Stavba žabí bariéry v Malém Dubu

19.03.2019 23:13

Jaro se začíná probouzet, kvetou sněženky, zpívají kosové a sýkory, vrátili se skřivani a co nevidět se vydají na svou každoroční cestu k rybníkům a tůním také žáby a čolci. Abychom je ochránili před koly automobilů, stavíme podél silnice z Malého Dubu do Kněžiček bariéru, letos již čtvrtým rokem. Ve středu 13. března chlapci z 8. a 9. ročníku naložili na vůz plachty, kovové tyče, kbelíky, značky, rýče, motyky a hrábě a vydali se do Malého Dubu, kde se pustili do práce. Nejprve podél vyorané rýhy zakopali 17 kbelíků - zemních pastí, pak zaráželi do země kovové tyče, celkem 85, a na ně zavěšovali vypnutou plachtu. Nakonec je potřeba plachtu přiklopit vyoranými drny, aby držela pevně v zemi. Žádná lehká práce, drny jsou pěkně těžké, ale kluci si s tím skvěle poradili, z minulých let už taky věděli, jak na to.
Poděkování si zaslouží: Tadeáš Jíra, Aleš Carda, Vašek Meduna, Vláďa Novák, Tomáš Werner a Tomáš Jíra.
Teď už se může oteplit, zapršet a žabí sezóna může začít. Jsme zvědaví, kolik jedinců letos zaznamenáme na jejich cestě k vodě, zda se na stavu jejich populace projevilo loňské extrémně suché léto. Ale důležité je, že nebudou zbytečně hynout pod koly aut.
foto: https://drive.google.com/drive/folders/1OViYuqnhP16MdONi5Qqy5FGKsFcWiO-X

Mgr. Věra Horáčková (organizátorka akce)