archiv 2012/13

          

FOTOALBUM TŘÍDY

Třídní výlet - úterý 28.5.: Dlouho dopředu se děti vyptávaly:" Kdy už konečně pojedeme na výlet?" Přiblížil se den odjezdu a počasí nevypadalo nejlépe. Rozhodovali jsme se, jestli výlet nepřesunout. Děti však nechtěly, že jim nebude vadit, když bude pršet. Předpověď hlásila úterý jako nejhezčí den v tomto týdnu, takže jsme "to riskli". Ráno vypadalo počasí nadějně, takže jsme s očekáváním celkem pěkného dne odjeli autobusem do Sedmihorek. Vydali jsme se lesní cestou na hrad Valdštejn. V klidu a pohodě jsme za hodinku byli na místě a nasvačili jsme se. Někteří již  také využili Hospůdku pod hradem k občerstvení či nákupu suvenýrů. Dále následovala zajímavá prohlídka hradu. Po prohlídce již začalo pršet, takže jsme oblékli pláštěnky. Bohužel pak již pršet nepřestalo. Došli jsme na Hrubou Skálu již celí mokří a zablácení. Děti to však neodradilo od dalšího nakupování suvenýrů. Potom jsme prošli Myší dírou a pokračovali po lesní cestě až do Sedmihorek. Pod lázeňským altánkem jsme sundali pláštěnky, někteří očistili nánosy bahna. Nastoupili jsme do autobusu a byli jsme šťastní, že jsme konečně pod střechou.V Dubě nás už s napětím očekávali rodiče a potom hurá do teplé vany........

Tento pocit popsal pěkně Tomášek Debnár:"Když jsme přišli do autobusu, tak to byl pocit jako když jsem přišel z Antarktidy." Další povedené slohy budou na fotkách. Na tento výlet opravdu nezapomeneme.

 

Besídka pro maminky:

Ve čtvrtek   jsme se  již od  rána připravovali na odpolední slavnost pro maminky. Nejprve jsme šli do školní kuchyňky a tam ve skupinách připravovali těsto na muffiny. Po upečení jsme je polili čokoládou a ozdobili cukrovými srdíčky a hvězdičkami. Každý si také vlastnoručně vyzdobil tácek pro svoji maminku. Potom jsme připravili třídu a vyzkoušeli naše připravované pásmo písní, básní, tanečků a také krátké divadélko. Odpoledne jsme vše rodičům předvedli, maminky byly obdarovány malým překvapením a děti dostaly za odměnu jahodový dort ve tvaru srdíčka. Myslím si, že na tyto společné okamžiky budeme vzpomínat.

Informace z třídní schůzky:

28. 5. úterý: Školní výlet- trasa- Valdštejn, Hrubá Skála, Sedmihorky, trasa asi 6 km

Odjezd: 7:45       Příjezd: 14:30 - 15:00

S sebou: sportovní oblečení a obuv, pláštěnku, svačinu, pití, drobné kapesné

Vybíráme 200,- Kč.

Do poloviny června vybíráme 700,- Kč na pracovní sešity, sešity, papíry, čtvrtky a jiný materiál do 3. ročníku.

21.6. v pátek : Školní jarmark

Ve středu 15. 5. od 13 hod. vystoupení pro důchodce. Ve čtvrtek 16.5. od 16 hod. zveme rodiče na besídku pro maminky.

V úterý 14. 5 od 14 : 30  do 17 hod. individuální třídní schůzky.

V pátek 3.5 a 10.5 nepojedeme na plavecký výcvik do Stráže pod Ralskem. Další lekce bude až 17. 5.

V úterý 23. 4. jsme navštívili místní  muzeum, abychom zhlédli kopii "Ďáblovy bible". Všichni jsme byli překvapeni velikostí, krásou a zpracováním této knihy. Děkujeme Martinu Hessovi, že nám o knize se zaujetím vyprávěl.

Ve středu 27. března jsme měli další projektový den Velikonoce. Děti pracovaly ve skupinách na zadaných pracovních listech z matematiky, prvouky. Četly s porozuměním a doplňovaly v textu vynechaná slova. Z textu se dozvídaly informace   o Velikonocích. Dále následovala výtvarná minidílnička, při které si děti mohly vyrobit ovečku a  stojánek na vajíčko . Na závěr jsme si také vyzkoušeli vyzdobit vajíčko ubrouskovou technikou. Děkujeme Máje Hájkové za krásná kuřátka a jiný potřebný materiál.

V pondělí jsme vynášeli z města Moranu - děti se moc těšily, až  paní Zimu  spálíme , vhodíme do řeky a nastane konečně jaro. Bohužel se zima jen tak nevzdává.    

                                                                                  

Pondělí ,25. března, jsme společně prožili s D. Čemusovou , autorkou hudebního pořadu pro děti  Ptačí sněm. Program se nám všem moc líbil. Děti přivolávaly ptáčky na ptačí sněm, o každém si zazpívaly krásnou písničku, poslouchaly hudbu, vytleskávaly rytmus, hrály na rytmické nástroje a dozvěděly se také o notové osnově, houslovém klíči a notách. Dostali jsme také krásný pracovní list, který nám tento pěkný program bude připomínat.

Od 15. března nám začíná plavecký výcvik . Budeme jezdit  každý  pátek do bazénu ve Stráži pod Ralskem.

Děti budou potřebovat: plavky, dva ručníky, boty do sprchy, mýdlo, hřeben. Vše v igelitové tašce a batohu. Děvčata spletené vlasy do copánků. Nebrat si s sebou žádné cenné věci, šperky. Do konce května vybíráme na dopravu 700,- Kč.

19. března v úterý - Třídní schůzky SRPDŠ od 16 hod. Na třídní schůzce se sejdeme o týden dříve, protože 26. března jedu na celodenní školení v Liberci.

1. března - projektový den Kočky: Tento páteční den byl inspirován krátkým úryvkem z knihy J. Koláře- Z deníku kocoura Modroočka. Dětem se čtení moc líbilo, a proto jsme se kočičkám věnovali celý den. Vyráběli jsme kočičí miminko, malovali jsme dospělou kočku na koberci. Při skupinové práci jsme četli článek o největších kočkovitých šelmách. Děti musely číst s porozuměním a odpovídat na otázky z textu, doplňovat správná chybějící slova. Počítaly příklady, vybarvovaly, popisovaly tělo kočky a dozvídaly se nové informace. Samozřejmě, že jsme se vyslechli  také několik příběhů o kočičkách, které mají děti doma - Rézinka, Žofka, Minda......Knihu J. Koláře budeme číst jako společnou četbu ve 3. ročníku.

11. února 2013 - Až opadá listí z dubu - v pondělí jsme navštívili opět Naivní divadlo v Liberci.

31. ledna  Projekt Normální je nekouřit. Opět nás navštívila veverka Věrka, která nás provází tímto projektem již od

1. ročníku. Dnes jsme se dozvídali o tom, jaké další důležité orgány máme v našem těle. Vyhledávali jsme v encyklopediích, jak vypadají plíce, srdce, žaludek, ledviny, střeva, mozek a jaká je jejich funkce. Potom jsme obkreslovali siluetu postavy

a jednotlivé orgány jsme dovnitř vlepovali. Zhotovili jsme si také jednoduché popisky k jednotlivým orgánům a jejich funkci. Dále jsme zpracovávali pracovní listy, povídali si o tom, co našemu zdraví a orgánům prospívá a co naopak.

14. ledna 2013 jsme navštívili Naivní divadlo v Liberci. Tentokráte jsme obdivovali krásné, humorné a napínavé představení Velbloud, ryba, slepice.

 

Děkuji všem rodičů za spolupráci a přeji vše nej, nej, do nového roku 2013.

Na bílém obláčku andílek maličký,

prstíčky rozsvítí sněhové hvězdičky.

Jednu Vám posílá i s přáním od srdce,

ať s láskou prožijete letošní Vánoce.

19. prosince jsme si udělali vánoční besídku. Nejprve si děti vybarvily podle matematické legendy vánočního kapra, pak se tančilo, zpívalo, soutěžilo. Ochutnali jsme různé druhy vánočního cukroví a k tomu jsme si uvařili vánoční čaj. Nakonec jsme si rozdávali dárky a nechyběl ani vánoční úklid naší třídy.

18. prosince  Vánoční minidílnička: Tento den jsme vyráběli vánoční přání, korálkovou ozdobu na stromeček a také vánoční svícen. Překvapilo mě, že i druháčci jsou velcí šikulové a svým výrobkem, doufám , udělali  svým nejbližším radost.

17. prosince program Hudební nástroje. Při tomto programu si děti prohlédly nebo také vyzkoušely některé netradiční hudební nástroje. Zazpívali jsme si známe písničky v novém moderním rytmu rocku nebo beatu. Byl to velice pěkný program, kdy byly děti opravdu vtaženi do "víru dění".

15. prosince jsme se zúčastnili programu Vánoce jsou za dveřmi. Byl to hudební program plný písniček, vánočních koled, tancování a soutěží. Děti mohly vyhrát drobné ceny v některých soutěžích či kvízech.

5. prosince - Projekt Andělská škola: Na tento den jsme měli všichni velké přípravy, protože jsme  přišli převlečeni za krásné andílky. Moc to všem opravdu slušelo. Nejprve jsme si vystříhali z papíru obláčky, po kterých jsme dopravovali andělskou poštu, nikdo nesměl šlápnout vedle, jinak by spadl z nebe. Každý andílek si také vymyslel  svoje andělské jméno např. Katuel, Gabriel,Anděl Páně, César ......Plnili jsme různé úkoly ve skupinách, při kterých jsme se dozvěděli různé zajímavosti o prosincových svátcích, zvycích a zapomenutých tradicích. Přišel nás navštívit Mikuláš, anděl a čerti, kteří nám přinesli sladkou nadílku. Žáci 7. ročníku přišli dát dětem dárek v podobě pohádky O kocourovi v botách. Měli pro děti připraveny různé otázky, úkoly a soutěže, za které mohli druháčci dostat sladkou odměnu. Hráli jsme foukanou s peříčky atd... Byl to prostě andělsky krásný den. 

4. prosince  se někteří žáci z naší třídy zúčastnili soutěže ve zpěvu Barborčino zpívání. Ve dvojicích Lukášek Kotva a Venda Formánek, Mája Hájková a Jindříšek Eichler, Verunka Bulířová a Bětuška Hrůzová, Nikolka Kydlíčková a Kubík Hrubý nám zazpívali vánoční koledy nebo jiné oblíbené písničky. Nejúspěšnější z naší třídy byli Venda a Luky, kteří se umístili na 3. místě se svou oblíbenou písničkou Kytka masožravá.

Do konce prosince vybíráme 100,-Kč do třídního fondu. Děkuji.

* V pátek 16. 11. jsme navštívili místní Zoo obchůdek. Děti si mohly prohlédnout spoustu zvířátek jako je krajta královská, vodní želvy, ještěrky, ropuchu, leguána, potkany, strašilky, exotické ptáky, rybičky, králíky, morčata ....Paní prodavačka a chovatelka zvířat dětem  odpovídala na jejich dotazy. Děkujeme za návštěvu.

Zelenina zdravá je :  v úterý 13. listopadu jsme měli další projektový den.  Začali jsme písničkou Zelenina zdravá je. Potom jsme si shrnuli všechny poznatky, které jsme se doposud o zelenině naučili. Dále jsme se rozdělili do pracovních skupin  a společně jsme vyplňovali pracovní listy z Čj, M, Pr. Připravili jsme si společnými silami zdravou svačinku. Chutnala nám mrkvová pomazánka a také pomazánka z červené řepy. Odpoledne jsme šli do kuchyńky a upekli jsme výborný jablečný štrůdl a uvařili jablečný kompot. Bylo to mňam, mňam....

* v úterý 6. 11.  od 16 hod.   se na Vás , milí rodiče, těším na další třídní schůzce  SRPDŠ.

* Den s Drakem

Ve středu 24. 10. jsme měli další projektový den. Tentokráte to byl den s drakem. Přestože nám počasí příliš nepřálo a vítr nefoukal, drakům se podařilo přeci jenom vzlétnout. Celý den jsme pracovali ve skupinách a plnili různé úkoly. Psali jsme drakovi psaníčko, vymýšleli jsme rýmy se slovem drak, opisovali básně, skládali jsme básně, četli jsme pohádku o drakovi. Počítali jsme dračí matematické řetězy a slepovali jsme nelehkou matematickou skládanku. Také jsme se stihly procházet po čtvercové síti, ve které nám samozřejmě vyšel drak. Bloudili jsme v bludišti a také jsme si malého dráčka na závěr vyrobili, bude nám tak připomínat ten dnešní den s drakem.

* Byl schválen příspěvek SRPDŠ ve výši 200,-Kč  a 30,- na hygienické potřeby. V případě  sourozenců platí částku 200,- pouze jeden ze sourozenců. Částku 30,- Kč platí každý žák. Přineste, prosím, co nejdříve. Děkuji

* Další sběr papíru: Další sběr papíru se uskuteční 24.10., 31.10., 12.12 - Vždy od 7. 10 hod. Děkuji rodičům, kteří za naši třídu přispěli.

 

* Každé pondělí a čtvrtek  od 7. 20 do 7. 30 Výkup kaštanů a žaludů před budovou školy. Kaštany 3,-/kg, žaludy 4,-/kg. Vybírá p. uč. M. Kabátková pro myslivecký spolek.

* 1. sběr papíru : Za příznivého počasí se 17. 10. uskuteční sběr papíru (noviny, časopisy, letáky, popsaný kancelářský papír).Papír můžete přinést naskládaný v kartonové krabici nebo v tašce, ze které se přendá. Papír, prosím,nesvazujte provázkem. Papír si zvažte a váhu napište na lístek či krabici. Za vybraný papír získá škola finanční prostředky na výukové programy pro žáky.

* 19. 10. Prodej vitamínů ve vestibulu školy. Prodávat se bude o velké přestávce.

Cena většího balení 110 tablet je 50 ,- Kč.

* 1. října:   Přednáška o houbách s panem mykologem J. Malým
Poslední vyučovací hodinu jsme zhlédli pěknou prezentaci pana mykologa. Děti viděly krásné fotografie jedlých, nejedlých i jedovatých hub. Poznávali jsme, které žampiony můžeme sbírat a které jsou naopak nevhodné.Dozvěděli jsme se o velice příznivých účincích hlívy ústřičné a mnoho dalších zajímavostí.
* čtvrtek 27. září: Pohádkový les

Den pro zdraví jsme prožili v pohádkovém duchu.Nejprve jsme si poslechli pohádku  o veverce Věrce, která je součástí programu prevence proti kouření - Normální je nekouřit.Potom jsme si povídali o zdraví a našem lidském těle. Děti  ve skupinkách vytvářeli obrazy lidského těla a podle encyklopedií popisovaly jeho části či některé vnitřní orgány. Když děti práci dokončily, tak na nás ve 2. patře školy čekal pohádkový les s mnoha pohádkovými bytostmi a nelehkými, ale velice zábavnými úkoly. Dětem se program velice líbil, děkujeme žákům z 9. tříd, že si pro mladší kamarády vymysleli tak pěkný program.

* úterý 25. září: Ukázka hasičské zbrojnice

V úterý ráno jsme se vypravili na prohlídku hasičské zbrojnice. Děti si prohlédly českodubskou hasičskou zbrojnici, vybavení hasičů, hasičská auta. Také si spolu s Martinem Hessem zopakovaly, jak se mají v případě požáru zachovat a jaká potřebují znát telefonní čísla. Děkujeme dobrovolným hasičům za připravený program.

* 19. září: Požární poplach aneb taktická cvičení jednotek PO

V 9 45 vypukl ve škole požární poplach a všichni museli během několika minut opustit školu. Potom jsme na vlastní oči viděli příjezd několika hasičských aut a záchranu žáků z některých učeben pomocí pořárního žebříku či plošiny. Neobešlo se to také bez slziček, ale je dobré si takovou situaci vyzkoušet na vlastní kůži.

* V úterý od 16 hod. se na Vás, rodiče, těším na první společné schůzce v naší třídě

2. A.

* V pátek 7. září jsme zhlédli divadelní představení O Balynce v kině v Českém Dubu. Připomněli jsme si zábavnou formou, jak třídíme odpad.  Představení bylo moc pěkné, plné písniček, legrace, ale i poučení. Doufám, že se do třídění odpadů zapojí co nejvíce dětí.

* Začátkem školního roku se třídy 2. A, 2. B, 3. tř. a II.ST ocitly v Bramborovém království. Na děti čekalo mnoho zábavných úkolů a činností. Děti ve skupinách plnily úkoly na pracovních listech z ČJ, M, PRV. Vymýšlely příběh o Bramborovém království dle klíčových slov, učili se básničky o bramborách. Princezně Brambůrce zdobily šaty bramborovými tiskátky. Poté všichni zápolili v několika disciplínách Bramborové olympiády. Putování Bramborovým královstvím jsme zakončili královskou hostinou, na které nechyběly vybrané bramborové pochoutky, které si děti samy uvařily.