archív 2015/16

CO JSME ZAŽILI

Výlet do Jizerskohorských bučin

Léto se ukázalo v celé své kráse i s tropickými dny, ve kterých probýhal náš třídní výlet.  Přejeli jsme auobusem do Oldřichova v Hájích a rychle spěchali do stínu lesa. Vašek s Vendou se rozhodli, že je potřeba dost tepla i při večerním táboráku, takže celý výlet nesli kládu na oheň. Zdejší oblast je známá žulovými balvanami, po ketrých se báječně leze. Zalezli jsme si po nich až až. Odpoledne jsme došli do Fojtky, kde jsme postavili stany, občerstvili se a hurá na koupačku.  Všichni se už těšili na in-line dráhu, na kterou jsme šli v podvečer, kdy teplota byla příjemná i na bruslení, jízdu na koloběžce, kole či skateboardu. Po návratu ze sportování jsme si rozdělali oheň,  hráli různé hry a  trochu zazpívali při kytaře. Druhý den jsme trávili hlavně u vody a na tamnějším beachovém hřišti si zahráli přehazovanou. Výlet to byl vydařený, udělali jsme si ho pěkný a děkuji p.uč. Hodačovi, že byl s námi.

Fotografie ZDE

Vyhodnocení celoroční soutěže: "Byty aneb jaký si to uděláš, takový to máš."

Už jsme ve finále letošního roku a s tím souvisí i vyhodnocení nejvybavenějšího bytu či domu. Celý rok si děti mohly díky domácím úkolům z matematiky vydělat penízky na nákup vybavení svého bytu. Někteří si kuchyňskou linku koupili již v minulém pololetí, jiní by se stali bez sponzorských darů bezdomovci. Někteří na tom byli tak dobře, že si dokonce založili svou cukrárnu. Výtvarné zpracování děti předvedly na poslední hodině VV. Nejvíc okouzlil 3D model s miniaturním nábytkem, kuchyní i vlastními obrazy. Pokud jste zvědaví, nahlédněte ZDE.

Výlet do Oblastní galerie v Liberci

Moc pěkný den se nám povedl. Dopoledne ve znamení památek, umění a kultury. Odpoledne jsme si užívali sebe navzájem, květnovou přírodu a trochu zafuněli na Pláně. Fotky mluví za vše. ZDE

 

Výtvarná soutěž - Karel IV

Z dob panování Karla IV. pochází malířská výzdoba kaple sv. Kříže a sv. Kateřiny na hradě Karlštejně. Vše vytvořil Mistr Theodorik se svými učedníky, kteří namalovali 129 desek představujících Nebeské vojsko Kristovo, na kterém předvedli velice jemné odstínování barevného spektra a volné tahy štětcem. I my jsme se pokusili o jemné stínování suchým pastelem a vyrývání gotických ornamentů do voskového podkladu překryté zlatou vrstvou. Práce to byla náročná, nákladná a hlavně prověřila naši trpělivost. Několik zlatých desek poputuje do soutěže, držme jim palce. Jedna otázka pro vás: "Poznáte, která deska do Nebeského vojska nepatří?"

Učedníci mistra se svými deskami ZDE

 

 

Den podle Amose

Tento den byl ve znamení Karla IV. První dvě hodiny jsme ve třídách vytvořili myšlenkovou mapu , následně se rozdělili do oblastí vztažené k Otci vlasti ve dvojicích a nakonec vytvořili velký plakát za naší třídu. Ten byl pak prezentován Týnou a Luckou v tělocvičně přede všemi. Po velké přestávce šly děti do skupin, kam se přihlásily a čekal je malý workshop. Témata workshopů jsou uvedena v hlavních aktualitách školy. Nakonec každá skupina ukázala ostatním co vytvořila, sehrála nebo se dozvěděla. Akce se moc vydařila, děti se dostaly do situací,  které v běžné výuce nenastanou. Např. spolupráce ve skupině napříč ročníky, prezentace před ostatními a do mikrofonu, výběr tématu podle vlastního zájmu.

Fotografie z práce ve třídě ZDE.

Návštěva Zoo

Většinou chodíme do ZOO v teplých měsících, kdy nám je teplo, sluníčko praží a my se těšíme na zmrzku, kterou si koupíme dole u tygrů. Dnes to bylo jiné, trochu někteří klepali bradami, ale zato byla k vidění zvířata, která v teplém počasí jen tak líně polehávají a moc akce od nich nevidíme. Nejlepší však byly komentáře, které nám podával místní zoolog. Co zvíře, to nějaká zajímavost a hned naskakovaly další otázky. Dozvěděli jsme se toho hodně nového nejen o zvířatech, ale i o práci lidí v ZOO, kteří ji musí dělat hlavně srdcem.

 

 

 

 

Napodobujeme žirafy a zároveň soutěž o roční bezplatné vstupné do ZOO. Kdo si dosáhne jazykem na nos?

 

 

 

 

 

 

 

Nocování ve škole

Fotila a koláž kompletovala Tina Honsejková.


A jak se nocování dětem líbilo?

"Na tomto nocování bylo nejlepší, když jsme byli na hřbitově, protože jsem vystrašil Martu a Týnu. O půlnoci jsme byli v hale a hráli florbal a basket. Šli jsme spát asi o půl jedný."

"Mně se nejvíc líbilo, jak jsme spolu vycházeli. Dobré bylo i jak jsme byli na hřbitově. Prostě to bylo nejlepší nocování."

"Na dnešním nocování jsem zažila spoustu úžasných zážitků a naučila se několik nových věcí. Nejvíc se mi však líbilo vystoupení s kelímkama, částečně jsem se to také naučila. Když jsme se ráno probudili, posnídali jsme vynikající perník a čaj."

"Nocování se mi líbilo až na to, že ráno v 6 hodin někomu zvonil telefon a to mně pěkně naštvalo. A pak ve třičtvrtě na sedm ráno ostatní ječely."

"Když jsme přišli večer do třídy, tak jsme začali blbnout. Dělali jsme přání pro pana učitele Chlupa. Poté jsme se rozdělili do skupinek a hráli pantomimu. Po pantomimě jsme běhali po škole na čas. Když jsme dokončili běhání, tak jsme měli volnou zábavu a potom jsme šli na hřbitov.Měli jsme stezku odvahy. Na konec jsme pouštěli lampion štěstí a přání. Ve škole jsme sledovali filmy nebo jsme mohli zůstat ve třídě a trénovat Cups a nebo jít do haly, ale pak už jsme museli jít spát."

"Jsem rád, že jsem si to mohl zažít. Třeba běhat po prázdný škole. Je to zvláštní pocit. Ale na nocování se mi líbilo, že jsem byl s kámoši a jedli jsme pizzu. Bylo to fajn."

"Moc se mi líbila večerní procházka po Českém Dubě. Na hřbitově to bylo strašidelné, ale taky dobrodružné."


 
 

Naivní divadlo

Ve čtvrtek 7.1. jsme navštívili představení Souhvězdí aneb Řecké báje mimo výseč. Příběh se odehrává na lékařské pohotovosti, kam jedné noci přijde se zablokovanou páteří amatérský astronom Albert. Zatímco Albert čeká než začne účinkovat injekce, v ordinaci se rozehrávají poutavé příběhy ze Starých řeckých bájí. Žasli jsme, co vše může být loutkou, jak se obyčejná plastová láhev promění v  Danae, operační svítidlo v bájnou medůzu a transfúzní set v Poseidonovy nymfy.

Vánoční dopoledne

V pátek jsme poslední školní dopoledne roku 2015 prožili příjemně pospolu. Připravili jsme si malé pohoštění, upravili třídu a hlavně položili dárečky pod náš třídní stromeček. Pak nám Viky a Klárka ukázali pár kouzel, zahráli jsme si pár her a celí nedočkaví při tom pošilhávali na dárky, jestli nezahlídneme nějaký se svým jménem. Každý byl obdarován a musím děti pochválit, že každý svému vylosovanému spolužákovi malé překvapení přichystal. Následovalo občerstvení s bouchnutím šampaňského, trocha tance a zpěvu při kytaře. Také jsme dostali malou ochutnávku čerstvě uvařeného kompotu od dětí z 6.A  a navzájem nakoukli za dveře svých tříd. Ještě poklidit a hurá na prázdniny.
Fotografie z besídky ZDE

Užíváme si čtenářské dílny 

V naší třídě jsou realizovány čtenářské dílny. Cílem čtenářských dílen je přivést žáky ke čtenářství i posilovat schopnosti o přečteném přemýšlet a diskutovat. Na začátku hodiny čtenářské dílny je žákům zadáno téma, které během samostatné četby pozorují, případně si pořizují poznámky. Větší část hodiny stráví žáci četbou své rozečtené knížky. Závěrečná část hodiny je věnována společné diskuzi nad knihami. Je hezké vidět celou třídu dětí, jak si spokojeně čtou, každý ze své knížky. Věřím, že tímto způsobem se dám změnit současný neradostný stav dětského čtenářství. 
Další fotky ZDE.

 

17.-18.9. HARMONIZAČNÍ KURZ
Další fotky z kurzu jsou k vidění: 6b-ceskydub.rajce.idnes.cz/Harmonizak/

První akci máme za sebou. Harmonizační kurz 6. třídy. Program byl nabitý a měl ho na starost etoped a speciální pedagog Petr Šolc. Dále s námi jela milá paní učitelka Ivana Kotíková, která na škole působí jako metodik prevence. Počasí nám přálo a připomnělo léto v plné síle. Hry se hrály venku, vevnitř, ve skupině i jednotlivě. Ve večerním programu si měla děvčata přichystat překvapení pro chlapce a obráceně. Kluci nachystali stezku odvahy zakončenou sladkou odměnou a holky připravily, ač na poslední chvíli, ale velmi vydařenou soutěž Harmonizák má talent. Spokojenost byla na všech stranách.

Druhý den jsme se každý rozcvičil podle svého gusta buď během nebo gymnasticky a nakonec jsme se navzájem obdarovali milým vzkazem. Poslední tečkou byl pěší přesun do školy.

Určitě jsme se více poznali navzájem, ale objevili i kousek sebe sama v situacích, které nejsou tak obvyklé. Byl to prima čas.