Klub mladých badatelů

Na kroužku se děti budou zabývat vyvozováním přírodních zákonů  formou pokusů a pozorování. Nahlédnou pod pokličku matematických hříček,  logických her, fyzikálních zákonitostí a to vše tvořivou formou. Některé pomůcky k pozorování si vyrobí v nově vybavených školních dílnách. Nově si děti vyzkouší práci s Lego roboty. Kroužek je určen především pro žáky 3. - 5. tříd a koná se v pondělí od 13:30 do 15:00. Kroužek bude zahájen 24.9., pokud se přihlásí aspoň 6 dětí.

PRO VŠECHNY PŘIHLÁŠENÉ JE KROUŽEK V LETOŠNÍM ROCE ZDARMA, JELIKOŽ JE FINANCOVÁN Z PROJEKTU ŠABLONY 2.

Optické hračky

Jak rozpohybovat obrázek bez digitální techniky si badatelé vyzkoušeli na prvním setkání našeho Klubu mladých badatelů. Stačil nám papír, tužka, zrcadlo, nůžky, špejle a tvůrčí duch s trpělivostí.

Fotky a video z činností naleznete ZDE.

Octová raketa

Jak se jedná o akci a reakci, tak jsou děti nadšené. Pro úspěšnost z loňska jsme museli letos zopakovat. Tentokrát jsme však vychytali všechny neduhy a všech 12 raket odstartovalo do výšin. Pohonem byl natlakovaný oxid uhličitý vzniklý z chemické reakce sody a octa. Video ZDE.

Odpor vzduchu

Máme tu podzim a s ním opadávání listí a semen ze stromů. Všimli jste si té různosti pohybů při jejich letu? A proč to tak je? Nad tím jsme bádali v tomto setkání. Nejdříve jsme si prohlédli opravdická semena (javoru, jasanu, habru) při letu a potom jsme si vyrobili tři hračky na podobném principu. Až se nám z toho točila hlava.
 Fotografie ZDE.

Zkoumání těžiště

Rozděleni do skupin si děti zkusily vybalancovat tučňáky na kře a postavit co největší věž v Pise. Pak jsem jim ukázala pokus a kouzlo na principu umístění těžiště a v závěru si děti vytvořily balancující hračky: akrobata, papouška sedícího na špejli a ptáka těžišťáka. To jsme žasli!!! Fotografie ZDE.

Těžiště a setrvačnost

Mexické fazole, které se sami od sebe pohybují existují. Je v nich však housenka motýla, která je rozpohybuje. U nás to byla šikmá dráha, kterou si děti vyrobyly z roliček od papíru, působení gravitace a papírová fazole, ve které byla schovaná volně se pohybující kulička. Ta zapříčinila trhavý a překotný pohyb fazole, díky změně těžiště ve fazoli a setrvačnosti. Video a další fotografie ZDE.

Papírové rakety

Trošku trpělivosti bylo potřeba na slepení papírové rakety. Aby daleko létala, bylo potřeba z výšky skočit na plastovou láhev a díky tlaku vzduchu, přenesenému hadicí k raketě, došlo k odpalu. Největší vzrůšo bylo při odpalování. Foto ZDE.

Sopky

Ještě jeden pokus s reakcí sody a octa. Ve skupinách si děti vymodelovaly z keramické hlíny sopky a do jejího kráteru vložily sodu s barvivem. Při dolití octa dojde k pěknému efektu, který můžete spatřit ZDE.

rok 2016/17

rok 2017/18