archiv 2016/17

Vyrobili jsme si padák

Jak silně působí odpor vzduchu na padající těleso, které je opatřeno padáčkem jsme se všichni přesvědčili na vlastní kůži. Samotný zmuchlaný mikrotenový padák se zátěží nám letěl rychlostí 1,5 m/s, kdežto při otevření padáku se rychlost zmenšila až 5-krát. Do příště opravíme vzniklé šrámy našich parašutistů a padáků a budeme posílat z větší výšky. Už se těším. Další foto ZDE.

 

Vznášedlo

Po výrobě papírové raketky poháněné  silou našeho foukání, přišlo na řadu vznášedlo na reaktivní pohon. Vyfukováním vzduchu z balónku dochází k nadnášení vznášedla a díky minimálnímu tření je jeho pohyb po podlaze jednodušší. Foto ZDE.

 

 

Zvukové hračky

Čekal nás nelehký úkol. Výroba zvukové hračky se zprvu zdála snazší než ve skutečnosti byla. Zvukového čmeláka se podařilo rozebzučet Vilémovi a foukačku pouze Vaškovi. Naše zápolení můžete shlédnut ZDE.

 

Sopky

Trocha chemie neuškodí, naopak. Kdo by neznal hříčky s kypřícím práškem. Vyrobili jsme si z keramické hlíny sopku, přibarvili ocet na lávový odstín a přisypali kypřící prášek. Sopečné chrlení v celé své kráse je k vidění ZDE.

 

 

 

Solární pec

O tom, že sluníčko má sílu i v březnu jsme se přesvědčili při výrobě solární pece. Zapekli jsme si maršmelouny mezi sušenky.  Specialita chutnala výborně, recept je jednoduchý, zeptejte se našich badatelů. Jak to vše probíhalo, uvidíte ZDE.

 

 

Setrvačnost a těžiště

A opět se závodilo. Tentokrát s vlastnoručně vyrobenými "fazolemi", ve kterých se ukrývala  kulička. Pokud svého fazolového favorita postavíte na start nakloněné dráhy, kulička se začne kutálet, narazí na konec papíru, ten se přetočí a kulička má další prostor pro kutálení...až do cíle. To samé s cirkusovým klaunem. K nahlédnutí ZDE.

 

Tangramy

Jak postavit vajíčko na špičku? Chce to nápad. Stejně tak jsme vyzkoušeli rozstříhat papírové vajíčko a pak měli spoustu nápadů, jak ho sestavit do různých tvarů, které připomínaly zvířata, obličeje, květiny. Bylo jich nespočet. Pro ty, co nespěchají ZDE.

 

Desková hra

Vymyslet deskovou hru, aby kamarády bavila a zároveň aby fungovala, není jen tak hračka. To jsme si všichni vyzkoušeli. Markétka s Adélkou měly pro nás i diplomy s odměnami. Další nápady ZDE.

 

 

Cvakačka z ořechu

Míša Krameš měl bezva nápad, naučit nás vyrábět cvakačku z vlašského ořechu. Doma vlastnoručně připravil polotovary ze skořápek pro každého badatele a na kroužku nás krok za krokem dovedl k hotovému výrobku. Zabádali jsme si, jaktože má každá cvakačka jiný zvuk? Fotografie ZDE.

 

Elektrostatika

Trochu jsme nahlédli pod pokličku elektrostatiky díky balónkům a našim vlasům. Také jsme zkoumali, jaký vliv má tření různými materiály (papír, teflonová folie) na plastová brčka. Proč se někdy přitahují a někdy odpuzují. Byla to celkem legrace. Koukněte se na fotky ZDE.

 

Balancující beruška

Každý předmět má své těžiště. Najít ho u tužky je jednoduché. Horší je to u nůžek a ještě obtížnější u trojúhelníkového pravítka. A co taková beruška? Všechny by mohly vystupovat v cirkuse, protože do jedné nám balancovaly na prtsech. A ne jen na nich!!! Foto ZDE.

 

 

Prostorové stavby - tělesa

Trochu jsme si potrénovali stavby jehlanů, kuželů, hranolů a válců. Z hotových těles pak děti stavěly různé mrakodrapy, věže a hrady. V závěru si vyzkoušely postavit konstrukci ze špejlí a modelíny. Ne všechny držely pevně, ale zábava byla. Foto ZDE.

 

 

Raketky a vrtulky

Výroba papírové raketky nám dala trochu zabrat, ale lety byly o to víc vydařené. Síla fuku, perfektní konstrukce a kluzká přistávací dráha udělaly své. Také výroba konvektivní vrtulky nebyla o nic lehčí. Nakonec nám pan školník ještě topil, takže se všechny vrtulky krásně točily. Foto ZDE.

 

Když se Káča roztočí

Na předešlém badateli jsme se pokusili narýsovat spirálu, kterou jsme v tomto týdnu vybarvili a nalepily na CD. Po jeho roztočení, jsme zkoumali, jak se naše barvy míchají a jak dlouho se Káča dokáže točit. Díky malému tření, jsme si docela počkali. Také jsme bádali nad rozkladem světla. Víte, že když se podíváte na vypálené CD pod lampou, uvidíte všechny barvy spektra? Pokusili jsme se je nakreslit v pořadí, jaké jsou i v duze. V závěru jsme si vyrobili papírovou raketku, kterou si vyzkoušíme v letu na příštím Badateli.

Foto ZDE.

Návod na výrobu raketky ZDE. Šablona na raketku ZDE.

 

Čísla v přírodě

Fibonacciho posloupnost čísel (1 1 2 3 5 8 13 21 34 55 ....) se v přírodě vyskytuje např. v počtu spirál semen slunečnice nebo ananasu. Přijdete na to, jaké je další číslo v posloupnosti? A zkuste vzít čtveřici čísel posloupnosti, vnější čísla vynásobte, to samé udělejte s dvojicí vnitřních čísel a navzájem odečtěte. Pokaždé vyjde 1!!! Také jsme si vyzkoušeli, jaké ornamenty vzniknou sčítáním čísel v soustavě souřadnic pomocí jehly a nitě.

 

Výroba phenakistoscopu

Jak rozpohybovat obrázky bez kamery a natáčení videa? Ikdyž od toho natáčení jsme daleko nebyli. Roztočit kruh, na kterém jsou nakreslené jednotlivé fáze pohybu a skrz škvírky se dívat do zrcadla, kde uvidím oživlé obrázky. Jak se nám to dařilo k vidění ZDE.

 

 

Výroba krasohledu

Jak vlastně funguje krasohled? A kde se berou tak nádherné obrazce? Přišli jsme tomu na kloub, podívejte se na fotografie ZDE.

 

 

 

 

Čekal nás nelehký úkol. Výroba zvukové hračky se zprvu zdála snazší než ve skutečnosti byla. Zvukového čmeláka se podařilo rozebzučet Vilémovi a foukačku pouze Vaškovi. Naše zápolení můžete shlédnut ZDE.