archiv 2012/13

 

Vítám všechny třeťáky a jejich rodiče!

 

CO NOVÉHO,CO JSME ZAŽILI,CO NÁS ČEKÁ...

 

* Všem dětem a rodičům bych ráda poděkovala za aktivní přístup ve sběru papíru. Prozatím celoškolní soutěž ve sběru vyhráváme. Věřím, že i při posledním sběru v květnu opět doneseme co nejvíce papíru, že se zapojí i ti žáci, kteří se zatím nezúčastnili a prvenství nakonec uhájíme.

 

* Den Země. V úterý 23. 4. 2013 jsme oslavili celosvětový Den Země. Nejprve jsme navštívili Podještědské muzeum K. Světlé, kde jsme si prohlédli Codex gigas neboli Ďáblovu bibli. Přesněji řečeno ,prohlédli jsme její kopii, originál je uložen v královské knihovně ve Stockholmu. Jedná se o největší knihu na světě, kterou před staletími vytvořil podle legendy jeden klášterní mnich. Pak jsme si ještě v rychlosti prohlédli interiéry Muzea s poutavým vyprávěním  M. Hesse. Poté jsme se vydali poznávat okolí Českého Dubu a přitom pozorovat krásy naší Země. Podívali jsme se k rybníku Heleráku, na koupaliště, pak jsme nakrmili prasátka a nakonec jsme šli zasadit strom.  Celkem jsme ušli asi 5 km a přitom jsme si vyzkoušeli určovat světové strany, poznávat jarní květenu a pozorovat, jakým způsobem člověk chrání a nebo naopak škodí přírodě.

 

* V dubnu jsme se zúčastnili školní soutěže o interaktivní mapu. Otázky a úkoly jsme našli ve školním časopisu Tučňák. Snažili jsme se a vyhráli jsme 2. místo. Mapu jsme tedy nezískali, ale vyhráli jsme 3 malé skládačky. Naše třída se tedy rozdělila na 3 skupiny a každá měla za úkol postavit vyhranou stavebnici. Všichni to nakonec zvládli a práce je bavila.

* V prvouce jsme se učili o houbách. Moc chválím všechny děti, které do školy přinesly knihy, encyklopedie a atlasy hub. Naučili jsme se v nich hledat, poznávat nejběžnější houby podle obrázků. Četli jsme si o houbách zajímavosti. Houby jsme zkoušeli  nakreslit. Pokud bude čas, mohli bychom v září vyrazit na houbařskou výpravu do lesa.  

* Na škaredou středu jsme měli další projektový den. Jaký jiný než velikonoční. První hodinu jsme se naučili nová anglická slovíčka (samozřejmě spjatá s Velikonoci), zahráli jsme si velikonoční anglickou hru na interaktivní tabuli. Druhou hodinu jsme plnili ve skupinkách pracovní listy zaměřené na ČJ, M, čtení i psaní. Děti si práci rozdělily a sbírali za splněné úkoly body. Třetí hodinu jsme si ve družstvech odehráli velikonoční trojboj v těchto disciplínách - velikonoční golflorbal, sběr zrníček a vázání vel.stužek na pomlázku na čas. Nejvíce bodů za celý den nasbíralo družstvo - Anička Ř., Martin L., Láďa N. a Venda M. Čas utíkal velmi rychle, takže na tvoření velikonočních ozdob už nám moc času nezbylo. Některé děti si přesto stihly udělat kohoutka a zajíčka z vajíčka a stojánek na kraslici.

 

* V dubnu naše hodiny angličtiny oživí rodilý mluvčí Paul. Dětem se hodiny s Paulem moc líbí, hodně se nasmějeme a zároveň i naučíme. Navštívit by nás měl ještě 2x. Už teď se těšíme, co nového při angličtině zažijeme.

 

* V pátek 22.3. 2013 si všichni učitelé naší ZŠ odpočinuli od svých žáčků a v rámci Dne podle Amose předali na jeden den své žezlo mladším. Žáci devátých tříd se vžili do rolí učitelů a celý den se snažili zaujmout, zabavit, ohlídat, vyposlechnout  a především něco naučit žáky prvního stupně. Do naší třídy přišlo "učitelské" trio - Honza, Pepa a Kuba. Byla to zajímavá zkušenost nejen pro ně, ale i pro naše třeťáky. Věřím, že je učení s kluky bavilo a uvidíme, jestli některého z velkých kluků jednou učitelské povolání nezláká...

 

* V prvouce jsme se v březnu učili o živé přírodě, poznali jsme mnoho nových informací o rostlinách. Dozvěděli jsme se, že rostliny mají hned několik možností, jak se rozmnožit. Jeden způsob množení - tzv. "řízkování" květin jsme si vyzkoušeli prakticky. Každý žák si zasadil několik lístečků africké fialky neboli saintpaulinky. Každý se o svá "miminka" stará, zalévá, tak doufejme, že se nám ujmou a vyrostou nám z nich krásné nové rostlinky

 

* V březnu jsme ukončili náš plavecký výcvik ve Stráži p. Ralskem. Děti si naposledy užlily v bazénu, pohrály si s pomůckami a čekalo je také závěrečné plavecké "zkoušení". Hodnotila se nejenom uplavaná vzdálenost, ale i správná technika. Děti si odnesly diplomy a sladkou odměnu. Jedna hodina plavání bude nahrazena v dubnu-květnu, děti budou rozděleny do skupin a pojedou na plavání společně s druháky.

 

* Zájezd do Německa

Ve dnech 18. - 22. 2. 2013 část třídy odjela na výměnný pobyt do německého Seifhennersdorfu. Co všechno jsme zažili a poznali si můžete přečíst v aktualitách naší školy. Celou fotogalerii si můžete prohlédnout ZDE.

 

* V únoru jsme v prvouce probírali téma Neživá příroda. V rámci výuky jsme dělali pokusy s vodou, ohněm, cukrem a solí.

 

* 31. 1. jsme pokračovali v zajímavém projektu Normální je nekouřit. Tentokrát jsme se zaměřili na všechna negativa, která kouření přináší. Zahráli jsme scénky na téma (ne)kouření. Vypracovali různé pracovní listy a vytvořili jsme plakáty proti kouření. Takže i na dveřích naší třídy můžete vidět, že " U NÁS SE NEKOUŘÍ".

 

* Přeji Vám krásné Vánoce plné klidu a pohody a do nového roku 2013 hlavně zdraví, štěstí a radost i z maličkostí....H.K.náhled obrázku

 

* Ve dnech 20. a 21. 12. bude ředitelské volno. Pak následují vánoční prázdniny. V novém roce se sejdeme ve třídě až ve čtvrtek 3. 1.2013.

 

* Ve středu 19.12. si ve třídě uděláme Vánoce. Děti si donesou hrníček a čaj, cukroví na ochutnávku, dáreček bez jména v ceně asi 20 Kč. Kdo chce, může donést i hudební nástroj. Zazpíváme si koledy, vyzkoušíme si některé vánoční zvyky, pohostíme se na vánoční hostině a zkusíme zvonečkem přivolat Vánoce....náhled obrázku

 

* V pondělí 17. 12. jsme zažili báječný hudební pořad Hudební nástroje. Pan skladatel celé publikum pořádně naladil a pak už jsme zpívali v rytmu Rock n´Roll a Blues. Někteří vybraní jedinci si i zahráli na opravdový saxofon a další nástroje. Dětem se pořad velmi líbil.

 

* Ve středu 5. 12. se celá naše třída ocitla v pekle. Učili jsme se v čertí škole. Do školy většina dětí přišla v čertovském oblečku. Počítali jsme čertí matematiku, hráli jsme různé zábavné hry a zrovna když jsme hledali z hromady bačkor ta svá "kopýtka", vtrhli do naší třídy opravdoví čerti s Mikulášem a andělem. To jsme se ale lekli! Naštěstí jsme si své drobné hříšky odplatili hezkou novou písničkou o čertech, tak nám andílek rozdal sladkou nadílku - pro každého čokoládový adventní kalendář. Na třetí hodinu k nám přišli žáci 7. tříd a měli pro nás připravenou hodinu čtení s různými úkoly. Děkujeme jim za hezky připravenou hodinu. No a pak už nás v čertí škole čekala  jen Čertí olympiáda. Ve družstvech jsme plnili tyto disciplíny: hod uhlím do kotle a čertí běh školou. Další disciplíny už jsme bohužel nestihli, protože nám zazvonilo a museli jsme domů. Ten den se ve škole trochu zlobilo, ale snad to bylo jen tím, že ten den přišlo do třídy plno čertů....:-)

 

* V úterý 4. 12. proběhla ve škole tradiční pěvecká soutěž Mikulášské zpívání. Odvážní zpěváci, kteří se přihlásili, mohli předvést své pěvecké umění a talent. Z naší třídy se na 1. místě umístilo duo Verunka Šámalová a Klárka Chlupová, na 2. místě byly Lucka Rybářová a Anička Vondrušková a na 3. místě skončily děvčata Verunka Rybářová a Anička Řídká. Všichni zpěváci dostali drobné ceny. Vítězové krom dalších odměn jistě zahřál pocit, že to "zvládli" před tak velkým publikem. Zvláštní cenu také dostal Vláďa Brandýský za hru na flétnu a Anička Vondrušková za hru na piano.

 

* Ekosběrači z naší třídy si vylosovali zasloužené odměny.

Děkuji Vám, že se snažíte pomáhat naší Zemi tím, že třídíte odpad.

 

* ...Martin, svatý Martin, jeho kůň ho nese směle v dál, jen sníh a vítr jej provází. Svatý Martin jel, v srdci radost měl, jeho tělo jen plášť měkce hřál...

 

Světla venku ubývá, ale světlo v našem nitru musí být stále posilováno. Chladná podzimní doba nutí lidi, aby si hledali k sobě cestu. Svatomartinská  světla připomínají nebeské hvězdy, které nám nabízí svou pomoc a posilují niterní teplo v lidech.   Martin přijel na svém koni i k nám do třídy. A tak jako sv. Martin kolem sebe šířil dobro, tak i my se budeme snažit plnit dobré skutky. Kdo doma udělá dobrý skutek a vyrobí si hvězdičku, může ji nalepit na našeho  bílého koně Dobráka. Co myslíte? Podaří se nám do Vánoc celého koně rozsvítit?

 

* V úterý 20. 11. budeme vyšívat. Přineste si nůžky, jehlu s větším okem, bavlnky. Maminka Vládi, paní Nováková, nám sponzorsky sehnala plnou tašku látek a bavlnek, tím jí chci moc poděkovat.  Takže kdo bavlnky zapomene, nevadí.

 

* Chtěla bych pochválit všechny sběrače papíru z naší třídy. Prozatím se  držíme na krásném 2. místě z celé školy. Další sběr se bude konat 12. 12. 2012, tak doufám, že se přidají i ostatní děti ze třídy :-)

 

* V úterý 6. 11. 2012 od 16.00 hod v naší třídě proběhne 2. rodičovská schůzka SRPDŠ. Těším se na Vaši účast.

 

* Ve čtvrtek 1. 11. 2012 jsme při angličtině oslavili Halloween. Víte, co je to Bobbing for apples nebo hra na mumie? My už ano. A taky víme, proč se slaví Halloween a proč je symbolem tohoto svátku dýně Jack. Naučili jsme se koledu Trick or treat a vykoledovali jsme si sladkosti u jedné čarodějnice a taky strašidelnou pochoutku s červy a žižalami. Také jsme ve skupinkách plnili úkoly, měli jsme strašidelnou módní přehlídku, zatančili jsme si s kostlivcem a hodně jsme se ten den nasmáli....podívejte se na fotky ve fotoalbu naší třídy a třeba se zasmějete s námi:-)náhled obrázku

 

* Od listopadu už s námi do třídy nechodí David Čermák. Dáda se odstěhoval do Rychnova. Dádo, měj se tam hezky a ať se Ti v životě daří! Byl jsi náš dobrý kamarád a rádi Tě zase někdy uvidíme....

 

* Ve středu 24.10. jsme zakončili dlouhodobý projekt o poznávání našeho města. Ve třídě jsme vytvořili pracovní skupiny a v těch jsme plnili různé úkoly z ČJ, M, PR, Geometrie a čtení. Práce v týmech děti bavila, krásně se doplňovaly a za celé dopoledne jsme stihli mnoho pracovních listů s úkoly o našem městě.

 

* V úterý 23. 10. jsme si v kuchyňce upekli moc dobré jablečné záviny neboli štrůdly. Jablek děti donesly plno, tak jsme si navíc uvařili výborný jablečný kompot se skořicí. Dětem šla práce pěkně od ruky, pracovaly ve skupinkách a musím říci, že nám všem moc chutnalo.náhled obrázku

 

* V pondělí 22. 10. jsme navštívili Johanitskou komendu. Průvodce Martin Hess nám poutavě vyprávěl o historii komendy, o jejím vzniku, zániku i znovuobjevení panem Edelem. Po prohlídce jsme si ještě prohlédli Kříž na Rajském dvoře a další památky - kostel Svatého Ducha, na náměstí jsme si ukázali morový sloup a pověděli jsme si něco o radnici. Tím jsme zakončili druhou část naší poznávací vycházky. Třeťáci jsou teď učinění znalci v historii a památkách našeho města :-)náhled obrázku

 

* 18. 10. se naše třída vydala na poznávací vycházku po památkách Českého Dubu. V rámci prvouky a právě probíraného učiva o našem městě bylo důležité se dozvědět o historii našeho starobylého městečka. Vycházku jsme začali hned u naší školy, protože v jednom domě tu kdysi pobýval  známý hudební skladatel Bedřich Smetana. Poté jsme se dozvěděli o věži Hlásce, našli jsme dům, kterým prochází 15. poledník, na hřbitově jsme obdivovali krásu hrobky  továrníka F.Schmitta i kostel Nejsvětější trojice. Poté jsme prošli kolem Husova sboru a alejí Karoliny Světlé jsme došli k pramenu Ida Quelle. Podél Ještědky jsme došli až k honosnému "zámku" rodiny Schmittů, kde dnes sídlí Domov důchodců. Pak už jsme zjistili, že čas opravdu letí a museli jsme se vrátit do školy. Děti po celou dobu se zájmem poslouchaly a mile mne překvapilo, že si nově nabyté poznatky dobře zapamatovaly. A to jich přitom bylo opravdu dost. Každý si vyplňoval pracovní list, který by dětem měl napomoci si lépe zapamatovat naše nejdůležitější historické stavby ve městě.

 

* Ve středu 31. 10. a potom 12. 12. 2012 se budou konat další dny SBĚRU PAPÍRU.

 

*  Ve čtvrtek 11. 10. jsme poslední hodinu čtení netradičně pojali návštěvou výstavy loutek. Výstava se konala ke 40. výročí od vzniku loutkového souboru Ještěd. Loutky se nám moc líbily. Připomněli jsme si, jaké pohádky už jsme zhlédli a průvodce Pavel s kašpárkem nás moc pobavili. Děkujeme a loutkovému souboru přejeme mnoho úžasných pohádek a plná hlediště malých i větších diváků. zlatovlaska03.JPG

 

* 1. SBĚR PAPÍRU

Za příznivého počasí se 17. 10. uskuteční sběr papíru. (noviny, časopisy, letáky, popsaný kancelářský papír,…)Papír můžete nosit buď naskládaný v kartonové krabici nebo v tašce, ze které se přendá. Papír nemůže být svázán provázkem. Papír musí být zvážený. Váha napsána na lístečku nebo přímo na krabici.Za sběr papíru získá škola peníze, ze kterých se financují výukové programy pro žáky.

 

* Začalo nám "smrkací období". Děti často nemají kapesníky s sebou. Prosím, aby si postupně každý donesl balení kapesníčků nebo ještě lépe krabičku s kapesníky. Moje zásoby už docházejí:-)

 

* 1. 10. proběhla beseda s mykologem J. Malým o houbách. Děti se zájmem sledovali zajímavou prezentaci o houbách. Pan Malý velmi poutavě vyprávěl o jedlých, nejedlých i jedovatých houbách. Jen málo dětí vědělo, že houby rostou i v zimě pod sněhem. Dosud jsme netušili, že některé houby voní po lékořici či svítiplynu:-) Na vlastní "čuch" jsme se o tom mohli přesvědčit. . Jindra Rybář a Vláďa Brandýský dokonce přinesli několik hub na ukázku a pan Malý jim pověděl přesné názvy jejich lesních "nálezů". Míša Kovářová na závěr besedy zarecitovala básničku o muchomůrce červené.

 

* 27. 9. 2012 Den pro zdraví - pohádkový park. Den pro zdraví jsme začali projektem Normální je nekouřit. Poznávali jsme naše tělo, orgány, svaly a kosti. Poté jsme si zopakovali, co je pro náš organismus zdravé a čeho bychom se naopak měli vyvarovat. Změřili jsme se a každý si doma může dopočítat své BMI, aby zjistil, jak na tom aktuálně je. (jestli náhodou nebude lepší si ke svačince zakousnout jablko místo pěti kinderčokoládek,že?! :-) Dobrovolníci si mohou po celý týden vyplňovat, kolik kusů ovoce a zeleniny spořádají za den.....

A pak už přišlo to hlavní....pohádkový park. Ale pro nepřízeň počasí se cesta s úkoly přesunula do školy. Deváťáci z naší školy si pro děti připravili pěkné úkoly, čerti na konci stezky každému z nás zvýšili adrenalin v těle a někteří si to chtěli rovnou projít ještě jednou. Ale to už byl konec vyučování a my jsme odešli spokojení domů.

 

* V úterý 25. 9. jsme navštívili hasičskou zbrojnici v Č.D. Místní dobrovolní hasiči nám připomněli, jak se chovat při požáru, jak jej ohlásit, jak se zachránit, když na nás hoří oblečení a další důležité informace. Pak nám předvedli veškerou techniku, auta, vozy, nářadí,oblečení. Někteří z nás si mohli vyzkoušet, jak těžký je dýchací přístroj. Určitě jsme si tím uvědomili, jak nelehkou a nebezpečnou práci hasiči mají. Všem se líbil obří fukar a Kája Čemusová, jediná odvážná zpěvačka z naší třídy, zazpívala do mikrofonu a její hlas a smích zněl z amplionu hasičského auta do všech stran :-)   

 

* Dne 19. 9. na naší škole proběhlo taktické cvičení požární ochrany. A jak takové cvičení vypadá?... Nejdříve se ze školního rozhlasu ozvala strašná zpráva, že ve škole propukl požár. Většina žáků naší třídy se zděsila, někteří dokonce začali plakat. Bez velkých zmatků jsme se ukázněně vydali evakuační cestou pryč ze školy. Všem třídám se to podařilo v perfektním čase 2 a půl minuty. Pak už jsme z bezpečného místa čekali na příjezd hasičských jednotek. Některé třídy museli být evakuovány hasič. žebříkem a hasič. plošinou. Všichni tuto dramatickou situaci zvládli na jedničku. Žáci, učitelé a samozřejmě i hasiči a záchranáři. Na závěr musím raději zopakovat, že se jednalo jen o cvičení. ....Pan učitel M. Hodač natočil z tohoto nezapomenutelného dne zajímavé video. Můžete si jej prohlédnout ZDE.

 

* V pátek 14. 5. jsme se třídou navštívili chovatelskou výstavu. Prohlédli jsme různá domácí zvířata. Nejvíce se dětem líbili okrasní ptáci, králíci a  rybičky v jezírku. Dozvěděli jsme se, co se hodnotí u králíků a slepic. Někteří z nás si dokonce mohli pochovat zakrslé králíčky nebo malé koroptvičky. Dětem se výstava velice líbila a určitě ji za rok opět rádi navštívíme.náhled obrázku

 

* V úterý 11. 9. nás navštívil pan Novák, včelař z Osečné. Více jak hodinu nám poutavě vyprávěl o životě včel, o jejich produktech a mnoho dalších zajímavostí. Mohli jsme si prohlédnout živé včely, dokonce i jejich královnu. Všechno jsme si mohli očichat, osahat a dokonce i vyzkoušet oblečení opravdových včelařů. Přednáška byla velmi zajímavá a navíc si každý pochutnal na medovém perníčku. Také jsme od pana včelaře dostali krásnou medovou svíčku - ochránce naší třídy - andělíčka.

 

* Začátkem školního roku se třídy 2. A, 2. B, 3. tř. a II.ST ocitly v Bramborovém království. Na děti čekalo mnoho zábavných úkolů a činností. Děti ve skupinách plnily úkoly na pracovních listech z ČJ, M, PRV. Vymýšlely příběh o Bramborovém království dle klíčových slov, učili se básničky o bramborách. Princezně Brambůrce zdobily šaty bramborovými tiskátky. Poté všichni zápolili v několika disciplínách Bramborové olympiády. Putování Bramborovým královstvím jsme zakončili královskou hostinou, na které nechyběly vybrané bramborové pochoutky, které si děti samy uvařily.

 

 

 

 

 

 

 

* V pátek 7.9. jsme si v kině na divadelním představení O Balynce připomněli, jak je důležité třídit odpad. Naučili jsme se, do kterých kontejnerů co patří. Zjistili jsme, že to není žádná velká práce. Doufám tedy, moji třeťáci, že si s tím doma poradíte a budete dobří a aktivní sběrači. :-)

 

 

 

 

 

 

* POZOR! Došlo k malé změně v rozvrhu. Prosím, opravte si v ŽK.

* Po prázdninách nás čeká velká změna - ze dvou tříd se spojíme v jednu velkou. Celkem nás bude 27 žáků. V červnu jsme se rozloučili s Verčou a Adamem, ale přijde k nám  nová žákyně - Kristinka Olšanská. Tak jí popřejme, ať se jí u nás daří.

Těším se na náš společný 1. den ve škole. S sebou si nic brát nemusíte, jen bačkory a hlavu plnou prázdninových zážitků, o kterých si povíme. V pondělí nás čeká jen 1 vyučovací hodina a ostatní dny budeme končit vždy po 4. vyučovací hodině. Podle rozvrhu "pojedeme" až od 2. týdne.

A jedna informace na konec...doplnila jsem naše fotoalbum, takže kdo si chce zavzpomínat na náš výlet a další aktivity, může se podívat na odkaz pod rozvrhem.