Stavba žabí bariéry v Malém Dubu

09.03.2017 21:34

Denní teploty nad nulou, poslední zbytky sněhu zmizely, zem se pomalu prohřívá a to znamená, že brzy začne čas jarního putování žab a dalších obojživelníků. 

V pátek 3. března jsme s partou kluků z 8. a 9. tříd vyrazili do Malého Dubu, abychom postavili u silnice z Malého Dubu do Kněžiček bariéru, která nepustí putující žáby na silnici a tím zabrání jejich úhynu pod koly aut. Pod odborným dohledem a s vydatnou pomocí pana Mgr. Radomíra Studeného z odboru životního prostředí KÚ v Liberci jsme do vyorané rýhy rozmístili a zakopali 15 kbelíků, rozložili plachty, pomocí oček je připevnili na kovové tyčky a postavili bariéru. Důležité je plachtu dole zahrnout hlínou, aby to žáby nepodlezly (ropuchy umí velmi dobře hrabat). Kbelíky - zemní pasti musí být těsně u bariéry, aby je putující žáby neminuly. Nakonec jsme umístili informační tabulky a značky pro řidiče. Kluci se pilně činili a vše zvládli za dopoledne. Žabí sezóna může začít.

Chtěli bychom poděkovat panu Šemberkovi, že nám ochotně zajistil úpravu plachty pro bariéru, a panu Horáčkovi, za technickou pomoc při vyorání rýhy pro instalaci bariéry.

foto zde

Mgr. Věra Horáčková (organizátorka akce)