archiv 2019_20

 

CO SE DĚJE VE TŘÍDĚ ...

 

KANADA S PETROU ŠKODOVOU

V pondělí 17.2. naše paní učitelka pozvala paní Petru Škodovou, která nám vyprávěla o jejím dvoutýdenním výletě do Kanady. Ukázala nám krásné fotky a videa, kde jsme mohli vidět nekonečný vlak a medvědy. Také nám upekla lívance, abychom je mohli ochutnat s kanadským javorovým sirupem. 
Nikol Linková
 

NAŠE AMERICKÁ NÁSTĚNKA

Při hodinách zeměpisu se učíme o Americe. Teď konkrétně o USA. Na chodbě před naší třídou jsme o informatice udělali nástěnku, z které se můžeme o Americe učit. 
 

NAIVNÍ DIVADLO 

Dne 13. 2. 2020 jsme navštívili Naivní divadlo, kde jsme shlédli představení Řekl bych nějakej vtip a pak bych umřel smíchy. Divadlo bylo vlastně o tom, že si rodiče stěžují, že jsme dlouho na počítačových hrách a proto jejich děti daly vyzkoušet svým rodičům jaký to je. Že když se zaberou do hry, tak zjistili, že i na vlastní děti zapomněli.

Vanesa

 

VÝLET - SVĚTLÁ POD JEŠTĚDEM

Ti, co nejeli na lyžák, tak jsme šli s paní učitelkou Tichou a asistentkou Markétou Tvrzníkovou na výlet. Náš cíl bylo obejít 12 stanovišť Karoliny Světlé v okolí Světlé pod Ještědem. Autobusem z Českého Dubu jsme jeli do Jiříčkova. Hned po příjezdu jsme šli ke Skalákovně, poté přes informační tabule do Světlé. Na cestě jsme se měli možnost podívat na Alpy a naší nejmenší spolužačku jsme dali do fotrboxu. Už jsme se chystali jít do restaurace Golf Ještěd, ale bohužel byla zavřená. Než abychom čekali na autobus, přes spolužáka Matyho Třešňáka, kde jsme se občerstvili, jsme došli až zpět ke škole. Celkem jsme ušli 13 kilometrů, někteří i víc. 

Ola a Sabča

 

 

LYŽARSKÝ KURZ - HERLÍKOVICE 2020

PONDĚLÍ 20.1.

Ráno jsme se ubytovali v hotelu. Šli jsme na svah a učitelé nás roztřídili do skupin. Po dvou hodinách lyžování nám kuchařky připravili oběd. Potom byl polední klid. Učitelé nás znovu svolali na lyže. Z lyžování jsme šli na večeři, po které bylo osobní volno. Večer přednášeli učitelé o bezpečném lyžování a monoski. Také nás rozdělili do skupin na hry a rovnou jsme si zahráli cibuli.

Maky a Mája
 
 
ÚTERÝ 21.1.

V úterý se třetí skupina učila obloučky a měli volné jízdy, druhá a první skupina vyjela na rozhlednu Žalý, poté jsme všichni sjeli dolů a šli na oběd. Odpoledne jsme měli volné jízdy. Večer jsme hráli hru, v které nám určili kolik máme mít částí těla, například: dvě nohy čtyři ruce a dvě hlavy.

Ellie a Týna

 
STŘEDA 22.1.

Ve středu dopoledne jsme šli lyžovat. Odpoledne byl v plánu pěší výlet do Vrchlabí, tam jsme jeli autobusem na dvě skupiny. Prošli jsme si centrum Vrchlabí, šli jsme kolem nejstarších domů ve městě a starého zámku. Když jsme prošli město, tak nám učitelé dali rozchod, většina dětí běžela do Billy. Cesta zpátky byla dlouhá. Večer byla na programu diskotéka, všichni si jí užili.

Ondra
 
ČTVRTEK 23.1.

Tento den jsme měli dost volných jízd a také jsme se podívali na rozhlednu Žalý.  Někteří skákali na skokanských můstkách, a když skákal Denis, tak spadnul a udělal si něco s rukou, takže pak odpoledne odjel domu. Odpoledne všechny skupiny trénovali slalom na páteční závody. Večer jsme šli do stodoly, kde jsme  měli večerní hry  a kdo otravoval šel spát.   

Terka a Vanesa

 
PÁTEK 24.1.

V pátek na pořadu dne bylo lyžování v kostýmech, kde nejlepší kostým měla Kája. Když jsme po dvou hodinách dolyžovali, tak jsme odpočívali ve stodole. Většina lidí hráli hry a menšina koukala do mobilu. Pak nám přijel autobus, dali jsme věci do autobusu a jeli jsme domu. Když jsme přijeli, tak na nás čekali rodiče a šli jsme spát. Lyžák se nám moc líbil.

Filip, Kuba S.
 

LEONARDO DA VINCI

Dnes jsme byli v hale na divadelním představení o Leoanardu da Vinci. Na hodinovém představení jsme se učili o životě mistra Leonarda jako O vynálezcI a jako o malíři. Po konci představení jsme se mohli podívat na vynálezy a obrazy, které pan da Vinci udělal. 

Honza Charypar

 

 

 

VÁNOCE V NAŠÍ TŘÍDĚ

Když jsme přišli do školy, dali jsme dárečky pod stromeček. Na každého z nás čekalo překvapení, které jsme si rádi rozbalili. Od paní učitelky jsme dostali Dobble s fotkami našich obličejů, tak jsme si to zkusili zahrát. Psali jsme si mezi sebou také anonymní vzkazy. Po dvouhodinové besídce jsme šli koukat na předem vybrané filmy.

Ola

 
 

PROJEKTOVÝ DEN NA STŘEDNÍ STAVEBNÍ ŠKOLE

Ve čtvrtek 19.12. jsme obě sedmé třídy jeli do Liberce na střední školu stavební.  V této škole pro nás připravili zajímavý program. Na jednotlivých stanovištích jsme plnili zábavné úkoly, např. stavění věže nebo mostu z dřívek, vytváření stavebních projektů na počítačích nebo jsme si také mohli vyzkoušet virtuální realitu. Tento den byl velice zajímavý a určitě tato škola některého z mých spolužáků zaujala. To uvidíme až v deváté třídě  :-)

Šimon Třešňák

 

NOCOVÁNÍ VE ŠKOLE

Z 18. na 19.12. jsme přespali ve škole. Sraz jsme měli před školou v 18 hodin, šli jsme si do třídy odložit věci a říct pravidla. V 18:45 jsme si šli objednat pizzu do Koruny. Mezitím, než ji udělali, tak jsme se šli vyfotit ke stromečku, vyzkoušeli si, jaký obvod mají sekvoje a udělali jsme si procházku po Dubě. Po vyzvednutí pizzy jsme si jí ve škole s chutí snědli. Pak už jsme měli volný program, tancovali jsme na písničky, zpívali, hráli stopovanou, či skákali na čas hru na chodbě. Ve 22 hodin jsme si rozložili spacáky a ve dvou třídách koukali na filmy. Pak už jsme se jen uložili ke spánku a ráno si užili společné probuzení a snídani.

Matouš Třešňák

 

KRYSÁCI

Dne 13.prosince 2019 do ZŠ Český Dub přijel pan Cyril Podolský, který dělá animované večerníčky a to konkrétně Krysáky. Program trval dvě hodiny. První hodinu nám povídal o tom, jak se takový večerníček dělá, a že sedmiminutový večerníček není vyrobený za chvíli, jak jsme si my mysleli. Druhou hodinu jsme si to mohli zkusit na vlastní kůži a nebylo to vůbec lehké. Během deseti minut, co jsme se snažili udělat kratší pohádku, jsme natočili 10 sekund. Zajímavé zjištění bylo na závěr, když nám pan režisér pustil ukázku, co natočila skupina před námi. To se mu prý ještě nikdy nestalo, aby byly vybrány stejné předměty, stejný děj a ještě stejný název :). 

Venda Ulrych

PROGRAM MAJÁK: NÁVYKOVÉ LÁTKY

V úterý naši třídu navštívil Vašek z Majáku s programem na téma návykové látky. Program začal tím, že jsme si vytvořili jmenovky z izolepy, a hráli hru podobnou židličkám. Všechny to moc pobavilo. Ale byly tam i složitější hry. Probírali jsme také výhody a nevýhody návykových látek. Program se nám líbil a těšíme se na další návštěvu Majáku!

Sabina Machová

Dne 10.12. nás navštívil Václav z Majáku, s kterým jsme si povídali o návykových látkách. Hráli jsme různé hry. Například si  vymyslel příběh, ve kterém se fiktivní postava dostávala do styku s návykovými látkami  a měli jsme rozhodovat o tom, co postava podle nás udělá. Nebo jsme na papír napsali různé věci, na kterých nám záleží nebo vlastníme a měli jsme je škrtat od nejméně důležité po nejvíc. Měli jsme si představit, že nám návykové látky berou ty věci v reálném životě. Také jsme si říkali zkušenosti o návykových látkách. Bylo to zajímavé a poučné. Po skončení jsme se dobrovolníci odebrali do kuchyňky, kde jsme pro rodiče připravili občerstvení na třídní schůzky.

David Moc

 

VYHODNOCENÍ AFRIKY

O hodinách zeměpisu jsme soupeřili ve skupinách ve vybarvování všech států Afriky. Dne 9.12. bylo vyhodnocení nejlepšího týmu. Skupiny jsme rozdělili na 4 barvy: černý, červený, modrý a zelený. Na 1. místě skončilo družstvo černých: Radim Tesner, Jakub Kolomazník, Jan Charypar, Hubert Škoda, Filip Štolfa, Rozárka Mohelská. Na 2. místě se umístila 2 družstva se stejným počtem států, červený: M.Moravcová, K.Vítková, K.Kupcová, O.Černochová, T.Morávková, M.Třešňák. Za zelené družstvo: O.Rybář, Š.Třešňák, D.Moc, V.Řídký, J.Sasz, S.Machová. Na 3. bronzovém místě skončilo družstvo modrých: V.Ulrych, E.Pavlů, N.Linková, A.Vanderová, V.Malá ,M.Jiránková. Celá tato hra byla zábavná, moc nás to bavilo. Těšíme se na další akci od paní učitelky.

                                                                                                           Karolína Vítková

 

VAŘENÍ AFRICKÝCH JÍDEL A LISTOPADOVÁ OSLAVA

 

V hodinách zeměpisu jsme se učili o Africe. Poznávali jsme jejich povrch, jednotlivé státy a také kulturu tohoto světadílu. Abychom si vše lépe zapamatovali, tak jsme také našli několik receptů na tradiční jídla - ananasový moučník, alžírskou buchtu a citronové sušenky, které jsme mohli porovnat u dvou týmu. Nebylo to vůbec jednoduché, ale nakonec jsme si všichni pochutnali.

Venda Řídký

ADVENT

První Adventní neděli nám paní učitelka koupila adventní kalendář. Hned 2. prosince jsme začali losovat z punčochy, kdo si ten den vezme sladkou odměnu z kalendáře. V druhé punčoše na nás čekají úkoly, které musíme do druhého dne splnit. Spokojení budeme jak ve třídě, protože budeme mít čisto, tak i rodina, protože některé úkoly jsou na doma.  Moc se nám tato zábava líbí, děkujeme paní učitelce za skvělý nápad, který pro nás připravila. 

Karolína Vítková

                                                                                               

 

KONCERT JUMPING DRUMS

Dne 20. 10. 2019 naši školu navštívila skupina Jumping Drums. Show, kterou si pro nás připravili, byla vtipná, zábavná a konala se v České Besedě nedaleko naší školy. Na koncertě nám skupina představila spoustu bicích nástrojů i hudebních stylů. Na závěr jsme si vyzkoušeli bubnovat na kolena a pár z nás otestovalo i hraní před publikem na pódiu.

Byl to zajímavý zážitek a my budeme doufat, že nás skupina J. D. ještě někdy navštíví.

(Foto: Česká Beseda)

Radim Tesner

SBÍRKA PRO AFRIKU

My žáci 7. tříd se teď učíme o Africe a společně s paní učitelkou Tichou jsme se domluvili, že uspořádáme sbírku na projekt "Skutečný dárek", který provozuje společnost "Člověk v tísni". Tento projekt pomáhá chudým zemím v Africe a poskytuje jim věci, které potřebují k životu. Projekt běží již od roku 2009 a díky českým dárcům dokázal pomoct už tisícům lidí. Na webových stránkách tohoto projektu to funguje tak, že z kategorií: zdraví, školství, obživa a voda si vyberete, čím byste chtěli pomoct a peníze pošlete společnosti. My žáci 7. tříd jsme chtěli uspořádat sbírku nejdříve jen v našem ročníku, ale pak nás napadlo, že by se do sbírky mohla zapojit celá škola. Tak jsme to rozhlásili ve školním rozhlasu a druhý den jsme chodili po třídách a vybrali penízky i od žáků z ostatních tříd. Jako celá škola jsme vybrali 5 030,- Kč a dětem v Africe jsme koupili spoustu věcí. Když na tento projekt nějak přispějete, společnost "Člověk v tísni" Vám pošle děkovný certifikát, který si můžete vystavit. 

A tímto bychom Vás chtěli moc poprosit, abyste i vy přispěli chudým a nemocným dětem, kteří to opravdu potřebují. Více informací se můžete dozvědět na webových stránkách

Děkujeme, sedmáci

 

OSLAVA NAROZENIN V ŘÍJNU

Ve čtvrtek 24.10. jsme oslavili narozeniny a svátky spolužáků a spolužaček ze srpna a října. Oslavenci si pro nás připravili program, hráli jsme židličky a další skvělé hry, také jsme si zazpívali. Nechybělo ani  občerstvení, které bylo vynikající. Všichni jsme si to užili a těšíme se na listopad. Děkujeme oslavencům za skvěle prožitou hodinu.      

Ellie Pavlů

 

HALLOWEENSKÉ DÝNĚ

V pondělí 14.10. jsme dodělali dýně z keramiky. Nejdříve jsme vyrobili z hlíny tvar dýně a položili do pece. Další hodinu jsme glazurovali (barvili), zabralo nám to 6 hodin výtvarné výchovy. Všechny Halloweenské dýničky máme vystavené na parapetě třídních oknech. Moc se nám keramické hodiny líbili. Děkujeme paní Havlíkové, že nám tuto možnost umožnila.

Róza Mohelská a Kája Vítková

 

SHAKIRA V NAŠÍ TŘÍDĚ

V hodinách zeměpisu probíráme Afriku, tak jsme si připomněli MS ve fotbale písničkou od Shakiry Waka-waka a zkusili ji napodobit. Snaha se počítá a paráda je, že se nestydí před publikem vystoupit. 

 

OSLAVA NAROZENIN V ZÁŘÍ

V pátek pro nás oslavenci přichystali třídu, abychom se cítili jako na párty a ta mohla hned v pondělí ráno vypuknout. Vaškovi U. a Terce jsme zazpívali a popřáli k narozeninám. Ádě, Róze, Máje, Matymu a Vaškům jsme dali dobroty k svátku. Z muffínů, které Róza s Májou upekly,  si Terka s Vaškem složili své jméno. Po malé katastrofě se špunty jsme oslavovali dál. Zjistili jsme, jak máme pevné rty a nebo mrštné jazyky při namotávání bonbónu na niti a pak už jsme se rozhýbali u židliček. Hodina rychle utekla, nestihli jsme všechny hry, tak si je užijeme jindy. Třeba hned v říjnu :)

 

DEN PRO ZDRAVÍ (26.9.2019)

Žáci druhého stupně se rozdělili do týmů a zkusili si po Českém Dubu hledat kontroly pomocí map na orientační běh. Venda Řídký a Radim Tesner z naší třídy byli členy týmů, kteří skončili na stupních vítězů. Díky kluci :)

 

PRVNÍ TÝDEN VE ŠKOLE

V prvním týdnu jsme si vyzdobili třídu. Když budou děti týden bez zápisu za zapomínání a kázeň, každé pondělí si navlečou korálek. Uvidíme v pololetí, kdo je největší vzorňák. V hodinách zeměpisu bojují o africké státy ve 4 skupinách. Která skupina dopadne v testu, úkolu, atd nejlépe, vybarví si stát. Zatím bojují jak lvi, první test celá třída za 1 podtržená. Okolo fotek jsme si namalovali oblíbené věci a nadepsali svým jménem kameny, které slouží, když potřebujeme náhodně někoho vylosovat.