Klub mladých badatelů

Na kroužku se děti budou zabývat vyvozováním přírodních zákonů  formou pokusů a pozorování. Nahlédnou pod pokličku matematických hříček,  logických her, fyzikálních zákonitostí a to vše tvořivou formou. Některé pomůcky k pozorování si vyrobí v nově vybavených školních dílnách. Nově si děti vyzkouší práci s Lego roboty. Kroužek je určen především pro žáky 3. - 5. tříd a koná se v pondělí od 13:30 do 15:00. Kroužek bude zahájen 24.9., pokud se přihlásí aspoň 6 dětí.

PRO VŠECHNY PŘIHLÁŠENÉ JE KROUŽEK V LETOŠNÍM ROCE ZDARMA, JELIKOŽ JE FINANCOVÁN Z PROJEKTU ŠABLONY 2.

PREZENTACE Z LETOŠNÍHO 1. POLOLETÍ KE ZHLÉDNUTÍ ZDE

Optické hračky

Jak rozpohybovat obrázek bez digitální techniky si badatelé vyzkoušeli na prvním setkání našeho Klubu mladých badatelů. Stačil nám papír, tužka, zrcadlo, nůžky, špejle a tvůrčí duch s trpělivostí.

Fotky a video z činností naleznete ZDE.

Octová raketa

Jak se jedná o akci a reakci, tak jsou děti nadšené. Pro úspěšnost z loňska jsme museli letos zopakovat. Tentokrát jsme však vychytali všechny neduhy a všech 12 raket odstartovalo do výšin. Pohonem byl natlakovaný oxid uhličitý vzniklý z chemické reakce sody a octa. Video ZDE.

Odpor vzduchu

Máme tu podzim a s ním opadávání listí a semen ze stromů. Všimli jste si té různosti pohybů při jejich letu? A proč to tak je? Nad tím jsme bádali v tomto setkání. Nejdříve jsme si prohlédli opravdická semena (javoru, jasanu, habru) při letu a potom jsme si vyrobili tři hračky na podobném principu. Až se nám z toho točila hlava.
 Fotografie ZDE.

Zkoumání těžiště

Rozděleni do skupin si děti zkusily vybalancovat tučňáky na kře a postavit co největší věž v Pise. Pak jsem jim ukázala pokus a kouzlo na principu umístění těžiště a v závěru si děti vytvořily balancující hračky: akrobata, papouška sedícího na špejli a ptáka těžišťáka. To jsme žasli!!! Fotografie ZDE.

Těžiště a setrvačnost

Mexické fazole, které se sami od sebe pohybují existují. Je v nich však housenka motýla, která je rozpohybuje. U nás to byla šikmá dráha, kterou si děti vyrobyly z roliček od papíru, působení gravitace a papírová fazole, ve které byla schovaná volně se pohybující kulička. Ta zapříčinila trhavý a překotný pohyb fazole, díky změně těžiště ve fazoli a setrvačnosti. Video a další fotografie ZDE.

Papírové rakety

Trošku trpělivosti bylo potřeba na slepení papírové rakety. Aby daleko létala, bylo potřeba z výšky skočit na plastovou láhev a díky tlaku vzduchu, přenesenému hadicí k raketě, došlo k odpalu. Největší vzrůšo bylo při odpalování. Foto ZDE.

Sopky

Ještě jeden pokus s reakcí sody a octa. Ve skupinách si děti vymodelovaly z keramické hlíny sopky a do jejího kráteru vložily sodu s barvivem. Při dolití octa dojde k pěknému efektu, který můžete spatřit ZDE.

rok 2016/17

rok 2017/18