Sezóna u žabí bariéry

09.04.2019 08:00

"Kdy už vylezou žáby? Kdy už je půjdeme přenášet? Kolik bylo dneska žab?", tak se ptaly děti, které se již nemohly dočkat, až začne jarní žabí tah a tím také naše služby u bariéry v Malém Dubu. Všechno ale závisí na počasí, dokud ranní teploty klesaly k nule, žabky zůstávaly ukryté. Teprve když se oteplilo, vydaly se žabky na cestu k rybníku. Putující žabky dojdou až k naší bariéře, která je nepustí na silnici, kde je ohrožují auta. A odtud je pak s dětmi přenášíme přes silnici. Jak to probíhá můžete vidět na fotografiích ze středy 3.4.2019, kdy pomáhaly dívky z 9. ročníku a z VI. B :   https://drive.google.com/open?id=1fE023e8-pPD7-zCUidOzTjpj82DKNgv6

Nyní již jsou všechny žabky v rybnících, aby zde nakladly vajíčka. Během tří týdnů naší služby jsme přes silnici přenesli 2500 obojživelníků čtyř druhů: Nejpočetnější byla ropucha obecná, dále jsme zaznamenali několik skokanů hnědých, čolky obecné i čolka horského. Skokan štíhlý se letos u bariéry neobjevil. 

Při transferu obojživelníků pomáhalo 30 žáků z 6. - 9. ročníku, za což jim patří velká pochvala.

Mgr. Věra Horáčková (organizátorka akce)