archiv 2014/2015

 
VYSVĚDČENÍ a hurááááá prázdniny
 
DUBÁK ROKU 2015
 
Předposlední den ve škole - hry a zábava
 
Pěší výlet do okolí Českého Dubu
V posledním školním týdnu učíme jen do 11.15.
V pondělí odevzdáváme učebnice. Prosím o slepení, vygumování atd. Na poslední hodinu se půjdeme podívat na besídku druháků, kteří nám zahrají hudební pohádku Karkulka.
Ve čtvrtek je poslední zvonění deváťákům. Vezměte s sebou zvonečky či rolničky. Poté bude následovat první ročník předávání cen pro nejlepší žáky naší školy "Dubák roku".
V pátek je naše poslední společná hodina a rozdáme si vysvědčení. Nezapomeňte desky. 
 
Multikulturní výchova - poznávání Vietnamu
 
Ve čtvrtek 18. 6. 2015  páťáci v rámci multikulturní výchovy poznávali Vietnam. Lektorka Žaneta Kaprasová z Centra na podporu integrace cizinců nás seznámila  se základními reáliemi této vzdálené země a ukázala nám ji na mapě světa. Vysvětlila nám, proč vlastně obyvatelé Vietnamu přicházejí k nám, jaké k tomu mají důvody. Poodhalila nám mentalitu a zvyky Vietnamců. Prakticky jsme si všichni vyzkoušeli, jak se jí s hůlkami a komu nejvíc sluší tradiční vietnamský klobouk. Poslechli jsme si vietnamskou pohádku a prohlédli několik fotografií z této zajímavé země.  V závěru dvouhodinovky děti malovaly obrázky s vietnamskou tematikou. 

 
IQ Park + Planetárium
Na rozloučenou s prvním stupněm se páťáci vydali ještě na 2. výlet. Tentokrát jsme nešlapali na kolech, ale vydali jsme se do libereckého IQ parku a planetária. V IQ Parku se dětem nejvíce líbily zábavné prvky jako zrcadlové bludiště, vodní svět, Titanic či rotující válec. Neméně zajímavé bylo i prověřování fyzických sil (např. rychlost běhu či jízda na rotopedu) a vysvětlení fyzikálních jevů. Prohlédli a vyzkoušeli jsme si desítky interaktivních exponátů. Po krátké svačince jsme se odebrali do vedlejší IQ Landie a čekalo nás planetárium. Nejprve nám lektor ukázal několik zajímavých pokusů, abychom vyplnili čas zbývající do začátku představení. V pololežaté poloze jsme se seznámili s nejznámějšími souhvězdími noční oblohy a pak nás čekal zajímavý film o planetách sluneční soustavy. Měla jsme radost, že na téměř všechny otázky týkající se vesmíru, které nám slečna průvodkyně kladla, dokázaly děti odpovědět správně. Hodiny vlastivědy, kdy jsme probírali vesmír, byly tedy nejspíš  důkladné a poznatky se dětem vryly do paměti. 
 
Děkuji Míle Havelkové, že mne doprovázela na tomto výletě. Naše početná třída se totiž na obě cesty autobusem musela rozdělit na dvě party, aby nás řidiči pobrali i s dalšími běžnými pasažéry na trase Český Dub - Liberec. Děti musím pochválit za slušné chování jak v autobuse, tak i v zábavních centrech.

Okamžiky života - fotografie L. Novosada

Začátkem června navštívily některé třídy naší školy zajímavou výstavu fotografií Lubomíra Novosada v Husově sboru. Jednalo se o snímky zachycující mnohdy dramatické okamžiky, při kterých šlo doslova o život. Pan Novosad se totiž zabývá fotografováním zajímavých situací z moto závodů. Rychlost jezdců na pořízených snímcích dosahuje mnohdy přes 200 km/h. Pozitivní na snímcích je, že všechny zachycené nehody a karamboly dopadnou dobře a závodníci odcházejí "po svých" nebo jen s drobným zraněním. Snímek s názvem Hadí muž byl dokonce oceněn na prestižní fotografické soutěži Zlaté oko v roce 2013 jako nejlepší snímek pořízený na závodech v ČR. Děkujeme panu Novosadovi za zajímavé povídání a přiblížení atmosféry motoristických závodů a paní Havelkové za milé přijetí na půdě Husova sboru.

 

DVOUDENNÍ  CYKLOVÝLET 

V pondělí 18. 5. 2015 jsme se za krásného počasí vydali na dvoudenní cyklovýlet. Z Č. Dubu jsme vyrazili do Osečné, kde jsme se ubytovali v chatkách u školy. Po vydatném obědě v místní cukrárně jsme pokračovali v objevování krás našeho kraje. Prolezli jsme si skalní obydlí v zaniklé obci Holičky. U pomníku Antonína Sochora jsme plnili zajímavý úkol ve skupinkách. Z něho jsme se dozvěděli, kdo to byl a jakým záhadným způsobem přišel o život. Na další zastávce jsme si nožky osvěžili ve vodách Hamerského rybníka. Odtamtud naše cesta nemohla směřovat jinam, než k proslulé zmrzlinárně ve Stráži pod Ralskem. Pouhé 2 km odtamtud je krásná přírodní památka - průrva Ploučnice - a tak jsme posunuli náš výletní cíl a dojeli až tam. Cesta zpět na chatičky pak celkem rychle utekla. Děti za den našlapaly úctyhodných 43 km. Ale kdo by si myslel, že padnou do postelí únavou, velmi by se mýlil. Po krátké pauze a sprše děti znovu "ožily" a energií oplývaly až do pozdních skoro nočních hodin. Nechybělo opékání buřtíků, hry a noční stezka odvahy. Druhý den jsme se po rozcvičce a snídani vydali pěšky k pramenům Ploučnice a také do Janova Dolu, kde jsme  na obecním úřadu zhlédli výstavu o Janu Husovi. Pak už jsme se sbalili, najedli a vyrazili na cestu zpět. Musím všech 25 dětí velice pochválit za jejich sportovní výkony, bezpečnou jízdu a  bezproblémové chování během obou dní. Velké díky patří též rodičům Cardovým, protože nám ochotně přepravili veškerou bagáž. A na závěr je potřeba zdůraznit, že bez dalšího doprovodu - paní učitelky P. Blahovcové a M. Havelkové - bych se do této dobrodružné akce určitě nepustila. Takže holky, díky, zvládli jsme to. A jeden vzkaz pro děti: Případná únava brzy přejde, ale zážitky nám zůstanou! 

Mc Donald´s cup 2015

Letošní turnaj ve fotbalu 4. - 5. ročníků McDonald cup skončil. Opět musím naše hochy velmi pochválit. I letos se nám podařilo probojovat se do finále z celého okresu Liberec. Na semifinálové kolo jsme jeli do Frýdlantu, kde jsme s přehledem a s velkým gólovým rozdílem zvítězili. (13:3 nad Habarticemi, 9:0 nad Frýdlantem). Ve finále jsme se na vratislavickém sportovním hřišti utkali s nejlepšími školními týmy pro letošní rok - ZŠ Barvířská, ZŠ Dobiášova, ZŠ Husova. Jen těsně nám tentokrát utekl bronz. Výhra byla doslova na dosah. Ve vzájemných utkáních jsme s Husovkou remizovali a získali i celkově stejné gólové skóre. Proto mělo rozhodnou prodloužení. Ani v tom se nerozhodlo. Přišly na řadu penalty a v nich jsme bohužel neměli to správné fotbalové štěstí. Budeme věřit, že náš silný tým se probojuje do finále i za rok a snad už nám konečně vyjde nějaká madeile a pohár pro školu. 
 

BESEDA O 2. SVĚTOVÉ VÁLCE

Letos si připomínáme výročí 70 let od konce 2. světové války. Ve vlastivědě  s páťáky toto temné období zrovna probíráme. Nejlépe může popsat tuto těžkou dobu  přímý účastník, pamětník. Proto jsem k nám do třídy pozvala paní Jarinu Žitnou, aby nám povyprávěla o válce, o vzpomínkách a dojmech. Když válka skončila, bylo jí 12 let.  Děti se zaujetím poslouchaly a hodina utekla velice rychle.  Na závěr měli žáci prostor pro dotazy. Paní Žitné moc a moc děkuji. Je obdivuhodné, co tato celoživotní sokolská činovnice ve svém věku (82 let) stále zvládá.

DEN MAMINEK

Maminky jsou ty nejdražší poklady světa, proto jsme jim k letošnímu svátku opět vyrobili malé dárky - kočičková přáníčka a také kouzelnou skleničku s 365 důvody, proč mít rád maminku.

 

Panenky - aneb ženy v díle Karoliny Světlé

Navštívila nás paní Němečková ze Sdružení rodáků a přátel kraje Karoliny Světlé a přinesla nám ukázat panenky, na které ručně šije dobové oblečení žen z knih Karoliny Světlé. Tato milá návštěva potěšila hlavně holky, kterým se panenky moc líbily.

V pondělí 27. 4. 2015 se páťáci zúčastnili preventivního programu Proč  je lepší nekouřit. Navštívila nás MUDr. Milada Šípková z plicního oddělení Krajské nemocnice Liberec. To, že je kouření nezdravé, nevoní a leze do peněz, jsme už věděli. Ale že po zapálení jedné cigarety se do těla dostává přibližně 5000 cizorodých látek, z nichž 100 je nezdravých a škodlivých (např. toluen, dehet, kadmium, amoniak, arsen, oxid uhelnatý,..) To, že první zkušenosti s cigaretou mají u nás v ČR už děti průměrně ve věku 9,5 let. To, že závislost na cigaretách vzniká u dívek už po 21 dnech užívání. To, že kouření zkracuje život průměrně o 15 let a mnoho dalších informací, které nám vyrazily dech,  jsme netušili. Závěrečné video odstrašujícím způsobem ukázalo, co nám kouření může způsobit v našich orgánech. O přestávce si žáci mohli vyzkoušet, jakou hodnotu oxidu uhelnatého mají v těle. Přístroj v naší třídě naměřil hodnoty od 0 do 5, ale všem svítilo zelené světýlko, což znamená, že v naší třídě  kuřáky nemáme. Kéž by tomu tak bylo i v budoucnu! Protože moderní a zdravé je nekouřit...

V úterý 21. 4. 2015 jsme prožili Den Země. Ráno ve třídě jsme se zamysleli nad tím, jak bychom mohli chránit Zemi. Vytvořili jsme plakát, na který jsme lepili nápady, čím každý z nás může přispět v ochraně přírody. Někdo sepsal slib, ve kterém slíbil, co vše bude dělat pro zdravou přírodu. Ve slohu jsme se krátce zamysleli, co by nám asi Země řekla, kdyby mohla mluvit. Potom už byl nejvyšší čas vyrazit na "Šibeničák", kde na nás čekalo sedm dravých krasavců. Pan sokolník nám vyprávěl zajímavé informace o dravcích a postupně nám předvedl, jak ho dravci poslouchají a co umí. Pak jsme pokračovali krásnou jarní vycházkou v okolí Českého Dubu. Cestou jsme poznávali rostliny a lepili jsme přírodniny na paletě jarních barev, co nám dává příroda. Počasí nám přálo a den se velice povedl.

V pátek 17. 4. 2015 se na fotbalovém stadionu konal turnaj McDonal´s cup ve fotbalu. V základní skupině se spolu utkaly školní týmy z Hodkovic, Kobyl a Českého Dubu. Naši školu reprezentovalo 11 chlapců ze 4. a 5. tříd. A jak to dopadlo? První zápas vyhrála ZŠ Hodkovice nad ZŠ Kobyly 4:0. Následoval zápas ZŠ Český Dub a ZŠ Kobyly, kdy jsme uhráli  úctyhodných 12:0. Poslední souboj byl nejdramatičtější. V počátku vedly Hodkovice, ale naši chlapci se brzy vzpamatovali a nakonec vyhráli 8:6. Zajistili jsme si tím postup do dalšího kola, které se uskuteční v květnu. Chtěla bych moc poděkovat panu Stanislavu Bejdovi, který nám opět velice ochotně turnaj rozhodcoval a zajistil nám vše potřebné ke zdárnému zajištění akce.


 

 

 

 

Po Velikonocích jsme měli doma hodně vajíček, tak jsme si během odpoledního vyučování trochu hráli a zároveň se u toho učili. Čekaly nás totiž pokusy s vejci. Bylo to zábavné odpoledne, v týmech jsme zkoušeli asi 6 různých pokusů a také jsme měli několik dalších úkolů na pracovních listech. 
,0
 
 
Hurá do vesmíru - 12. úkol: Zjistěte, kolik kostí je v lidském těle. Která je nejdelší a která nejkratší?
 
Ve středu 1. 4. 2015 jsme se ve třídě věnovali učení praktickému - byly před námi Velikonoce a tak jsme se pustili do  velikonočního tvoření. Celé dopoledne jsme vyráběli jarní a velikonoční dekorace. Vytvořili jsme velikonoční přáníčka, dřevěné kuřátko, papírový zápich, barvili jsme vajíčka a vyráběli pro ně ozdobný košíček a posledním výrobkem byl proutěný věneček na dveře. Podle zručnosti se některým dařilo lépe a některým hůře, stejně jako je tomu i ve škole, když se učíme:-) Byl to tvůrčí den a dětem se moc líbil.
 
V úterý 31. 3. se chlapci ze 4. a 5. ročníků vydali autobusem do Liberce na semifinále ve florbale. Už od začátku to byl napínavý boj a to nejen sportovní. Jako první bojoval řidič autobusu, aby se dostal přes nečekaně zasněžený Ještěd. Další boj už jsme sváděli sami dvacetiminutovou cestou na ZŠ U školy- v závějích a sněhové vánici. Jako sněhuláci jsme dorazili na místo konání s téměř hodinovým zpožděním. V tom boji florbalovém jsme z pěti týmů skončili na 4. místě, tak nás těšilo alespoň jedno vítězství nad Chrastavou. Posledním bojem byla pak cesta zpět. Byl to boj s časem, větrem a deštěm. Naštěstí jsme všechno zvládli, autobus stihli a dokonce se po týdnu našla i ztracená Vojtova čepice...Zkrátka někdy i cesta může být cílem a hlavní je se zúčastnit.
 
V březnu jsme ve vlastivědě poznávali osobnost T. G. Masaryka. Četli jsme o něm články, prohlíželi obrázky, pouštěli dobové video, vyhledávali informace v knihách a encyklopediích, zkusili jsme si ve čtyřčlenných skupinkách kooperativní učení a na závěr jsme společnými silami vytvořili prezentační plakát, ve kterém jsme se snažili shrnout poznatky o našem 1. prezidentovi.

V pondělí jsme se zúčastnili školního kola v matematické soutěži Pythagoriáda. Nejlepší řešitelkou naší třídy byla Verča Rybářová, která získala celkem 11 bodů z 15 možných. Na druhém místě skončila Míša Kovářová, která získala 9 bodů. Obě jako úspěšné řešitelky postupují do okresního kola, které se koná v Liberci v květnu. Na 3. - 5. místě skončili: Martin Plummer, Lucka Cimrmanová a Anička Vondrušková. Gratulujeme!

Ve čtvrtek jsme prožili tradiční DEN PODLE AMOSEJe to den, kdy oslavujeme narození "učitele národů" Jana Amose Komenského. V naší třídě se ráno objevili noví učitelé - čtyři deváťáci. Lucka, Natálka, Dan a Filip nás celé dopoledne učili. Měli pro nás připravené různé činnosti, pracovní list, hry, psali jsme i diktát. Byla to jistě zajímavá zkušenost pro deváťáky a určitě i zábavné dopoledne pro naši třídu. 

V úterý 24. 3. jeli chlapci ze 4. a 5. tříd  reprezentovat naši školu ve vybíjené. V základním kole jsme se měli utkat s dalšími 4 školami.  ZŠ Kobyly a Harcov se na poslední chvíli odhlásily, takže nás čekal boj se ZŠ Ještědskou a ZŠ Broumovskou. Obě jsou to velké liberecké školy navíc se sportovním zaměřením. Proto se kluci vrhli do boje s velkým nasazením. Do dalšího kola totiž mohl postoupit jen vítěz. K velkému překvapení a také obrovské radosti jsme oba soupeře dokázali porazit. Naši poráželi soupeře především rychlou hrou, přesným mířením a dobrou souhrou hráčů. Ze všech skvělých 12 hráčů bych vyzdvihla především tyto hráče: Toni Makowski, Jakub Švarc, Jakub Šenberk a Vojtěch Třešňák. To jsou naše sportovní opory nejen ve vybíjené.  Domů jsme si pyšně odváželi diplom za 1. místo. Protože bylo celkem brzy odehráno, měli kluci rozchod v obchodním centru Forum. To byla asi nejlepší odměna.

V pátek 20. 3. jsme si nenechali ujít sledování zatmění Slunce. Nejprve jsme si pustili video, které natočili v planetáriu Brno a kde byl celý úkaz pěkně vysvětlený. Poté jsme se vydali na vycházku a zatmění sledovali v reálu. Byl to neobyčejný zážitek. S sebou jsme samozřejmě měli nezbytné pozorovací pomůcky. Tímto bych chtěla poděkovat mamince paní Monice Rybářové, která nám ochotně přivezla svářecí sklíčko až do školy.

V úterý 17. 3. 2015 se konají individuální třídní schůzky od 14,15 do 16,30. Přijďte si popovídat o prospěchu a chování Vašich dětí. Ráda Vás uvidím. Původní termín schůzek (24. 3.) jsem musela posunout, neboť jedu s chlapci reprezentovat naši školu ve vybíjené do Liberce. V tento den dětem odpadá odpolední vyučování.

 

Ve vlastivědě jsme si začali povídat o T. G. Masarykovi. Děti, noste do škoy knížky, články, obrázky či novinové výstřižky o této osobnosti našich dějin.

 

V pondělí jsme navštívili liberecké Naivní divadlo. "Kouzelný dům" byl plný napětí, překvapení i legrace. V příběhu vystupuje nesmělý mladík Jons a  pátrá spolu s klíčnicí Bertou po tajemství kouzelného domu, v němž se za každými dveřmi nachází jiný tajuplný svět. Všichni se ocitají ve smrtelném nebezpečí, které šíří tajemný čaroděj Ursus. Nakonec tato fantasy detektivka dopadne dobře a dobro zvítězí nad zlem.

A jak hodnotí představení děti? "Divadlo se mi moc líbilo. Nejvíc se mi líbila postava čaroděje a taky ta legrační bába. Super byla i klíčnice a knihovník, co měl vycpané nohy.Měli to moc hezky nacvičené a myslím, že se to líbilo všem, co tam přijeli." (Kristina Olšanská) 

 

Hurá do vesmíru - 11. úkol - V sobotu 7. 3. by slavil své narozeniny jeden významný muž naší historie. Zjistěte, o koho se jedná a kolikáté výročí jeho narození si připomínáme. Jako nápovědu vám dávám pár indícií: Hodonín - kovář - zahraničí - legie - samostatnost státu - kůň Hektor.

 

Ve čtvrtek 5. 3. 2015 se chlapci ze 3. - 5. tříd vydali na florbalový turnaj do liberecké ZŠ Dobiášova. Jednalo se o základní skupinu, ve které se utkalo celkem 5 škol. K našemu velkému překvapení jsme domů odjížděli se zaslouženým vítězstvím. Asi nejlépe nám své pocity mohou sdělit přímo účastníci turnaje.

Jak se sportovní dopoledne odvíjelo nám popisuje Aleš Carda:

"Když jsme přišli na základní školu Dobiášovu a prohlédli jsme si halu a soupeře, řekli jsme si, že to prohrajeme. Pak jsme měli první zápas se ZŠ Lužickou a nad nimi jsme překvapivě vyhráli 10:0. Po prvním zápase jsme se nasvačili a promýšleli další taktiku. Na druhého soupeře jsme nasadili brankaře Lukáše Ikera. Zápas s Osečnou  (to bylo největší drama v mém životě ) jsme nakonec  vyhráli 5:4. Po rozcvičení přišel třetí zápas s ZŠ Doctrinou. Po opět velmi dramatickém utkání jsme vyhráli 4:0. Pak přišel čtvrtý zápas s domácí Dobiášovkou. Nejspíš jsme se nechali trochu unést předchozími vítězstvími a taky jsme věděli, že postup máme jistý. Takže poslední zápas  jsme bohužel těsně prohráli 2:3, ale stejně jsme byli na celkovém prvním místě.:-) Když bylo vyhlášení, my už jsme byli v autobusu a jeli jsme domů. Autobus byl plný radosti."

Vítězstvím v základním kole jsme si zajistili postup do semifinále, které nás čeká opět v Liberci na ZŠ U školy. Držte nám pěsti, ať postoupíme i do finále.

 

Hurá do vesmíru - 10. úkol - Ve vlastivědě i čtení jsme se blíže seznámili s Boženou Němcovou. Vaším úkolem je vyhledat, proč či na co zemřela tato nadějná spisovatelka tak mladá?

V únoru jsme si připomněli, proč se slaví MASOPUST a které zvyky se k němu vážou. Pomocí myšlenkové mapy jsme si utřídili nově nabyté informace. Při výtvarné výchově jsme si vyrobili každý svou masku na obličej a také jsme společně vyrobili plakát s tradičními masopustními maskami.

Vysvědčení rozdáno. Samých jedniček dosáhlo letos celkem 7 dětí a pochval třídní učitelky celkem 17 dětí! A hlavně nikdo nepropadá!:-)

V lednu jsme v přírodovědě objevovali rozmanitý život na jednotlivých kontinentech. Poznávali jsme jednotlivé podnebné pásy. Učivo nás velmi bavilo, sledovali jsme zajímavá videa a filmy, prohlíželi jsme obrázky a četli texty z encyklopedií či jiných naučných knih, hráli jsme obrázková domina, plnili úkoly, hádali hádanky... Na závěr jsme vše shrnuli a graficky znázornili na mapě světa, vytvářeli jsme ve skupinách velké plakáty jednotlivých světadílů. Každý žák si vybral jedno cizokrajné zvíře a zpracoval o něm zajímavý referát. Všichni svou práci před třídou prezentovali, čímž jsme se dozvěděli mnoho nových a zajímavých informací ze života zvířat. 

 

Hurá do vesmíru - 9. úkol - ve vlastivědě se učíme o době národního obrození. Jedním z velkých osobností této doby byl J.K. Tyl. Zjistěte, najděte či jinak vyhledejte názvy jeho šesti divadelních her: Paličova__________, Strakonický __________, Tvrdohlavá _______, Kutnohorští_________, Jan______, Jiříkovo______.

 

Ve čtvrtek 29. 1. si během čtvrté vyučovací hodiny rozdáme výpis z vysvědčení. Nezapomeňte si desky! Pátá hodina odpadá (podpis v ŽK). V pátek 30. 1. máme pololetní prázdniny a hned po víkendu navazují týdenní jarní prázdniny. Hezky si je užijte! 

Vyráběli jsme dárečky pro budoucí prvňáčky k zápisu. Medvídci, sobíci a motýlci s lízátkovými čumáčky jistě udělají radost.

 

Hurá do vesmíru - 8. úkol - zjistěte, kde se na naší planetě nachází nejhlubší místo - Mariánský příkop - máš za úkol ho ukázat i na mapě světa nebo použít globus

Kdy nás čekají pololetky?

Pondělí 12. 1. - matematika včetně geometrie

Úterý 13. 1. - přírodověda

Středa 14. 1. - český jazyk

Čtvrtek 15. 1. - vlastivěda - dějepis

 

Ve středu 7. 1. 2015  nás ve škole navštívil pan spisovatel Petr Holán. Beseda o jeho knížkách, fence Kvídě i  o lásce k přírodě byla zajímavá. Nakonec nechyběla ani autogramiáda a mohli jsme si též Kvídu pohladit. Byla celou dobu moc hodná. Knížku Vyprávěnky čubičky Kvídy si můžete za 150,- Kč koupit ve IV.A u paní učitelky Řídké.

Naší první novoroční návštěvou ve třídě byli Tři králové. Děti ze třídy se zapojily do sbírky na charitativní účely. 

 

A je tu nový rok 2015. Ať stojí za to...

V pátek 19. 12. 2014 už nebylo učení...byly třídní Vánoce! A co k Vánocům patří? No přeci koledy, stromeček, dárečky, překvapení,  cukroví, voňavý čaj, hry, radost, přátelství....Letos to byly naše třídní Vánoce poslední společné. Za rok už budete mít jiné paní učitelky, rozdělíme se do dvou tříd, přibudou noví spolužáci....Vánoce budou jiné, ale určitě stejně bezva, protože VY jste bezva. A také děkuji všem "ježíškům" za krásné dárečky. Moc mi udělaly radost.

 

 

 

Ve čtvrtek 18. 12. jsme strávili dvě vyučovací hodiny v knihovně. Tradičně nás přivítala paní Tvrzníková a měla pro nás připraveno spoustu čtenářských úkolů. Soutěžili jsme v týmech, četli, tak trochu i vařili a zase četli. Co také jiného v knihovně?:-) Nakonec jsme si prohlédli naše obrázky na výstavě dětských kreseb z knihy Ondřeje Sekory. Někteří z nás si nakonec půjčili knížky na vánoční prázdniny. Jsem ráda, že je v naší třídě tolik čtenářů, kteří umí trávit svůj volný čas s knížkou v ruce. Před odchodem jsme si vzájemně popřáli hodně zdraví a štěstí do nového roku a jako poděkování jsme předali jedno malé přání do knihovny. Děkuji paní Tvrzníkové za milé přijetí a pestré úkoly.

 

Hurá do vesmíru - 7. úkol - zjistěte, kdy bude nejbližší nov a kdy nejbližší úplněk?

 

Hour of code neboli hodina programování

V pátek jsme pracovali 2 hodiny na počítačích a učili jsme se jednoduché programování. Jak se dětem líbilo? Posuďte sami podle jejich hodnocení:

* Bylo to pěkné. Měl jsem dobrého kamaráda, pracovali jsme ve dvojicích. Bylo to lehké. To programování mě bavilo, protože jsme u toho museli myslet. (Tadeáš Jíra)

* Programování bylo trochu jiné, než jsme očekávali. Bylo to docela legrace, protože když jsme počítač naprogramovali špatně, tak šel panáček úplně někam, kam neměl. (Martin Plummer)

* Programování se mi moc líbilo. Teď ho každý den zkouším i doma. Vždy se u toho pobavím. Kdybych ho měla ocenit, tak bych mu dala pět hvězdiček. (Lucka Rybářová)

* Programování se mi velice líbilo a bylo srandovní. Bavilo mě na tom, jak nám ta figurka stále ujížděla a dělala jiné tvary, než jsme chtěli. Hezký byl poslední úkol - mohli jsme si vytvořit cokoli. (Klára Chlupová)

 

V úterý  16. 12. 2014 od  16.00 hodin se v naší třídě koná 2. třídní schůzka

Ve středu 17. 12. 2014 Vás srdečně zveme na Vánoční zpívání do sokolovny od 17. hodin.

Ve čtvrtek 18. 12. 2014 navštívíme knihovnu, tentokrát nás čeká kouzelné téma Vánoce a knihy.

V pátek 19. 12. 2014 si s dětmi ve třídě oslavíme Třídní Vánoce. Budou hry, zábava, přáníčka, čajík, cukroví, koledy, stromeček...a možná přijde i Ježíšek! :-) Jako tradičně si s sebou doneseme: hrníček, čajík (cukřík), cukroví a dáreček do tomboly.

zelen.eso-cl.cz

 

Ve čtvrtek 11. 12. 2014 se chlapci ze 4. - 5. tříd zúčastnili Vánočního florbalového turnaje v Osečné. Přivezli jsme domů zasloužené "stříbro". Kluci se s vervou vrhli do prvního zápasu s týmem Osečná A. Byl to velice napínavý souboj dvou silných týmů. Nakonec jsme jen těsně prohráli 3:4. S dalšími týmy z Kobyl, Žibřidic a Osečné B jsme pak už dokázali vždy vybojovat vítězství a oprávněně jsme se tedy nakonec radovali z 2. místa. Pyšně jsme si domů dovezli krásný pohár a  diplom. Obsah bonboniéry zmizel už hned v šatně:-) Nemohu nezmínit, že nejlepším hráčem celého turnaje byl vyhlášen náš hráč - Vojta Třešňák z 5. třídy. Radost byla veliká.  Zbývalo nám trochu času, než nám pojede autobus zpět do Dubu, tak jsme doplnili energii v místní cukrárně. Byla to sladká tečka za povedeným sportovním dnem. 

 

V pátek do naší třídy zavítal svatý Mikuláš s andělem a nezbednými čerty. V knize hříchů zjistil, že  máme  několik zapomnětlivců, kteří zapomínají pomůcky a domácí úkoly. Tak byli po zásluze vytrestáni deseti ranami čertím ocasem. Už to vypadalo, že jednoho nezbedníka vezmou čerti do pytle, ale nakonec vše dobře dopadlo a zůstali jsme "na zemi" všichni. Slíbili jsme, že se do roka polepšíme a po pěkné písničce jsme dokonce dostali sladké perníky. Děkujeme Mikuláši.

Ráda  bych poděkovala rodičům Verči Rybářové za to, že nám do třídy zajistlili krásný vánoční stromeček. Poděkování letí i Aničce Vondruškové, která do třídy přinesla vlastnoručně vyrobený adventní věnec, který nás provází adventním časem. Také se nám všem společně povedlo vyzdobit třídu i chodbu zimními motivy. Spolu s vánoční vůní v aromalampičce nám tyto "drobnosti" krásně vylaďují předvánoční atmosféru v naší třídě. 

V úterý 2. 12. jsme měli projektový den na téma VESMÍR. Jako první nás čekaly tóny hudby z vesmíru, zavřeli jsme si oči a představili si, jak letíme raketoplánem a okouzleni sledujeme krásy vesmíru. Pak jsme se vrátili zpátky do třídy a  společnými silami jsme vytvořili myšlenkovou mapu a zjistili jsme, že toho o vesmíru víme už hodně. Poté jsme měli společnými silami vytvořit mimozemšťany. Pustili jsme si video o velkém třesku. Vypracovali jsme vesmírné úkoly z matematiky a českého jazyka. Lámali jsme si hlavičky nad vesmírnými chytáky.V další části dne jsme se ponořili do naučných knih a encyklopedií a ve dvojicích jsme zjišťovali nové a zajímavé poznatky o planetách, Slunci, letech do vesmíru a o starých astronomech. Každá dvojice pak vytvořila plakáty o svém tématu  a během týdne jsme je prezentovali. Zjistili jsme, že není jednoduché z knížek vybrat to nejdůležitější, co by druhé zaujalo. A že je též nelehké mluvit o tématu třeba několik minut. Ale právě takové aktivity nás to učí. Velkou pochvalu si zaslouží Jindra Rybář a jeho rodiče. Společně doma vyrobili krásný pohyblivý model sluneční soustavy a darovali nám jej do třídy. Moc děkujeme.

Hurá do vesmíru - 6. úkol - Copak Vám říkají počáteční písmenka MVZMJSUN? Vzpomeňte si na poslední hodinu přírodovědy a hned budete vědět. Vaším úkolem je vymyslet smysluplnou a nejlépe legrační či zapamatovatelnou větu, která bude mít 8 slov a každé slovo bude začínat daným písmenkem přesně v tom pořadí, jak je uvedeno. Vytvoříme si tak mnemotechnickou pomůcku k učivu o sluneční soustavě. (pro příklad: vzpomeňte si na matematiku a římská čísla: IVXLCDM = Ivan Vedl Xenii Lesní Cestou Do Města)

 

Do pondělí 1. 12. se máme naučit básničku z čítanky. Nezapomeňte si ji opsat a nebo vzít čítanky na víkend domů.

Ve čtvrtek 27. 11. nás čeká menší opakovací prověrka z dějepisné vlastivědy. Pojmy jako Bílá hora, poprava 27 pánů, 30-letá válka, renesance či baroko a J.A.K. by vám už neměly být cizí!

V úterý 25. 11. jsme zažili hudební show s názvem DRUM INBubny, zpěv, rytmus, tleskání, tanec, euforie a nakonec relax a zklidnění. Bylo to super!

HARMONIZAČNÍ DEN PRO TŘÍDU

V pátek 21. 11. přišel do naší třídy pan Petr Šolc, školní psycholog. S ním do naší třídy přišla pohoda a harmonie. Celý den jsme strávili v kruhu. Kruh nám velmi svědčil. Povídali jsme si, hráli si, přemýšleli, plnili teambuildingové úkoly a vzájemně se blíž poznávali i vyznávali z našich pocitů i citů. Myslím, že naší třídě tato "terapie" velmi pomohla k vytvoření lepších vztahů a snad nám ta skvělá kamarádská nálada vydrží (minimálně) až do konce roku. Děkuji panu Šolcovi a taky Vám všem, děti. Jste skvělí.

  

Šest žáků z naší třídy se zúčastnilo soutěže Bobřík informatiky. Někteří podali výborné výsledky. A máme tedy v kategorii MINI (4. - 5. třídy) zlato i bronz. Na 1. místě se umístila Míša Kovářová, na 3. místě Lucka Rybářová a hned těsně za ní Lukáš Iker. Ostatní soutěžící také skončili na pěkných místech - Klárka Chlupová, Jindra Rybář a Vojta Třešňák. Gratulujeme a přejeme mnoho dalších úspěchů.

V úterý 25. 11. se zúčastníme hudební akce s názvem DRUM IN. Hudební představení proběhne v kině. Vybíráme 50,- Kč.

www.kdror.co.il

Hurá do vesmíru -  5. úkol - vyhledej a napiš 10 souhvězdí

vvv.veslavkove.cz

 

V pátek 24. 10. jsme s malým předstihem oslavili Halloween. Místo paní učitelky dorazila do třídy čarodějka Agáta a byla průvodkyní a rádkyní celým dnem. I místo hodných žáků tentokrát dorazili různí čarodějové, čarodějky, upíři, duchové a další strašidla. Hned po ránu jsme se protáhli taneční rozcvičkou s kostlivcem, zazpívali si anglickou písničku Ten little monsters, koledovali jsme říkankou Trick or treat a za odměnu nám Agáta dala nějakou tu sladkost. V další hodině nás čekalo halloweenské učení - čtení o původu tohoto svátku, matematika, angličtina, vymýšlení halloweenského menu (některá jídla zněla opravdu hodně strašidelně) a trochu anatomie s kostlivcem Jackem . Pracovali jsme v týmech a na závěr jsme vytvořili prezentační plakátky. Další hodinu nás čekaly zábavné soutěžní disciplíny - tref se červem do díry, jablíčková předávačka, lentilková foukačka a motání mumií. U všech her jsme se zasmáli a hezky odreagovali. Poslední hodinu nás čekalo dlabání dýní. Musím děti pochválit, že hezky pracovaly, nikdo se nezranil a všechna dýňová svítidýlka byla kouzelná. Pochvala letí i všem rodičům, kteří dětem pomohli s halloweenským outfitem :-)

Halloweenským dnem se s námi také rozloučila naše spolužačka a kamarádka Kačka Hoření. Kači, přejeme Ti na  škole v Jablonci hodně dobrých kamarádů, spoustu jedniček, nevšední zážitky a hodně radosti. Jsme rádi, že jsme Tě poznali a kdykoli se k nám budeš chtít podívat, dveře naší třídy jsou Ti otevřené...

Týden 27.-31. 10. 2014: Po+st - podzimní prázdniny, úterý - státní svátek, čt+pá - ředitelské volno. Všem přeji krásný podzimní týden! Pokud by bylo počasí pod psa, zalezte si pod deku, vezměte do ruky knížku a nechte se odnést do říše fantazie. Čtení potřebujeme trénovat, stále je hodně žáků, kteří čtou velmi pomalu. Nejdůležitější je číst s porozuměním. Po prázdninách vybírám čtenářské deníky, kde má být zapsána alespoň 1 knížka.

 

V říjnu jsme začali číst Malého prince. Jsem ráda, že si většina dětí donesla knížku do školy.

 www.pknihy.cz

V pátek  oslavíme HALLOWEEN. Těším se na všechny mumie, kostlivce, upíry čarodějnice a čaroděje, zombie, dýně, strašáky a další milá stvoření. Ve skupině po domluvě: 1 dýně, nožíky, lžíce, čajová svíčka, sirky. Těšit se můžeme na soutěže, tvoření, ale i (m)učení :-) 

papeldeparede.fotosda...

 

V přírodovědě jsme se učili o ENERGII. Povídali jsme si o různých elektrárnách. Čas nám nedovolil zhlédnout celý kreslený díl o jaderné elektrárně. Kdo má zájem, může si pustit na tomto odkazu: www.youtube.com/watch?v=2FGIeUDeZmk

ekonomika.idnes.cz

!!!OMLUVA!!!

Všem dětem jsem se již omluvila ve třídě, takže nyní posílám omluvu všem rodičům. Včera jsem zadala dětem špatné cvičení jako domácí úkol z matematiky. Samozřejmě jsme se ještě dělení dvojciferným číslem neučili, teprve nás to čeká ve druhém pololetí.  Přesto téměř všechny děti úkol splnily, za což samozřejmě posílám velkou pochvalu hlavně rodičům, kteří si dali tu práci a snažili se dětem novou látku dostat do hlaviček.  Alespoň víme, co nás čeká a že je to celkem dřina:-) Někteří jedinci dokonce počítali celé cvičení, ač byly zadány jen 4 příklady. Máte tedy můj obdiv za výdrž a snahu.

 

V úterý 7. 10. jsme navštívili  českodubskou Městskou knihovnu. Hlavním cílem naší "dvouhodinovky" bylo poznat život a dílo  známého dětského spisovatele Ondřeje Sekory. Letos v září jsme si připomněli jeho 115. výročí narození. Paní Tvrzníková nám četla zajímavé informace ze života spisovatele a děti poté vyplňovaly pracovní listy, ve kterých se ukázalo, kdo správně poslouchal. Poté skupinky žáků dostaly obrázky a texty ze Sekorových knih a  úkolem dětí bylo přiřadit správný text k obrázku. Až na jednu skupinku to zvládli všichni na jedničku. Třetí neméně zajímavou aktivitou byla přímo čtenářská aktivita. Každý žák dostal knihu Ondřeje Sekory, do které se měl během 15 minut začíst a potom ostatním  povědět, o čem kniha či úryvek je. Protože jsme knihovnu navštívili v rámci Týdne knihoven, několik žáků z naší třídy využilo příležitosti a založili si novou průkazku do knihovny (půjčovné do konce roku 2014 zcela zdarma). Radost tedy měli z toho, že si úplně poprvé mohou půjčit knížky. Čas rychle utíkal, ale přesto jsme si stihli prohlédnout krásné kresby českodubských památek od paní H. Knéblové-Cejnarové. Myslím, že se dětem v knihovně opět líbilo a chtěla bych poděkovat paní Tvrzníkové za bezvadně připravený program. Určitě se do knihovny opět rádi vydáme.

 

2. SBĚR PAPÍRU - v pondělí 20.10.2014 od 7:00 do 8:30.

 

V úterý 7. 10. nás čeká návštěva knihovny.

Ve čtvrtek 9. 10. píšeme opakovací prověrku z matematiky. Učivo 4. ročníku. Učte se, trénujte, zkoušejte si doma počítat.

V pondělí 13. 10. píšeme opakovací prověrku z českého jazyka. Zopakujte si vyjmenovaná slova, větný rozbor, mluvnické kategorie sloves a podstatných jmen, slovní druhy, shodu podmětu s přísudkem, slova nadřazená, podřazená, souřadná, psaní ě/je, vzory podstatných jmen, předpony, větné vzorce souvětí, abecedu.

 

Hurá do vesmíru - 4. úkol

Ve vlastivědě se dozvídáme o novověku. Ve čtení jsme narazili na zajímavý článek o mořeplavcích a jejich objevech. Tvým úkolem je: Zjisti, jak se jmenovali lodě, se kterými se vydal Kryštof Kolumbus objevovat v roce 1492 Nový svět.

Víčko k víčku pro Aličku - sběr víček od PET lahví dále pokračuje i v letošním roce. Víčka můžete nosit v libovolném množství vždy ve středu a pátek před vyučováním do sběrného místa EKO sběru (u tunelu za šatnami). Pomůžeme tím postižené holčičce.

 

Při odpoledním vyučování jsme se dnes vydali do našeho krásného parku. A zjistili jsme, že příroda je na podzim skutečně plná barev.  Malovali jsme totiž přírodninami. Každý se snažil po svém a některé výtvory byly opravdu zajímavé. I bez vodovek jsme zjistili, že lze v přírodě najít modrou, žlutou, zelenou, oranžovou, hnědou, fialovou či růžovou barvu. Zbyl nám ještě čas, tak si děti ve skupinkách vytvořily obydlí pro lesní skřítky.  Jak se nám v přírodě tvořilo si prohlédněte v naší fotogalerii. 

V úterý 30. 9. jsme měli přírodovědnou dvouhodinovku. Nalosovali jsme se do pracovních skupinek po 4 žácích. Tématem práce bylo poznávání hornin a nerostů. Každá skupina pracovala se sadou skutečných hornin a nerostů, mohli jsme "šutry" poznávat zrakem, čichem, hmatem i chutí. Skřítek Nezbeda nám rozházel na pracovních listech popisy hornin a nerostů a jejich obrázky. Museli jsme vše dát do pořádku a nalepit na plakáty. Skládali jsme obrázky hornin s jejich popisem, zkoušeli jsme tvrdost nerostů rytím do skla. Prakticky jsme vyzkoušeli magnetickou sílu magnetitu, radost nám udělaly vykřesané jiskřičky z křemene, někteří se nemohli nabažit slané chutě soli kamenné:-), nad mapou ČR jsme pátrali, kde se nachází největší naleziště našich nerostných surovin. Každý jednotlivec si pak ověřil své nově nabyté znalosti při vyplňování tajenky.  Věřím, že po dnešku už hravě všichni zvládnou poznávačku hornin a nerostů.

Každé pondělí až do odvolání probíhá před školou sběr kaštanů a žaludů. Vždy od 7. 15 do 7.40. Ceny: 3,-/kg kaštanů, 4,-/kg žaludů.

 

POZOR    ZMĚNA   V    ROZVRHU - od října máme malou změnu v rozvrhu, kdo dnes nebyl ve škole, přepíše si v ŽK.

 

Ve čtvrtek 18. 9. jsme ve škole žili Dnem pro zdraví. Všichni jsme prošli postupně pěti stanovišti (netradiční hry, step test, hasiči, adrenalin, první pomoc). Aktivity byly velice zajímavé. Některé nás rozesmály (pády ze slack-liny), některé nám vehnaly adrenalin do krve a roztřásly ruce(lezení na úvazku na vysokém žebříku), jiné nás zadýchaly a vyzkoušely naši kondici (step test) , při některých jsme se dozvěděli nové informace a dovednosti, které třeba mohou jednou zachránit i život(dýchání z úst do úst, masáž srdce, hasiči). Super den, na kterém jedinou negativní věcí byly jedny roztržené tepláky:-)

 

 

Opět nám začalo "smrkací období".  Prosím každého, aby donesl kapesníčky (nejlépe v krabičce).  Za odmděnu dostanete další samolepku na raketu.www.protivna-blondyna.cz

Hurá do vesmíru - 3. úkol

Přeskoč snožmo 50x přes švihadlo. Je povoleno udělat 5 chybiček. Někteří to zvládli již během prvního dne. Jste šikulové...ale přesto vám všem doporučuji i doma vzít občas švihadlo do rukou a skákat skákat skákat...Potřebujeme to všichni:-)

 

Sběr recyklovatelných surovin začíná v pátek 19. 9. 2014 od 7.25 do 7.40 na obvyklém místě.

První sběr papíru v tomto školním roce uskutečníme v pondělí 22 9.2014 a ve středu 24 9. 2014 od 7:00 do začátku vyučování.

 

Čtvrtek 18. 9. 2014 Den pro zdraví. Sportovní oblečení a obuv, svačina, pití. Bez učení. Konec v 11.30 hod.

 

Zde si můžete stáhnout seznam doporučené četby: Doporučená četba.doc (34,5 kB) 

Doplňková četba v 5. ročníku - A.de Saint-Exupéry: Malý princ - prosím shánějte pro děti, rádi bychom v říjnu začali číst

 

Hurá do vesmíru - 2. úkol

Zjisti, kdo kdysi vyřkl tuto větu: "Vím, že nic nevím."

Hurá do vesmíru - 1. úkol

Zjisti a napiš, co je to galaxie. A jak se nazývá naše galaxie, ve které se nacházíme.

 

V úterý 9. 9. 2014 jsme se vydali na přírodovědno-vlastivědnou poznávací vycházku na Čertovu zeď. Hned ráno u školy jsme se rozdělili do pracovních skupinek a každá dostala na cestu buzolu a desky s pracovním listem, úkolovým listem a mapou. Po cestě jsme plnili sportovní úkoly (střelba šiškou na cíl, běh na čas terénem), vlastivědné úkoly na pracovním listu, poznávačku přírodnin, zopakovali jsme si práci s buzolou a mapou. Poslechli jsme si pověsti o Čertově zdi i o místu zvaném U Křížku (Na Zabitém). Po zdolání Čertovy zdi jsme pokračovali přes Budíkov na Čihadlo, kde jsme si opekli buřty a trochu si pohráli. Tímto bych chtěla velmi poděkovat mamince K. Rybářové a paní B. Pospíšilové za vřelé přivítání u nich na chalupě. Jako bonus navíc nás čekala i výborná domácí buchta. Cesta domů přes Roveň lesem až do Dubu utekla, i když někteří šlapali z posledních sil:-)  Pochvalu zaslouží i Míla Havelková, která nás jako druhý dozor doprovázela a celou cestu fotodokumentovala. Podívejte se na naše fotoalbum. A v neposlední řadě musím pochválit všechny děti, protože celý den pilně pracovali, putovali, sbírali houby, zpívali, poznávali, poslouchali, učili se, smáli se, nehádali se a myslím, že jsme si to všichni krásně užili a budeme na tento den rádi vzpomínat.

V pondělí 8. 9. 2014 jsme navštívili Podještědské muzeum, kde jsme si prohlédli výstavu loutek  loutkového souboru Ještěd.  Kromě samotné prohlídky loutek nás čekalo několik úkolů a také jsme se dozvěděli něco o historii tohoto spolku, který dělá dětem radost už 90 let.

 

Projekt "Jeden za všechny, všichni za jednoho"

Tak by se daly nazvat činnosti v prvním školním týdnu. Hodně jsme si povídali o prožitcích z prázdnin, poznávali se navzájem (protože máme nové spolužáky), hráli jsme hry na jména a poznávání se, vytvořili jsme naše třídní pravidla, která jsme otiskem palce potvrdili a hodláme je dodržovat, vyplnili jsme pracovní listy o nás samých a diskutovali jsme o tom, co máme společného. Tyto všechny aktivity pozitivně rozvíjí  třídní klima, které je ve škole velice potřebné.Obzvlášť, pokud nás je ve třídě 28:-) 

 

Novinky v páté třídě:

V naší třídě jsme přivítali dva nové žáky - Kačku a Martina. Přeji Vám, ať jste u nás ve třídě šťastní, najdete si brzy nové kamarády a ať se Vám daří v novém školním roce.

Rozloučili jsme se s Kájou, která se odstěhovala, a se Zdeňkem, který si zopakuje 4. třídu.

Vítám u nás i nové učitele - paní Z. Růžičkovou a V. Chlupa, kteří nás budou učit angličtinu a paní L. Tichou, která nás bude mít na zeměpisnou vlastivědu.

1. školní týden

Pondělí - 1 vyučovací hodina - končíme v 8. 20, s sebou stačí vzít bačkory.

Úterý - 4 vyučovací hodiny - končíme v 11. 15, s sebou tašku, penál, obaly a svačinku:-)

Středa - Pátek - dle rozvrhu (viz ŽK) - tedy 5 vyučovacích hodin - končíme ve 12.10.  

Milí páťáci a vážení rodiče,

letos spolu prožijeme poslední prvostupňový rok. V tomto roce nás čeká celoroční soutěž "Hurá do vesmíru". Název napovídá, že nás čeká určitě hodně poznání, zážitků, učení, objevů a snad i dobrodružství. Cesta to nebude vždy lehká (vždyť už jsme páťáci), ale věřím, že náš TEAM přestojí všechna úskalí a nebezpečí, která nás cestou mohou potkat. Naše letošní motto jest "Jeden za všechny, všichni za jednoho". Doufám, že se nám cesta bude líbit a  že zdárně doletíme v červnu 2015 do cíle:-)

Na cestu si sbalte:

VV kufřík - vodové barvy, temperové barvy, paleta na míchání barev, sada fixů, černý fix slabý, voskovky, suché pastely-křídy, modelína, velké lepidlo v tyčinceostré nůžky, sada štětců různé velikosti (určitě 1 silný plochý), kelímek na vodu, ubrus nebo igelit na lavici, košile nebo zástěrka – vše může být z předchozích let, jen zkontrolujte, zda něco nechybí.

Penál - pero, zmizík, 2 obyčejné tužky - č. 3 na geometrii nebo pentilku, funkční kružítko, malé pravítko na podtrhávání, pastelky, guma, zvýrazňovače, barevné propisky nebo gelovky.  

Cvičební úbor na TV – tepláky, triko s krátkým rukávem, cvičky/sálovky, malý míček, švihadlo (zkontrolujte délku) - vše v látkovém sáčku.

Další vybavení - obaly na učebnice a sešity, pravítko s ryskou, druhé pravítko, úkolníček, ručník, bačkory.

 

Hezky si užívejte poslední prázdninové dny a těším se na Vás 1. září.

                                                Vaše paní učitelka (kapitánka) Helena Knoblochová