátku vyučování.

 

Vyplňování návštěvního lístku

15.09.2014 09:56

V sobotu 13. září 2014 si žáci ZŠ Český Dub v rámci Dnů evropského dědictví prohlédli některé památky Českodubska. Na prohlídkových trasách jim pracovníci Podještědského muzea a knihovny zaznamenávali účast do návštěvního průkazu. Jeho následné předložení učitelům dějepisu či českého jazyka se pozitivně projeví do žákovské klasifikace.

Mgr. Jan Goll (učitel dějepisu) a Mgr. Petra Blahovcová (učitelka českého jazyka)

Více fotografií najdete v naší fotogalerii.

 
 
 

Přírodovědná vycházka druhých ročníků

12.09.2014 11:28

V pátek 5. 9. se obě druhé třídy vydaly na poznávání okolí našeho města. Děti pracovaly celé dopoledne v rozlosovaných skupinkách. Učily se kooperaci, plnily společně úkoly na pracovním listu, poslechly si pověsti z našeho okolí, sbíraly přírodniny.

V lese nad Starým Dubem jsme sledovali tok malého potůčku, který nás dovedl až k prameni. Osvěžili jsme se douškem čisté vody ze studánky a cestou na Za Vrchy jsme sbírali listy a plody listnatých a větvičky a šišky jehličnatých stromů, poznávali jsme houby a povídali jsme si o tom, jak se máme v lese chovat, co nám les poskytuje, a jak se můžeme o něj a jeho obyvatele starat.

Cesta byla dlouhá, nových informací a úkolů bylo hodně, počasí bylo na jedničku a děti musím moc pochválit za výbornou práci i chování. Pokud nám bude počasí přát, určitě se zase brzy vydáme na toulky naším krásným krajem.

Mgr. Martina Růžičková (třídní učitelka)

Více ve fotogalerii II. A.

 
 
 

Já a moje třída

12.09.2014 11:06

Název projektu třídy II. A, kterým jsme zahájili letošní školní rok. Začali jsme s prvními lekcemi osobnostní a sociální výchovy, ve kterých jsme se snažili poznat lépe sami sebe a všechny spolužáky navzájem. Hráli jsme hry se jmény, poznávali jsme se různými smysly. Zamýšleli jsme se nad svou rodinou, kamarády, zjišťovali jsme svá data narození, nejoblíbenější barvy, jídla a pití, koníčky,…

Metodou sněhové koule jsme zapisovali pravidla, která bychom chtěli v naší třídě dodržovat. Dali jsme hlavy dohromady, pravidla sepsali a ozdobili jsme jimi naši třídní vlajku. Otiskem své ruky jsme všichni potvrdili, že je budeme dodržovat. Já nám všem přeji, aby se nám to dařilo a aby se nám ve třídě líbilo.

Mgr. Martina Růžičková (třídní učitelka)

Více fotek ve fotogalerii II. A

 
 
 
 

Páťáci na Čertově zdi

11.09.2014 18:10

V úterý 9. 9. 2014 jsme se vydali na přírodo-vlastivědnou poznávací vycházku na Čertovu zeď. Cestou jsme ve skupinkách plnili úkoly na pracovních listech i praktické úkoly (sportovní, poznávačka přírodnin). Připomněli jsme si práci s buzolou a mapou. Vyslechli jsme si pověsti z našeho kraje (Na Zabitém, Čertova zeď, Zlatý poklad v Kotli). Po zdolání Čertovy zdi jsme zamířili na Čihadlo, kde jsme opékali buřty. Celkem jsme našlapali asi 11 km! Super výkon, děcka. Celou dobu nám přálo počasí a děti zaslouží velkou pochvalu za aktivní přístup a nadšení z úkolů během celé vycházky.

Mgr. Helena Knoblochová (třídní učitelka)

Více fotek najdete ve  fotogalerii páťáků.

 
 
 

Kolegyně Mgr. Ladislava Chvalinová otevřela výstavu

08.09.2014 09:34

Dne 5. září 2014 otevřela současná principálka českodubského loutkového souboru Ještěd Mgr. Ladislava Chvalinová v Podještědském muzeu výstavu k devadesátiletému výročí loutkového divadla v Českém Dubu. Akce potrvá do 28. září 2014. Srdečně zveme pedagogy, žáky, jejich rodiče a všechny příznivce tohoto druhu umění.

Mgr. Jan Goll (ředitel školy)

Více fotek najdete v naší fotogalerii.

 
 
 

Vítání prvňáků

03.09.2014 15:59

Dne 1. září 2014 proběhl na radnici v Českém Dubu slavnostní akt Vítání prvňáků. Starosta města PhDr. Jiří Miler, Ph. D., ředitel ZŠ Český Dub Mgr. Jan Goll a jeho zástupkyně Mgr. Dana Škodová předali malým žákům pamětní list a květiny, a „pasovali“ je tak na školáky. ZŠ Český Dub přeje prvňákům i jejich paním učitelkám třídním Mgr. Jiřině Filové a Mgr. Radoslavě Tejnské hodně zdaru!

Mgr. Jan Goll (ředitel školy)

Další fotky najdete v naší fotogalerii.

 
 
 

Zápis na Dětskou univerzitu

03.09.2014 13:53

V pátek a v sobotu probíhá prezentace a zápis na přibližně 30 oborů Dětské univerzity.

Dětskou univerzitu v minulém školním roce absolvovali žáci naší školy: Jan Debnár VII. A, Vilém Rybář III. B, Jindřich Eichler IV. A.

Více informaci na: https://www.otevrenauniverzita.cz/clanky-/detska-univerzita-2014-2015/

Mgr. Kateřina Eichlerová (ICT koordinátor)

 
 
 

Proměny Českého Dubu

01.09.2014 09:40

To je název webové prezentace, kterou během druhého pololetí minulého školního roku tvořili žáci devátých tříd v rámci hodin Informatiky v praxi. Návštěvníci zde mohou porovnat pomocí interaktivní technologie historické a současné fotografie našeho města. Dle možností budou následovníci tvůrců v projektu pokračovat a postupně dodávat další a další zobrazení.

Webovou prezentaci si můžete prohlédnout zde.

Vladimír Chlup

 
 
 
 

Tučňák hledá nové redaktory

29.08.2014 21:50

Milí žáci, jak jste si již možná stačili všimnout, na naší škole již dva roky každý měsíc vychází školní časopis Tučňák, plný zajímavostí, obrázků, soutěží a reportáží nejen ze základky… A že se redaktorům práce daří, to ukázala již různá ocenění v soutěži o školní časopis roku.

Ale práce se neudělá sama a tak každý školní rok spolu s deváťáky odchází i řada zkušených redaktorů. Naštěstí se naše škola ale nevyprazdňuje, přicházejí do ní zase noví a noví žáci, mezi kterými se určitě najdou zkušení reportéři, zpravodajcové, fotografové…. A takové právě naše redakce hledá.

A tak jestli máte zájem o práci v redakci, o poznání něčeho nového, o šanci na ocenění v soutěži časopis roku, radí vás uvidíme na první schůzce redakce, která se koná v pátek 5. září od 13:30 v učebně informatiky. Pokud máte zájem, čekejte před půl druhou u bočního vchodu do školy, kde si vás vyzvedneme.

Pojďte s námi tučňákovat!!  :)

 
 
 
 

Zájezd do Londýna 15. - 19. 9.

29.08.2014 21:24

Vážení rodiče účastníků zájezdu, vážení účastníci,

termín zájezdu se blíží, možná již začínáte přemýšlet, co všechno je třeba zařídit, zabalit, možná Vás napadají ještě nějaké dotazy. Zde si můžete přečíst podrobnější pokyny a doporučení k přípravě i průběhu zájezdu. Pokud by i přesto zůstaly Vaše dotazy nezodpovězené, neváhejte se na mě obrátit. 

S přáním pohodových příprav

Mgr. Petra Blahovcová

 
 
 
 

Poslední angličtina s druháčky

01.07.2014 22:49

Ve čtvrtek 26. 6. jsme měli poslední hodinu angličtiny v kroužku pro druháčky. Certifikáty jsou rozdané, zmrzlina snědená a před námi prázdniny. Kdo ví, kdo z druháčků už o prázdninách vyzkouší, co jsme se naučili. A od září už pěkně naostro, na známky :-). Tak ať nás angličtina baví!

 
 
 
 

Slavnostní loučení se žáky 9. ročníku

01.07.2014 17:42

Ve středu 25. 6. jsme se na radnici loučili s našimi deváťáky. Všem jim přejeme co nejlepší start v nové škole a krásné prázdniny.

Na stránkách https://www.cdub.cz/foto-a-video/fotogalerie/2014/rozlouceni-s-zaky-devatych-trid/ jsou zveřejněny fotky.

 
 
 

Umístění vycházejících žáků

19.06.2014 09:32

V letošním školní roce opouští naši školu 47 žáků:

Přehled typu studia, ve kterém budou naši žáci pokračovat, vidíte v následující tabulce:

na maturitní obor odchází celkově ………. 30 žáků, tj. 63,8 %

na obor s výučním listem odchází ..………  17  žáků, tj. 36,2 %

 

z 9. A bude studovat maturitní obor ………..13 žáků, tj.  56,5 % z dané třídy

z 9. A bude studovat učební obor  ………...  10 žáků, tj.  43,5 % z dané třídy

z 9. B bude studovat maturitní obor ………  17 žáků, tj.  81 % z dané třídy

z 9. B bude studovat učební obor …………    4 žáci,  tj.  19 % z dané třídy

z 9. tříd bude studovat maturitní obor ……  30 žáků, tj.  68 % z obou tříd

z 9. tříd bude studovat učební obor ……..  14 žáků,  tj. 32 % z obou tříd

ze ZŠP bude studovat učební obor …………..   1 žák  ,  tj. 100 % z dané třídy

z 8. tříd budou studovat učební obor ………   2 žákyně.

Na gymnázia bylo přijato 5 žáků, 3 žáci z 9. A a 2 žáci z 9. B.

Všem našim žákům přejeme hodně úspěchů v dalším studiu!

Pavla Pižlová

 

TUČŇÁK SE S VÁMI LOUČÍ

14.06.2014 22:35

Redakce školního časopisu Tučňák již podruhé zvládla vydat každý měsíc nové číslo. Červnové je zaměřené na naše město a spolu s dalšími rubrikami jsme napsali rekordních 28 stran. Přejeme příjemné prázdniny odcházejícím deváťákům jak ze školy, tak z redakce, úspěšný vstup do nových škol a těšíme se na nové redaktory a čtenáře v dalším školním roce.